Kiedy wymienić materac?

Jakie są sygnały, które świadczą o tym, że warto wymienić materac na nowy?

Wiele źródeł podaje, że powinno się to robić raz na 8-10 lat. Jednak w przypadku materacy z dłuższą gwarancją kwestia ta wygląda trochę inaczej, bo z założenia materace te mają pozostać dłużej odporne na odkształcenia i utlenianie się pianek. Jednak i taki materac warto wymienić na nowy, jeśli wystąpiła jedna z opisanych poniżej sytuacji.

Materac ma odkształcenia

Kiedy powierzchnia materace jest nierówna, pojawiły się w niej dołki, albo materac jest wyraźnie wygnieciony z jednej strony - wówczas zdecydowanie warto pomyśleć o zakupie nowego. Pojawienie się nierówności i odkształceń najczęściej związane jest z niską jakością komponentów, z których zbudowany jest materac i może w dokuczliwy sposób przeszkadzać w spokojnym śnie, nie wspominając już o tym, że materac nie będzie równo podpierał Twojego ciała, przez co nie pozwoli nie pełną regenerację mięśni. Przy dłuższym użytkowaniu może to doprowadzić do bolesnych schorzeń kręgosłupa.

Sygnałem, który świadczy o tym, że materac należy wymienić na nowy są też niewidoczne, ale wyczuwalne zmiany w postaci np. częściowej utraty sztywności i sprężystości wkładu. Taka zmiana jest co prawda niewidoczna gołym okiem, ale jednak zauważalna przy użytkowaniu materaca. Może to być wyraźne zmiękczenie pianek, bądź wyrobiony wkład sprężynowy. Taki materac również nie zapewnia zdrowych warunków do snu.

Materac jest niewygodny, budzisz się obolały

Jeżeli Twój materac stał się niewygodny i odczuwasz ból stawów, mięśni, kręgosłupa lub np. drętwieją Ci dłonie - przyczyną może być zbyt miękki lub zbyt twardy materac. Wspomniane objawy mogą mieć oczywiście wiele przyczyn, jednak bardzo częstym czynnikiem, który wywołuje takie skutki jest nieodpowiedni materac. Kilka godzin snu w nienaturalnej, ponaciąganej pozycji i nasze ciało będzie rano wołało o pomoc. Przy zbyt miękkim podłożu, kiedy ciała zapada się w materac, mięśnie nie mogą się zregenerować: część z nich jest rozciągnięta, a część skurczona. Przy zbyt twardym podłożu ciało opiera się na 2-3 punktach podparcia, zamiast równomiernie na całej powierzchni. Zwiększony nacisk na te punkty utrudnia prawidłowe krążenie krwi i powoduje drętwienie kończyn, a także zmęczenie mięśni i stawów. Obydwa przypadki doprowadzają do sytuacji, w której będąc w stanie uśpienia odczuwamy dyskomfort i szukamy optymalnej pozycji, kręcąc się i wybudzając z głębokiej fazy snu, w której naszej ciało powinno się regenerować.

Nasilone objawy alergii lub astmy

Nic dodać, nic ująć - jeżeli zauważasz, że nasiliły się u Ciebie objawy alergii lub astmy i nie można tłumaczyć tego oczywistymi kwestiami jak np. kalendarz pyleń, warto zastanowić się, czy winy za to nie ponosi materac. Zwróć uwagę na to, że śpiąc na materacu stykamy się z nim dużą powierzchnią skóry i oddychamy nim. Jeżeli zatem materac jest wykonany z niskiej jakości pianek, które wywołują u nas alergię, wówczas zdecydowanie warto zmienić materac na taki, który jest oznaczony jako antyalergiczny. Ta sama zasada dotyczy pokrowca, w który ubrany jest materac. Dobrej jakości pokrowce posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard, dzięki czemu masz gwarancję, że jest on wykonany z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów. Dodatkowo pokrowce antyalergiczne uszyte są z tkanin, które przeciwdziałają rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy.

Materac powinien zapewniać Ci zdrowe i higieniczne środowisko snu. Jeżeli podrażnia drogi oddechowe i wywołuje alergię, to zdecydowanie nie jest dla Ciebie odpowiedni.

Zmiana wagi

Jeżeli zdecydowanie zmieniła się Twoja waga lub zacząłeś spać z drugą osobą, wówczas też warto rozważyć zakup nowego materaca. Ogólna zasada jest taka, że materac dobieramy do wzrostu i wagi użytkownika, bo od tego przede wszystkim zależy jak wkład materaca będzie reagował na Twoje ciało i jakie podparcie Ci zapewni. Inny materac będzie twardy dla osoby o niższej wadze, a inny w przypadku osoby o wadze wyższej.

Jeżeli zaś śpicie na materacu, który był pierwotnie dopasowany pod potrzeby jednej z dwóch osób, to może on nie zapewniać komfortowego snu drugiej. Powodów jest kilka: inna waga, wzrost, sylwetka, kwestie zdrowotne, czy inne preferencje co do twardości materaca. Są oczywiście materace, które dobrze sprawdzają się w nawet w przypadku par o dużej różnicy wagi, ale jeżeli któreś z Was odczuwa dyskomfort lub ma problemy z wysypianiem się to znak, że warto zmienić materac.

Kiedy materac otrzymaliśmy “po kimś”

Jeśli otrzymaliśmy od kogoś materac (zazwyczaj od kogoś z rodziny, kto sam wymieniał) to naturalnie możemy z niego korzystać, pod warunkiem, że nie jest to bardzo stary materac, ani zniszczony (popękana pianka, skrzypiące sprężyny czy zalanie płynami). Jeśli materac jest w całkiem dobrym stanie to można go wykorzystać, jednak uważamy, że ze względów higienicznych jest to tylko chwilowe rozwiązanie, dobre do czasu zakupu własnego, nowego materaca.

Kiedy doszło do zalania materaca

W niektórych przypadkach można spróbować wysuszyć wkład - może się to udać zwłaszcza w przypadku materaca piankowego, zdecydowanie trudniej to zrobić w przypadku materaca sprężynowego. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet wysuszony wkład nigdy już nie będzie taki sam jak przedtem. Zaś wilgoć, której nie uda nam się wysuszyć może w łatwy sposób doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Jednym słowem podłoże snu przestanie być higieniczne.

Kiedy upłynęła gwarancja

Dobrej jakości materace przekraczają żywotnością swoje okresy gwarancyjne jeśli dobrze dbamy o materac, ale nie zmienia to faktu, że po upływie czasu określonego przez producenta warto zmienić materac na nowy, by odświeżyć środowisko snu.

Jeżeli śpimy na kanapie lub wersalce

Obecnie świadomość społeczeństwa odnośnie zdrowego snu jest coraz większa i w nowych mieszkaniach i domach od razu projektowane są osobne sypialnie z dużym łóżkiem, jako miejsce wyciszenia i relaksu. Żadna, choćby najdroższa i najwspanialsza kanapa nie zapewni optymalnego i zdrowego ułożenia ciała oraz solidnego podparcia kręgosłupa. Niewielkie, luźno połączone ze sobą poduchy z gąbki tapicerskiej nie dadzą odpocząć zmęczonemu ciału po całym dniu, w takim stopniu jak zadba o to materac. Zawsze, gdy tylko jest to możliwe warto zainwestować w porządny materac, który otworzy drzwi do całkiem innego świata relaksu.

Nie chcesz lub nie możesz kupić nowego materaca?

Oto kilka prostych rozwiązań, które mogą na chwilę poprawić komfort snu.

  • odwróć materac na drugą stronę.
  • dokup nowy pokrowiec - jeżeli problemem jest niehigieniczny pokrowiec
  • kup materac nawierzchniowy - to dużo tańsze rozwiązanie niż wymiana materaca głównego, a przy tym takie, które w wymierny sposób podniesie jakość Twojego snu. Dowiedz się więcej o materacach nawierzchniowych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Juz posiadasz konto?
Logowanie Lub Resetowanie hasła