Twardy materac

Jak dobrać odpowiedni model

Twardy materac to dobry materac?

Nadal bardzo rozpowszechnionym poglądem jest twierdzenie, że najlepszy i najzdrowszy materac to materac twardy. Czy wiesz, że tak naprawdę oznaczenie twardości nadawane przez producentów materacy, a Twoje odczucia, gdy położysz się na danym materacu mogą się różnić, ponieważ tak wiele zależy od wagi i wzrostu użytkownika?

Co więcej, często przez nasze przyzwyczajenia (np. spanie przez długie lata na twardej kanapie lub wersalce) lub też kwestie zdrowotne i zalecenia fizjoterapeutów chcemy od razu wybrać najtwardszy model materaca z dostępnych.

Pamiętaj jednak, że nie jest to zdrowe rozwiązanie dla Twojego kręgosłupa i na pewno też nie będzie to rozwiązanie, które pozwoli spokojnie Ci się wyspać. Zbyt twardy materac, niedopasowany do Twojej sylwetki, wagi i wzrostu będzie tak naprawdę źródłem dyskomfortu.

Jak sprawdzić, czy materac jest dobrze dobrany?

Jeżeli planujesz przetestować materac w salonie koniecznie połóż się na kilku modelach. Najtwardsze modele w naszej ofercie to materac Hilding Foxtrot i materac Hilding Pasodoble. Połóż się na boku lub na plecach - przybierz taką pozycję, w jakiej lubisz spać. Nasz sprzedawca sprawdzi ułożenie ciała, między innymi wsuwając rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli ręka wsuwa się zbyt swobodnie i bez problemu można poruszać palcami, oznacza to, że materac jest za twardy. Kręgosłup w okolicach lędźwi nie może zbytnio się wyginać, powinien być dobrze wpasowany w materac - tylko to pozwoli Twoim mięśniom na rozluźnienie w czasie snu.

Jeżeli zastanawiasz się jak kupić materac przez internet - tutaj polecamy skontaktować się chociażby z naszym czatem na stronie lub przez infolinię. Odpowiadamy na bieżącą, a nasi sprzedawcy przeszkoleni są przez profesjonalnych fizjoterapeutów, dzięki czemu dobierają produkty, które faktycznie zadbają o zdrowy sen.

Pamiętaj również, że masz możliwość testowania materaca przez 20 nocy - to optymalny czas, w którym na spokojnie stwierdzisz, czy ten materac pozwala Ci się wysypiać.

Zbyt twardy materac - jakie są skutki

Wybranie zbyt twardego materaca spowoduje bóle, uciski, a przy dłuższym użytkowaniu może prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa. Opinia „twardy jest zdrowy” jest fałszywa. Zdrowy materac to taki, który jest dopasowany do naszego wzrostu, wagi i osobistych preferencji.

>> Dowiedz się jak sprawdzić, czy materac nie jest za twardy

Wybór materaca o odpowiedniej twardości jest o tyle prosty, że nawet wśród materacy o wyższej twardości możemy wybierać z różnych rodzajów wkładu, które zapewnią odmienne odczucie podparcia.

Twardy materac piankowy czy twardy materac sprężynowy?

Kierując się samym oznaczeniem producentów będziemy ograniczeni w wyborze do materacy piankowych - one bowiem są modelami o najwyższej twardości, a przy tym też nośności. Niektóre modele są zaprojektowane z myślą o użytkownikach o wadze do 200kg.

Z kolei jeśli nie mamy wyższej wagi, natomiast szukamy materaca twardszego, dopasowanego do budowy naszego ciała, wówczas możemy brać też pod uwagę materace sprężynowe.

Czym się różnią te dwa rodzaje materacy?

Twardy materac sprężynowy będzie bardziej sprężysty niż twardy materac piankowy - te są z reguły zdecydowanie bardziej sztywne i twardsze od modeli sprężynowych. Pośród materacy piankowych najpopularniejsze twarde modele wykonane są z gęstej pianki wysokoelastycznej lub też lateksu. Lateks jest niejako połączeniem cech pianki HR i sprężyn, zapewnia więc umiarkowane uczucie sprężystości. Ewentualnie można również sprawdzić modele materacy z gęstą pianką visco.

>> Polecane materace dla osób o wyższej wadze

Dla kogo twarde materace (H4) są dobrym rozwiązaniem i dlaczego?

Twardy materac dla osób z nadwagą. Osoby o wyższej wadze potrzebują materaca wytrzymałego, o wysokiej nośności i odpornego na odkształcenia. Ważne jest by materac miał wysoką gęstość pian, długi okres gwarancyjny i wysokie maksymalne dopuszczalne obciążenie. Twardy materac dla osoby o wyższej wadze będzie lepiej podpierał ciało, choć w odczuciu niekoniecznie będzie twardy - po prostu wkład materaca będzie lepiej reagował na większe obciążenie.

Twardy materac dla osób starszych. Często w grupie starszych użytkowników materacy rozpowszechnione jest przekonanie, że twardy materac to najlepszy materac. Sięga ono jeszcze czasów, gdy do wyboru były skrajnie różne, tylko dwa rodzaje twardości - miękki i twardy. Teraz mamy dostępne tak wiele modeli, o tak zróżnicowanym wkładzie, że spokojnie można znaleźć materac odpowiedni dla seniora, a przy tym niekoniecznie będzie to właśnie najtwardszy model na rynku. Materac dla seniora musi pozwalać na łatwe zmienianie pozycji na materacu i ciało nie może się w niego zapadać. Z jednej strony zatem materac nie może być miękki, tak, by starszej osobie łatwo było się na nim obracać i z niego wstawać, a przy tym musi być dopasowany do wagi seniora, tak, by nie uciskał ciała przez zbyt twardy wkład.

Twardy materac przy problemach z kręgosłupem. Podobnie jak w przypadku starszych osób, tak i w sytuacji, gdy mamy zalecenia od specjalisty, by spać na twardszym materacu ze względu na wady lub schorzenia kręgosłupa, musimy zwrócić bardzo dużą uwagę na to, żeby materac był faktycznie twardszy, ale nie za twardy. Twardy materac przy problemach z kręgosłupem nadal musi być dopasowany do wagi i wzrostu użytkownika. Niemniej ważne jest też osobiste odczucie komfortu. Jeżeli nie czujemy się wygodnie na materacu, jeśli wyraźnie czujemy ucisk np. w obrębie łopatek, czy bioder, wtedy warto wypróbować nieco bardziej miękkie modele.

Twardy materac medyczny. Wiele spośród dostępnych materacy o wyższej twardości to twarde materace z certyfikatem medycznym. Oznaczenie to gwarantuje, że materac przeszedł szereg specjalistycznych testów i spełnia rygorystyczne normy wyrobu medycznego - dzięki temu mamy pewność, że materac będzie optymalnie podpierał kręgosłup, a przy tym zapewni też higieniczne warunki snu.

Polecane twarde materace

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Juz posiadasz konto?
Logowanie Lub Resetowanie hasła