Pianka memory ma tyle samo różnych nazw, co zastosowań. Pianka memory, pianka visco, pianka leniwa, pianka z pamięcią kształtu, pianka termoelastyczna – to wszystko różne nazwy tej samej pianki. Która z nich jest najodpowiedniejsza? Każda. Wszystkie te nazwy świetnie opisują właściwości tego wyjątkowego tworzywa. Pianka termoelastyczna to zaawansowany technologicznie, innowacyjny materiał, który idealnie sprawdza się w produkcji materacy i poduszek, ale nie tylko. Zobacz, gdzie jeszcze spotkasz piankę visco.

SPIS TREŚCI:

  1. Pianka memory – rodzaje i zastosowanie
  2. Pianka visco – jak rozpoznać jej jakość?
  3. Pianka z pamięcią kształtu – właściwości
  4. Poduszka i materac z pianki memory – zalety produktów

Pianka memory – rodzaje i zastosowanie

Pianka z pamięcią kształtu (angielski termin to pianka memory foam) ma wspaniałą zdolność do reagowania na temperaturę i wagę naszego ciała. Właśnie ze względu na jej wyjątkowe właściwości pianka visco stosowana jest m.in. w produkcji wkładek do butów ortopedycznych czy do wyściełania foteli w luksusowych samochodach. Wszędzie tam zapewnia idealne dopasowanie do kształtu ciała. We wkładkach do butów czy w fotelach samochodowych wykorzystane zostaje to, że pianka tworzy jakby „odlew” naszego ciała, nie pozostawiając pustych przestrzeni i wypełniając naturalne krzywizny. Nas jednak najbardziej będzie interesowało wykorzystanie tej pianki w produkcji materacy i poduszek.

Zobacz również: Materac sprężynowy czy piankowy – który wybrać?

Pianka visco – jak rozpoznać jej jakość?

Jak myślisz, czy każda pianka visco jest taka sama i czy każdy materac z pianki memory będzie tak samo podpierał Twoje ciało? Niestety nie jest to takie proste. Mimo wspólnego nazewnictwa pianka visco wykorzystywana przy produkcji materacy różnych marek nie jest jednak tą samą pianką i bardzo różni się jakością, która bezpośrednio przekłada się na to, jak dobry będzie cały materac. Pianka memory i jej jakość, tak samo jak ma to miejsce w przypadku każdego innego produktu, zależy od jakości użytego surowca i sposobu produkcji.

Zastanawiasz się, co dokładnie oznacza dobrej jakości pianka? To materiał o wysokiej gęstości, świetnej responsywności na nacisk i wysokiej odporności na odkształcenia. Te cechy przełożą się na to, jak materac z pamięcią kształtu będzie reagować na nacisk, jak szybko pianka visco będzie wracać do pierwotnego kształtu, niwelując problem powstawania dołków, a także, przez ile lat materac zapewni dobre warunki do snu.

Po czym poznać, czy pianka memory ma odpowiednią jakość i nie odkształci się po kilku latach używania materaca? Najprościej po gwarancji udzielonej przez producenta na ten konkretny model materaca. Gwarancja 10-15 lat to już pewność, że mamy do czynienia z produktem, który zapewni nam komfortowy sen przez długi czas.

Kolejną kwestią są certyfikaty. Materace posiadające certyfikat np. Szwajcarskiego Instytutu AEH lub certyfikat wyrobu medycznego są produktami, o których wiemy z pełnym przekonaniem, że zastosowano w nich tylko najwyższej jakości materiały.

Sprawdź też: Ranking materacy piankowych

Baner Najlepsze materace z pianką visco

Pianka z pamięcią kształtu – właściwości

Jak wymieniliśmy powyżej, powstało wiele nazw na opisanie jednej pianki, a wszystkie w równie dobrym stopniu określają właściwości tego materiału. Pianka memory foam, czyli pianka z pamięcią kształtu, ma wiele innych nazw, które wiążą się z jej szczególnymi właściwościami.

Przede wszystkim, pianka visco reaguje na temperaturę naszego ciała i dopasowuje się pod wpływem nacisku do jego kształtu. Określenie „leniwa” oznacza, że materiał ten wolniej reaguje na nacisk niż inne rodzaje pianek, dzięki czemu nie odczuwamy sprężynowania, tylko lekkie uczucie otulenia i zapadania się w materac. Pianka memory reaguje powoli, co sprawia, że jest ona dobrym rozwiązaniem także w materacach dla par, gdzie kluczowe znaczenie ma nieprzenoszenie drgań, tak by ruchy osoby śpiącej obok nie wyrywały Cię ze snu.

Materac z pamięcią kształtu, czyli z warstwą pianki visco, będzie też dopasowywał się do różnej wagi i budowy ciała. Dodatkowo, ta pianka będzie też odciążać kręgosłup, wspierając regenerację organizmu, a dzięki zniwelowaniu nacisku zwrotnego, będzie też wspierać lepszą cyrkulację krwi w organizmie.

Przeczytaj również: Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ciekawostka o piance visco

Poduszka i materac z pianki memory – zalety produktów

Czego możesz oczekiwać po materacu czy poduszce z pianką visco? Możesz z pełnym przekonaniem wypróbować materac lub poduszkę z tym materiałem jeżeli:

• szukasz idealnego dopasowania do ciała,

• zależy Ci na produkcie wysokiej jakości, który zadba o Twój sen przez długie lata,

• cierpisz na schorzenia kręgosłupa,

• oczekujesz po materacu przyjemnego uczucia otulenia,

• szukasz materaca dla pary, który będzie dobrze tłumił drgania,

• cenisz sobie głębokie uczucie odprężenia.

Zastanawiasz się, jaki wybrać materac? Pianka memory może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, m.in jeżeli szukasz określonego rodzaju podparcia lub jeśli cierpisz na problemy z kręgosłupem. Jeżeli zastanawiasz się, jaki materac z pamięcią kształtu wybrać lub czy pianka memory foam to dobre rozwiązanie dla Ciebie, napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie Ci doradzimy i pomożemy w wyborze.