Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

1 629 zł1 303 zł-20%

    2 279 zł1 937 zł-15%

      4 879 zł3 171 zł-35%

        1 729 zł1 383 zł-20%

          3 389 zł2 711 zł-20%

            2 809 zł2 387 zł-15%

              719 zł

                999 zł

                  939 zł

                    4 499 zł2 834 zł-37%
                      Okazja tygodnia

                      Promocja do -37% na materace i poduszki SleepMed

                      Dopasuj twardość i komfort materaca do swoich oczekiwań i potrzeb!

                      SPRAWDŹ

                      2 789 zł2 231 zł-20%

                        749 zł

                          4 659 zł3 028 zł-35%

                            2 799 zł2 239 zł-20%

                              4 299 zł2 794 zł-35%

                                1 309 zł1 047 zł-20%

                                  Dlaczego my?

                                  Nasze największe zalety

                                  Gwarancja nawet 20 lat

                                  Darmowa dostawa

                                  Łóżka na wymiar

                                  Dni sypialni

                                  Bezpłatne konsultacje

                                  13 salonów stacjonarnych

                                  Raty 0%

                                  25 tysięcy zadowolonych Klientów

                                  Potrzebujesz pomocy?

                                  Wybierz dogodną formę kontaktu i skontaktuj się, a nasi specjaliści pomogą Ci podjąć wybór
                                  E-mail
                                  NAPISZ
                                  Telefon
                                  ZADZWOŃ
                                  Chat
                                  Rozpocznij czat

                                  Czym są materace sprężynowe i kiedy je stosujemy?

                                  Materace sprężynowe to popularny, klasyczny rodzaj materacy do spania. Każdy z nas z pewnością pamięta z dzieciństwa charakterystycznie skrzypiące tapczany, a to dlatego, że materace sprężynowe podbiły rynek mebli sypialnianych już pod koniec XIX wieku.

                                  Obecnie jednak nie przypominają już niemal swoich pierwowzorów – cechuje je bezgłośna praca, wygoda i wiele pomysłowych unowocześnień. Na ich strukturę składają się stanowiące wkład sprężyny, pianki oraz zewnętrzny pokrowiec, dzięki któremu sprężyny są niewyczuwalne dla ciała.

                                  Niektóre materace sprężynowe posiadają status materacy ortopedycznych, ponieważ mogą być wykorzystywane w profilaktyce chorób i rehabilitacji kręgosłupa. Jaki materac sprężynowy ma najwięcej właściwości zdrowotnych? Ten, które wyróżnia się dużą ilością sprężyn na jeden metr kwadratowy, a co za tym idzie – dużą elastycznością punktową.

                                  Materace sprężynowe – poszczególne rodzaje i ich zalety

                                  Sprężynowe materace możemy podzielić na kolejne trzy rodzaje, które przez lata wykształcili ich producenci. Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną i zakresem zastosowania. Przyjrzyjmy się ich najważniejszym cechom i zaletom.

                                  Materace bonnellowe

                                  Materac bonnellowy to najprostszy dostępny na rynku materac sprężynowy, w którym sprężyny o dużej średnicy są ze sobą połączone w spójną konstrukcję za pomocą spiralnego drutu. Każda pojedyncza sprężyna ma kształt klepsydry.

                                  Te modele uznawane są za najniższej jakości materace sprężynowe, które odznaczają się najmniejszą trwałością i odpornością na odkształcenia. Przenoszą one drgania po całej powierzchni posłania, co skutkuje np. podskakiwaniem śpiącego na materacu podczas ruchów osoby leżącej obok. Materac bonnellowy jest również uznawany za wyjątkowo tani w eksploatacji.

                                  Materace kieszeniowe

                                  Materace kieszeniowe pojawiły się w sprzedaży wraz z opatentowaniem w 1899 roku sprężyny Marchalla. Wyróżniają się tym, że każda ze sprężyn w ich wnętrzu umieszczona zostaje w osobnej kieszeni flizelinowej. Połączenie sprężyn kieszeniowych w jedną całość zapewnia sklejenie ze sobą kieszeni.

                                  Dzięki takiemu rozwiązaniu każda sprężyna pracuje niezależnie od innych i indywidualnie reaguje na nacisk ciała. Kieszenie skutecznie zapobiegają wypadaniu sprężyn i wyciszają dźwięki towarzyszące wyginaniu się poszczególnych elementów konstrukcji.

                                  Ten typ materaca szczególnie dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Można na nim również wygodnie siedzieć, co umożliwiają regulowane stelaże. Dzięki temu możesz w wygodnej pozycji czytać książkę lub oglądać ulubiony film.

                                  Materace kieszeniowe polecane są m.in. osobom dysponującym sztywnym stelażem lub poszukującym rozwiązania do sypialni małżeńskiej. Dzięki ich właściwościom, ruchy jednej osoby nie będą odczuwalne na drugiej połowie posłania i nie wybudzą partnera. Charakteryzują się wyższą trwałością niż materace bonnellowe.

                                  Materace multipocket

                                  Materace typu multipocket są odmianą materacy kieszeniowych o wyjątkowo dużej ilości drobnych sprężyn wewnątrz swojego wkładu. Dzięki temu są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o elastyczność punktową, zapewniającą zdrowe podparcie ciała. Skutecznie zapobiegają falowaniu, gdy zmieniamy pozycję podczas snu. Potrafią przez wiele lat nie poddawać się zniekształceniom i zachowywać pełnię swoich właściwości.

                                  Jak prawidłowo dbać o materac sprężynowy?

                                  Piankowe, skrzyniowe lub sprężynowe – materace każdego rodzaju kupujemy po to, by służyły nam jak najdłużej. Istnieje kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym materace sprężynowe zachowują swoje właściwości przez długie lata i zapewniają maksymalny komfort swoim użytkownikom.

                                  Po pierwsze, materace sprężynowe należy regularnie obracać, by zapobiec odkształceniom. Najlepiej jest, jeśli robimy raz na 6 miesięcy i zmieniamy nie tylko stronę, na której śpimy, ale także – o ile to materac dwustronny – górę i dół materaca.

                                  Po drugie, materac warto systematycznie odkurzać i wietrzyć. Wietrzenie najlepiej przeprowadzić, gdy wyjeżdżamy z domu na kilka dni, na przykład w czasie wakacji. Materac należy wyjąć wtedy z pokrowca i pozostawić, by „pooddychał”, a tym samym odparował pochodzącą z naszego potu wilgoć.

                                  Codzienną namiastką wietrzenia może być wykorzystanie spodu żebrowego w ramie łóżka w taki sposób, by materac cały czas miał dostęp do powietrza. Przeszkodą w odpowiedniej wentylacji materaca może być natomiast narzuta na łóżko. Ścielenie łóżka zaraz po wstaniu też nie jest zawsze dobrym pomysłem, ponieważ nie pozwala odparować wilgoci nagromadzonej w posłaniu podczas nocy.

                                  Po trzecie, możemy używać ochraniacza pochłaniającego pot, który bardzo łatwo wyczyścić i wyprasować. Można go prać tak często jak pościel i wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja (np. przy zabrudzeniach). Ochraniacz ulega jednak zużyciu, dlatego po pewnym czasie należy go wymienić.

                                  Musimy także pamiętać, że materace sprężynowe źle znoszą dziecięce zabawy, polegające na skakaniu. Sprężyny otoczone warstwą pianki ochronnej mogą ulec uszkodzeniu pod zbyt dużym, nagłym naciskiem. Pianka zostaje wtedy często wtłoczona w sprężynę i materac powoli traci swoje właściwości.

                                  Jak wybrać odpowiedni dla siebie materac sprężynowy?

                                  Na co warto zwrócić uwagę, decydując się, jaki materac sprężynowy kupić do swojej sypialni? Istotna będzie oczywiście obecność kieszeni, a także ilość sprężyn. Ważna jest także twardość posłania. Spanie na zbyt miękkim materacu może doprowadzić do bólu kręgosłupa, a napięcie mięśni nie pozwoli naszemu organizmowi w pełni wypocząć. Z kolei materac zbyt twardy może narazić nas na ucisk bioder i barków, a w konsekwencji cierpnięcie i drętwienie kończyn.

                                  Eksperci polecają, by na materacach miękkich odpoczywały osoby o wadze do 60 kg, na materacach średnio miękkich osoby o wadze od 50 do 80 kg, a osoby ważące od 80 do 100 kg na materacach średnio twardych. Materac twardy sprawdzi się doskonale dla osób ważących powyżej 100 kg.

                                  Materace sprężynowe dostępne w naszym sklepie nie muszą być wcale jednolicie twarde i często posiadają strefy twardości, czyli odpowiadające anatomicznej budowie naszego ciała obszary na materacu, które w różny sposób reagują na nacisk.

                                  Jeśli chodzi o to kryterium, możemy spotkać się na przykład z materacami jednostrefowymi. Owa pojedyncza odmienna strefa twardości znajduje się w środkowej części łóżka, na której będzie spoczywał najcięższy odcinek naszego ciała, czyli odcinek krzyżowo-biodrowy. Popularnym rozwiązaniem są także materace siedmiostrefowe o stopniach twardości od I do IV, które układają się w następujący symetryczny sposób: IV-III-II-I-II-III-IV. Pozwala to na obustronne korzystanie z materaca, które świetnie się sprawdzi w rehabilitacji kręgosłupa.

                                  Niektóre materace sprężynowe posiadają warstwę maty kokosowej, która sprawia, że materac staje się nieco bardziej twardy, więc fani takiego rozwiązania mogą śmiało kierować się ich obecnością podczas zakupów.

                                  Podczas poszukiwań odpowiedniego materaca warto kierować się również względami higienicznymi, co znacznie ułatwiają przyznawane produktom atesty. Zwróć też uwagę, że większość naszych produktów to materace polecane dla alergików, które zapewniają odpowiednią wentylację wkładu i zapobiegają rozwojowi roztoczy.

                                  Najczęściej pojawiające się pytania związane z wyborem odpowiedniego materaca to:

                                  Co wybrać – materac sprężynowy czy piankowy?

                                  Zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe nie są jednolitymi grupami i mają wiele podtypów. Najlepiej samemu wypróbuj, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy.

                                  Jak dobrać materac sprężynowy do wagi?

                                  Zasadą jest, że osoby szczupłe powinny wyposażyć sypialnię w bardziej elastyczny, miękki materac, zaś osoby ważące więcej – w materac twardy.

                                  Jakie są ceny materacy sprężynowych?

                                  W naszym sklepie dostępnych jest wiele rodzajów materacy sprężynowych. Ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, dlatego dopasujesz wydatek do swoich możliwości.

                                  Gdzie kupić materac sprężynowy?

                                  W sklepie, który oferuje wysokiej jakości produkty – takim jak SypialniaPlus. Kup materac w naszych sklepie internetowym i wypróbuj go w najbardziej komfortowych warunkach, czyli w swoim domu w ramach promocji „Testuj 20 nocy”!