Pierwsze lata życia dziecka to czas, w którym maluch chce spędzać jak najwięcej czasu z rodzicami. Dziecko potrzebuje w tym okresie bliskości i sporej uwagi. Są to również bardzo cenne momenty dla rodziców. To właśnie w tym czasie kształtuje się więź pomiędzy dzieckiem i rodzicami, a maluch zaczyna uczyć się, czym jest miłość i troska o drugiego człowieka. W pewnym momencie jednak rodzice zaczynają zastanawiać się, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego dzieci nie chcą przestać spać z mamą i tatą. Dowiesz się również, kiedy i w jaki sposób rozwiązać ten problem.

SPIS TREŚCI:

  1. Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami? Przyczyny
  2. Kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami?
  3. Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?
  4. Już wiesz, jak oduczyć dziecko przychodzenia w nocy do łóżka rodziców!

Ze wspomnianych powyżej względów, zupełną normą jest, że noworodki śpią ze swoimi rodzicami. Kilkuletnie dzieci również często wkradają się do sypialni mamy i taty, aby zasnąć wraz z nimi. W pewnym momencie dziecko musi jednak zacząć uczyć się samodzielności, również w kontekście snu. Pojawia się jednak pytanie, kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami i jak się do tego zabrać?

Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami? Przyczyny

Zanim jednak dowiesz się, kiedy i jak oduczyć dziecko spania z rodzicami, musisz poznać przyczyny, dla których Twoje dziecko nie chce spać samo. Jak już wspominaliśmy, dzieci czują się bezpieczniej, śpiąc w łóżku rodziców. Wiedzą, że ktoś nad nimi czuwa i przez to mogą spać spokojnie. Drugą przyczyną jest zwyczajna potrzeba miłości. Maluchy bardzo szybko tęsknią za swoimi rodzicami. Jeśli więc nawet dziecko położy się w swoim łóżeczku, to istnieje spora szansa, że w nocy przyjdzie spać do Was.

Częstym powodem niechęci do samodzielnego spania jest również fakt, że dzieciaki uważają spanie w towarzystwie rodziców za przyjemniejsze. Wydaje im się, że z mamą i tatą jest fajniej. Taka myśl powoduje, że maluch nie chce spać sam.

Wszystkie te przyczyny sprawiają, że nauka samodzielnego spania wcale nie jest łatwa. Mnóstwo osób zastanawia się, jak oduczyć dziecko od spania z rodzicami. Trudności w odzwyczajaniu dziecka od współspania mogą również wynikać z niewłaściwego podejścia do tej kwestii lub nieodpowiedniej pory na takie zmiany.

jak-odzwyczaic-dziecko-od-spania-z-rodzicami

Kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Pierwszym krokiem do tego, jak oduczyć dziecko spania z mamą i tatą, jest wybór właściwej chwili. Zdaniem psychologów, najlepszy czas na odzwyczajanie dziecka od spania z rodzicami przypada na okres od 10 do 16 miesiąca życia malucha. Jest to odpowiednia pora, gdyż właśnie wtedy dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki. Bardzo ważne jest, aby dziecko przynajmniej do 6 miesiąca życia nie spało w osobnym pomieszczeniu, gdyż w tym okresie istnieje ryzyko tzw.  śmierci łóżeczkowej.

Przedział od 10 do 16 miesiąca to oczywiście tylko zalecenie. Dzieci mogą być gotowe do samodzielnego spania w różnym wieku. Jest to sprawa bardzo indywidualna, zależna od różnych czynników. Wpływ na to, kiedy i jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami, w dużej mierze ma wychowanie, ale też psychofizyczne predyspozycje malucha.

Jeśli dziecko ma za sobą trudne przeżycia, wywołujące lęki i złe samopoczucie, to szybkie oduczanie dziecka od współspania może pogłębić ten stan. Pamiętaj również, aby nie wprowadzać zbyt wielu zmian w życiu dziecka naraz. Jeśli np. chcesz akurat zaprzestać karmienia piersią, to nie odzwyczajaj dziecka od spania z Tobą w tym samym czasie. Przydatne informacje na temat tego, kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami, a także jak zadbać o zdrowy sen malucha znajdziesz w artykule Zasypianie i sen dziecka.

kiedy-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Gdy już zdecydujesz się na odpowiedni moment, musisz dowiedzieć się, jak oduczyć dziecko spania z mamą i tatą. Doświadczenie wielu pokoleń oraz wiedza psychologów pokazują, że istnieje na to kilka skutecznych sposobów. Poniżej znajdziesz metody dotyczące tego, jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku bez rodziców.

Rozmowa

Pierwszym sposobem na to, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami, jest zwykła rozmowa. Kilkuletniemu dziecku możesz naprawdę wiele wytłumaczyć. Oczywiście, rozmowa powinna mieć odpowiednią formę. Jednak takie proste wytłumaczenie różnych kwestii to dobry sposób na naukę szczerości, otwartości i wyrażania własnych uczuć.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami, to na początek po prostu pogadaj ze swoją pociechą. Wytłumacz swojemu dziecku, że każdy domownik musi mieć własną przestrzeń i chwilę odpoczynku. Powiedz mu, że rodzice potrzebują czasem prywatności. Wytłumacz też jednak, że zawsze będziecie za ścianą i kiedy tylko będzie taka potrzeba – może do Was przyjść i powiedzieć, że dzieje się coś złego.

Ustal wieczorny rytuał

Jeśli nie wiesz, jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku, to być może pomocne okażą się wieczorne rytuały. Ustalcie, że np. będziesz co wieczór czytać swojemu maluchowi do snu. Będzie to również czas tylko dla Was, okazja do przytulania i rozmowy. Dzięki takiej codziennej rutynie przed snem maluch będzie mniej tęsknić za Tobą w nocy.

Małe kroczki

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Przede wszystkim, musisz robić to stopniowo. Staraj się najpierw nauczyć dziecko spać we własnym łóżeczku podczas drzemek w ciągu dnia. Następnie porozmawiaj z nim o samodzielnym spaniu w nocy i powoli przekonuj do tego nawyku. W razie potrzeby zostawiaj zapalone światło w pokoju dziecka oraz otwarte drzwi.

jak-oduczyc-dziecko-spania-z-mama

Zadbaj o przyjazny pokój dla malucha

Jedną z podstawowych metod na to, jak oduczyć dziecko przychodzenia w nocy do łóżka rodziców, jest odpowiednie urządzenie pokoju dziecięcego. Jeśli maluch polubi swój pokój, to chętniej będzie spędzać w nim czas. Dzięki temu łatwiej przekona się również do samodzielnego spania. Pozwól więc wybrać dziecku niektóre elementy wyposażenia pokoju, aby mogło poczuć, że to jego własna przestrzeń.

Pamiętaj o doborze odpowiedniego materaca. Zapewnienie wygodnego miejsca do spania to kolejny sposób na to, jak oduczyć dziecko spania z mamą i tatą. Dzięki dobrze dobranemu materacowi Twoja pociecha będzie spała zdrowo i wygodnie przez całą noc. Wiele materacy odpowiednich dla dzieci znajdziesz w Sypialni Plus. Oto nasze propozycje produktów, które pomogą Ci urządzić pokój dla malucha.

Na początek model Hilding DOBRANOCKA. Ten materac uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Wykonywany jest z przewiewnej pianki Flexifoam, na której dodatkowo umieszczane są specjalne nacięcia. Dzięki takiemu wykonaniu produkt zapewnia dobrą wentylację, co poprawia komfort snu dziecka.

Kolejną propozycją wśród pomysłów na to, jak oduczyć dziecko przychodzenia w nocy do łóżka rodziców, jest wybór materaca Hilding KOŁYSANKA. To model odpowiedni dla dzieci już od 1 dnia życia. Ten produkt również został wykonany z pianki Flexifoam. Wyposażono go dodatkowo w warstwę maty z kokosu i lateksu, która chroni materac przed wilgocią.

Następny model, który chcemy Ci polecić, to Hilding SAFETY SMYK. Produkt ten ma charakterystyczną budowę łódki dzięki wyższym krawędziom zewnętrznym. Takie rozwiązanie sprawia, że materac chroni dziecko przed uderzeniami w twarde elementy łóżeczka oraz przed wypadnięciem. Wypełnienie pianką Velvet Touch zapewnia miękkość i dobre podparcie, a wodoodporny pokrowiec zapobiega przemakaniu.

Chcemy Ci również zaproponować model Janpol FINI. Został on wykonany w całości z przyjaznego dla skóry lateksu. Materac ten zapewnia właściwe podparcie ciała. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym jest również bardzo higieniczny.

Materac Janpol TONI to kolejna nasza propozycja. Produkt ten wykonany jest z lateksu połączonego z mleczkiem kokosowym. Ma również warstwę płyty kokosowej, która zapewnia dobre podparcie ciała. Powierzchnię zewnętrzną pokryto miękką pianką.

Już wiesz, jak oduczyć dziecko przychodzenia w nocy do łóżka rodziców!

Znasz już sposoby na to, jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku. Wiesz również, kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami. Pamiętaj, że odzwyczajanie malucha od współspania to sprawa indywidualna – każde dziecko jest inne i wymaga nieco odmiennego podejścia.

Szukasz elementów wyposażenia do dziecięcej sypialni? Zajrzyj do sklepu internetowego SypialniaPlus! Znajdziesz u nas produkty, z którymi urządzisz wymarzony pokój dla swojego malucha!