Jaki materac dla niemowlaka wybrać i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Wyjaśniamy wszystko w tym artykule. Podpowiemy Ci, jakie cechy sprawiają, że materac jest odpowiedni dla najmłodszych i przedstawimy ranking materacy dla niemowlaka.

Spis treści:

 1. Materac niemowlęcy - na co zwrócić uwagę?
 2. Jaki materac dla niemowlaka wybrać?
 3. Co dokupić do materaca dla noworodka?

Niemowlę spędza większość dnia w łóżeczku. Z czasem nie tylko w nim śpi, ale też zaczyna się bawić. Materacyk dla malucha musi być bezpieczny dla zdrowia dziecka, dbać o kręgosłup niemowlaka i wspierać prawidłowy wzrost. Dowiedz się, co warto brać pod uwagę przy wyborze materaca dla najmłodszych i poznaj polecane modele materacy dla niemowląt.

Materac niemowlęcy - na co zwrócić uwagę?

Materac dla noworodka powinno się wybierać na spokojnie, sprawdzając czy posiada on konkretne cechy, bo to one będą miały bezpośredni wpływ na zdrowy sen i zdrowy wzrost malucha.
Zwróć uwagę:

 • czy materac jest odpowiedni od 1 dnia życia i czy jest antyalergiczny 
  Te dwie informacje pokażą Ci już na wstępie, czy jest to produkt bezpieczny dla najmniejszych i najbardziej wymagających użytkowników. Materac antyalergiczny to gwarancja, że produkt jest wolny od substancji szkodliwych dla zdrowia i nie zawiera surowców, które mogą działać drażniąco.
 • czy materac dla niemowlaka ma zdejmowany pokrowiec 
  To ogromne ułatwienie, dzięki któremu zadbasz o higieniczne warunki snu dla Twojego dziecka. Pokrowiec wyposażony w zamek rozdzielczy możesz z łatwością zdjąć i uprać w pralce, by pozbyć się zabrudzeń, resztek naskórka i roztoczy.
  Dowiedz się: Jak dbać o materac? Sprawdzone porady
 • jaką twardość ma materac dla noworodka
  Wielu rodziców zastanawia się jaka twardość materaca dla niemowlaka - H2 czy H3 jest najlepsza ze względu na zdrowy kręgosłup niemowlaka. Ogólna zasada mówi, że dla najmłodszych dzieci wybieramy materac średnio-twardy. Zbyt miękki materac sprawi, że dziecko będzie miało problem ze zmianą pozycji, a nawet z przekręceniem główki. Twardy materac z kolei doprowadzi do dyskomfortu podczas snu i zabawy.
 • czy posiada certyfikaty
  Oeko-Tex Standard, czy pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka to przykłady tych certyfikatów, które są dodatkową gwarancją, że produkt spełnia najwyższe normy, zarówno w procesie produkcji, jak i w zakresie użytych materiałów. Czyli to dodatkowa pewność dla Ciebie, że wybierasz materacyk dla niemowlaka wolny od szkodliwych lub potencjalnie niebezpiecznych substancji.

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Nasz ranking materacy dla niemowlaka otwiera grupa materacy od szwedzkiej marki Hilding. Nie bez powodu. Wszystkie modele tej firmy spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, a przy tym ich cena jest bardzo atrakcyjna. Są to zdecydowane bestsellery w tej kategorii materacy.

Materac Dobranocka, Kołysanka i Safety Smyk to modele, które są dedykowane niemowlętom od pierwszego dnia życia. Wykonane są z bezpiecznych materiałów i świetnej jakości pianek wysokoelastycznych - gwarantuje to odpowiednią przewiewność wnętrza materaca, a to z kolei niweluje ryzyko rozwoju grzybów i roztoczy. Wszystkie wymienione materace dla niemowląt posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, a dodatkowo wyposażone są w zdejmowane, nieprzemakalne pokrowce z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100.

Kolejnym polecanym przez nas modelem jest lateksowy materac Janpol Fini. Dzięki zastosowaniu pianki lateksowej, materacyk ma właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Pianka o wysokiej elastyczności i sprężystości będzie stanowiła bardzo dobre podparcie ciała małego dziecka. Ten model, podobnie jak Janpol Lio również posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Materac Lio to z kolei połączenie pianki wysokoelastycznej z lateksową pianką, w której zatopiono żelowe kapsułki. Lio to model o bardzo dobrych parametrach termoregulacyjnych, dzięki czemu na długo zostaje zachowana higieniczność wkładu. Jeżeli interesuje Cię najlepszy materac dla noworodka, to z pełnym przekonaniem możesz rozważyć zakup modeli Dobranocka, Kołysanka, Safety Smyk, czy Fini lub Lio.

Co dokupić do materaca dla noworodka?

Nieprzemakalny pokrowiec na materac dla niemowlaka to podstawa. Nawet najlepszej jakości materac nie przetrwa przemoczenia. Wilgoć w materacu to idealna pożywka dla rozwoju grzybów, roztoczy i bakterii, czyli prosta droga do tego, by łóżeczko niemowlęce stało się bardzo niesprzyjającym środowiskiem dla malucha.

Zamiast pokrowca na materacyk dla niemowlaka można kupić nieprzemakalne podkłady. Można też połączyć ochronę i na pokrowiec położyć podkład. Niektóre materace dla niemowląt są już wyposażone w zdejmowany, nieprzemakalny pokrowiec, który możesz prać w pralce. Tak jest na przykład w przypadku modelu Hilding Dobranocka w pokrowcu Lotus. Jest to naszym zdaniem jeden z modeli, który można określić jako najlepszy materac dla noworodka.

Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji i na co zwrócić uwagę? I wreszcie - jaka twardość materaca dla niemowlaka - H2, czy H3 jest najlepsza? Postaraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Jeżeli jednak nadal zastanawiasz się, który materac wybrać - napisz do nas na czacie lub zadzwoń. Pomożemy Ci dokonać wyboru, który będzie najlepszy dla Twojego dziecka.