Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Problem, z którym styka się większość rodziców, czyli bezsenność u dziecka, może mieć poważne przyczyny, ale też i wynikać z bardziej przyziemnych kwestii. Wyjaśniamy jakie są najczęstsze źródła problemów ze snem u dzieci i jak możesz im zaradzić.

Spis treści:

 1. Problemy ze snem u dzieci - dlaczego nie można ich bagatelizować?
 2. Bezsenność u dzieci - przyczyny i skutki
 3. Co robić, gdy dziecko nie może zasnąć?

Bezsenność u dzieci - poznaj lepiej to zjawisko, dowiedz się jakie przyczyny mogą leżeć u jego podstaw i w jaki sposób możesz spróbować pomóc maluchowi, by spokojnie zapadł w sen i przespał całą noc. Pamiętaj jednocześnie, że jeśli problem ze snem u dziecka nie jest przejściowy, należy się poradzić specjalisty.

Problemy ze snem u dzieci - dlaczego nie można ich bagatelizować?

Szacuje się, że nawet co drugie dziecko doświadcza problemów ze snem. Jakkolwiek najczęściej są to przemijające kłopoty z zaśnięciem, jednak jeżeli problem z zasypianiem u dziecka powtarza się, to zdecydowanie nie należy tego bagatelizować i ignorować. Wczesne rozpoznanie problemów ze snem może zapobiec konsekwencjom takim jak drażliwość, problemy z zachowaniem, ze skupieniem uwagi, z nauką, nie mówiąc już o tym, że należy wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Bezsenność u dzieci - przyczyny i skutki

Jedną z trudności na jakie napotykają rodzice małych dzieci jest sytuacja, w której kolejną noc z rzędu dziecko nie może zasnąć. Niektóre dzieci nie czują się senne w porze, o której chcielibyśmy, żeby poszły już spać. Inne nie są w stanie zasnąć bez obecności jednego z rodziców. Część dzieci z kolei potrafi wybudzać się w środku nocy i nie być w stanie z powrotem zasnąć przez długi czas.

Warto pamiętać, że bezsenność u dziecka objawia się właśnie problemami z zasypianiem lub wspomnianym wybudzaniem się w środku nocy. Najczęściej przemija to z samoistnie z czasem. Jeżeli jednak problem z zasypianiem u dziecka pojawia się w ciągu kilku dni w tygodniu i trwa przez parę kolejnych tygodni, wówczas zdecydowanie należy poradzić się lekarza.

Jakie przyczyny mogą powodować problemy ze snem u dzieci? W tym artykule skupimy się z oczywistych powodów na tych bardziej “codziennych” przyczynach. Są to m.in.

 • Stres. Często wywoływany przez sytuację w domu lub w szkole.
 • Skutki uboczne lekarstw. Niektóre przyjmowane leki mogą powodować bezsenność u dziecka, czy nawet ADHD.
 • Inne schorzenia. Nawet tak z pozoru niegroźna alergia, objawiająca się zatkanym nosem, czy męczącym kaszlem może skutecznie wybić ze snu i powodować problemy z zasypianiem u dziecka.
 • Kofeina. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że wiele napojów gazowanych zawiera kofeinę, która pobudza dziecko i uniemożliwia mu spokojne zaśnięcie. Pobudzające działanie kofeiny utrzymuje się nawet przez kilka godzin.
 • Zbyt dużo czasu na sen. Jeżeli na drzemki w ciągu dnia przeznaczacie więcej czasu niż faktycznie potrzebuje Twoje dziecko, to może się ono budzić bardzo wcześnie rano lub mieć problem z zaśnięciem wieczorem.

Co robić, gdy dziecko nie może zasnąć?

Bezsenność u dziecka, jeżeli nie wynika z innych chorób, czy przyjmowanych leków może minąć, jeżeli wprowadzisz kilka prostych zasad.

 • Ustal schemat dnia i stałą porę na pójście spać. Staraj się pilnować tej godziny nawet w weekendy.
 • Wspieraj aktywną zabawę najlepiej na świeżym powietrzu, ale bliżej wieczoru staraj się wyciszyć dziecko.
 • Starszemu dziecku ogranicz ilość czasu jaki spędza przed ekranem, czy to telewizora, komputera, czy telefonu. Niebieskie światło zaburza rytm dobowy i powoduje problemy ze snem.
 • Obserwuj, czy Twoje dziecko nadal jest w wieku, kiedy potrzebuje drzemki w ciągu dnia. A jeżeli śpi w ciągu dnia, postaraj się żeby było aktywne przez kilka godzin przed nocnym odpoczynkiem.
 • Jeżeli oboje rodziców pracuje przez większość dnia, postarajcie się poświęcić czas wieczorem na wspólną zabawę, czy czytanie książki. Pomoże to rozwiązać problem z zasypianiem u dziecka, jeżeli wynika on z pragnienia uwagi rodzica.
 • Zadbaj o wygodne warunki do snu. Brak intensywnych dźwięków, mocnego oświetlenia, łóżko nieprzeładowane zabawkami i wygodny materac dla dziecka to absolutne podstawy.

Bezsenność u dzieci

Dotlenienie organizmu, pozytywny rodzaj zmęczenia, dobre warunki do snu i zaspokojenie potrzeby bliskości może pomóc zwalczyć problemy z zasypianiem u dziecka, ponieważ bezsenność u dzieci na szczęście rzadziej wynika z poważniejszych schorzeń jak np. bezdech senny. Chociaż tym artykułem nie jesteśmy w stanie wyczerpać listy możliwych przyczyn, jakie sprawiają, że dziecko nie może zasnąć, jednak niech powyższa lista będzie dla Ciebie wskazówką na co zwrócić uwagę, jeżeli kolejny raz nikt w domu nie zaznał spokojnego snu, bo Twoje dziecko “walczyło” ze snem.

Sprawdź też jak wybrać dobry materac: dla dziecka i dla nastolatka

Pamiętaj jednak, że w każdej sytuacji, która budzi Twoje wątpliwości lub jeśli problem z zasypianiem występuje przez dłuższy czas, należy poradzić się lekarza.