Wygodne, bezpieczne, praktyczne, a do tego sprzyjające nie tylko odpoczynkowi, ale też dobrej zabawie. Zobacz jakie powinno być łóżko dla dziecka i jak znaleźć model, który spełni wszystkie te warunki, a do tego będzie dopasowany do wieku dziecka.

SPIS TREŚCI:

 1. Łóżko dla dziecka - co warto wiedzieć przed zakupem

 2. Jakie łóżko dziecięce wybrać? Wymiary i rodzaje

 3. Jak dobrać łóżko do wzrostu i wieku dziecka:

  • Jakie łóżko dla niemowlaka i dla dwulatka

  • Jakie łóżko dla 4-latka

  • Starsze dzieci, czyli jakie łóżko dla 7-latka lub 10-latka

 4. Gdzie kupić łóżko dla dziecka

Przy wyborze łóżka dziecięcego dobrze jest zwrócić uwagę na określone cechy mebla, by zapewnić dziecku wygodę i bezpieczeństwo. Należy też dobrać odpowiedni rozmiar łóżka do wieku dziecka. Jakie więc łóżko dla 4-latka, a jakie łóżko dla 10-latka będzie odpowiednie? Wyjaśniamy!

Łóżko dla dziecka - co warto wiedzieć przed zakupem

Łóżko dziecięce musi być przede wszystkim wytrzymałe i bezpieczne. Każdy rodzic wie, że ten mebel jest mocno eksploatowany, bo służy nie tylko do spania, ale często też do bardzo aktywnej i energicznej zabawy. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak dobrać łóżko dla dziecka, to zwróć uwagę, by było ono wykonane z solidnych materiałów, odpornych na uszkodzenia. Lepsze jest lite drewno niż płyta pilśniowa. Lepsze łóżko dla dziecka tapicerowane od dobrego producenta, niż tani model, który szybko się zniszczy.

Jeżeli planujesz zakup łóżeczka dla niemowlaka tak samo zwróć uwagę, by było wykonane z bezpiecznych materiałów, pomalowane nietoksycznymi farbami, a odstęp między szczebelkami miał nie więcej jak 6cm.

Na równi z wyborem wygodnego i solidnego łóżka liczy się też wybór dobrego materaca dla dziecka. Sprawdź ranking materacy dla dzieci, a jeśli szukasz materaca dla starszej pociechy przeczytaj: Jaki materac dla nastolatka.

Jakie łóżko dziecięce wybrać? Wymiary i rodzaje

Łóżko pojedyncze dla dziecka powinno być minimum o 20cm dłuższe od wzrostu użytkownika. Pamiętaj, że dzieci szybko rosną, jeżeli więc chcesz, by materac i łóżko były inwestycją na kilka lat, weź to pod uwagę przy określaniu wymiarów i kup łóżko dla dziecka z materacem “na zapas”.

W naszym sklepie znajdziesz bardzo szeroki wybór łóżek dziecięcych drewnianych i tapicerowanych. Oprócz typowych modeli dziecięcych, takich jak łóżko domek, czy łóżka piętrowe dla dwójki dzieci, możesz wybrać dowolny z projektów łóżek - praktycznie wszystkie dostępne są w rozmiarach idealnych jako łóżko pojedyncze dla dziecka, czyli 80x20 i 90x200. 

Sprawdź naszą ofertę łóżek dziecięcych na wymiar

Szerokie łóżko dla dziecka 

Szerokie łóżko dla dziecka, czyli łóżko dziecięce 90x200 lub 100x200 to dobre rozwiązanie, jeśli np. Twoje dziecko dużo kręci się w czasie snu lub jeśli przestrzeń w pokoju pozwala na ustawienie takiego mebla. W ten sposób jedno łóżko może wystarczyć na długie lata.

Jeśli szukasz łóżka dla dziecka 90x200 albo szerszych modeli, jak np. łóżko dziecięce 120x200 - sprawdź naszą ofertę. Wszystkie modele możesz zamówić w wymienionych rozmiarach. Dostępne są zarówno  łóżka dziecięce 90x200, 100x200, 120x200, a nawet łóżka dla dzieci 140x200.

Zobacz dostępne modele łóżek dla dzieci i zawęź listę wyszukiwania wg. interesującego Cię rozmiaru. Pamiętaj też, że większość łóżek możesz zamówić na wymiar, czyli dokładnie w takim rozmiarze, który będzie idealnie pasował do pokoju Twojego dziecka.

Jak dobrać łóżko dla dziecka

Najprościej, zwłaszcza w początkowych latach życia, jest wybierać rozmiar łóżka wg wieku dziecka:

Jakie łóżko dla niemowlaka, a jakie dla dwulatka?

Jeśli zastanawiasz się między łóżeczkiem turystycznym a tradycyjnym drewnianym łóżeczkiem, to lepszym i zdrowszym wyborem dla Twojego dziecka będzie tradycyjne łóżeczko wykonane z naturalnych materiałów:

 • opcja regulacji wysokości materacyka będzie dodatkową zaletą. Dzięki temu łóżeczko posłuży dłużej, bo będzie rosnąć razem z dzieckiem,
 • dla najmłodszych dzieci najlepsze są łóżeczka o wymiarach 60x120 i 70x140. Oba rozmiary będą dobre zarówno dla niemowlaka, jak i dla dwulatka,
 • jeżeli łóżko dziecięce 70x140 będzie posiadało funkcję tapczanika to może posłużyć nawet do wieku 6-7 lat, jest to więc zdecydowanie rozwiązanie na lata.

Materacyk dla dziecka - Hilding Kołysanka

Jakie łóżko dla 4-latka?

Dla małych dzieci wystarczające są standardowe łóżeczka dziecięce, czyli te o wymiarach 70x140. Łóżko dla 4-latka powinno być już jednak większe. W takim razie jakie łóżko dla 4-latka wybrać?

 • optymalne rozwiązanie to łóżko dziecięce 80x160, albo przyszłościowe łóżko, które będzie też odpowiednie dla dziecka, gdy podrośnie, czyli 80x200,
 • dla trochę starszych dzieci dobrą opcją jest też piętrowe łóżko, z bezpieczną barierką i wygodnymi schodkami. Jeżeli więc zastanawiasz się jakie łóżko dla 4-latka lub 5-latka będzie odpowiednie, sprawdź też projekty łóżek piętrowych. To duża frajda dla dziecka (zwłaszcza jeśli łóżko dodatkowo posiada przestrzeń do zabawy jak np. łóżko Montreal) i możliwość zaoszczędzenia miejsca - zyskujesz dużo wolnej przestrzeni pod łóżkiem.

Jakie łóżko dla 4-latka? Zobacz sprawdzone propozycje:

Starsze dzieci, czyli jakie łóżko dla 7-latka lub 10-latka?

W przypadku łóżka dla starszego dziecka, czyli łóżka dla 7-latka, czy dla 10-latka, w grę wchodzą już standardowe łóżka pojedyncze dla dzieci:

 • dla dziecka w tym wieku szerokość 80 i 90 cm będzie w pełni komfortowa, a przy tym, jeśli kupisz dobrej jakości łóżko dla dziecka z materacem, to będzie ono służyło z powodzeniem przez parę długich lat,
 • łóżko dla 7-latka czy dla 10-latka wykonane z litego drewna to solidna konstrukcja i zdecydowanie lepszy wybór niż łóżka z płyty laminowanej,
 • łóżka dziecięce tapicerowane to z kolei miękkie linie, o które dziecko się nie uderzy i ogromna ilość tkanin do wyboru. To pozwoli Ci dopasować łóżko do pokoju Twojego dziecka.

Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych propozycji, jeśli zastanawiasz się jakie łóżko dla 7-latka lub jakie łóżko dla 10-latka wybrać.

Gdzie kupić łóżko dla dziecka

Wszystkie łóżka dostępne w naszym sklepie produkowane są w Polsce na zamówienie. Średni czas oczekiwania na łóżko to około 4-6 tygodni. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz urządzanie pokoju dziecięcego. W zamian za czas oczekiwania, który jest dłuższy niż w sklepach sieciowych, w dużej mierze sprowadzających łóżka z Chin, otrzymujesz produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów i dopasowany do Twoich oczekiwań i potrzeb. 

Dziecięce łóżka na wymiar pozwalają Ci dopracować projekt od A do Z. Możesz zamówić łóżko w niestandardowym rozmiarze, możesz wybrać rodzaj drewna i kolor wybarwienia, a w przypadku dziecięcych łóżek tapicerowanych możesz wybrać rodzaj i kolor tkaniny obiciowej i wersję z pojemnikiem na pościel lub bez. Dostępne są też tkaniny obiciowe plamoodporne i odporne na zaciągnięcia. To rozwiązanie daje pełen komfort korzystania z łóżka, bez obaw, że straci ono swój dobry wygląd.

Sprawdź naszą ofertę łóżek na wymiar i skontaktuj się z nami - pomożemy Ci dopasować projekt łóżka do pokoju dziecięcego!