Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

WYMIARY MATERACY. JAK DOPASOWAĆ MATERAC DO ŁÓŻKA?

Właściwy rozmiar materaca ma duży wpływ na komfort odpoczynku. Poznaj wymiary materacy i dowiedz się, jak dopasować wielkość materaca do łóżka. Dlaczego rozmiar materaca ma znaczenie i jak wpływa na jakość snu? Wyjaśniamy w tym artykule.

SPIS TREŚCI

  1. Wymiary materacy a wielkość łóżka
  2. Jakie są wymiary materacy?
  3. Jak dobrać rozmiar materaca do łóżka?

Przy wyborze materaca zwracamy uwagę przede wszystkim na to, by w odpowiedni sposób podpierał nasze ciało i zapewniał komfortowy odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że ważne będzie też dobranie właściwego rozmiaru materaca, który zapewni wygodną przestrzeń do snu i odpowiednio wpasuje się w ramę łóżka.

Wymiary materacy a wielkość łóżka

Proces urządzania sypialni zazwyczaj koncentruje się wokół projektu łóżka, koloru ścian i doboru dodatków, a wybór samego materace jest mało istotną kwestią, którą często zostawiamy na sam koniec. Czy jest to właściwe podejście? Nie do końca. Jeżeli naprawdę zależy nam nie tylko na estetyce, ale i wygodzie w sypialni, wówczas, kupując łóżko, powinniśmy też wybrać od razu materac. Dlaczego?

To materac, nie łóżko, zdecyduje o tym, jak będziemy się wysypiać i jaką jakość odpoczynku zapewnimy sobie każdej nocy. Materac jest absolutną podstawą i tak, jak może zdecydowanie podnieść jakość snu i zadbać o zdrowie kręgosłupa, tak samo może też zaburzyć nasz odpoczynek i utrudnić odpowiednią regenerację.

Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwań wymarzonego łóżka i nie ogranicza Cię przestrzeń w sypialni – zastanów się, jaki rozmiar materaca będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli łóżko zostanie wykonane na wymiar, pamiętaj, że możesz zamówić też materac w niestandardowym rozmiarze, tak by pasował do nietypowej wielkości łóżka. Zobacz, jakie są standardowe rozmiary materacy i jaka wielkość będzie odpowiednia w określonych przypadkach.

Przeczytaj również: Materac kieszeniowy – co to jest?

Kobieta sprawdza wymiary materaca

Jakie są wymiary materacy?

80x200, 90x200 i 100x200 to typowe rozmiary pojedyncze. Są to materace wybierane zwykle dla dzieci, młodzieży, osób starszych i dla singli. Czasami też mniejszy rozmiar materaca warunkowany jest przez miejsce czy ustawność sypialni.

120x200 i 140x200 to uniwersalne wymiary materacy do łóżek. Materace 120x200 częściej wybierane są jako rozmiary pojedyncze i tak też klasyfikują je producenci. Z kolei materace 140x200 nazywane są często małymi materacami podwójnymi lub traktowane są jako największe pojedyncze materace. Rozmiary te sprawdzą się zarówno w przypadku jednej, jak i dwóch osób.

Wymiary 160x200 i 180x200 polecane są dla dwóch osób. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie, by na materacu o szerokości 160 czy 180 spała jedna osoba. Zastanawiasz się, jaki rozmiar materaca dla pary wybrać? Jeżeli tylko pozwala na to miejsce w sypialni, warto zdecydować się na szerszy materac. Zwłaszcza jeśli w łóżku śpi też np. niemowlę, małe dziecko lub pies czy kot.

Największe standardowe wymiary materacy do łóżek to 200x200, choć u niektórych producentów takie modele traktowane są już jako nietypowe materace. Rozmiary niestandardowe to takie, które produkowane są na indywidualne zamówienie.

Zobacz także: Najlepszy materac 160x200 – ranking produktów

Kobieta dopasowuje rozmiar materaca do łóżka

Jak dobrać rozmiar materaca do łóżka?

Jeśli w Twojej sypialni stoi już łóżko lub masz wybrany konkretny projekt, wówczas pytanie powinno brzmieć: jak dopasować materac do łóżka? Trzeba wtedy zdobyć informację, do jakiego wymiaru materaca dany model łóżka jest przystosowany. Jeżeli nie masz pewności, możesz po prostu zmierzyć przestrzeń między wewnętrznymi stronami boxu łóżka.

W naszym sklepie internetowym wybierasz łóżko pod rozmiar materaca. Większość producentów łóżek, określając ich wymiary, podaje je właśnie pod kątem tego, jaki materac będzie do nich pasować. Oznacza to, że np. łóżko 180x200 jest zaprojektowane właśnie pod materac 180x200 i nie ma problemu, jak dopasować materac do łóżka. W ten sposób zyskujesz pewność, że materac stworzy z łóżkiem estetyczny komplet.

Jeżeli z kolei planujesz dopiero zakup i zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar materaca do łóżka w sytuacji, w której ogranicza Cię przestrzeń (np. mebel będzie wpasowany na wymiar we wnękę w sypialni), wówczas konieczne może się okazać zamówienie materaca w rozmiarze niestandardowym. Zadzwoń do nas lub napisz na czacie, żeby omówić szczegóły zamówienia. Zmiana rozmiaru materaca na niestandardowy nie wpływa na strefy twardości – zwykle materac wydłużany jest symetrycznie po obu stronach: od strony głowy i nóg.

Sprawdź również: Jak wybrać dobry materac 140x200?

Dobór odpowiedniej wielkości materaca do łóżka jest bardzo istotną kwestią. Należy też zwrócić uwagę, by materac nie wystawał poza krawędź łóżka. Ważne jest również, aby nie tworzył wolnej przestrzeni między krańcem materaca a ramą łóżka, ponieważ każda z tych sytuacji wpłynie negatywnie na komfort Twojego snu i żywotność materaca.

Pamiętaj, że jeśli dopiero planujesz zakup łóżka i nie ogranicza Cię miejsce w sypialni, najpierw ustal najlepszy dla Ciebie rozmiar materaca. Dopiero do niego dopasuj łóżko. Powyżej opisaliśmy, jakie są wymiary materacy standardowych. Jeżeli masz już łóżko, zmierz dokładnie przestrzeń po wewnętrznej stronie jego ścian. Pamiętaj, że niestandardowy rozmiar nie jest przeszkodą. Pomożemy Ci znaleźć materac pasujący do Twojego łóżka, a przede wszystkim taki, który zapewni komfortowy i zdrowy odpoczynek.