Przy wyborze materaca najczęściej zwraca się uwagę na to, by w odpowiedni sposób podpierał ciało. Warto jednak pamiętać, że właściwy rozmiar materaca także ma duży wpływ na komfort odpoczynku. To od niego zależy, czy będziesz mieć wystarczająco dużo wygodnej przestrzeni do snu, by móc się odprężyć. Poznaj wymiary materacy i dowiedz się, jak dopasować materac do łóżka. Dlaczego rozmiar materaca ma znaczenie i jak wpływa na jakość snu? Wyjaśniamy!

SPIS TREŚCI

  1. Wymiary materacy a wielkość łóżka
  2. Jakie są wymiary materacy?
  3. Jak dobrać rozmiar materaca do wzrostu?
  4. Jaki materac pojedynczy - wymiary
  5. Jaki materac podwójny - wymiary
  6. Jak dobrać rozmiar materaca do łóżka?

Wymiary materacy a wielkość łóżka

Podczas urządzania sypialni zazwyczaj skupiamy się na wyglądzie łóżka, kolorach ścian i dodatkach, a wybór materaca często odkładamy na później. Czy to dobre podejście? Właściwie nie. Materac ma ogromny wpływ na jakość naszego snu i komfortowy odpoczynek, dlatego powinniśmy zwracać na niego uwagę już na etapie wyboru łóżka. Jeżeli naprawdę zależy nam nie tylko na estetyce, ale i wygodzie w sypialni, wówczas, wybierając łóżko, powinniśmy też wybrać od razu materac. Dlaczego?

To nie łóżko, a materac zdecyduje o tym, jak będziemy się wysypiać i jaką jakość odpoczynku zapewnimy sobie każdej nocy. Materac jest absolutną podstawą i tak, jak może zdecydowanie podnieść jakość snu i zadbać o zdrowie kręgosłupa, tak samo może też zaburzyć nasz odpoczynek i utrudnić odpowiednią regenerację.

Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwań wymarzonego łóżka i nie ogranicza Cię przestrzeń w sypialni – zastanów się, jaki rozmiar materaca będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeżeli wybierasz łóżko na zamówienie, pamiętaj, że możesz dostosować rozmiar materaca do nietypowej wielkości łóżka. Sprawdźmy teraz, jakie są standardowe rozmiary materacy i który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie.

Jak dobrać twardość materaca - kliknij i sprawdź

Jakie są wymiary materacy?

• Standardowe, mniejsze rozmiary pojedynczych materacy to materac 80x200, materac 90x200 i materac 100x200. Zazwyczaj wybiera się je dla dzieci, młodzieży, osób starszych i dla singli. Czasami wybór mniejszego materaca wynika z ograniczonej przestrzeni w sypialni lub z jej ustawności.

120x200 i 140x200 to uniwersalne wymiary materacy do łóżek. Materac 120x200 częściej wybierany jest jako rozmiar pojedynczy i tak też klasyfikują go producenci. Z kolei materac 140x200 nazywany jest często małym materacem podwójnym lub traktowany jest jako największy model pojedynczy. Rozmiary te sprawdzą się zarówno w przypadku jednej, jak i dwóch osób.

Materace 160x200 i 180x200 polecane są dla dwóch osób. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie, by na materacu o szerokości 160 czy 180 spała jedna osoba. Jeżeli zastanawiasz się jaki rozmiar materaca dla pary: materac 160x200, czy materac 180x200 wybrać, podpowiadamy, że jeżeli tylko pozwala na to miejsce w sypialni warto jest zdecydować się na szerszy model. Zwłaszcza jeśli w łóżku śpi też np. niemowlę, małe dziecko lub pies, czy kot. 

• Największy standardowy rozmiar materaca do łóżka, to materac 200x200, choć niektórzy producenci traktują go już jako rozmiar niestandardowy, dostępny na indywidualne zamówienie. W tym rozmiarze dostępnych jest wiele modeli premium.

Zobacz także: Najlepszy materac 160x200 – ranking produktów

Polecany materac dla nastolatka Hilding Rock & RollPolecany materac pojedynczy Hilding PasodoblePolecany materac dla pary SleepMed Hybrid Premium

Jak dobrać rozmiar materaca do wzrostu?

Odpowiedni rozmiar materaca jest istotny dla komfortu snu. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Długość materaca: Materac powinien być dłuższy o około 15 cm od długości ciała użytkownika. Standardowe materace mają zazwyczaj długość 200 cm, co pasuje większości osób. Jeśli jesteś osobą o ponadprzeciętnym wzroście, rozważ większy materac o długości 220 cm.
  2. Szerokość materaca: Wybierając rozmiar materaca, weź pod uwagę swoją budowę ciała i osobiste preferencje. Jeśli często zmieniasz pozycję w czasie snu lub potrzebujesz więcej miejsca aby czuć się komfortowo, wybierz szerszy materac. Osoby o drobniejszej budowie ciała mogą preferować węższe modele materacy.
  3. Preferencje snu: Jeśli śpisz z partnerem, zastanów się, czy wolicie spać blisko siebie czy każde z Was potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie. Twoje osobiste preferencje wpłyną na wybór odpowiedniego materaca.

Podsumowując, dobierając rozmiar materaca, warto kierować się zarówno praktycznymi zasadami, jak i własnym poczuciem komfortu.

Jaki materac pojedynczy - wymiary

Najmniejszy rozmiar materaca pojedynczego (poza materacami dziecięcymi) to 80x200. To wąski materac, który będzie odpowiedni dla nastolatków i osób o drobniejszej budowie ciała. Najpopularniejszy rozmiar pojedynczego materaca to 90x200, zapewniający warunki do komfortowego snu i przestrzeń pozwalającą na swobodną zmianę pozycji w czasie snu. Dla osób ceniących sobie dużo wolnego miejsca, polecamy materace pojedyncze o rozmiarach 100x200 i 120x200.

Sprawdź: Jak wybrać materac jednoosobowy

Jaki materac podwójny - wymiary

Standardowe rozmiary materacy do łóżek podwójnych zaczynają się od szerokości 140 cm, co jest odpowiednie dla par, które lubią spać blisko siebie. Rozmiar 160x200 to najczęściej wybierana opcja dla dwóch osób. Jeśli śpicie z dzieckiem, warto rozważyć większy materac, np. 180x200. Największy materac podwójny, 200x200, zapewni luksusowy komfort i dużą przestrzeń, zwłaszcza dla osób o mocniejszej budowie ciała. Jednak nie wszystkie firmy oferują ten rozmiar jako standardowy, więc jeśli jest dla Ciebie ważny, może być konieczne zamówienie go na indywidualne życzenie.

Sprawdź również: Jak wybrać dobry materac 140x200?

Wymiary materacy pojedynczych i podwójnych - porównanie

Jak dobrać rozmiar materaca do łóżka?

Jeśli w Twojej sypialni stoi już łóżko lub masz wybrany konkretny projekt, wówczas pytanie powinno brzmieć: jak dopasować materac do łóżka? Trzeba wtedy zdobyć informację, do jakiego wymiaru materaca dany model łóżka jest przystosowany. Jeżeli nie masz pewności, możesz po prostu zmierzyć przestrzeń między wewnętrznymi stronami boxu łóżka. Pamiętaj, że musi zostać kilka centymetrów luzu między wnętrzem łóżka a bokami materaca. 

W naszym sklepie internetowym wybierasz łóżko pod rozmiar materaca. Większość producentów łóżek, określając ich wymiary, podaje je właśnie pod kątem tego, jaki materac będzie do nich pasować. Oznacza to, że np. łóżko 180x200 jest zaprojektowane właśnie pod materac 180x200 i nie ma problemu, jak dopasować materac do łóżka. W ten sposób zyskujesz pewność, że materac stworzy z łóżkiem estetyczny komplet.

Jeżeli z kolei planujesz dopiero zakup i zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar materaca do łóżka w sytuacji, w której ogranicza Cię przestrzeń (np. mebel będzie wpasowany na wymiar we wnękę w sypialni), wówczas konieczne może się okazać zamówienie materaca w rozmiarze niestandardowym

Istotne jest to, że zmiana rozmiaru materaca na niestandardowy nie wpływa na strefy twardości – zwykle materac wydłużany jest symetrycznie po obu stronach: od strony głowy i nóg.

Niestandardowy rozmiar materaca - skontaktuj się, żeby poznać szczegóły

Sprawdź: Jak zamówić materac na wymiar

Dobór odpowiedniej wielkości materaca do łóżka jest bardzo istotną kwestią. Należy też zwrócić uwagę, by materac nie wystawał poza krawędź łóżka. Ważne jest również, aby nie tworzył wolnej przestrzeni między krańcem materaca a ramą łóżka, ponieważ każda z tych sytuacji wpłynie negatywnie na komfort Twojego snu i żywotność materaca.

Pamiętaj, że jeśli dopiero planujesz zakup łóżka i nie ogranicza Cię miejsce w sypialni, najpierw ustal najlepszy dla Ciebie rozmiar materaca. Dopiero do niego dopasuj łóżko. Powyżej opisaliśmy, jakie są wymiary materacy standardowych. Jeżeli masz już łóżko, zmierz dokładnie przestrzeń po wewnętrznej stronie jego ścian. Pamiętaj, że niestandardowy rozmiar nie jest przeszkodą. Pomożemy Ci znaleźć materac pasujący do Twojego łóżka, a przede wszystkim taki, który zapewni komfortowy i zdrowy odpoczynek.