Jak pogodzić się w czasie snu? Podpowiadamy, jak wybrać materac dla par. Dowiedz się, jakie są najważniejsze kryteria przy zakupie materaca dla dwojga i jaka twardość materaca dla dwóch osób będzie optymalna. Szukasz gotowych rozwiązań? Na końcu artykułu przedstawiamy nasze rekomendacje w kategorii najlepszy materac dla pary.

SPIS TREŚCI;

 1. Jak dobrać materac dla dwojga? Zasady
 2. Materac dla dwóch osób – najczęstsze problemy
 3. Materac dla dwóch osób o różnej wadze – czy warto kupić model podwójny?
 4. Pojedynczy materac dla par – najważniejsze cechy
 5. Jaka twardość materaca dla dwóch osób?
 6. Jaki materac dla pary? Nasze propozycje

Jak dobrać materac dla dwojga? Zasady

Czy można wybrać jeden materac dla dwóch osób o różnej wadze? Oczywiście!

Na wybór materaca warto poświęcić chwilę. Dobrze dopasowany produkt to nie tylko gwarancja spokojnie przespanej nocy, ale i codzienna dbałość o regenerację ciała, nasz układ krwionośny i kręgosłup. Materac dobieramy więc do naszej wagi i wzrostu, bierzemy pod uwagę indywidualne preferencje i ewentualne wskazania zdrowotne. Jak w takim razie można połączyć wymagania dwóch osób w jednym produkcie i jak dobrać materac dla dwojga?

Gdy szukamy komfortowego rozwiązania dla dwóch osób, powinniśmy zwrócić uwagę na te sama kryteria, którymi kierujemy się, wybierając materac dla jednej osoby – waga i wzrost użytkowników materaca. Najpierw musimy się zastanowić, czy i jak duża jest różnica między partnerami. Nie zaczynajcie poszukiwań materaca od decydowania o jego twardości – to będzie zależało od Waszej wagi i wzrostu. Warto również zastanowić się, czy szukamy materaca dla osób, które chodzą spać razem, czy też kładą się o odmiennych porach.

Dlaczego to wszystko jest ważne? Przede wszystkim na początku trzeba będzie podjąć decyzję, czy będziecie szukać jednego wspólnego materaca czy dwóch osobnych.

Ciekawostka na temat doboru materaca dla pary

Materac dla dwóch osób – najczęstsze problemy

Z jakimi problemami najczęściej mają do czynienia pary śpiące na złym materacu? Przede wszystkim brak poczucia komfortu, co wiąże się najczęściej z nieodpowiednim podparciem ciała, gdy materac jest za miękki lub za twardy. Często też mniejsza i lżejsza osoba zsuwa się w stronę partnera, kiedy sylwetka o wyższej wadze tworzy zbyt duże wgłębienie w materacu, którego twardość nie jest dobrze dopasowana do wagi i wzrostu.

Kolejne, naturalne konsekwencje to przewlekłe niewyspanie i bóle mięśni, które nie mogą się rozluźnić i zregenerować w nocy, a także problemy z kręgosłupem. Tylko odpowiedni materac zapewni podparcie odciążające nasz kręgosłup i dbające o jego zdrowie.

Podsumowując: sygnały, które świadczą o tym, że materac nie jest dla Was odpowiedni to:

 • zsuwanie się do środka materaca,
 • częste wybudzanie się w nocy,
 • przewlekłe uczucie zmęczenia po przebudzeniu,
 • bóle mięśni,
 • bóle kręgosłupa.

Nie martwcie się jednak. Na rynku dostępnych jest wiele materacy, które z powodzeniem zapewnią spokojny i zdrowy sen obu osobom. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać materac dla dwóch osób.

Wybierz wygodny materac dla pary

Materac dla dwóch osób o różnej wadze – czy warto kupić model podwójny?

Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem dla Was będą dwa osobne materace? Zdecydujcie się na to jeśli np.:

 • nie możecie dojść do porozumienia w kwestii twardości materaca i oczekujecie skrajnie różnego poziomu twardości,
 • przy dużej (powyżej 30 kg) różnicy wagi,
 • przy określonych problemach zdrowotnych, przez które jedno z Was potrzebuje zupełnie innego rodzaju podparcia.

Decydując się na wybór dwóch osobnych materacy, pamiętajcie, że w takiej sytuacji rama Waszego łóżka musi mieć co najmniej 160 cm szerokości, ponieważ standardowo najmniejsza szerokość materacy to 80 cm. Co więcej, koszt zakupu materacy też wzrośnie. Dwa materace w większości przypadków będą kosztowały więcej niż jeden większy. Warto też pamiętać, że jeśli zdecydujecie się na zakup dwóch osobnych materacy, powinniście wybrać modele o jak najbardziej zbliżonej wysokości.

Widok z góry na parę leżącą wygodnie na materacu

Pojedynczy materac dla par – najważniejsze cechy

Jakie cechy powinien mieć pojedynczy materac dla par? Mówiąc krótko, wszystkie właściwości dobrego materaca plus jeszcze więcej :)

Przede wszystkim musi obu osobom zapewnić dobre podparcie kręgosłupa, a co za tym idzie, dopasowywać do odmiennych sylwetek, wagi i wzrostuSzukamy zatem materaca z wkładem przystosowującym się do anatomicznej budowy ciała. W ten sposób zapewnimy obu osobom szansę na zdrowy, regenerujący sen i miłe uczucie komfortu. Poza tym materac dla dwojga nie może przenosić drgań. Naszym celem jest stworzenie takich warunków, w których jedna osoba nie podskakuje na materacu pod wpływem ruchu partnera. Nieprzenoszenie drgań i wysoka elastyczność punktowa – te właściwości materaca zagwarantują spokojny, niezakłócony sen.

Ponadto, by zapewnić dwóm osobom zdrowy sen, polecamy szukać materacy ze zdejmowanymi i pralnymi pokrowcami. Ułatwia to zachowanie higieny, a co za tym idzie, stwarza bardziej przyjazne środowisko snu i przedłuża żywotność materaca. Jaki powinien być zatem materac dla pary? Przede wszystkim musi:

 • dopasowywać się do anatomicznej budowy ciała,
 • mieć min. 140 cm szerokości,
 • zapewniać elastyczność punktową,
 • nie przenosić drgań,
 • mieć zdejmowany i pralny pokrowiec.

Jeśli para zdecyduje się na jeden materac, to zazwyczaj polecamy piankowy i – o ile to możliwe – termoelastyczny, żeby energia poruszania się była mocno rozproszona. Trudno określić konkretne cechy materaca dla pary, gdyż każdy z nas jest inny i ma inne oczekiwania. Warto jednak rozważyć materac średnio twardy, piankowy, bądź sprężynowo-piankowy i najlepiej z warstwą pianki termoelastycznej.

Materac dla pary - rekomendacje

Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

Jeżeli zastanawiasz się, jaka twardość materaca dla dwóch osób będzie odpowiednia w Waszym przypadku, kieruj się wskazówkami przedstawionymi powyżej i dopasuj materac do Waszej wagi i wzrostu. Na rynku znajdziesz wiele materacy, które dopasowują się do bardzo szerokiego przedziału wagi, np. materace marki Halsa ze sprężyną progresywną czy  materace SleepMed, w których dla cięższej osoby można na połowie materaca dodać matę kokosową.

Jaki materac dla pary wybrać, kierując się rozmiarem materaca? Jak wspomnieliśmy powyżej, minimalna szerokość dobra dla par to materac 140x200, jednak optymalnym rozwiązaniem jest materac szerszy o dodatkowe 20 cm, czyli materac 160x200. Jeżeli natomiast nie ogranicza Was przestrzeń, to zdecydowanie najbardziej komfortowy będzie materac 180x200. Zapewni on dużo miejsca obu osobom i większą powierzchnię do wytłumiania drgań materaca wywołanych ruchami partnera w czasie snu.

Jaki materac dla pary? Nasze propozycje

Poniżej przedstawiamy konkretne propozycje materacy, które często są wybierane przez pary, także te o dużej różnicy wagi. Nasi klienci doceniają je nie tylko za dopasowanie do różnych sylwetek i budowy ciała, ale też i za nieprzenoszenie drgań, dzięki czemu obie osoby mają zapewniony jednakowo komfortowy odpoczynek.

Zastanawiasz się, jaka twardość materaca dla dwóch osób będzie odpowiednia w Waszym przypadku albo jaki materac wybrać? Napisz do nas lub zadzwoń – chętnie pomożemy Ci w wyborze. Nie tylko gwarantujemy najniższą cenę, ale też dajemy Ci możliwość testowania materaca w najbardziej komfortowych warunkach, czyli w Twoim domu, i to aż przez 30 nocy. Dowiedz się więcej o promocji Testuj 30 nocy

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnych modelach, które sprawdzą się dobrze w przypadku par, także tych o większej różnicy wagi, przeczytaj Materac dla pary – nasze rekomendacje