Jakie znaczenie ma grubość materaca dla wygody snu? Co sprawia, że warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, jaka grubość materaca będzie najlepsza w Twoim przypadku? Wszystkie te kwestie wyjaśniamy w artykule i polecamy rozwiązania sprawdzone przez naszych klientów.

Spis treści

  1. Grubość materaca – czy ma znaczenie przy wyborze?
  2. Grubość materaca do spania – jak ją dopasować?
  3. Jaka grubość materaca będzie najlepsza?

Na komfort korzystania z materaca wpływa wiele czynników. Jednym z nich może być grubość materaca. W jaki sposób przekłada się ona na wygodę podczas snu? Z jakich innych powodów warto sprawdzić wysokość materaca przed zakupem? Dowiedz się, w jakich konkretnych sytuacjach będzie istotna grubość materaca do spania. Podpowiemy Ci też, w jaki sposób możesz ją dopasować do indywidualnych potrzeb i dla jakich grup osób szczególne znaczenie będzie miał ten właśnie parametr.

Grubość materaca – czy ma znaczenie przy wyborze?

Przede wszystkim grubość materaca ma duże znaczenie w jego codziennym użytkowaniu – za każdym razem gdy na nim siadamy lub z niego wstajemy. O ile młode, zdrowe osoby nie zwracają na to uwagi, o tyle dla osób starszych lub cierpiących na problemy z kręgosłupem będzie ona miała duże znaczenie i wyraźnie wpłynie na komfort użytkowania materaca. Jaka wysokość materaca jest dla tych osób odpowiednia? 

Należy zwrócić uwagę, żeby przy siadaniu na materacu kąt między łydką a udem był prosty, a najlepiej rozwarty. Bardzo niewskazane jest, by biodra był niżej niż kolana, ponieważ wstawanie z materaca z takiej pozycji wiąże się z użyciem większej siły i niekorzystne obciąża stawy. Grubość materaca ma duże znaczenie też w przypadku łóżka ze stelażem elektrycznym. Zbyt gruby materac nie będzie się poddawał pracy stelaża i nie będzie się odpowiednio zginał. Przy stelażu elektrycznym najlepszy będzie materac o wysokości 18-21 cm.

Kolejny aspekt to wysokość ramy łóżka. Ważne jest, żeby wygodnie Ci było kłaść się i wstawać z łóżka. Jeśli np. rama łóżka jest wysoko i materac nie chowa się w nią to lepiej pomyśleć, by materac grubość miał maksymalnie do 25 cm. Takimi parametrami wyróżnia się m.in. materac Curem LOG. W przypadku niskich ram łóżka, np. 25 cm, możemy natomiast już spokojnie zastosować wysoki materac o grubości nawet 30-32 cm.

Oczywiście warto też zwrócić uwagę, jak bardzo materac będzie zasłaniał wezgłowie łóżka. Jeśli wezgłowie jest wysokie, to dobrze będzie wyglądał wysoki materac (powyżej 30 cm). Do niskiego wezgłowia lepiej będzie pasować niższy materac, taki jak Hilding FLAMENCO.

Dodatkowa kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to zależność między wysokością materaca a jego wagą. Jeżeli decydujesz się na łóżko z pojemnikiem na pościel, warto dobrać odpowiednią moc siłowników podnoszących stelaż.

Przeczytaj także: Ile kosztuje dobry materac? Ceny materacy

Wysokość materaca w łóżku.

Grubość materaca do spania – jak ją dopasować?

Sprawdź jaka grubość materaca będzie odpowiednia dla konkretnych typów użytkowników:

  • Osoby o większej wadze powinny mieć grubszy materac, przede wszystkim dlatego, by nie zapadały się w nim i nie wyczuwały stelaża. Optymalny będzie materac o wysokości powyżej 25 cm, taki jak Hilding BOOGIE. Zdecydowanie gorszym pomysłem będzie wybór materaca poniżej 20 cm.
  • Osoby starsze również powinny mieć wyższy materac, aby łatwiej wstawało im się z łóżka. Konkretna wysokość materaca zależy od wysokości samego łóżka, ale z reguły powinien być to model o grubości powyżej 23 cm.
  • Dzieci śpią z reguł na niskich łóżkach, mają też stosunkowo niską wagę, dlatego nie muszą mieć materaca o dużej grubości. Powinien być on natomiast dopasowany do ramy łóżka. Zazwyczaj najlepszym materacem będzie taki, którego wysokość nie przekroczy 20 cm. Z kolei dla osoby dorosłej, ze względu na wyższą wagę, optymalne są materace nie niższe niż 18 cm a najbardziej komfortowy przedział to 20-35 cm, np. Foam Royal MED AIR.
  • Dla szukających wyjątkowego komfortu zazwyczaj im wyższy materac, tym lepszy, ponieważ zbudowany jest z większej liczby warstw, które pracując wspólnie, zapewniają najlepszy komfort odpoczynku. Najwyższa klasa materacy to tzw. materace hotelowe, czyli materace o wysokości ok. 30 cm.

Materac Foam Royal MED AIR.

Jaka grubość materaca będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jak dopasować grubość materaca do łóżka? Do łóżek o niskim wezgłowiu, takich jak BARI, CASABLANCA, AREZZO czy LAGO zalecamy niższe materace, by nie zasłaniały wezgłowia. Pamiętaj jednak, że jeżeli interesuje Cię zakup wyższego modelu materaca, np. Monarch, wówczas oczywiście bez problemu można dostosować łóżko, obniżając stelaż.

Do łóżek kontynentalnych dobrze sprawdzą się wyższe materace ze względu na estetykę i stabilniejsze ułożenie materaca. Do stelaży elektrycznych zalecamy materace do 21 cm, np. materace Foam Royal, żeby dobrze poddawały się zginaniu.

Grubość materaca do spania.

Przeczytaj także: Materac na wymiar – kiedy warto się na niego zdecydować?

Wciąż zastanawiasz się, jaki wybrać materac? Grubość materaca to tylko jedna z cech, które warto wziąć pod uwagę. Natomiast najważniejszym aspektem doboru materaca jest Twoja wygoda, dlatego powinieneś przede wszystkim dobrać taki materac, na którym czujesz się komfortowo. W naszym sklepie internetowym i salonach stacjonarnych pomożemy Ci dostosować nawet niskie łóżko do wysokiego materaca. Jeżeli nie jesteś pewien, jaka wysokość materaca będzie dla Ciebie najlepsza – napisz do nas lub zadzwoń. Nasi sprzedawcy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.