O czym musisz pamiętać, jeśli zdecydujesz się zrezygnować z łóżka i wykorzystać sam materac na podłogę do spania? Z tego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach można rozważyć spanie na samym materacu, dlaczego nie zawsze jest to dobre rozwiązanie i jak w prosty sposób zadbać o optymalne warunki do nocnego wypoczynku także w sytuacji, gdy śpisz na materacu bez łóżka.

Sprawdź jaki materac do spania na podłodze wybrać.

SPIS TREŚCI:

Czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe?

Materac na podłogę do spania to stosunkowo popularne rozwiązanie, na które wiele osób decyduje się z różnych powodów. Są to między innymi:

  • ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić pieniądze, przez rezygnację z zakupu łóżka;
  • warunki mieszkaniowe i kwestie związane z przeprowadzką: np. kiedy wprowadzamy się do nowego, nieurządzonego mieszkania lub gdy czeka nas remont;
  • mała sypialnia, która sprawia, że chcemy maksymalnie zaoszczędzić miejsce;
  • czekamy dopiero na wyprodukowanie i dostawę łóżka;
  • materac do spania na podłodze dla dziecka – żeby zapewnić dziecku większą swobodę i samodzielność.

  Ale czy spanie na podłodze na pewno jest zdrowe? Nie zawsze i raczej nie na dłuższy czas.

  Zobacz też: wygodny i kompaktowy materac piankowy 140x200 - idealny do małych sypialni.

  Materac na podłodze

  Materac na podłogę do spania – dlaczego nie zawsze jest dobrym pomysłem?

  Chociaż spanie na materacu na podłodze jest dosyć popularnym pomysłem, takie rozwiązanie – o ile miałoby Ci służyć przez dłuższy czas – jest mało korzystne z wielu powodów.

  Higiena

  Przede wszystkim trudno utrzymać taki materac w czystości. Jest on narażony na zabrudzenia, łatwo przyczepiają się do niego kurz czy piasek. Z punktu widzenia alergików tym bardziej stanowi to niekorzystne rozwiązanie, gdyż osoby z alergią na roztocza powinny spać możliwe wysoko ponad poziomem podłogi, tak by oddychały czystszym powietrzem. Śpiąc tuż nad podłogą, oddychają zgromadzonym tam kurzem i pyłem. Tak samo wszelkie drobne żyjątka – jak pająki czy pluskwy – mają ułatwiony dostęp do materaca, a ciepłe i wilgotne środowisko stanowi dla nich korzystne warunki do rozmnażania.

  Wygoda

  Materac na podłodze zamiast łóżka, czyli taki, który nie leży na stelażu, jest zupełnie inny w odczuciu. Traci wiele ze swojej sprężystości i elastyczności. Co więcej, zmienia się też jego twardość – materac leżący na podłodze jest twardszy w odczuciu. Stelaż stanowi uzupełnienie wkładu materaca i podkreśla jego właściwości. Dowiedz się więcej, czemu warto stosować stelaż z naszego artykułu: Stelaż pod materac - jaki wybrać.

  Zdrowie

  Materac leżący na podłodze nie tylko nie zapewnia tak dobrego podparcia – elastycznego i dopasowującego się do Twojej sylwetki – ale też łatwo może stać się przedmiotem niekorzystnie wpływającym na Twoje zdrowie. Stelaż, dzięki swojej „szczebelkowej” strukturze, zapewnia swobodny dopływ powietrza od spodu materaca. Dzięki temu wspiera wentylację wkładu i niweluje problem gromadzenia się wilgoci wewnątrz materaca. Pozbawiony tej wentylacji materac jest bardziej narażony na rozwój pleśni wewnątrz wkładu.

  Sypialnia z materacem na podłodze

  Materac do spania na podłodze – o czym należy pamiętać?

  Poznaj kilka zasad, które mogą pomóc zadbać Ci o jakość Twoje odpoczynku, jeśli z określonych względów decydujesz się na spanie na materacu na podłodze.

  Materac na podłodze zamiast łóżka musi być czysty. Odkurzaj go regularnie, często pierz nie tylko samą pościel, ale też i kołdrę i poduszki. Jeżeli materac jest dwustronny, odwracaj go na drugą stronę, by wkład nie wygniatał się nadmiernie z jednej strony. Zadbaj również o czystość wokół łóżka.

  Jeśli chodzi o materac do spania na podłodze dla dziecka – tutaj najlepiej byłoby położyć go na stelażu. Nie zajmie więcej miejsca, a umożliwi materacowi „oddychanie”.

  Jeżeli decyzję o spaniu na materacu na podłodze podejmujesz, ze względu na niewielkie wymiary sypialni, przeczytaj koniecznie nasze artykuły. Opisujemy tam kilka prostych pomysłów aranżacyjnych na wąską sypialnię czy na sypialnię ze skosem. Pamiętaj, że w naszym sklepie możesz zamówić łóżko na wymiar. Oznacza to, że rama łóżka może być praktycznie tej wielkości co materac, nie zajmując więcej przestrzeni w sypialni, a zdecydowanie korzystnie wpływając na jej aranżację i na Twój sen.

  Zobacz też polecane małe materace dla par: materac sprężynowy 140x200

  Materac do spania na podłodze - jaki wybrać?

  Aby spanie na materacu na podłodze było wygodne i nie nadwyrężało kręgosłupa, zdecyduj się na modele, które charakteryzują się bardzo dobrą wentylacją wkładu. Lepiej sprawdzą się też wyższe modele, z większą liczbą warstw.

  Zwróć uwagę na materac materac Hilding Electro, Hilding Pasodoble czy Hilding Flamenco. Możesz też sprawdzić materac medyczny SleepMed Hybrid Premium i materac hybrydowy z dodatkowym topperem: materac Hamilton Duchess Comfort. Pamiętaj, by dobrać twardość materaca do warunków, w których będziesz spać, ponieważ materac leżący na podłodze jest twardszy w odczuciu.

  Materac do spania na podłodze czasem jest świadomą decyzją, czasem chwilową koniecznością, a czasem rozwiązaniem, na które decydujemy się, nie wiedząc, że są dostępne lepsze opcje w korzystnej cenie. Zobacz naszą ofertę materacy i łóżek na wymiar i skontaktuj się z nami – pomożemy Ci dobrać rozwiązanie pasujące do Twojej sypialni. 

  Przeczytaj też:

  Bardzo wąska sypialnia - pomysły i inspiracje

  Sypialnia ze skosem- jak urządzić małą sypialnię na poddaszu

  Sypialnia bez okna- sprawdzone porady