Cichy bohater, który dba o Twój zdrowy sen i przedłuży żywotność materaca. Dowiedz się, dlaczego stelaż jest niezbędny dla komfortowego odpoczynku i jaki stelaż do łóżka warto wybrać w konkretnych sytuacjach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest stelaż i dlaczego jest tak ważny?
  2. Jaki stelaż pod materac kieszeniowy, a jaki pod piankowy?
  3. Co to jest stelaż regulowany?
  4. Jaki stelaż do łóżka wybrać? Zwróć uwagę na te elementy

W naszym artykule Jak dbać o materac wspominamy o tym, że nie można kłaść materaca bezpośrednio na podłodze. W takich warunkach nie ma on po prostu, jak oddychać. Zła wentylacja wkładu materaca sprawia, że nie odprowadza się z niego wilgoć, zaburzona jest termoregulacja, a ciepłe i wilgotne warunki to idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, grzybów oraz bakterii. Co więcej, materac położony na twardym, nieelastycznym podłożu traci część swoich właściwości. Czy domyślasz się już, po co stelaż pod materac? Dowiedz się jakie są rodzaje stelaży i jaki stelaż pod materac kieszeniowy lub piankowy sprawdzi się najlepiej.

Co to jest stelaż i dlaczego jest tak ważny?

Środowisko snu, czyli warunki, w jakich odpoczywamy, mają bezpośrednie przełożenie nie tylko na nasz komfort, ale też i zdrowie. Właśnie dlatego należy korzystać ze stelaża pod materacSłuży on nie tylko jako prawidłowe podłoże dla materaca, ale też pozwala mu oddychać. Poprawna termoregulacja jest istotna dla każdego, ponieważ w nocy wypacamy minimum pół szklanki potu. Dużo, prawda? Dlatego tak ważne jest, żeby umożliwić prawidłowe odprowadzenie tej wilgoci z materaca. Nie tylko zapewni to higieniczne środowisko snu, ale wydłuży też żywotność samego materaca.

Co to jest stelaż pod materac? To niezbędny element wyposażenia sypialni i cichy bohater, który dba o higieniczne warunki snu i o sam materac. To ciąg drewnianych, elastycznych szczebelków, które spięte w jedną ramę, stanowią podstawę pod materac. Stelaż układamy w ramie łóżka, by stworzyć zdrowsze i bardziej komfortowe warunki do odpoczynku. Elastyczny stelaż uwypukla cechy samego materaca i przedłuża jego żywotność.

Stelaż do łóżka - rodzaje

Jaki stelaż pod materac kieszeniowy, a jaki pod piankowy?

Stelaż do łóżka – jaki wybrać, by pasował do materaca? Zobacz poniższe wskazówki, które pomogą Ci dobrać odpowiedni model do Twojego materaca:

Jaki stelaż pod materac kieszeniowy?

Wybierz stelaż z listwami, wykonany z trwałych materiałów i odpowiednio dopasowany do rozmiaru materaca kieszeniowego. Stelaż pod materac kieszeniowy nie może być regulowany (ani manualnie, ani elektrycznie). Do tego rodzaju materacy najlepiej sprawdzą się stelaże elastyczne.

Jaki stelaż pod materac piankowy?

Dobrym wyborem może być zarówno stelaż sztywny, elastyczny jak i regulowany - w zależności od Twojego budżetu i potrzeb. Stelaż elastyczny zapewni dobre, sprężyste podparcie, natomiast stelaż regulowany pozwoli na dostosowanie łóżka do różnych czynności, takich jak czytanie, oglądanie telewizji czy praca z laptopem. Wybierz stelaż, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom i zapewni Ci komfortowy sen.

Jaki stelaż pod materac lateksowy?

Najlepszym wyborem będzie stelaż elastyczny lub regulowany. Zapewniają one odpowiednie podparcie dla tego typu materaca. Stelaż sztywny może zmniejszyć komfort snu i “stłumić” właściwości materaca. Dlatego warto postawić na elastyczny lub regulowany stelaż, który pozwoli na dopasowanie ułożenia materaca do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Stelaż elastyczny Hilding Select Classic

Co to jest stelaż regulowany?

Komfort snu możesz znacznie poprawić, wybierając stelaż regulowany. Mowa tutaj o stelażach z regulacją nachylenia, a nie z regulacją twardości. Ten drugi rodzaj to po prostu bardziej zaawansowana wersja klasycznych stelaży, która pozwala na zmianę twardości w strefie barków i/lub bioder. Stelaż z regulacją twardości sprawdzi się jako stelaż do materaca piankowego i kieszeniowego i pozwala wykorzystać do maksimum strefowość samego materaca (plastikowe opaski na listwach można łączyć i rozsuwać, by osiągnąć pożądany rodzaj podparcia).

W tym punkcie jednak skupiamy się na modelach z regulacją wysokości wezgłowia i podparcia nóg. Stelaże te występują w wersji regulowanej mechanicznie i elektrycznie. Pierwszy rodzaj umożliwia nam ręczne unoszenie góry i dołu stelaża. Natomiast zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu jest stelaż regulowany elektrycznie. Za pomocą dołączonego do niego pilota regulujemy ustawienie stelaża. Decydując się na zakup takiego modelu, warto pomyśleć o osobnych materacach dla każdej osoby, aby każdy ze śpiących miał swój zestaw: stelaż + materac. Pozwala to na indywidualne dopasowanie ułożenia do swoich aktualnych potrzeb i nie wpływa na osobę śpiącą obok nas.

Stelaż do łóżka - jaki wybrać, by skorzystać z opcji regulacji wysokości wezgłowia i podparcia nóg? Stelaż z regulacją twardości to wygodne rozwiązanie, które na bieżąco pozwala dostosowywać rodzaj podparcia do naszych aktualnych potrzeb i wygody. Jednak nie każdy materac będzie pasować do tego rodzaju stelaża. Materace wysokie, czyli o grubości powyżej 30 cm, i materace kieszeniowe nie nadają się do takich stelaży. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jaki stelaż pod materac kieszeniowy wybrać to pamiętaj, że w grę wchodzą modele sztywne i modele elastyczne. Ten rodzaj materacy nie nadaje się do stelaży regulowanych. 

Stelaż regulowany Hilding Family Moto

Jaki stelaż do łóżka wybrać? Zwróć uwagę na te elementy

Szukasz odpowiedniego stelaża do swojego łóżka, ale nie wiesz, jakie kryteria powinny decydować o wyborze? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.

Przede wszystkim zwróć uwagę na liczbę szczebelków i odstęp między nimi. Im więcej szczebli i mniejsze odstępy, tym lepiej, ponieważ ciężar ciała rozłożony jest bardziej równomiernie niż w stelażach z dużymi odstępami.

Ważne jest również to w jaki sposób i z czego wykonane są uchwyty na listewki. Powinny być elastyczne, wykonane np. z kauczuku, ponieważ dzięki temu stelaż jest bardziej odporny na zużycie i lepiej pracuje pod materacem. Rodzaj mocowania listewek ma też wpływ na cichość pracy stelaża.

Zastanawiając się jak wybrać stelaż do łóżka weź pod uwagę rozmiar łóżka i wagę użytkowników. Im większe łóżko i wyższa waga, tym większe powinno być zagęszczenie listewek w stelażu. Zbyt rzadko rozmieszczone listwy mogą pęknąć pod ciężarem.

Jeśli szukasz polecanej marki stelaża, warto zwrócić uwagę na stelaże Hilding. Posiadają one wszystkie zalety, o których pisaliśmy powyżej i występują w kilku wariantach. Wybierz rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i rodzajowi materaca, na którym śpisz. Jaki stelaż pod materac? Postaw na markę Hilding i ciesz się wygodnym snem.

Stelaż do łóżka - jaki wybrać

Jeśli nadal zastanawiasz się jak wybrać stelaż do łóżka, albo np. jaki stelaż pod materac kieszeniowy, czy piankowy będzie odpowiednim rozwiązaniem - napisz do nas lub zadzwoń. Doradzimy Ci w wyborze i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie w przewidzianym przez Ciebie budżecie. W naszym sklepie internetowym masz gwarancję najniższej ceny i możesz skorzystać z rat 0%.