Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

JAKI STELAŻ DO ŁÓŻKA? NASZE PORADY

Cichy bohater, który dba o Twój zdrowy sen i przedłuży żywotność materaca. Dowiedz się, dlaczego stelaż jest niezbędny dla komfortowego odpoczynku i jak wybrać odpowiedni stelaż pod materac. 

SPIS TREŚCI

  1. Co to jest stelaż i dlaczego jest tak ważny?
  2. Jaki stelaż pod materac wybrać?
  3. Co to jest stelaż regulowany?
  4. Jaki stelaż do łóżka wybrać? Zwróć uwagę na te elementy

W naszym artykule „Jak dbać o materac” wspominamy o tym, że nie można kłaść materaca bezpośrednio na podłodze. W takich warunkach nie ma on po prostu, jak oddychać. Zła wentylacja wkładu materaca sprawia, że nie odprowadza się z niego wilgoć, zaburzona jest termoregulacja, a ciepłe i wilgotne warunki to idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, grzybów oraz bakterii. Co więcej, materac położony na twardym, nieelastycznym podłożu traci część swoich właściwości. Czy domyślasz się już, po co stelaż pod materac? Dowiedz się, co to jest stelaż i jak dobrać stelaż do łóżka.

Co to jest stelaż i dlaczego jest tak ważny?

Środowisko snu, czyli warunki, w jakich odpoczywamy, mają bezpośrednie przełożenie nie tylko na nasz komfort, ale też i zdrowie. Ważne jest, by zapewnić higieniczne i antyalergiczne warunki do relaksu. Właśnie w tym celu należy korzystać ze stelaża pod materac. Służy on nie tylko jako prawidłowe podłoże dla materaca, ale też pozwala mu oddychać właśnie dzięki temu, że między szczeblami są odstępy. Poprawna termoregulacja jest istotna dla wszystkich, ponieważ każdy człowiek wypaca w nocy minimum pół szklanki potu. Dużo, prawda? Dlatego tak ważne jest, żeby umożliwić prawidłowe odprowadzenie tej wilgoci z materaca. Nie tylko zapewni nam to higieniczne środowisko snu, ale wydłuży też żywotność samego materaca.

Co to jest stelaż pod materac? To niezbędny element wyposażenia sypialni i cichy bohater, który dba o higieniczne warunki snu i o sam materac. A mówiąc najprościej, stelaż pod materac to ciąg drewnianych, elastycznych szczebelków, które spięte w jedną ramę, stanowią podstawę pod materac. Stelaż układamy w ramie łóżka, by stworzyć zdrowsze i bardziej komfortowe warunki do odpoczynku. Oprócz tego, zapewniając materacowi równe, elastyczne podparcie, dbamy o jego wkład i przedłużamy jego żywotność.

Zobacz także: Stelaż do łóżka – rodzaje

Jaki stelaż pod materac wybrać?

Pytanie tak naprawdę mogłoby brzmieć: stelaż do łóżka – jaki wybrać, by pasował do Twojego materaca? To właśnie do materaca najlepiej dobrać odpowiedni stelaż, dlatego najpierw warto wybrać sam materac, a dopiero potem dopasowany do niego stelaż i łóżko. Często większą wagę przykładamy do wyboru samego łóżka, ponieważ to ono zwraca uwagę w sypialni. Pamiętajmy jednak, że łóżko samo w sobie nie zadba o nasz sen i zdrowie. To rola odpowiedniego materaca i – dobrego wsparcia tego materaca, czyli właśnie stelaża. Kiedy już zdecydujemy się na określony model, pora wybrać pasujący do niego stelaż.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stelaży. Najbardziej podstawowy model to stelaż sztywny, czyli po prostu zwykłe deski w ramie. Większość producentów materacy jako optymalne rozwiązanie w rozsądnej cenie rekomenduje jednak stelaż elastyczny, który współpracuje z materacem i nadaje mu dodatkowej sprężystości, czego nie zapewni stelaż sztywny, a tym bardziej podłoga.

Jaki stelaż pod materac lateksowy albo jaki stelaż do materaca piankowego wybrać? Może to być każdy z opisanych powyżej stelaży lub też stelaż regulowany elektrycznie. Co to jest stelaż regulowany, komu go polecamy, a przy jakim rodzaju materacy się nie sprawdzi? Wyjaśniamy poniżej.

Przeczytaj również: Jak zamocować stelaż? Instrukcja montażu stelaża do łóżka

Co to jest stelaż regulowany?

Komfort snu możesz znacznie poprawić, wybierając stelaż regulowany. Są dwa główne rodzaje stelaży regulowanych. Bardziej podstawowy – regulowany w strefie barków i/lub bioder – sprawdzi się jako stelaż do materaca piankowego i kieszeniowego. Tego rodzaju rozwiązanie, czyli możliwość zmiany twardości stelaża, to niewątpliwa zaleta bardziej zaawansowanych modeli. Pozwala ona wykorzystać do maksimum strefowość samego materaca. Jak to działa?

Konstrukcja stelaża z regulacją twardości wzbogacona jest o plastikowe opaski, które można łączyć i rozsuwać, by dopasować twardość stelaż w tym określonym odcinku. Np. jeżeli chcemy uzyskać bardziej miękkie wsparcie, przesuwamy opaski na środek stelaża. By uzyskać odwrotny efekt, rozsuwamy opaski na boki. Nie musisz w tej sytuacji zastanawiać się, jaki stelaż do łóżka wybrać, żeby odpowiadał twardości Twojego materaca.

Wyższa klasa stelaży regulowanych to modele z regulacją wysokości wezgłowia i podparcia nóg. Występują w wersji regulowanej mechanicznie i elektrycznie. Pierwszy rodzaj umożliwia nam ręczne unoszenie góry i dołu stelaża. Natomiast zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu jest stelaż regulowany elektrycznie. Za pomocą dołączonego do niego praktycznego pilota regulujemy ustawienie stelaża. Decydując się na zakup takiego modelu, warto pomyśleć o osobnych materacach dla każdej osoby, aby każdy ze śpiących miał swój zestaw: stelaż + materac. Pozwala to na indywidualne dopasowanie ułożenia do swoich aktualnych potrzeb i nie wpływa na osobę śpiącą obok nas.

Jak dobrać stelaż do łóżka, by skorzystać z opcji regulacji wysokości wezgłowia i podparcia nóg? W tej sytuacji pamiętaj, że nie każdy materac będzie pasować do tego rodzaju stelaża. Materace wysokie, czyli o grubości powyżej 30 cm, i materace kieszeniowe nie nadają się do takich stelaży. Stelaż z regulacją twardości to wygodne rozwiązanie, które na bieżąco pozwala dostosowywać rodzaj podparcia do naszych aktualnych potrzeb i wygody.

Jaki stelaż do łóżka wybrać? Zwróć uwagę na te elementy

Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać stelaż do łóżka i nie zagubić się w gąszczu dostępnych modeli, zwróć uwagę na kilka konkretnych cech danego produktu. Decydując się na zakup stelaża, sprawdź liczbę szczebelków i odstęp między nimi. Im więcej szczebli, a odstępy mniejsze, tym lepiej, ponieważ ciężar ciała rozłożony jest bardziej równomiernie niż w stelażach z dużymi odstępami pomiędzy szczeblami.

Jakość wykonania łączeń i sposób przymocowania listewek do ramy stelaża również mają znaczenie. Im bardziej elastyczne elementy, tym lepiej, ponieważ stelaż jest bardziej odporny na zużycie. Dobrze reaguje na ciężar materaca i naszego ciała, dzięki czemu posłuży nam dłużej. Ma to też wpływ na cichość pracy stelaża – im lepsza jakość łączeń, tym mniejsze zagrożenie, że stelaż będzie skrzypieć.

Stelaż do łóżka, jaki wybrać, żeby wykorzystać cały jego potencjał? Decydując się na konkretny model stelaża, weź pod uwagę także rozmiar łóżka, w którym chcesz go zamocować i wagę osób śpiących na nim. Im większe łóżko i im wyższa waga jego użytkowników, tym większe powinno być zagęszczenie listewek w stelażu. Zbyt rzadko rozmieszczone listwy grożą po prostu tym, że któraś z nich w końcu pęknie pod ciężarem.

Jeżeli szukasz polecanego rozwiązania i zastanawiasz się, jaki stelaż do łóżka wybrać, to na podstawie wieloletniego doświadczenia oraz opinii naszych klientów, możemy z pełnym przekonaniem polecić stelaże marki Hilding. Posiadają one wszystkie zalety, o których pisaliśmy powyżej i występują w kilku wariantach (bez regulacji i z możliwą regulacją mechaniczną i elektryczną). Bez problemu znajdziesz zatem rozwiązanie pasujące do Twoich oczekiwań i materaca, na którym śpisz.

Zastanawiasz się nadal, jak wybrać stelaż do łóżka, albo np. jaki stelaż pod materac lateksowy będzie odpowiednim rozwiązaniem? Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie doradzimy Ci w wyborze i pomożemy znaleźć rozwiązanie, które zadba o Twój wygodny i zdrowy sen. Kupując w naszym sklepie internetowym, masz gwarancję najniższej ceny i możesz skorzystać z rat 0%. Zobacz ofertę sklepu SypialniaPlus.