BARDZO WĄSKA SYPIALNIA – JAK URZĄDZIĆ JĄ Z GŁOWĄ?

Odpowiednie umeblowanie pokoju nie jest proste, szczególnie jeśli mamy do czynienia z nieustawnym wnętrzem. Bardzo wąska sypialnia to z pewnością wyzwanie. Przedstawiamy jednak sprytne sposoby, dzięki którym uda Ci się stworzyć funkcjonalną i przyjazną przestrzeń do nocnego wypoczynku. 

SPIS TREŚCI

  1. Bardzo wąska sypialnia – wnętrze spisane na straty?
  2. Wąska sypialnia – triki, które warto znać
  3. Jak urządzić wąską sypialnię? Inspiracje i pomysły aranżacyjne

Czy bardzo wąska sypialnia to wnętrze spisane na straty? Nie, dzięki odpowiednim trikom, możesz stworzyć komfortowe miejsce do spania. W sypialni najważniejsze jest oczywiście łóżko. Jak je ustawić? Masz kilka możliwości. Pod oknem, na ścianie przeciwległej do niego lub pośrodku. Zobacz, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku i jakie triki zastosować przy urządzaniu wąskiej sypialni. Inspiracje i pomysły aranżacyjne znajdziesz poniżej.

Bardzo wąska sypialnia – wnętrze spisane na straty?

Na pewno urządzenie takiej przestrzeni jest wyzwaniem, ale to nie oznacza, że nie może się ono zamienić w wygodny i funkcjonalny pokój. Po prostu trzeba wszystko dokładnie wymierzyć i rozplanować – jest to jednak wskazane przy urządzaniu każdego pomieszczenia bez względu na jego gabaryty. W tym przypadku trzeba być na pewno bardziej precyzyjnym.

Od wielkości pokoju, rozmieszczenia okien i drzwi zależy, jak zostaną ustawione meble i ile się ich zmieści. W sypialni musi się znaleźć łóżko, przydałaby się też szafka nocna, komoda oraz szafa. Jeżeli jest to pokój wielofunkcyjny, powinieneś także znaleźć miejsce na biurko i półki na książki. Czy to wszystko może się zmieścić w wąskim, nieustawnym pokoju? Tak! Czasami trzeba zamówić meble na wymiar, ale dzięki temu wnętrze zyska niepowtarzalny charakter.

Nawet wąska sypialnia w bloku, która jest jednocześnie pokojem do nauki, przy odpowiedniej aranżacji może budzić zachwyt. Niemożliwe? A jednak! Kiedy pomieszczenie jest nieustawne, nie możesz zastosować w nim standardowych rozwiązań, a to wymusza sięganie po oryginalne pomysły. Obecnie wybór produktów do wyposażenia wnętrz jest tak duży, że przy odpowiednim planie zrealizujesz indywidualne pomysły aranżacyjne, komponując poszczególne elementy wyposażenia.

Zastanawiasz się, jak nadać takiemu pomieszczeniu odpowiedniego charakteru? Ustawienie mebli to nie wszystko. Bez względu na to, czy jest to szeroka czy wąska sypialnia, aranżacje wnętrz muszą być przemyślane w każdym przypadku. Odpowiednie dodatki, kolorystyka czy oświetlenie naprawdę mogą dużo zmienić. Kiedy jest to jednak nie tylko wąska sypialnia, ale również mała, nie przesadzaj z dekoracjami, aby nie przytłoczyć całości. Przy zastosowaniu właściwych rozwiązań, możesz też optycznie powiększyć pomieszczenie.

Przeczytaj również: Sypialnia na antresoli – stylowe i praktyczne rozwiązanie

Jasna, wąska sypialnia

Wąska sypialnia – triki, które warto znać

Kiedy zastanawiasz się, jak urządzić wąską sypialnię, zwróć uwagę nie tylko na jej szerokość, ale także usytuowanie okna i drzwi. Od tego zależy ustawienie mebli i ich ilość. Liczy się również kolor i kształt elementów wyposażenia, które wpisują się w aranżację wnętrza. Kolejne istotne elementy to odpowiednie oświetlenie, kolor ścian oraz dodatki. Dzięki temu Twój pokój do spania, nawet jeśli jest to wąska sypialnia w bloku, będzie nie tylko dobrze spełniał swoją funkcję, ale także świetnie się prezentował.

Zanim zaczniesz sobie łamać głowę, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni i inne potrzebne meble, zastanów się, jak ją optycznie powiększyć. Pierwsza ważna kwestia to kolor ścian. Czy postawić na zbliżone tonacje? A lepszym rozwiązaniem będzie kontrast? W tym przypadku najważniejszym punktem odniesienia jest kształt pokoju.

Specjaliści doradzają, aby w małych, także wąskich pomieszczeniach, postawić na jasne tonacje. Zarówno w przypadku tapety (na przykład satynowej, odbijającej światło), jak i farby jasne barwy optycznie powiększą pokój. Dobrze sprawdzi się biel – może być ona złamana, to zależy od indywidualnych preferencji. Taka kolorystyka to świetna baza do klasycznych, a także nowoczesnych aranżacji. W ten sposób rozjaśnisz tak trudne pomieszczenie, jakim jest wąska sypialnia. Inspiracje dotyczące wystroju takiego pomieszczenia możesz czerpać pełnymi garściami, odwołując się do różnych stylów.

Wąska sypialnia to nie tylko problem szerokości, ale i długości. Aby optycznie zmienić proporcje pomieszczenia, na długich ścianach zastosuj jasne kolory, a na krótkich ciemne. Wolisz mieć sypialnie w jednym kolorze? Na krótszych ścianach możesz położyć cegłę, korek czy boazerie. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić – inaczej pokój będzie sprawiał wrażenie przytłoczonego.

Kolejny pomysł, żeby wąska sypialnia sprawiała wrażenie szerszej, to zdjęcia lub obrazy w poziomych ramach. Zawieś je wyłącznie na krótszych ścianach, wówczas optycznie je wydłużysz. Inna metoda na powiększenie pokoju to zastosowanie luster. Możesz je zawiesić na ścianach lub umieścić na przesuwanych drzwiach szafy.

Nieustawne pomieszczenia przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań często zmieniają się praktycznie nie do poznania. Kiedy Twoim problemem jest wąska sypialnia, aranżacje powinny uwzględniać odpowiednie oświetlenie. W ten sposób możesz zwrócić „uwagę” na określone fragmenty pomieszczenia, a inne schować. Lampki nocne, oświetlenie punktowe czy meblowe – to wszystko pozwoli Ci uzyskać zamierzony efekt. Pamiętaj jednak, aby zastosować chłodniejszą barwę światła. Cieplejsza optycznie zmniejszy przestrzeń.

Zobacz także: Jaki kolor do sypialni wybrać?

Wąska sypialnia

Jak urządzić wąską sypialnię? Inspiracje i pomysły aranżacyjne

Pokój do spania, tak jak i inne pomieszczenia, powinien być funkcjonalny. W tym przypadku najważniejsze pytanie brzmi jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni? Opcji jest kilka. Można je umieścić np. na środku ściany w poprzek pokoju. Taki wybór jest optymalny. Wówczas masz dostęp do łóżka ze wszystkich stron. Ponadto po bokach zostanie miejsce na szafki nocne lub inne meble. Przy takim ustawieniu łóżka możliwa jest także zabudowa wokół niego.

Przy meblowaniu sypialni istotne są także odległości do okna i drzwi. Nie oznacza to jednak rezygnacji z ustawiania łóżka w poprzek pokoju – o ile pozwala na to jego szerokość. Wówczas możesz je przysunąć bliżej okna. Wtedy z jednej strony postawisz nocną szafkę, a z drugiej komodę. Przy takim ustawieniu łóżka nie musisz rezygnować z zabudowy ściany za nim. Po prostu z jednej strony będzie ona niewielka. Możesz także przesunąć łóżko pod ścianę naprzeciw okna i zabudować przestrzeń nad nim oraz na ścianie aż do okna. Taki wariant sprawdza się, kiedy pomieszczenie jest wielofunkcyjne i trzeba w nim jeszcze zmieścić biurko.

Innym rozwiązaniem będzie ustawienie łóżka na krótkiej ścianie naprzeciw okna. To opcja dla długich sypialni. Dodatkowo zyskujesz dużo miejsca na ścianie, gdzie możesz ustawić inne meble. Kolejna możliwość to umiejscowienie łóżka prostopadle do dłuższej ściany. Jeśli nie musisz, nie stawiaj najważniejszego mebla w sypialni tuż przy oknie. Czasem jednak nie ma wyboru – wtedy nie dosuwaj łóżka za blisko okna i kaloryfera. Dowiedz się więcej z artykułu "Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni".

Jakie łóżko sprawdzi się w takim pomieszczeniu? Dobrym pomysłem będzie model Flow. Dzięki temu, że możesz zdecydować się na dowolne modyfikacje: zmianę wysokości, szerokości, grubości boków i wezgłowia oraz wiele innych, łatwiej będzie je ustawić nawet w „kłopotliwym” pokoju. Z kolei możliwość wyboru koloru i tkaniny przyda się przy nadaniu pomieszczeniu preferowanego przez Ciebie wyglądu.

Kiedy musisz postawić łóżko blisko okna, lepiej wybierz model drewniany. Meble z metalową ramą szybko się nagrzewają. Ważne, żeby łóżko miało spory pojemnik na pościel, co pozwoli Ci zaoszczędzić trochę miejsca w szafie. W tej sytuacji dobrze sprawdzi się np. łóżko New York z litego drewna olchowego lub dębowego. W małej sypialni lepsza będzie olcha, która jest trwała, a jednocześnie lekka.

Jak widzisz, nieustawne pomieszczenia również można ciekawie i funkcjonalne urządzić. Wystarczy kilka trików i bez problemu zaaranżujesz tak wymagające wnętrze jak wąska sypialnia. Inspiracje czekają na każdym kroku! A jeśli szukasz odpowiedniego łóżka do swojego pokoju, sprawdź ofertę sklepu SypialniaPlus.