Pomieszczenie do spania na strychu o niewielkich rozmiarach to same kłopoty? Niekoniecznie. Przy odpowiedniej aranżacji mała sypialnia na poddaszu ze skosem stanie się klimatycznym i funkcjonalnym wnętrzem. Zobacz, w jaki sposób urządzić takie wnętrze, aby w pełni wykorzystać jego zalety.

SPIS TREŚCI:

  1. Mała sypialnia ze skosem – problematyczne wnętrze
  2. Mała sypialnia na poddaszu – jak wykorzystać jej zalety?
  3. Mała sypialnia na poddaszu ze skosem – sprytne pomysły
  4. Mała sypialnia ze skosami – aranżacje, które odmienią Twoje wnętrze

Mała sypialnia ze skosem to problematyczne wnętrze? A może takie rozwiązanie ma swoje zalety? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz pomysły aranżacyjne, które pomogą Ci urządzić pomieszczenie na poddaszu.

Mała sypialnia to duży problem, szczególnie jeśli mówimy o wnętrzu ze skosami. Jeśli jednak dokładniej przyjrzysz się zagadnieniu, zobaczysz wiele możliwości. Poddasze stwarza szansę na wyczarowanie bardzo klimatycznego miejsca do nocnego wypoczynku. Owszem taka sypialnia jest wyzwaniem, szczególnie przestrzenie pod skosami. Do tego dochodzi kwestia odpowiedniego ustawienia łóżka. Na wszystko jest jednak sposób.

Mała sypialnia ze skosem – problematyczne wnętrze

Urządzenie małego pomieszczenia zawsze jest wyzwaniem. Niewielki metraż powoduje, że trzeba mądrze wykorzystać każdy centymetr. Czasami musisz zrezygnować z części mebli, które nie zmieszczą się w niewielkim pokoju. Wówczas pojawia się pytanie, czy starać się upychać jak najwięcej rzeczy na siłę? A może lepiej skupić się na funkcji pomieszczenia i postawić na minimalizm.

Jeśli jest to mała sypialnia na poddaszu, dochodzą dodatkowe problemy. Niskie ściany boczne, (tzw. kolankowe) utrudniają wstawienie łóżka, o szafie nie wspominając. Czasami na strychu znajdują się też słupy. Trzeba się również zmierzyć z różnicami w wysokości pomieszczenia. Wiele osób sceptycznie podchodzi zatem do kwestii zagospodarowania strychu. Na pewno będzie to wymagało większego nakładu pracy, ale gra jest warta świeczki.

W takim pomieszczeniu często jedyną opcją są meble na zamówienie. Musisz też wszystko dokładnie wyliczyć, żeby połączyć funkcjonalność z estetyką. Kolejną kwestią wymagającą uwagi jest okno. Warto pomyśleć o rolecie zewnętrznej, która przyda się zarówno w upalne jak i deszczowe dni. Jednak takie pomieszczenia mają przede wszystkim swój niepowtarzalny klimat. Zwróć zatem uwagę na ewentualne ograniczenia wynikające ze specyfiki miejsca i zamień je w atuty.

Przeczytaj również: Sypialnia bez okna – w jaki sposób urządzić takie pomieszczenie?

Jasna, mała sypialnia na poddaszu

Mała sypialnia na poddaszu – jak wykorzystać jej zalety?

Od dawna wiadomo, że każdy medal ma dwie strony. Mała sypialnia na poddaszu ze skosem również prezentuje dwa oblicza. Pierwsze to dodatkowe wyzwania. Drugie – szansa na stworzenie wyjątkowego wnętrza. To co na początku wydaje się problemem, często decyduje o niepowtarzalnym charakterze sypialni. Skosy, belki czy słupy dają spore możliwości aranżacyjne.

Dobrym pomysłem jest postawienie na naturę. Jeśli wyżej wymienione „przeszkody architektoniczne” są drewniane, wystarczy ułożyć podłogę z desek i powstanie naprawdę klimatyczne wnętrze. Do tego dodaj pościel lub narzutę inspirowane naturą. Warto także umieścić w takim pokoju rośliny. Przy odpowiednim planowaniu nie będzie z tym problemu, nawet jeśli jest to mała sypialnia ze skosami. Aranżację dopełnią gliniane bądź ceramiczne doniczki.

Nie zawsze Twój dom, blok lub kamienica znajdują się w atrakcyjnej okolicy. Czasami widok z okna jest przytłaczający. W przypadku sypialni na poddaszu ten problem znika. Zarówno w dzień jak i w nocy, Twoim oczom ukaże się niebo w różnych odsłonach. Jak jednak ustawić łóżko, kiedy jest to mała sypialnia na poddaszu? Aranżacje nawet w takim pomieszczeniu dają kilka opcji. Najważniejszy mebel w pokoju do nocnego wypoczynku możesz umieścić pod skosem. Dobrym wyborem będzie również prosta ściana naprzeciw pochyłości. W ten sposób wyeksponujesz mebel.

Każde pomieszczenie ma swoją funkcję. W sypialni chodzi głównie o to, żeby się wyspać. Do nocnego wypoczynku potrzebujesz przede wszystkim ciszy i spokoju, dlatego ulokowanie tego pomieszczenia na strychu jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli jesteś skowronkiem i lubisz wcześnie wstawać, a w domu mieszkają także osoby preferujące tryb nocny, na górze będziesz odseparowany od ewentualnych hałasów. Wówczas świetnie się sprawdzi mała sypialnia na poddaszu. Aranżacje – nawet te najbardziej efektowne – nie zapewnią Ci takiego komfortu jak zagospodarowanie górnej części budynku na pokój do spania.

Mała sypialnia na poddaszu z telewizorem

Mała sypialnia na poddaszu ze skosem – sprytne pomysły

Skosy możesz zabudować i w ten sposób efektywnie wykorzystasz przestrzeń. Łóżko postaw wtedy na ścianie kolankowej, która stanowi oparcie dla skosów. Jeśli sięgają one bardzo nisko, wówczas możesz położyć materac na odpowiednim stelażu do łóżka. Dobrym rozwiązaniem będzie np. materac Hilding ZORBA, którego rdzeń stanowi 7-strefowy wkład ze sprężyny kieszeniowej.

Jeżeli zdecydujesz się na łóżko, sprawdzonym pomysłem jest ustawienie go przy prostej ścianie. Przykładowo łóżko tapicerowane BARI ma wezgłowie złożone z dwóch poduch o prostokątnym kształcie, które zapewnią Ci komfortowy wypoczynek. Jego nowoczesny wygląd podkreśli styl Twojej sypialni.

Ważne jest także usytuowanie okna. Jeśli będzie ono nad łóżkiem pod skośną ścianą, wówczas poranne słońce nie będzie Cię budzić intensywnymi promieniami. Za to przed snem masz zapewniony widok wieczornego nieba. Nawet mała sypialnia ze skosem, w której nie ma zbyt wiele miejsca na meble, może mieć swój niepowtarzalny charakter. Odpowiednia kolorystyka i dodatki stworzą niepowtarzalny klimat. Poduszki, kołdry, narzuty albo koce to także ważne elementy wystroju sypialni. Do tego odpowiednie oświetlenie i okazuje się, że małe jest piękne i przytulne.

Zobacz również: Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni?

Łóżko w małej sypialni na poddaszu

Mała sypialnia ze skosami – aranżacje, które odmienią Twoje wnętrze

Najważniejszym meblem w pokoju do spania jest oczywiście łóżko. Jak je postawić kiedy śpimy na strychu? Zadbaj, żebyś miał do niego dostęp przynajmniej z dwóch stron. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę niewielkie, wówczas łóżko może znajdować się w jego centrum. Dobrym pomysłem będzie model tapicerowany, np. łóżko tapicerowane Alano lub łóżko tapicerowane Patricia. Możesz je dowolnie modyfikować według wskazanych parametrów, m.in.: wysokości, szerokości czy grubości boków i wezgłowia. Do tego niewielka szafka, dodatki tworzące odpowiedni klimat i sypialnia gotowa.

Dobrym pomysłem będzie też ustawienie łóżka pod ścianką kolankową, na której wspierają się skosy. Kiedy jej wysokość wynosi mniej niż 80 cm, możesz przesunąć meble nieco do przodu, a wolną przestrzeń zabudować. Innym rozwiązaniem w tej sytuacji jest położenie materaca na stelażu. Wówczas musisz zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Przykładowo model Hilding Pasodoble zapewnia dobre podparcie całego ciała, a jednocześnie zachowuje właściwości prozdrowotne.

W sypialni przydałyby się również meble. Ale co zrobić ze skosami? Ustawić pod nimi toaletki, szafki czy komody. Kolejnym sposobem na wyzwania konstrukcyjne poddasza jest zabudowa – tutaj dobrze sprawdzają się przesuwane drzwi. W ten sposób możesz efektywnie zagospodarować każdy centymetr. Innym pomysłem na skosy będzie ustawienie przy ścianie kolankowej skrzyni z siedziskiem. To sprytne rozwiązanie posłuży Ci również jako schowek, a Ty zaoszczędzisz miejsce.

Ważnym elementem sypialni są kolory. W pokoju do spania nie mogą one być agresywne. Kiedy postawisz na pastele i cieplejsze odcienie, wówczas wnętrze będzie bardziej przytulne i jaśniejsze. Ma to niebagatelne znaczenie, kiedy jest to mała sypialnia ze skosami. Aranżacje dopełnią odpowiednie dodatki, dzięki którym nadasz swój styl całemu pomieszczeniu.

Nie ma sytuacji bez wyjścia, a to, co na początku wydaje się być przeszkodą, przy odpowiednim podejściu zamienia się w atut. Mała sypialnia na poddaszu ma niepowtarzalny klimat oraz posiada wiele zalet. Tylko trzeba trochę więcej wysiłku, żeby je wydobyć. Jak to zrobić ? Poszukaj inspiracji w sklepie SypialniaPlus i wybierz odpowiednie wyposażenie do Twojej sypialni!