Jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu jest sypialnia. Ale jak urządzić takie miejsce kiedy brakuje w nim okna? Pamiętaj, że na wszystko jest sposób! Co więcej, sypialnia bez okna może mieć swoje zalety. Wystarczy odpowiednia aranżacja i zastosowanie kilku trików. 

SPIS TREŚCI:

  1. Sypialnia bez okna – czy da się urządzić takie wnętrze?
  2. Sypialnia bez okien może mieć swoje zalety
  3. Sypialnia bez okna – aranżacje i sprytne rozwiązania

Według wyliczeń naukowców człowiek w ciągu swojego życia przesypia około 20 lat. Oprócz ilości snu istotna jest także jego jakość, a to zależy od wygodnego łóżka oraz odpowiednio urządzonej sypialni. Nie zawsze jednak masz możliwość wygospodarowania oddzielnego pokoju, żeby stworzyć wygodne miejsce do spania. Czasami metraż lub inne względy powodują, że sypialnia bez okien staje się koniecznością.

Zamiast załamywać ręce w takiej sytuacji, lepiej skup się na konstruktywnych rozwiązaniach dotyczących urządzenia takiego pomieszczenia. Nie brakuje ciekawych aranżacji, dzięki którym „ciemna” sypialnia stanie się stylowym i praktycznym wnętrzem. Odrobina sprytu spowoduje, że brak światła dziennego nie będzie stanowił większego problemu, a Twój pokój nocnego wypoczynku nie zamieni się w ciemną i nieprzyjazną klitkę. Może to się wydawać dziwne, ale sypialnia bez okna posiada także zalety.

Sypialnia bez okna – czy da się urządzić takie wnętrze?

Takie pytanie jest jak najbardziej zasadne – przecież zazwyczaj w pokoju służącym do wypoczynku znajduje się okno. Czasami jednak usytuowanie sypialni lub określone rozwiązania architektoniczne sprawiają, że pomieszczenie nie ma dostępu do światła dziennego. Bez względu na to, czy jest to mała sypialnia bez okna odseparowana od innych części domu szklanymi ściankami, czy przestrzeń podzielona została przez klasyczne ściany, nie brakuje rozwiązań, dzięki którym stworzysz przyjazne miejsce do spania.

Inaczej zrekompensujesz brak światła dziennego w pierwszym i drugim przypadku, wszak jego niedobór nie będzie jednakowy. Dzięki przeszkleniom masz dopływ światła z pozostałej części mieszkania. Załóżmy, że sypialnia znajduje się obok jasnego salonu, w którym nie brakuje dużych okien. Ten sposób podziału przestrzeni pozwala na korzystanie ze światła w pomieszczeniu obok.

W tym przypadku pamiętaj o zasłonach pozwalających stworzyć intymną przestrzeń w sypialni. To Ty decydujesz kiedy i ile światła znajdzie się w tym pomieszczeniu. Dodatkowo pomogą one zaciemnić miejsce nocnego wypoczynku kiedy tego potrzebujesz. Ewentualne zastosowanie zasłon zależy również od tego, czy wszystkie ścianki są wykonane ze szkła, czy tylko jedna. Mogą to być także duże szklane drzwi. Wybór należy do Ciebie.

Czasami układ mieszkania nie daje zbyt wielu możliwości manewru, ale obecnie nawet w bloku z wielkiej płyty da się stworzyć dodatkowe miejsce do spania, które będzie funkcjonalne i nowoczesne. Natomiast sypialnia bez okien oddzielona klasycznymi ścianami wymaga zastosowania nieco innych rozwiązań. Tutaj również możesz wpuścić światło do pomieszczenia, dzięki zastosowaniu szerokich drzwi. W tym przypadku zamiast zasłon zdecyduj się na jasne kolory we wnętrzu i odpowiednio dobrane dodatki, żeby optycznie powiększyć pomieszczenie. Ważną rolę odgrywa również odpowiednie oświetlenie.

Wiele zależy także od wielkości pokoju. W tej kwestii bardziej istotne są gabaryty mebli oraz ich liczba. Jeśli w innej części mieszkania masz obszerne szafy lub wydzieloną garderobę, wówczas możesz sobie pozwolić na obszerne łóżko tapicerowane lub drewniane, dodać szafkę i sypialnia gotowa. Ponadto w pomieszczeniu bez okna łatwiej jest znaleźć miejsce na główny mebel w sypialni oraz ewentualnie wydzielić miejsce na garderobę, w której łatwo pomieścisz swoje rzeczy. Natomiast klimat pokoju, bez względu na jego przeznaczenie oraz to, czy posiada okna, tworzą dodatki. Dzięki nim możesz zdziałać naprawdę wiele.

Przeczytaj również: Mała sypialnia na poddaszu ze skosem – pomysły aranżacyjne

Ciemna sypialnia bez okna

Sypialnia bez okien może mieć swoje zalety

Tego typu stwierdzenie może się wydawać dziwne, ale jest prawdziwe. Zapewne pierwsza myśl, która pojawia się w takiej sytuacji, dotyczy braku kontaktu ze światem zewnętrznym. Budzisz się rano i zamiast nieba, drzew lub budynków widzisz ścianę. Czy w każdej sytuacji jest to minus? Czasami krajobraz za oknem nie jest zbyt interesujący, w związku z czym jego brak nie stanowi dużego problemu.

Co więcej, to Ty decydujesz, co ukarze się Twoim oczom zaraz po przebudzeniu. Wystarczy wybrać odpowiednią tapetę lub obraz. Kochasz jeziora? Możesz nad nie powracać za każdym razem kiedy wchodzisz do sypialni. Wolisz góry, morze lub las? Tutaj również nie zabraknie ciekawych propozycji. Dodatkowy plus takiego rozwiązania to funkcja relaksacyjna. Wszak od dawna wiadomo, że widok natury kojąco wpływa na nasz umysł. A gdzie szukać wyciszenia jeśli nie w sypialni?

Brak okna w pokoju przeznaczonym do spania powoduje, że jest w nim ciemno. Jeśli weźmiesz pod uwagę główną funkcję, jaką pełni to pomieszczenie, należy uznać to za zaletę. Nie musisz montować rolet, aby stworzyć odpowiednie warunki do spania. Światło dochodzące z zewnątrz nie przeszkadza Ci w nocnym odpoczynku. Kolejnym plusem jest brak hałasu. W ten sposób zyskujesz odpowiednio zaciemnione i wyciszone miejsce, w którym możesz się spokojnie wyspać.

Jednak kiedy wstajesz rano, ciemność już nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Pojawia się pytanie jak połączyć wady i zalety braku światła, kiedy jedyną opcją jest sypialnia bez okna. Aranżacje to słowo klucz w przypadku odpowiedzi na to pytanie. Odpowiednie triki pozwolą rozjaśnić pokój, żeby także za dnia był przytulną i miłą przestrzenią. Ponadto nie musisz martwić się jak ustawić łóżko – najważniejszy mebel w sypialni. Brak okna powoduje, że możesz je umieścić w dowolnym miejscu. To samo dotyczy mebli, jeśli dysponujesz większą przestrzenią.

Zobacz również: Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni?

Mała sypialnia bez okna

Sypialnia bez okna – aranżacje i sprytne rozwiązania

Zazwyczaj przy urządzaniu sypialni bez okna eksperci doradzają jej rozjaśnienie dzięki zastosowaniu odpowiednich barw. Nie każdy jednak preferuje jasne kolory. Co zrobić, aby optycznie powiększyć pomieszczenie, bez skazywania się na pastele lub biel? Możesz zastosować połączenie bardziej intensywnych kolorów, niekoniecznie ciemnych, z jaśniejszymi lub bielą. Pasy poziome czy pionowe na ścianach i/lub dodatkach, są jedną z opcji. Ciekawym rozwiązaniem jest także jasna tapeta na jednej ze ścian o delikatnym wzorze.

Jeśli chcesz zrekompensować sobie brak okna w sypialni ładnym widokiem, postaw na fototapetę umieszczoną naprzeciw łóżka. Kiedy jednak jest to mała sypialnia bez oknawówczas – oprócz odpowiednich barw ścian, mebli i dodatków – wskazany jest minimalizm. W ten sposób także optycznie powiększysz pomieszczenie. Kiedy taki pokój ma naprawdę małe gabaryty, staje się jedynie miejscem do spania. Wówczas nie spędzasz w nim wolnego czasu, a najważniejszy jest nocny wypoczynek.

Paradoksalnie w małej sypialni możesz pozwolić sobie na duże i wygodne miejsce do spania. Wówczas łóżko często zajmuje prawie całą powierzchnię. Wybierając ten najważniejszy mebel w sypialni, zwróć uwagę na jego konstrukcję, pojemnik na pościel, materac oraz kolor. Dobrym rozwiązaniem są łóżka tapicerowane. Dzięki odpowiednim tkaninom możesz dowolnie komponować kolorystykę wnętrza. Wybierz stylowe łóżko tapicerowane Arezzo lub nowoczesne łóżko tapicerowane Bari – oba modele posiadają pojemniki na pościel, dzięki czemu są praktyczne w użytkowaniu.

Łóżko drewniane również może się znaleźć w takim pomieszczeniu. W tym przypadku pamiętaj także o dobrze dobranym materacu. Sprawdź wysokiej jakości produkty od Hilding – np. materac Hliding ZORBA lub materac PASODOBLE. Kolejnym sprytnym rozwiązaniem, które rekompensuje brak okna, jest odpowiednie oświetlenie. Oprócz lampy wiszącej zastosuj kinkiety. Kiedy pomieszczenie jest równomiernie oświetlone, sprawia wrażenie bardziej przestronnego. Jeśli do tego zastosujesz lustra, które odbijają światło, nawet małe pomieszczenie wyda się optycznie większe.

Nawet jeśli Twoja sypialnia jest mała i pozbawiona okna możesz ją ciekawie urządzić. Stosując odpowiednie rozwiązania, nie tylko stworzysz przytulne miejsce do spania, ale także optycznie powiększysz przestrzeń. Szukasz odpowiedniego wyposażenia do swojej sypialni bez okna? Zajrzyj na naszą stronę i sprawdź dostępny asortyment.