Jak usunąć pleśń z materaca, skąd ona się bierze i jak na przyszłość uniknąć tego problemu? Ten materiał wyczerpująco odpowiada na wszystkie powyższe pytania. Sprawdź jak poradzić sobie z pleśnią w materacu.

Spis treści:

 1. Pleśń na materacu - skąd się bierze?
 2. Czym usunąć pleśń z materaca?
 3. Jak usunąć pleśń z materaca?

Czy wiesz, że w czasie snu dorosły człowiek wypaca ok. ⅓ szklanki potu? Codziennie. Taka wilgoć, w połączeniu z ciepłem naszego ciała może sprawić, że rozwinie się pleśń na materacu. Jak usunąć ją w najbardziej efektywny sposób? Podpowiadamy w tym artykule. Sprawdź też koniecznie dlaczego zdecydowanie warto jest dbać o materac  Jak dbać o materac. Sprawdzone porady i uniknąć tego rodzaju kłopotów w przyszłości. Pleśń jest szkodliwa dla zdrowia, a z materacem stykamy się całym ciałem i oddychamy nim przez kilka godzin codziennie - nie należy więc lekceważyć problemu, jeśli zauważysz obecność pleśni na materacu.

Pleśń na materacu - skąd się bierze?

Chociaż brzmi to mało przyjemnie, ale nie da się ukryć, że w łóżku panują idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy. Ciepłe, wilgotne środowisko to wymarzone warunki życia dla mikroorganizmów. Jednak sam ten fakt nie wystarczy, by pojawiła się w materacu pleśń. Do tego konieczne są jeszcze dodatkowe czynniki takie jak:

 • materac jest wykonany z komponentów niskiej jakości - nie zachodzi w nim wymiana powietrza i wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz.
 • materac został zalany i niewyczyszczony
 • materac przy czyszczeniu został przemoczony i nie wysechł w odpowiednich warunkach
 • materac leży na spleśniałych paletach lub stelażu
 • materac leży na podłodze - nie ma jak z niego odparowywać wilgoć
 • materac nie był regularnie wietrzony i czyszczony, podobnie jak pościel i poduszki
 • w sypialni panuje zbyt duża wilgoć i nie jest ona regularnie wietrzona.

Czym usunąć pleśń z materaca?

Poniżej zebraliśmy kilka popularnych metod na walkę z plamami pleśni:

 • Ciepła woda połączona z alkoholem izopropylowym. Należy ruchem okrężnym szorować plamę pleśni. Potem nową szmatką, lekko namoczoną w wodzie należy przetrzeć starannie wyczyszczoną powierzchnię i pozostawić materac do całkowitego wyschnięcia w ciepłym miejscu.
 • Woda i ocet. Metoda postępowania jest podobna do podanej powyżej, z tą różnicą, że w tym przypadku użyj litra wody i pół szklanki octu.
 • Soda oczyszczona i woda. Przygotuj z tych dwóch składników gęstą pastę, którą nałożysz na miejsca pokryte pleśnią. Pozostaw na co najmniej godzinę, a następnie dokładnie wyczyść.

Jak usunąć pleśń na materacu

Może któraś z zaproponowanych metod okaże się skuteczna w Twojej sytuacji, jednak jeżeli Twój materac spleśniał jedynym dla niego ratunkiem może być profesjonalne czyszczenie jednej z firm, które świadczą takie usługi albo wymiana na nowy. Przytoczone powyżej metody nie będą raczej skuteczne w sytuacji, w której problem nie dotyczy samego pokrowca na materac, tylko jego wkładu. Wówczas wiele z tych rozwiązań jest niemożliwych do zastosowania. Nie jesteśmy w stanie odpowiednio namoczyć, a potem wypłukać wkładu materaca. Dlatego jeśli pojawiła się pleśń we wkładzie wówczas zdecydowanie najrozsądniejszą decyzją jest albo pomoc profesjonalnej firmy, albo wymiana materaca na nowy. Pamiętaj, że pleśń szkodzi naszemu zdrowiu, a jej zarodniki unoszą się w powietrzu. Nie chodzi więc o to, by przetrzeć materac szmatką i udawać, że nie ma problemu.

Jak usunąć pleśń z materaca?

Pleśń sama w sobie nie jest tak szkodliwa jak wytwarzane przez nią mikrotoksyny. To one mogą prowadzić do rozwoju różnego rodzaju dolegliwości, od problemów ze snem, bólów głowy i stawów, po poważne infekcje, a wieloletnie przebywanie w miejscu, gdzie są pleśnie może powodować rozwój chorób nowotworowych. Dlatego należy niezwłocznie działać, jeżeli zauważysz pleśń na materacu. Jak usunąć ją domowymi sposobami podpowiedzieliśmy Ci powyżej. Jednak jeżeli pleśń zaatakowała wkład materaca, a nie sam pokrowiec, wówczas powinieneś rozważyć wymianę materaca na nowy. Przy zakupie nowego materaca zwróć uwagę, czy jest on polecany dla alergików. Materace antyalergiczne mają potwierdzone cechy, których szukasz, by zapobiec powstawaniu pleśni w materacu - umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza we wkładzie, a pokrowiec uszyty jest z tkaniny dobrze odprowadzającej wilgoć.

Więcej o materacach z właściwościami antyalergicznymi piszemy w artykule Jaki materac dla alergika? Materace antyalergiczne

Jeżeli zastanawiasz się jak usunąć pleśń z materaca może lepiej rozważyć zainwestowanie w nowy produkt, bezpieczny dla Twojego zdrowia i jednocześnie sprawdzić jak zadbać o odpowiednie warunki w sypialni, by problem się nie powtórzył. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, a pleśń, zwłaszcza na materacu, nie jest dla człowieka obojętna.