Marki produkujące materace klasy premium często sięgają po naturalne materiały. Dlaczego? Czy wiesz, że wiele syntetycznych produktów powstało, by imitować cechy właśnie naturalnych tworzyw, materiałów i surowców? Jest w naturze ukryte niezwykłe bogactwo cech, które sprzyjają naszemu zdrowiu, dobremu samopoczuciu i odprężającemu relaksowi.

W tym artykule przedstawimy Ci surowiec, który spotkasz np. w materacu Hamilton Five-Z, czy Hälsa Småland, czyli naturalną wełnę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są rodzaje wełny
  2. Co zapewnia wełna w materacu
  3. Dlaczego wełna jest dobra dla alergików
  4. Za co warto pokochać ten naturalny surowiec

Rodzaje wełny

W Polsce najpopularniejsza jest wełna owcza, ale ceniona na świecie jest także wełna lam, wielbłądów, kóz, czy królików.

Bez względu na jej rodzaj, wełna jako surowiec jest zdrowa i przyjazna dla naszego organizmu i od tysięcy lat ceniona za swoje profilaktyczno-lecznicze właściwości. Szczególnie zaś wartościowa jest wełna z certyfikatem Woolmark. To tzw. czysta żywa wełna, czyli zestrzyżona z żywych zwierząt wełna, która poddawana jest rygorystycznej kontroli jakości: sprawdzeniu podlegają wszystkie etapy przetwarzania włókien i tkania wełny.

Wełna z certyfikatem Woolmark to produkt, którego jakość, czystość i najwyższy gatunek użytego surowca mamy zagwarantowane. Do tego dochodzi też pewność, że wełna Woolmark jest odporna na zużycie, rozdarcie, czy pranie i nie straci swoich pozytywnych właściwości.

zbliżenie na wełnę

Puszysta, sprężysta i otulająca

Wełna to włókno ceramidowe, które dzięki swojej wyjątkowej budowie i naturalnej skłonności do kręcenia się, wyróżnia się wspaniałą sprężystością. Wełna jest wypełniona powietrzem, dlatego właśnie jest tak miękka i puszysta. Wszystko to sprawia, że surowiec ten jest także elastyczny i odporny na zniszczenia, dlatego wełna świetnie radzi sobie w trudnych warunkach.

Po co wełna w sypialni?

Wełna nie przenosi drgań, jest cicha i cudownie wytłumia. Warstwa wełny w materacu sprawia, że ciężar jest równomiernie rozłożony, a obracanie się jednej osoby, nie wprawia całej powierzchni materaca w ruch, pozwalając obu osobom na niezakłócony i spokojny sen.

Ale przede wszystkim zastosowanie wełny w materacu w wymierny sposób podnosi komfort snu. Zacznijmy od tego, że wełna wyróżnia się wysoką higroskopijnością i potrafi wchłonąć wilgoć nawet do 30% swojej masy, nie zmieniając swoich właściwości. Nadmiar wilgoci odparowuje z wełny na zewnątrz, zapewniając suche środowisko snu.

Co więcej, wełna dostosowuje się do temperatury otoczenia - gdy jest ciepło, wełna jest chłodna, gdy jest zimno, wełna zatrzymuje ciepło. Zdolność do izolacji ciepła i regulowania temperatury jest szczególnie ceniona przez wymagających użytkowników, którzy od materaca oczekują nie tylko zdrowego podparcia, ale też i komfortu płynącego z przyjaznego środowiska snu.

Wybierz prozdrowotny materac premium z naszej oferty.

Baner Materace premium-sprawdź ofertę

Baner Materace premium sprawdź ofertę

Cechy, które docenią alergicy

Wbrew obiegowej opinii, że naturalne materiały uczulają i są świetną pożywką dla rozwoju alergenów, wełna stwarza komfortowe warunki dla alergików. Dlaczego? Zapewnia suche środowisko snu, nadmiar wilgoci jest szybko odparowywany, a ponadto charakteryzuje się niskim odczynem PH, co sprawia, że materac z warstwą wełny niweluje ryzyko rozwoju pleśni, grzybów i roztoczy.

Wełna ponadto posiada naturalne właściwości filtrujące i neutralizujące zapachy. Mikroskopijne łuski tworzące włókna wełniane ocierając się o siebie wypierają zanieczyszczenia i wyrzucają bród, a w kontakcie ze świeżym powietrzem wełna sama się oczyszcza, pozbywając nieprzyjemnych zapachów.

Za co kochamy wełnę

Wełna jest:

  • miękka, puszysta i sprężysta
  • trwała i odporna na ścieranie
  • lekka, nie obciąża materaca
  • w 100% naturalna
  • o wysokiej higroskopijności i przepuszczalności
  • samooczyszczająca i filtrująca nieprzyjemne zapachy
  • izolująca i regulująca temperaturę