Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

Marki produkujące materace klasy premium często sięgają po naturalne materiały. Dlaczego? Czy wiesz, że wiele syntetycznych produktów powstało, by imitować cechy właśnie naturalnych tworzyw, materiałów i surowców? Jest w naturze ukryte niezwykłe bogactwo cech, które sprzyjają naszemu zdrowiu, dobremu samopoczuciu i odprężającemu relaksowi.

W tym artykule przedstawimy Ci surowiec, który spotkasz np. w materacu Hamilton Five-Z, czy Hälsa Småland, czyli naturalną wełnę.

RODZAJE WEŁNY

W Polsce najpopularniejsza jest wełna owcza, ale ceniona na świecie jest także wełna lam, wielbłądów, kóz, czy królików.

Bez względu na jej rodzaj, wełna jako surowiec jest zdrowa i przyjazna dla naszego organizmu i od tysięcy lat ceniona za swoje profilaktyczno-lecznicze właściwości. Szczególnie zaś wartościowa jest wełna z certyfikatem Woolmark. To tzw. czysta żywa wełna, czyli zestrzyżona z żywych zwierząt wełna, która poddawana jest rygorystycznej kontroli jakości: sprawdzeniu podlegają wszystkie etapy przetwarzania włókien i tkania wełny.

Wełna z certyfikatem Woolmark to produkt, którego jakość, czystość i najwyższy gatunek użytego surowca mamy zagwarantowane. Do tego dochodzi też pewność, że wełna Woolmark jest odporna na zużycie, rozdarcie, czy pranie i nie straci swoich pozytywnych właściwości.

PUSZYSTA, SPRĘŻYSTA, OTULAJĄCA

Wełna to włókno ceramidowe, które dzięki swojej wyjątkowej budowie i naturalnej skłonności do kręcenia się, wyróżnia się wspaniałą sprężystością. Wełna jest wypełniona powietrzem, dlatego właśnie jest tak miękka i puszysta. Wszystko to sprawia, że surowiec ten jest także elastyczny i odporny na zniszczenia, dlatego wełna świetnie radzi sobie w trudnych warunkach.

WEŁNA W SYPIALNI

Wełna nie przenosi drgań, jest cicha i cudownie wytłumia. Warstwa wełny w materacu sprawia, że ciężar jest równomiernie rozłożony, a obracanie się jednej osoby, nie wprawia całej powierzchni materaca w ruch, pozwalając obu osobom na niezakłócony i spokojny sen.

Ale przede wszystkim zastosowanie wełny w materacu w wymierny sposób podnosi komfort snu. Zacznijmy od tego, że wełna wyróżnia się wysoką higroskopijnością i potrafi wchłonąć wilgoć nawet do 30% swojej masy, nie zmieniając swoich właściwości. Nadmiar wilgoci odparowuje z wełny na zewnątrz, zapewniając suche środowisko snu. Co więcej, wełna dostosowuje się do temperatury otoczenia - gdy jest ciepło, wełna jest chłodna, gdy jest zimno, wełna zatrzymuje ciepło. Zdolność do izolacji ciepła i regulowania temperatury jest szczególnie ceniona przez wymagających użytkowników, którzy od materaca oczekują nie tylko zdrowego podparcia, ale też i komfortu płynącego z przyjaznego środowiska snu.

DOCENIĄ ALERGICY

Wbrew obiegowej opinii, że naturalne materiały uczulają i są świetną pożywką dla rozwoju alergenów, wełna stwarza komfortowe warunki dla alergików. Dlaczego? Zapewnia suche środowisko snu, nadmiar wilgoci jest szybko odparowywany, a ponadto charakteryzuje się niskim odczynem PH, co sprawia, że materac z warstwą wełny niweluje ryzyko rozwoju pleśni, grzybów i roztoczy.

Wełna ponadto posiada naturalne właściwości filtrujące i neutralizujące zapachy. Mikroskopijne łuski tworzące włókna wełniane ocierając się o siebie wypierają zanieczyszczenia i wyrzucają bród, a w kontakcie ze świeżym powietrzem wełna sama się oczyszcza, pozbywając nieprzyjemnych zapachów.

ZA CO KOCHAMY WEŁNĘ

Wełna jest:

  • miękka, puszysta i sprężysta
  • trwała i odporna na ścieranie
  • lekka, nie obciąża materaca
  • w 100% naturalna
  • o wysokiej higroskopijności i przepuszczalności
  • samooczyszczająca i filtrująca nieprzyjemne zapachy
  • izolująca i regulująca temperaturę