Dobór odpowiedniej twardości materaca to kluczowa kwestia, która ma bezpośrednie przełożenie na wygodę Twojego odpoczynku i jakość snu. Dowiedz się, jak dobrać twardość materaca do swojej wagi, wzrostu i poczucia komfortu.

SPIS TREŚCI:

  1. Jak dobrać twardość materaca? Najważniejsze zasady
  2. Twardość materaca – jak ją rozpoznać?
  3. Jak dobrać twardość materaca do wagi?
  4. Twardość materaca – jak ją dobrać do pozycji snu?
  5. Jak wybrać twardość materaca? Ułatwimy Ci zadanie
  6. Jaką twardość materaca wybrać? Uniwersalne rozwiązanie

Za twardy lub za miękki materac może być przyczyną problemów z kręgosłupem i zaburzeń snu. Dlatego tak ważne jest, żeby dobrać jego odpowiednią twardość. Jak kupić materac przez Internet i jak dobrać twardość materaca? Wyjaśniamy w tym artykule. Poznaj kilka prostych zasad i wybierz model materaca, który naprawdę zadba o Twój spokojny odpoczynek.

Jak dobrać twardość materaca? Najważniejsze zasady

Są dwie podstawowe kwestie, którymi należy się kierować przy wyborze materacawłasne odczucia i poprawne ułożenie kręgosłupa. Jeśli chodzi o poprawną i zdrową dla naszego ciała pozycję w czasie snu, to jest ona współzależna od naszej wagi, budowy ciała, twardości materaca i pozycji w czasie snu. Pamiętaj, że stopnie twardości nadawane przez producentów są uśrednione. Wkład materaca inaczej reaguje na lekki nacisk, a inaczej na mocny, dlatego jego twardość będzie zależeć od naszej wagi.

Prawidłowe ułożenie ciała na materacu

Materac powinien podpierać ciało na całej jego długości, musi się więc dopasowywać do jego naturalnych krzywizn. Zbyt twardy pozostawi niepodparte miejsca – najlepiej jest to widoczne, gdy leżymy na plecach. Prawidłowo dobrany pod względem twardości materac będzie wypełniał przestrzeń w odcinku lędźwiowym, odciążając ciało także w przestrzeni ponad biodrami. Jeśli materac jest zbyt twardy, możesz zauważyć, że w tym miejscu nie styka się z ciałem, pozostawiając wyraźną pustą przestrzeń.

By zadbać o zdrowy i komfortowy odpoczynek, musisz zagwarantować Twojemu ciału równomierne podparcie. Wiesz już, jak łatwo to sprawdzić, gdy leżysz na plecach. Gdy ułożysz się na materacu na boku, łopatka nie powinna odznaczać się zbyt mocno. Kręgosłup układa się wówczas tak, aby na całej swojej długości tworzył linię prostą (biodra i ramiona powinny być nieco zatopione w materacu).

Kobieta leży na materacu w sklepie z materacami

Twardość materaca – jak ją rozpoznać?

Na rynku dostępne są materace w kilku twardościach. Wszystko po to, by dać możliwość wyboru osobom o różnej budowie ciała. Najczęściej spotykana skala to oznaczenia od H1 do H4, gdzie H1 to materac bardzo miękki, zaś odpowiednio H2, H3 i H4 to materace coraz twardsze.

Co oznacza twardość materaca? Mówiąc najprościej – to jak bardzo dany materac jest odporny na nacisk. Im wyższa twardość, tym większa tolerancja na obciążenie. Dlatego twardy materac zapewni osobie o wyższej wadze warunki zbliżone do tych, które miękki materac zapewni osobie o wadze dużo niższej.

Podane wyżej oznaczenia są w miarę uniwersalnym określeniem twardości materaca. Jak dobrać odpowiednią twardość kierując się oznaczeniami H1-H4 i dla kogo te wartości będą odpowiednim wyborem, piszemy więcej tutaj: Twardość materaca – jak wybrać i co oznacza H.

Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Informacje podawane przez producentów są wartościami uśrednionymi i odnoszą się do osób o wadze około 80 kg. Przyjmuje się, że twardość H2 jest odpowiednia dla osób o wadze do 80 kg, a powyżej 80 kg warto wybrać twardość H3. H4 zaleca się natomiast osobom o wadze powyżej 100 kg. Pamiętaj jednak, że jest to naprawdę ogólna zasada. Decydującą rolę odgrywa też Twoja budowa ciała, indywidualne odczucie komfortu i ulubiona pozycja snu, o czym piszemy poniżej.

Dla kogo materac twardy, a dla kogo miękki?

Na materacach twardych najczęściej dobrze układają się osoby o wyższej wadze ciała. Wynika to z tego, iż osobom o wyższej wadze przy miękkim podłożu biodra mogą zapadać się w głąb materaca. Natomiast twardsze materace, np. wysokoelastyczne czy sprężynowe z matą kokosową, mają wystarczającą nośność, aby takie osoby prawidłowo podtrzymać. W niektórych przypadkach osoby lekkie będą czuć się dobrze na twardym materacu, jednak jest to rzadkość. Należy też pamiętać, że wbrew obiegowej opinii sprzed wielu lat, bardzo twardy materac nie zawsze jest najlepszym wyborem

Materace miękkie sprawdzą się najlepiej u osób lżejszych i o przeciętnej wadze, a także u osób o „trójkątnej” budowie korpusu (bardzo szerokie ramiona lub biodra). Na miękkim materacu biodra i ramiona mogą wtulić się głębiej w materac i dzięki temu uzyskujemy równą linię kręgosłupa

Ręka naciskająca na materac, sprawdzająca jego twardość

Twardość materaca – jak ją dobrać do pozycji snu?

Jak wspominaliśmy już wcześniej, wybierając materac, zwróć też uwagę na to, w jakiej pozycji lubisz spać. Jaką twardość materaca wybrać, jeśli śpisz na brzuchu? W tej sytuacji bezpieczniejszy wybór stanowi materac średniej twardości. Zbyt miękki model sprawi, że Twoje ciało będzie się wyginało w „łódeczkę”, naciągając mięśnie i układając ciało w nienaturalnej i niezdrowej pozycji.

Podobnie wygląda to w przypadku osób śpiących na plecach – zbyt miękki materac wygnie nasze ciało, wywołując wspomniane wcześniej skutki, których chcemy przecież uniknąć. Jaką twardość materaca wybrać, jeśli śpisz na boku? W tym przypadku zbyt twardy materac nie pozwoli wystającym częściom ciała – czyli barkom i biodro – zapaść się w materac, przez co kręgosłup nie będzie się układał w linii prostej. Dobrym rozwiązaniem też może być materac średnio twardy, o ile jest dopasowany do Twojej wagi ciała.

Jak wybrać twardość materaca? Ułatwimy Ci zadanie

Aby ocenić, czy materac będzie Ci odpowiadał, możesz, wypróbować go w jednym z naszych salonów (np. podczas organizowanych przez nas darmowych konsultacji z fizjoterapeutami). Jeśli od razu czujesz dyskomfort, nie ma co się męczyć – od razu wypróbuj inny model.

Możesz też bez problemu kupić materac przez Internet. Jak dobrać twardość materaca, jeżeli nie masz możliwości się na nim położyć? Skorzystaj z naszych porad zamieszczonych powyżej i pamiętaj o dwóch kluczowych kwestiach:

  • możesz do nas zadzwonić lub napisać na czacie, a pomożemy dobrać odpowiedni model materaca,
  • dla wielu modeli materacy w naszym sklepie internetowym oferujemy możliwość testowania w najbardziej komfortowych warunkach – u Ciebie w domu. Masz 30 nocy, by przekonać się, czy dany materac zapewnia Ci wygodny sen. Dowiedz się więcej o promocji Testuj 30 nocy

jak wybrac twardosc materaca

Jaką twardość materaca wybrać? Uniwersalne rozwiązanie

Ciekawym i bardzo wygodnym rozwiązaniem są materace, które pozwalają na samodzielną zmianę twardości. Taki materac sam odpowiada na pytanie, jak dobrać twardość materaca do wagi i preferowanych odczuć.

Najprostszą wersję stanowią materace dwustronne. Bardziej zaawansowane i dające dużo więcej możliwości konfiguracji są z kolei modele z serii materacy medycznych SleepMed. To certyfikowane produkty, które pozwalają aż na 6 sposobów dopasować twardość materaca. Jak dobrać odpowiednią twardość w przypadku materacy SleepMed? Pianki tworzące wkład można swobodnie przekładać – w zależności od wybranej konfiguracji otrzymasz materac średnio miękki, średnio twardy lub twardy. Dzięki temu masz pewność, że model będzie w pełni odpowiadał Twoim wymaganiom. Więcej o tych materacach piszemy w artykule o materacach medycznych SleepMed

Kwestia doboru twardości materaca na początku może się wydawać trochę skomplikowana, ale tak naprawdę wystarczy pamiętać o tym, że na materacu ma być Ci po prostu wygodnie. Zwróć uwagę na to, by Twoje ciało układało się w linii prostej, a wszystkie newralgiczne punkty ciała były odpowiednio podparte.

Jeżeli zastanawiasz się jaki materac kupić, napisz do nas lub zadzwoń – pomożemy Ci dobrać odpowiedni model. Potem będziesz mógł testować go przez 30 nocy, by upewnić się, że faktycznie w końcu możesz się spokojnie wyspać.

baner promocja