Z tego artykułu dowiesz się:

Tulimy, nucimy, nosimy na rękach, chodzimy na palcach. A wszystko, żeby pozwolić maluchom na spokojny sen. Ale czy tyle samo uwagi przywiązujemy do tego, na czym śpi nasze dziecko? Zobacz, jakie kryteria powinien spełniać materac dla niemowlaka i jaki materac dla dziecka wybrać, by był to produkt odpowiedni i bezpieczny dla najmłodszych.

Najlepszy materac dla dziecka to materac twardy?

Często spotykamy się z pytaniem, jaka twardość materaca dla dziecka jest odpowiednia, czy lepszy jest materac twardy, czy miękki?

Sceptycy słusznie zauważą, że waga niemowlaka i małego dziecka jest na tyle mała, że nie wywiera dużego nacisku na materac więc jego warstwy i poziom twardości nie są znowu tak ważne. I racja. Uniwersalność dziecięcych materacy jest dużo większa niż materacy dla dorosłych.

Jednak jest bardzo istotne, by materac dla dziecka nie był ani bardzo miękki, ani bardzo twardy. Dlaczego? Zbyt twardy materac nie będzie równomiernie podpierał ciała malucha. Nie tylko nie zapewni wygody dziecku, ale może wpłynąć na rozwój wad kręgosłupa.

Zbyt miękki materac, w który dziecko się zapada, nie zapewnia mu z kolei swobody ruchu i również może wpłynąć na powstanie wad postawy.

Twardość materaca dla niemowlaka musi pozwalać maluchowi na przekręcanie się i podnoszenie główki, gdy leży na brzuchu. A przy tym wkład materaca musi delikatnie się uginać w okolicy główki i pupy dziecka, nie pozwalając jednocześnie na zapadanie się malucha w materac. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia, to odpowiedź jest jasna - najlepszy materac dla dziecka to materac średniej twardości.

Tego rodzaju materace to przede wszystkim materace z pianki wysokoelastycznej i poliuretanowej.

Zobacz sprawdzone modele materacy dla dzieci:

Materac dla dziecka - Hilding Kołysanka - kliknij i sprawdźMaterac dla dziecka Hilding Dobranocka - kliknij i sprawdźMaterac dla dziecka profilowany Hildinh Safety Smyk - kliknij i sprawdź

Jeżeli natomiast nie wiesz jaka twardość materaca dla dziecka kilkuletniego będzie odpowiednia - tu również należy wybierać modele z oznaczeniem H2 i H3. Pamiętaj jednocześnie, że materac musi być dopasowany do wagi ciała dziecka.

Dowiedz się więcej o materacach dla starszych dzieci: Materac młodzieżowy - rozmiary i rodzaje

Pianka, kokos czy materac termoelastyczny – jaki materac dla dziecka?

Ze względu na jakość użytych przy ich produkcji materiałów odradzamy wybór najtańszych materacy, które często są dodawane gratis do łóżeczek. Nie mają one odpowiednich certyfikatów i wykorzystują niskiej jakości materiały. Zwróć uwagę, czy dany produkt posiada pozytywne opinie niezależnych organizacji. W naszym sklepie dostępne są materace dla noworodków z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. To daje Ci pewność, że wybierasz produkt bezpieczny dla Twojego dziecka. 

Sprawdź model piankowy Hilding Dobranocka lub Hilding Kołysanka, jeśli szukasz materacyka z kokosem. Oba materace:

  • mają aktualną pozytywną opinię IMiD, 
  • mają potwierdzone właściwości antyalergiczne,
  • dostępne są w nieprzemakalnym, ale oddychającym pokrowcu Lotus

Dla najmłodszych dzieci, które są w fazie wzrostu, odradzamy wybór materacy termoelastycznych, ze względu na właściwości tej pianki, która zapewnia optymalne dopasowanie do kształtu ciała.

Materace z gryką także w naszej opinii nie są odpowiednim rozwiązaniem dla małych dzieci – wkład z gryki szybko traci swoje właściwości i nie zapewnia higienicznego środowiska snu.

Naszym zdaniem najbezpieczniejsze i najlepsze dla najmłodszych dzieci są materace z pianki wysokoelastycznej. Zapewniają dobrą wentylację materaca, nie gromadzi się w nich kurz i nie rozwijają roztocza, a do tego gwarantują odpowiednie podparcie całego ciała malucha.

Wkład z maty kokosowej podnosi twardość materacyka. Dlatego jest to dobre rozwiązanie, dla rodziców, którzy wolą, żeby ich maluch w początkowych tygodniach życia miał jeszcze pewniejsze podparcie. Potem materac można odwrócić i korzystać jak z normalnego materaca wysokoelastycznego.

Sprawdź też nasz krótki poradnik na temat wyboru materaca dla niemowlaków i starszych dzieci. Zobacz, co radzi fizjoterapeuta:

Zobacz także: Ranking materacy dla dzieci 

Materac dla dziecka – ważne, co jest w środku

Co, poza twardością i materiałami użytymi do produkcji materaca, ma największe znaczenie dla zdrowia dzieci?

Jakość tych materiałów. Brzmi jak coś oczywistego, ale wcale takie nie jest. Przede wszystkim sam fakt, że pianka użyta przy produkcji jednego materaca nazywa się tak, jak pianka użyta przy produkcji drugiego nie oznacza, że faktycznie są to te same materiały.

Gęstość pianki, a przede wszystkim atesty jakości, to wszystko decyduje o komforcie i, co najważniejsze, o bezpieczeństwie.

Jaki materac wybrać dla dziecka? Certyfikaty

To one właśnie gwarantują, że materac został wyprodukowany zgodnie z wyśrubowanymi kryteriami, dzięki czemu posiada renomowane atesty. W procesie przyznawania certyfikatów testom muszą zostać poddane nawet najmniejsze elementy konstrukcji, nawet nici i przędze.

Certyfikaty świadczą o tym, że przy produkcji materaca do łóżeczka użyto materiałów bezpiecznych dla dzieci. A, że każdy taki certyfikat kosztuje, tańsze materace ich nie posiadają, a co za tym idzie, jedyną gwarancją, że materiały nie są szkodliwe, mamy w takim razie tylko na podstawie zapewnień producenta.

W Polsce dobrej jakości materac dla noworodka to taki, który otrzymał pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka (gwarantującą bezpieczeństwo w trzech aspektach: ogólnym, zdrowotnym i rozwojowym) i Oeko-Tex Standard.

Materac z pozytywną opinią Instytut Matki i Dziecka - kliknij i sprawdź

Przeczytaj także: Ile snu potrzebuje dziecko?

Dlaczego tak ważne są certyfikaty?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej - warto zwrócić uwagę na to, czy materac dla noworodka ma odpowiednie certyfikaty, np. pozytywną opinię Instytut Matki i Dziecka. Dzieci w czasie snu i po przebudzeniu wiercą się, kręcą i pocą. Wszystko to sprawia, że nie tylko całym ciałem stykają się z materacem, ale też oddychają tym materacem. Jeżeli zatem pianka czy pokrowiec zawiera związki szkodliwe dla zdrowia, w prosty sposób dostają się one przez skórę i nos do organizmu dziecka.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czy pianka materaca ma nacięcia, które pozwalają zachować higienę i dobrą wentylację wkładu.

Kolejna kwestia to pokrowiec – najlepiej, żeby był łatwo zdejmowany i pralny, a ponadto uszyty z antyalergicznych materiałów. Niektórzy producenci, np. Hilding, materace do łóżeczka wyposażają w pokrowce, które zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów i dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne.

Jaki materac dla dziecka? Gwarancja bezpieczeństwa

Ostatnią istotną kwestią jest gwarancja, jaką objęty jest materac do łóżeczka. Nie musi ona być bardzo długa, bo sam materacyk też nie będzie służył dziecku przez kilkanaście lat. Ale warto mieć na uwadze, że krótka gwarancja też nie jest dobra.

Dlaczego?

2 letnia gwarancja na materac nie oznacza, że dopiero po dwóch latach, nagle z dnia na dzień materac będzie miał doły jak królicze nory, pokrowiec porwie się w strzępy i myszy zaczną mieszkać w piance. To oznacza, że materac będzie zdatny do użycia przez dwa lata. Czyli im bliżej drugiego roku jego użytkowania, tym mniejszy będzie komfort. Dlatego im dłuższa gwarancja, tym lepiej. Optymalna i najczęściej spotykana w przypadku dobrej jakości materacy jest gwarancja 5-letnia.

Jaki materac dla starszego dziecka w wieku 3, 6, czy 10 lat?

Jaki materac dla dziecka w wieku 3 lat lub dla starszego? Nie bez powodu odpowiadamy na to pytanie na końcu. Zasady, którymi należy się kierować są takie same jak przy pytaniu jaki materac do łóżeczka dla niemowlaka wybrać. Jeśli szukasz materaca dla dziecka w wieku 6 lub 10 lat, powinien to być:

  • materac średniotwardy,
  • najlepiej z pianki wysokoelastycznej lub z lateksu,
  • posiadający certyfikat Oeko-Tex Standard,
  • dobrej jakości, czyli zdecydowanie odradzamy tanie materace dla dzieci dołączane gratis do łóżek,
  • bezpieczny i trwały model, który posiada odpowiednio długą gwarancję.

W przypadku starszych dzieci dobrze jest wybierać modele dwustronne, które będą rosły razem z dzieckiem. W ten sposób jeden produkt zapewni zdrowe i komfortowe warunki dla dziecka np. od 6 do wieku kilkunastu lat.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik ułatwi odpowiedź na pytanie, jaki materac do łóżeczka wybrać.

Jeżeli masz pytania, to napisz do nas, zadzwoń lub porozmawiaj na czacie – o materacach wiemy praktycznie wszystko.