JAKI MATERAC NA BÓL KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO? ZADBAJ O ZDROWY I SPOKOJNY SEN

Wyjaśniamy, dlaczego materac pełni tak ważną rolę w profilaktyce i rehabilitacji wad kręgosłupa, a przede wszystkim podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i jakie cechy powinien posiadać materac na ból kręgosłupa lędźwiowego.

SPIS TREŚCI

  1. Dlaczego warto zadbać o dobry materac na ból kręgosłupa?
  2. Odpowiedni materac na kręgosłup – o czym należy pamiętać?
  3. Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Odpowiedni materac nie tylko pozwala przyjemnie się wyspać, ale też odgrywa istotną rolę w profilaktyce wad postawy i wspiera rehabilitację schorzeń kręgosłupa. Zastanawiasz się jaki materac na ból kręgosłupa wybrać? Wyjaśniamy w tym artykule.

Dlaczego warto zadbać o dobry materac na ból kręgosłupa?

Problemy z kręgosłupem, zwyrodnienia, kontuzje i codzienne przeciążenia to powszechne dolegliwości, które dotyczą osób w bardzo różnym wieku. Praca przy komputerze i siedzący tryb życia tak samo obciążają kręgosłup jak wykonywanie pracy fizycznej.

Ćwiczenia, zwiększenie zdrowej aktywności fizycznej – to wszystko jest niezwykle istotne. Podobnie jak wybór odpowiedniego materaca. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w nocy nasze ciało powinno mieć czas i warunki do pełnej regeneracji. W czasie nocnego odpoczynku toczą się wszystkie kluczowe procesy regeneracyjne i „naprawcze” w naszym organizmie. Dlatego tak ważną kwestią jest, by zapewnić optymalne warunki, w których całe nasze ciało będzie mogło się w pełni rozluźnić i odpocząć.

Odpowiedni materac na ból kręgosłupa to nie tylko element profilaktyki wad postawy, ale też pomoc w rehabilitacji i leczeniu już występujących schorzeń kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na to, na jakim podłożu śpimy i nie lekceważyć wielkiej siły, jaka tkwi w zdrowym śnie na dobrym materacu.

Kobieta z bólem kręgosłupa lędźwiowego

Odpowiedni materac na kręgosłup – o czym należy pamiętać?

Za każdym razem, gdy wybieramy materac na kręgosłup, musimy brać pod uwagę kilka podstawowych kwestii – więcej na ten temat piszemy w artykule Jak wybrać materac

Przede wszystkim materac dopasowujemy do wagi i wzrostu użytkowników materaca. Istotną kwestią jest również osobiste poczucie komfortu. Niektórzy z nas wolą mocniejsze, bardziej sprężyste podparcie, inni z kolei lepiej odpoczywają, czując przyjemne otulenie, jakie zapewnia pianka termoelastyczna.

Na szczęście materace lecznicze na kręgosłup stanowią szeroką grupę produktów, dzięki czemu bez problemu dobierzesz materac, pasujący do Twojej budowy ciała, wygody i wymagań zdrowotnych.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki materac na ból kręgosłupa wybrać, zasada pozostaje niezmienna – nadal decydującą rolę odgrywać będzie Twoja waga, wzrost i poczucie komfortu. Należy po prostu jeszcze większą uwagę zwrócić na to, by materac odpowiednio podpierał i odciążał ciało na całej jego powierzchni. Optymalne podparcie to prosta droga do zdrowej i pełnej regeneracji w czasie snu, a przy tym prawdziwe wytchnienie dla mięśni, ścięgien i kręgosłupa.

Pamiętaj, że dobry i zdrowy materac na ból kręgosłupa to, wbrew rozpowszechnionej opinii, wcale nie materac twardy. Z tej prostej przyczyny, że w zależności od wagi i wzrostu inny materac będzie zapewniał twardsze podparcie. Przede wszystkim zaś zbyt twardy materac nie wypełni naturalnych krzywizn ciała.

Materac na ból kręgosłupa lędźwiowego musi podpierać ciało zwłaszcza w tym newralgicznym punkcie powyżej bioder. Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, by biodra nie zapadały się w zbyt miękkie podłoże, ale też nie może tworzyć się pusta przestrzeń między ciałem a powierzchnią materaca.

Zobacz również: Bezdech senny – objawy i przyczyny

Mężczyzna śpi na łóżku

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Jakie więc materac jest odpowiedni na ból kręgosłupa lędźwiowego? Taki, który:

  • optymalnie dopasuje się do Twojej sylwetki,
  • podeprze ciało, nie pozwalając mu zapaść się zbyt mocno w głąb materaca
  • nie będzie wywoływać nacisku zwrotnego, co z kolei umożliwi prawidłową cyrkulację krwi w organizmie.

Komponenty

Pewne konkretne materiały stosowane w materacach znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości. Pianka termoelastyczna, która idealnie dopasowuje się do ciała, odciąża je, niweluje nacisk zwrotny i wspiera prawidłową cyrkulację krwi w organizmie. Sprężyny multipocket reagują punktowo na nacisk, dopasowując się do naturalnych krzywizn ciała i podpierając je w newralgicznych punktach. Podobnie pianka lateksowa – ona z kolei łączy w sobie cechy wysokiej jakości sprężyn kieszeniowych i pianki, dzięki czemu dopasowuje się do ciała, a przy tym zapewnia uczucie sprężystości.

W materacu na bolący kręgosłup kluczową rolę odgrywa też dobór warstw tworzących wkład danego modelu materaca. Dostępne są modele, które zbudowane są z jednego bloku pianki, np. materac lateksowy Hilding Melody. Wybierać możemy też spośród materacy, które w efektywny sposób wykorzystują różne właściwości poszczególnych komponentów. Bazę materaca Hilding Salsa stanowi pianka wysokoelastyczna odpowiadająca za optymalne wsparcie całego ciała, a wierzchnia warstwa to pianka termoelastyczna, która łagodzi sprężystość wkładu i dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała.

Kolejnym rodzajem produktów, wśród których można znaleźć odpowiedni materac na bolący kręgosłup, są materace marki SleepMed. Pozwalają one na samodzielną regulację twardości materaca i zmianę rodzaju podparcia. Dowiedz się więcej o materacach SleepMed

Certyfikaty

Wiele modeli materacy marek Foam Royal, Hilding, Curem i SleepMed posiada certyfikaty gwarantujące ich prozdrowotne właściwości. Wybierając materac na kręgosłup z certyfikatem jakości AEH lub z certyfikatem medycznym I klasy, mamy pewność, że produkt ten został przebadany pod kątem ergonomii i trwałości. Co to oznacza dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem? Że dany model to materac na odpowiedni przy tego typu schorzeniach, ponieważ posiada wszystkie najważniejsze cechy, zapewniając optymalne ułożenie kręgosłupa, redukując punkty nacisku zwrotnego i zmniejszając napięcie mięśni.

Co więcej, materace medyczne to zdrowa inwestycja na lata. Zbudowane są z najwyższej jakości materiałów, które zachowują swoje właściwości przez 10, 15, a nawet i więcej lat. Materace lecznicze na kręgosłup to właśnie nic innego jak materace medyczne, których jakość i korzystny wpływ na zdrowie kręgosłupa potwierdzone zostały specjalistycznymi testami.

Sam materac nie wyleczy kręgosłupa, ale w wydatny sposób może podnieść komfort i jakość snu także u osób, które cierpią na bóle i schorzenia kręgosłupa. Przy wyborze materaca warto pamiętać o kilku kluczowych kryteriach. Pamiętaj, że możesz do nas zadzwonić lub napisać na czacie. Nasi sprzedawcy są szkoleni przez fizjoterapeutów i pomogą dobrać materac na problemy z kręgosłupem, biorąc pod uwagę indywidualne kwestie zdrowotne.