Materac piankowy czy sprężynowy – dwa rodzaje wkładu i w efekcie różne rodzaje podparcia. Poznaj, co różni te materace i jak rozpoznać w Twoim przypadku, który materac lepszy: piankowy czy sprężynowy?

SPIS TREŚCI:

  1. Materac piankowy czy sprężynowy? Różne funkcje
  2. Materac sprężynowy czy piankowy? A może hybrydowy?
  3. Jaki materac wybrać? Sprężynowy czy piankowy?

Który materac lepszy: piankowy, czy sprężynowy? Czy można odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie? Materace sprężynowe i piankowe to dwie główne kategorie materacy. Na pewno więc w momencie decydowania o wyborze materaca, będziesz musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki materac wybrać: sprężynowy czy piankowy? Ze względu na to, że każdy z nas jest inny, nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Jednak konkretne cechy każdego z tych dwóch typów materacy pomogą Ci zdecydować, który z nich będzie lepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

W tym artykule zestawiamy oba rodzaje, by dać Ci lepsze pojęcie, dla jakiej grupy użytkowników i dlaczego polecamy materac piankowy czy sprężynowy. Opinie, który z nich będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni, możesz wyrobić sobie na podstawie tego tekstu lub też zapytaj naszych specjalistów. Są dostępni na bieżąco na czacie, przez maila i telefon.

Materac piankowy czy sprężynowy? Różne funkcje

Różne wkłady w materacach to różne odczucia, ale przede wszystkim – różne funkcje. Materace sprężynowe z zasady wyróżniają się wysoką dynamiką, zapewniają pewne podparcie i wysoką elastycznośćDobrej jakości materac sprężynowy równoważy te cechy punktową reakcją na nacisk, dzięki czemu osoba śpiąca obok nie podskakuje na materacu przy każdym ruchu partnera.

Jesteś alergikiem i zastanawiasz się, czy lepszy będzie dla Ciebie materac piankowy czy sprężynowy? Konstrukcja wkładu sprężynowego, wspierana np. pokrowcem z taśmą 3D, sprawia, że wkład materaca jest przewiewny i dobrze wentylowany. Dzięki temu maleje ryzyko rozwoju grzybów i roztoczy wewnątrz materaca, a sam materac w odczuciu jest bardziej chłodny, co docenią też osoby cierpiące na nadmierną potliwość w czasie snu albo na alergię na roztocza lub pleśni.

Materace piankowe z kolei mogą skutecznie imitować materace sprężynowe, a przy tym posiadają własne, unikalne zalety. Modele z pianką wysokoelastyczną mają podobną sprężystość i elastyczność co materace z wkładem sprężynowym. Gwarantują przy tym dużo więcej punktów podparcia, dopasowując się do anatomicznego kształtu ciała. Materace z dodatkiem pianki termoelastycznej zapewniają odprężające uczucie otulenia, nie wspominając już o ich prozdrowotnych właściwościach. Idealne podparcie i odciążenie ciała doceniają nawet najbardziej wymagający użytkownicy i osoby cierpiące na problemy z kręgosłupem. Pianka termoelastyczna odciąża mięśnie, pozwalając im na pełną, głęboką regenerację i pomaga w prawidłowym krążeniu krwi, dzięki zniwelowaniu nacisku zwrotnego na nasze ciało.

W naszym poradniku "Śpij lepiej z SypialniaPlus" fizjoterapeuta wyjaśnia kluczowe różnice między tymi dwoma rodzajami materacy - zobacz i dowiedz się więcej:

Materac sprężynowy czy piankowy? A może materac hybrydowy?

Zastanawiasz się, jaki materac piankowy czy sprężynowy wybrać, ponieważ każdy z tych rodzajów ma odpowiadające Ci właściwości? Może idealnym kompromisem będzie materac hybrydowy? Materace hybrydowe to innowacyjne modele, które łączą w sobie wkład sprężynowy z warstwami pianki. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie zalet obu podstawowych rodzajów materacy i na zaspokojenie potrzeb szerszej grupy użytkowników. Materac hybrydowy będzie zarówno zapewniał sprężyste, dynamiczne podparcie, jak i przyjemne uczucie otulenia, charakterystyczne dla materacy z warstwą pianki termoelastycznej.

Sprawdź także: Materac hybrydowy – co to znaczy?

Jaki materac wybrać? Sprężynowy czy piankowy?

Żeby ułatwić Ci podjęcie decyzji – materac sprężynowy czy piankowy – poniżej przygotowaliśmy krótką charakterystykę, dla kogo dobrym wyborem może być konkretny rodzaj materaca. Jaki materac lepszy: piankowy czy sprężynowy? Wszystko zależy od tego, jakich cech i jakiego podparcia oczekujesz.

Materace sprężynowe - dla kogo?

Materac sprężynowy to dobre rozwiązanie, które powinny wziąć pod uwagę osoby szukające:

solidnego podparcia i dużej dynamiki materaca. Każdy, kto nie chce się zapadać w materacu i woli sprężyste podłoże na pewno upodoba sobie ten rodzaj materacy,
• materaca pomagającego wstać i podpierającego ciało podczas obracania się, czyli np. seniorzy,
oddychającego materaca, zapewniającego swobodną wymianę powietrza i higieniczne środowisko snu, czyli m.in. alergicy, osoby z nadmierną potliwością i pary,
• materaca odpowiedniego przy schorzeniach kręgosłupa, który zapewni mocne podparcie. Połączenie sprężyn i np. maty kokosowej lub sizalu da w efekcie materac twardy, który nie pozwoli ciału zapaść się w materac i pomoże zachować dobre ułożenie ciała w czasie snu.

Materace piankowe - dla kogo?

Materac piankowy to z kolei rozwiązanie odpowiednie dla osób, które:

• miały już dobre doświadczenia z piankami i szukają podobnych doznań,
• potrzebują dużego rozproszenia energii, nieprzekazywania drgań i stabilnego podparcia. Czyli chociażby pary, także te o dużej różnicy wagi między partnerami, które są wyczulone na poruszenia osoby śpiącej obok,
mają problemy z kręgosłupem. Materac z pianką termoelastyczną zapewni idealne odciążenie ciała i pozwoli na dobrą regenerację każdej nocy. Pianka termoelastyczna często jest umieszczana w materacach z certyfikatem wyrobu medycznego, ze względu na jej prozdrowotne właściwości,
osobną grupą, dla której również polecamy materace piankowe, a konkretnie wysokoelastyczne, są dzieci i młodzież. Piankowy wkład będzie zapewniał idealne warunki do prawidłowego wzrostu dziecka i nie będzie zbyt sztywny.

Dowiedz się, jaki materac dla nastolatka będzie najlepszy. 

Materace hybrydowe - czym się wyróżniają i dla kogo będą dobrym rozwiązaniem?

Hybryda to połączenie dwóch światów: materacy sprężynowych i piankowych. Materace tego typu są niezwykle uniwersalne i stanowią trafione rozwiązanie dla bardzo szerokiej grupy osób, również dlatego, że jest bardzo wiele modeli, spośród których można wybierać. Szukasz podparcia, dynamiki, ale również otulenia i braku ucisku na mięśnie? Proszę bardzo: Curem ZipSleepMed Hybrid Supreme PlusHilding MakarenaHamilton Royal

Materace hybrydowe łączą przewiewność z konkretną płaszczyzną snu dającą również dobre otulenie, w takim zakresie, jakiego życzy sobie klient. Często wierzchnią warstwę stanowi pianka termoelastyczna, która w połączeniu z bazą z wkładu sprężynowego daje elastyczne podparcie idealnie dopasowane do kształtu ciała

Jeśli zastanawiasz się jaki materac wybrać: piankowy, czy sprężynowy, możesz postawić na wysokiej jakości kompromis. Czyli właśnie materac hybrydowy. Wiele modeli dostępnych w naszym sklepie daje Ci możliwość samodzielnego zmienić twardość materaca, dzięki czemu można jeszcze lepiej dopasować go do własnych potrzeb.

Materace hybrydowe - sprawdź modele

Cały czas zastanawiasz się jaki materac wybrać: sprężynowy czy piankowy? Pamiętaj, że nie ma uniwersalnego rozwiązania, które będzie dobre dla każdego. Twój wzrost, waga, kwestie zdrowotne i indywidualne odczucie komfortu są decydującymi czynnikami. Dlatego przy decyzji, który model wybrać – materac piankowy czy sprężynowy, opinie warto wyrobić sobie, biorąc pod uwagę wszystkie podane wyżej kwestie. Możesz zawęzić wybór do jednego rodzaju materacy lub do kilku modeli, posiłkując się wskazaniami producenta co do twardości czy rekomendowanej grupy użytkowników, ale nie bagatelizuj własnych odczuć i wrażeń.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki materac – piankowy czy sprężynowy – wybrać, napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie Ci doradzimy i pomożemy w wyborze. Jeżeli podjąłeś już decyzję i wiesz, jaki materac lepszy: piankowy czy sprężynowy, pamiętaj, że kupując materac w naszym sklepie internetowym SypialniaPlus, masz gwarancję najniższej ceny i możliwość testowania materaca przez 30 nocy.