Materace kieszeniowe, czyli takie, których bazę stanowi sprężyna kieszeniowa, polecane są bardzo szerokiej grupie użytkowników – od osób aktywnych fizycznie, przez pary (także te o dużej różnicy wagi), po seniorów. Poznaj wyjątkowe cechy tego wkładu i sprawdź, czy będzie on dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

SPIS TREŚCI:

  1. Czym są sprężyny kieszeniowe?
  2. Co to jest materac kieszeniowy?
  3. Dla kogo są materace kieszeniowe?

Czym są sprężyny kieszeniowe?

Sprężyny kieszeniowe to jeden z rodzajów systemów sprężyn powszechnie stosowanych w materacach. To rozwiązanie nie jest jedynym sposobem wykorzystania wkładu sprężynowego jako bazy materacy – na rynku dostępne są także materace ze sprężynami typu bonell, multipocket i ze sprężynami progresywnymi.

Tym, co odróżnia sprężyny kieszeniowe od innych rodzajów, jest budowa tego nowoczesnego systemu sprężynowego – poszczególne zwoje sprężyn umieszczone są w osobnych kieszonkach, wykonanych z materiału syntetycznego lub z bawełny. Dzięki temu każdy zwój pracuje niezależnie od reszty sprężyn, zapewniając w ten sposób punktową reakcję na nacisk. W budowie sprężyn kieszeniowych dużą rolę odgrywa grubość zwoju – świadczy ona o twardości i odbojności materaca. Im większa grubość zwoju tym uzyskujemy mocniejsze podparcie i materac jest bardziej twardy w odczuciu.

Dobrej jakości wkład ze sprężyn kieszeniowych wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, odpornej na odkształcenia i zachowującej niezmienną elastyczność przez 10-15 lat. By zniwelować ryzyko przebicia pianek, stanowiących dopełnienie wkładu i rodzaj usztywnienia, w materacach kieszeniowych stosuje się nad i pod sprężynami przekładki filcowe.

Materac kieszeniowy na stelażu

Co to jest materac kieszeniowy?

Jak sama nazwa wskazuje, materac kieszeniowy, to taki materac, w którym bazę stanowi system sprężyn kieszeniowych. Z zasady dopełnieniem tego wkładu są różne rodzaje pianek: termoelastyczna, wysokoelastyczna, lateksowa, hybrydowa, czy np. chłodząca pianka FloFom. Czasami w materacach kieszeniowych stosowane są też dodatkowe rozwiązania, które mają podnieść komfort snu i wzbogacić dany model o konkretne właściwości. Dodatkowe warstwy to np. mata kokosowa, końskie włosie, wełna owcza, wełna wielbłądzia, bawełna i jedwab.

Jakie właściwości ma materac kieszeniowy? Co to znaczy dla Twojego komfortu i jak wpływa na zdrowie Twojego kręgosłupa? Przede wszystkim materac kieszeniowy zapewnia punktowe podparcie całego ciała, dopasowane do jego naturalnych krzywizn.

Sprężyny kieszeniowe pracują niezależnie od siebie, dzięki czemu uginają się proporcjonalnie do wagi użytkownika i tylko w miejscu bezpośredniego nacisku. To przekłada się na wygodę spania w każdej pozycji i prozdrowotne podparcie kręgosłupa. Materace tego typu zapewniają też komfortowy odpoczynek osobie śpiącej obok, dlatego materac kieszeniowy jest często wybierany jako materac dla pary.

Jeżeli szukasz materaca, który będzie wyróżniał się odpowiednią cyrkulacją powietrza wewnątrz wkładu, warto sprawdzić materac kieszeniowy. Co to znaczy dla Twojego zdrowia i jakości odpoczynku? Mówiąc najprościej, to gwarancja higienicznego środowiska snu. Jeżeli wnętrze materaca jest dobrze wentylowane, wówczas niweluje się rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy. Suche, czyste wnętrze materaca to odpowiednie warunki snu dla alergików.

Cechami, które wyróżniają materace kieszeniowe, są poza tym: wygoda, ponieważ punktowo podpierają ciało i odpowiednio rozkładają jego nacisk na materac; optymalna termoregulacja i trwałość.

Sprawdź również: Materac hybrydowy – co to znaczy?

Kobieca dłoń na materacu kieszeniowym

Dla kogo są materace kieszeniowe?

Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości – ergonomiczne podparcie kręgosłupa, optymalną wentylację wkładu i nieprzenoszenie drgań – dla użytkowników o bardzo różnych preferencjach dobrym rozwiązaniem może być właśnie materac kieszeniowy.

Z doświadczenia wiemy, że osoby śpiące na boku bardzo często decydują się właśnie na materace kieszeniowe. Sprężystość i punktowa reakcja na nacisk zapewnia komfortowy sen, bez uczucia nacisku zwrotnego. Materace, w których podstawę stanowi sprężyna kieszeniowa, są też odpowiednie dla osób, którym zależy na dobrym podparciu kręgosłupa i płynnej zmianie pozycji w czasie snu.

Kolejną grupą użytkowników, którzy mogą rozważyć wybór materaca kieszeniowego, są pary. Główne zalety sprężyn kieszeniowych, czyli punktowa reakcja na nacisk i nieprzenoszenie drgań, zapewniają spokojny sen obu osobom śpiącym na jednym materacu. Nie ma uczucia falowania powierzchni materaca i nie podskakujesz pod wpływem ruchów osoby śpiącej obok. Sam materac dopasowuje się optymalnie do różnych sylwetek i wagi.

Osoby, które nie lubią pianki termoelastycznej i zamiast uczucia otulenia zdecydowanie wolą sprężyste i mocniejsze podparcie też mogą z pełnym przekonaniem wypróbować materac kieszeniowy.

Wiesz już, co to jest materac kieszeniowy i jakie ma główne właściwości. Teraz możesz zastanowić się, czy to są właśnie te cechy, których szukasz w materacu. Pamiętaj, by zawsze dopasowywać materac pod względem wagi, wzrostu, kwestii zdrowotnych, ale też i indywidualnego poczucia komfortu. Jeżeli nadal zastanawiasz się jaki materac wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy dobrać odpowiedni model materaca. Pamiętaj też, że kupując w naszym sklepie internetowym, możesz przez 30 nocy testować materac kieszeniowy. Co to znaczy? Sprawdź szczegóły promocji Testuj 30 nocy.