Jaka kołdra jest najlepsza? Forum internetowe, czy porady znajomych niekoniecznie sprawdzą się w każdej sytuacji. Z prostego powodu - każdy z nas ma określone preferencje co do środowiska snu. Zobacz jak dopasować kołdrę do swoich wymagań.

SPIS TREŚCI:

  1. Jaka kołdra najlepsza, czyli który rodzaj wypełnienia wybrać?
  2. Jaką kołdrę wybrać - zalety kołder syntetycznych
  3. Jaką kołdrę wybrać - zalety kołder puchowych
  4. Dopasowane do pory roku - ciepła kołdra na zimę, kołdra letnia i całoroczna
  5. Alergie i kołdry antyalergiczne
  6. Wymiary kołdry - jak wybrać dobry rozmiar?

Niektóre osoby wolą ciepło i mocne otulenie, inne z kolei łatwo się przegrzewają czy nadmiernie pocą w czasie snu. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie jaką kołdrę wybrać. Proste wskazówki i przykłady kołder odpowiednich przy określonych wymaganiach sprawią, że na pewno dużo łatwiej odnajdziesz się w gąszczu produktów dostępnych na rynku.

Jaka kołdra najlepsza, czyli który rodzaj wypełnienia wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kołder, dostosowane do różnych preferencji. Każdy z nas lubi spać w określonych warunkach. Na szczęście do wyboru są zarówno kołdry zimowe dla zmarzluchów, jak i cienkie kołdry letnie, idealne dla osób, które nie lubią nadmiernego ciepła w czasie snu.

Najpopularniejsze rodzaje wypełnienia kołder to puch i syntetyczne włókna, takie jak mikrofibra lub włókno Outlast.

Jak rozpoznać, która kołdra będzie dla Ciebie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kołdry? Zastanów się:
• ilu osobom będzie ona służyć, 
• czy chcesz jej używać przez cały rok lub czy wolisz lżejszą kołdrę na lato i cieplejszą na zimę,
• zwróć uwagę na jakość wypełnienia, wagę kołdry i atesty. Certyfikat Oeko-Tex i atest PZH dadzą Ci pewność, że wybierasz produkt bezpieczny dla zdrowia.

Jaką kołdrę wybrać - zalety kołder syntetycznych

Kołdry z syntetycznym wypełnieniem są lekkie, a przy tym posiadają wiele zalet, które są odpowiedzią na pytanie jaką kołdrę wybrać, jeśli szukasz:

ekonomicznego rozwiązania. Kołdry syntetyczne są tańsze niż puch a przy tym nadal są to wytrzymałe produkty, które zachowują właściwości przez dłuższy czas,

bezproblemowego produktu - łatwo je utrzymać w czystości. O ile producent nie zaleci inaczej, można je w całości prać w pralce, bez użycia dodatkowych detergentów zmiękczających,

rozwiązania przy nadmiernej potliwości w czasie snu. Kołdry z mikrofibry, a szczególnie kołdry z włóknem Outlast są bardzo przewiewne,

odpowiedniej kołdry dla alergika. Z tego też powodu często ten właśnie rodzaj kołder jest uznawany za najlepszy także dla dzieci.

Dodatkową zaletą kołder syntetycznych jest to, że są one dostępne w wielu wariantach termicznych. Możesz zatem wybrać cienką kołdrę, idealną na lato, do ciepłej sypialni lub jeśli łatwo się przegrzewasz w czasie snu. Z kolei kołdry zimowe lub ciepłe kołdry całoroczne są dobrym rozwiązaniem, jeśli śpisz w chłodnym pomieszczeniu i nie lubisz marznąć w nocy.

Kołdra całoroczna Senpuro BatystKołdra letnia syntetyczna Senpuro OutlastPolecana kołdra zimowa Senpuro Batyst

Jaką kołdrę wybrać - zalety kołder puchowych

Puch gęsi to wyjątkowy surowiec. Pamiętaj, że jest duża różnica między puchem i pierzem. Puch to najdelikatniejsze piórka, pozyskiwane ręcznie. W ten sposób kołdry puchowe wypełnione są surowcem o wyjątkowych właściwościach termoregulacyjnych, świetnej sprężystości, a przy tym są dobre:

dla osób ceniących jakość. Kołdry z puchu gęsiego Senpuro to produkty wysokiej jakości. Do ich produkcji których użyto tylko najwyższej klasy puchu od polskich gęsi,

dla szukających wysokiego komfortu snu - w kołdrę puchową można się przyjemnie wtulić, jest otulająca i puszysta,

dla zmarzluchów - kołdry puchowe zapewniają świetną termoizolację, dzięki czemu bardzo dobrze grzeją. Do tego są bardzo lekkie, nawet gruba kołdra puchowa nie będzie nadmiernym obciążeniem.

• ale też i dla lubiących sen w chłodniejszym środowisku. Wyjątkowe właściwości termoregulacyjne sprawiają, że dobrej jakości kołdra puchowa nie grzeje, tylko właśnie zapewnia komfort termiczny, dopasowany do warunków panujących w sypialni.

dla osób, które często zmieniają pozycje w czasie snu - warto wybrać lekką kołdrę, która  zapewni pełną swobodę. Nawet ciepłe, zimowe kołdry puchowe są lekkie i nie krępują ruchów.

kołdry z puchu gęsiego są kompaktowe - nie ważne jak długo i z jaką siłą kołdra będzie ściśnięta, szybko wróci do swojej pierwotnej objętości. Można ją z łatwością spakować w mały pokrowiec lub pojemnik.

Kołdra puchowa letnia Senpuro DreamKołdra puchowa całoroczna Senpuro QueenKołdra puchowa zimowa Senpuro Optima

Dopasowane do pory roku - ciepła kołdra na zimę, kołdra letnia i całoroczna

Jaka kołdra najlepsza na lato, zimę, lub na cały rok? Pora roku ma znaczący wpływ na komfort snu, dlatego warto dostosować kołdrę do warunków atmosferycznych. 

W okresie letnim lepiej sięgnąć po cienką i lekką kołdrę wykonaną z oddychających materiałów, która pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i uniknąć nadmiernego przegrzewania się w nocy.

Z kolei zimą zaleca się wybór kołdry o większej grubości, która zapewni odpowiednią izolację termiczną i ciepło podczas chłodniejszych nocy. 

Dostosowanie kołdry do pory roku pozwoli na utrzymanie optymalnego komfortu snu przez cały rok. Jednak nie dla wszystkich konieczny jest zakup dwóch osobnych kołder. Czasem wystarczy jedna, o dobrych warunkach termoregulacyjnych. Taka kołdra całoroczna zapewnia jednakową temperaturę w czasie snu, bez względu na zmieniające się warunki w sypialni. To dobre rozwiązanie, jeśli w Twojej sypialni nie ma skrajnie różnych temperatur i jeśli nie chcesz się martwić gdzie będziesz przez pół roku przechowywać drugą kołdrę.

Dla osób, które bardzo łatwo się przegrzewają w czasie snu odpowiednie mogą być lekkie kołdry przez cały rok. Zwłaszcza wypełnione włóknem Outlast lub lekkie kołdry puchowe mogą być najlepszą odpowiedzią na pytanie jaką kołdrę wybrać. Dla takich osób niekoniecznie potrzebne są kołdry całoroczne, czasem wystarczy właśnie lekki model, z mniejszą ilością wypełnienia, ale o dobrych właściwościach termoregulacyjnych.

Sprawdź kołdry całoroczne

Alergie i kołdry antyalergiczne

Osoby cierpiące na alergie powinny zwrócić szczególną uwagę na skład kołdry. Znaczna część specjalistów poleca dla alergików kołdry z mikrofibry lub włókna Outlast. Ich zaletą jest atrakcyjna cena oraz możliwość częstego prania w wysokiej temperaturze, która zabija roztocza.

Tkanina powłoczki w takich kołdrach nie zawiera sztucznych barwników i szkodliwych substancji chemicznych, dzięki czemu jest bezpieczna nawet dla alergików.

Osobom zdrowym, które cenią dobrą jakość i wysoki komfort poleca się kołdry naturalne najlepiej z puchem gęsim

Należy pamiętać, żeby kołdrę dla alergika (syntetyczną czy naturalną) oprócz prania regularnie wietrzyć, najlepiej na świeżym powietrzu. Oraz często zmieniać poszewki.

Wymiary kołdry - jak wybrać dobry rozmiar?

Dopasowanie rozmiaru kołdry do łóżka jest równie ważne, jak wybór odpowiedniego rodzaju wypełnienia. Podstawowe wymiary kołder to:

• kołdry jednoosobowe: 135x200, 140x200 i 155x200

• kołdry dwuosobowe: 160x200, 180x200, 200x200, 200x220 i 220x240

Ważne jest, żeby kołdra była dostatecznie szeroka, aby zapewnić komfortową ilość przykrycia dla każdej osoby śpiącej w łóżku. Nie powinna być ani za mała, ani zbyt długa, tak, żeby pozwalała na pełną swobodę ruchów i komfort podczas snu. Wybierając odpowiedni rozmiar kołdry, można zapewnić sobie przyjemny sen bez zbędnego chłodu czy przegrzania.