Poduszki ortopedyczne

Poduszka ortopedyczna - co to znaczy?

Termin “poduszka ortopedyczna” i “poduszka rehabilitacyjna” to zwyczajowa nazwa poduszki profilowanej, czyli takiej, która ma charakterystyczną, falistą formę nadaną przez producenta. Jej ergonomiczny kształt, czyli pasujący do budowy naszego ciała, wymusza naturalne ułożenie głowy, szyi i ramion na poduszce, a tym samym pozwala na odciążenie tej części kręgosłupa.

Odpowiednio dobrana poduszka - przy okazji sprawdź jak dobrać poduszkę >> tutaj - sprawia, że gdy leżymy na plecach nasza głowa, leżąca w “dołku” poduszki profilowanej, pozostaje w linii prostej do ramion. Głowa nie jest za bardzo odchylona do dołu, ani też nasza broda nie jest przyciśnięta w stronę klatki piersiowej. Pozycja neutralna dla naszego kręgosłupa szyjnego pozwala mięśniom na rozluźnienie i regenerację.

Poduszka ortopedyczna - dla kogo?

Dla każdego.

O ile jest to odpowiednio dobrana poduszka (pod kątem budowy naszego ciała i podłoża, na którym śpimy) wówczas jest to dobre rozwiązanie dla każdej osoby, której zależy na spokojnym i prozdrowotnym odpoczynku. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do korzystania z poduszki ergonomicznej do spania.

Poduszkę ortopedyczną można stosować także profilaktycznie, w celu zapobiegania powstawaniu wad postawy. Profilaktyka w przypadku zdrowych osób jest równie ważna co leczenie występujących już schorzeń kręgosłupa. Jak mówi znane przysłowie: Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Natomiast na pewno powinny na poduszkę ortopedyczną do spania zdecydować się osoby cierpiące na problemy i schorzenia kręgosłupa szyjnego

Poduszka ortopedyczna do spania przy problemach z kręgosłupem

Ból głowy, szyi, ramion, drętwienie dłoni, sztywność karku - te objawy może łagodzić odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna. Jeżeli mamy problemy z kręgosłupem, zwyrodnienia w odcinku kręgosłupa szyjnego, wówczas właśnie dobrym rozwiązaniem może być poduszka ortopedyczna do spania, która zadba o optymalne odciążenie głowy i szyi i tym samym będzie wspierała niwelowanie i kompensowanie skutków urazów i schorzeń kręgosłupa szyjnego.

Pamiętaj, że poduszka nie wyleczy wad kręgosłupa, jednak bardzo skutecznie, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednio dobranym materacem, skutecznie wspomaga rehabilitację i profilaktykę wad postawy.

Poduszka ortopedyczna dla śpiących na boku, plecach, czy na brzuchu?

Poduszki profilowane bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku osób śpiących na plecach lub na boku. Ze względu na starannie zaprojektowany profilowany kształt nie są raczej one wygodne dla śpiących na brzuchu - takim osobom polecamy poduszki tradycyjne lub w kształcie “motylka” >> sprawdź tutaj.

Zobacz jak prawidłowo powinna się układać głowa i szyja na poduszce profilowanej w pozycji na plecach:

Rodzaje poduszek ortopedycznych

Poduszki profilowane wykonywane są z różnego rodzaju pianek, by zachowały swój dedykowany kształt. Może to być zarówno pianka wysokoelastyczna, tzw.pianka HR, jak i pianka termoelastyczna.

Poduszka ortopedyczna z pianki wysokoelastycznej to dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują dokładnego dopasowania w odcinku szyjnym. Z tego względu mogą ją brać pod uwagę osoby, które chcą stosować poduszkę ortopedyczną profilaktycznie, a nie żeby wspomagać rehabilitację wad kręgosłupa. Poduszki z pianki HR są też tańsze od drugiego, bardziej specjalistycznego rodzaju poduszek - poduszek z pianki termoelastycznej.

Poduszki ortopedyczne z pianki termoelastycznej mają tę przeważającą zaletę, że pod wpływem temperatury naszego ciała dopasowują się do jego kształtu. Poduszka ma swój oryginalny, profilowany kształt, ale dodatkowo “przyjmuje” też kształt naszej głowy i szyi dając przyjemne uczucie otulenia przy pełnym poparciu i nie wywołuje nacisku zwrotnego na głowę i kark. Dzięki temu zapewniamy sobie najwyższy komfort i szansę na pełne odprężenie i regenerację.

Prozdrowotne poduszki ortopedyczne

O tym, czy poduszka ortopedyczna będzie miała korzystny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa świadczy to, że w pewien sposób “wymusza” ona odpowiednie ułożenie ciała. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, jeśli poduszkę dobierzemy do naszej budowy ciała i do materaca, na którym śpimy.

Sprawdź koniecznie krótki poradnik >> Jak wybrać poduszkę. Dowiesz się z niego w jaki sposób poznać, czy dany model poduszki jest dla Ciebie odpowiedni.

Pamiętaj też, że poduszka i pokrowiec powinny posiadać certyfikat Oeko-Tex Standard. To on gwarantuje, że przy produkcji danego produktu nie zostały użyte substancje szkodliwe dla zdrowia. Jest to o tyle ważne, że poduszka nie tylko ma kontakt z naszą skóra, ale też jest blisko naszych dróg oddechowych - dlatego warto zadbać, by to, czym oddychamy kilka godzin dziennie zapewniało nam higieniczne i zdrowe warunki.

Poduszka rehabilitacyjna do spania pozwala zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa w czasie snu. Ergonomiczny kształt, dopasowany do naturalnych krzywizn naszego ciała odciąża kręgosłup, dzięki czemu krążki międzykręgowe, tzw. dyski, lepiej się uwadniają, a mięśnie i więzadła mogą się sprawnie regenerować.

Jeżeli zastanawiasz się jaką poduszkę wybrać - napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie Ci doradzimy i pomożemy w wyborze.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Juz posiadasz konto?
Logowanie Lub Resetowanie hasła