Zastanawiasz się, co to znaczy poduszka ortopedyczna? Czy jest jakaś różnica, czy jest to poduszka ortopedyczna do spania na boku czy na plecach? Z tego artykułu dowiesz się, co to jest poduszka rehabilitacyjna, jakie możesz spotkać najpopularniejsze rodzaje i w jaki sposób taka poduszka dba o zdrowie kręgosłupa. Podpowiadamy także, jaki rodzaj poduszki ortopedycznej sprawdzi się w przypadku konkretnych typów użytkowników.

SPIS TREŚCI:

  1. Poduszka ortopedyczna – co to znaczy?
  2. Poduszka ortopedyczna do spania – dla kogo?
  3. Poduszka rehabilitacyjna przy problemach z kręgosłupem
  4. Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach
  5. Poduszki ortopedyczne – rodzaje
  6. Poduszka ortopedyczna – zapewnij sobie zdrowy sen

Poduszka ortopedyczna – co to znaczy?

Terminy „poduszka do spania ortopedyczna” i „poduszka rehabilitacyjna” to zwyczajowa nazwa poduszki profilowanej, czyli takiej, która ma charakterystyczną, falistą formę nadaną przez producenta. Jej ergonomiczny kształt, czyli pasujący do budowy naszego ciała, wymusza naturalne ułożenie głowy, szyi i ramion na poduszce. Tym samym pozwala na odciążenie tej części kręgosłupa.

Odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna do spania, sprawia, że gdy leżysz na plecach Twoja głowa, leżąca w „dołku” poduszki profilowanej, pozostaje w linii prostej do ramion. Głowa nie jest za bardzo odchylona do dołu, a Twoja broda nie jest przyciśnięta w stronę klatki piersiowej. Pozycja neutralna dla naszego kręgosłupa szyjnego pozwala mięśniom na rozluźnienie i regenerację. Podobnie wygląda sytuacja, gdy leżysz na boku. Wyższa część wypełnia przestrzeń między szyją a poduszką. Równa linia kręgosłupa jest zachowana, ponieważ głowa spoczywa w niższej części poduszki.

Zobacz również: Jaka poduszka ortopedyczna będzie najlepsza dla Ciebie?

poduszka-ortopedyczna-do-spania

Poduszka ortopedyczna do spania – dla kogo?

Dla każdego. O ile jest to odpowiednio dobrana poduszka rehabilitacyjna (pod kątem budowy naszego ciała i podłoża, na którym śpimy) wówczas jest to dobre rozwiązanie dla każdej osoby, której zależy na spokojnym i prozdrowotnym odpoczynku. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do korzystania z poduszki ergonomicznej do spania. Poduszkę ortopedyczną można stosować także profilaktycznie, aby zapobiegać wadom postawy. Profilaktyka w przypadku zdrowych osób jest równie ważna, co leczenie występujących już schorzeń kręgosłupa. Jak mówi znane przysłowie: Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Natomiast na pewno poduszka ortopedyczna do spania to wybór, na który powinny zdecydować się osoby cierpiące na problemy i schorzenia kręgosłupa szyjnego. Poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji – dla śpiących na plecach czy na brzuchu – to rozwiązanie, które pomoże zadbać nie tylko o Twoją wygodę, ale też i zdrowie kręgosłupa.

Przeczytaj również: Najlepsza poduszka ortopedyczna – ranking

Poduszka rehabilitacyjna przy problemach z kręgosłupem

Ból głowy, szyi, ramion, drętwienie dłoni, sztywność karku – te objawy może łagodzić odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach. Jeżeli mamy problemy z kręgosłupem, zwyrodnienia w odcinku kręgosłupa szyjnego, wówczas właśnie dobrym rozwiązaniem może być poduszka rehabilitacyjna do spania. Zadba ona o optymalne odciążenie głowy i szyi i tym samym będzie wspierała niwelowanie i kompensowanie skutków urazów i schorzeń kręgosłupa szyjnego.

Pamiętaj, że poduszka ortopedyczna nie wyleczy wad kręgosłupa, jednak bardzo skutecznie, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednio dobranym materacem, wspomaga rehabilitację i profilaktykę wad postawy.

Sprawdź także: Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach

Czy istnieje poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji? Poduszka do spania ortopedyczna bardzo dobrze sprawdza się przede wszystkim w przypadku osób śpiących na plecach lub na boku. Ze względu na starannie zaprojektowany profilowany kształt poduszki ortopedyczne nie są raczej wygodne dla śpiących na brzuchu – takim osobom polecamy poduszki tradycyjne lub w kształcie „motylka”. Zobacz najlepsze poduszki do spania.

Spójrz na zdjęciu poniżej, jak prawidłowo powinna się układać głowa i szyja na poduszce profilowanej w pozycji na plecach.

poduszka-do -spania-na-boku

Zobacz też: Jaka poduszka do spania na boku będzie najlepsza?

Poduszki ortopedyczne – rodzaje

Poduszki ortopedyczne do spania, czyli poduszki profilowane, wykonywane są z różnego rodzaju pianek, by zachowały swój dedykowany kształt. Może to być zarówno pianka wysokoelastyczna, tzw.pianka HR, jak i pianka termoelastyczna.

Poduszka ortopedyczna z pianki wysokoelastycznej to dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują dokładnego dopasowania w odcinku szyjnym. Z tego względu mogą ją brać pod uwagę osoby, które chcą stosować poduszkę ortopedyczną profilaktycznie, a nie żeby wspomagać rehabilitację wad kręgosłupa. Poduszki z pianki HR są też tańsze od drugiego, bardziej specjalistycznego rodzaju poduszek z pianki termoelastycznej.

Poduszki ortopedyczne z pianki termoelastycznej mają tę zaletę, że pod wpływem temperatury naszego ciała dopasowują się do jego kształtu. Poduszka ma swój oryginalny, profilowany kształt, ale dodatkowo „przyjmuje” też kształt naszej głowy i szyi, dając przyjemne uczucie otulenia przy pełnym podparciu. Nie wywołuje przy tym nacisku zwrotnego na głowę i kark. Dzięki temu zapewniamy sobie najwyższy komfort i szansę na pełne odprężenie i regenerację.

Sprawdź też: Ranking poduszek do spania – TOP 10 poduszek

Poduszka ortopedyczna – zapewnij sobie zdrowy sen

O tym, czy poduszka ortopedyczna będzie miała korzystny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, świadczy to, że w pewien sposób „wymusza” ona odpowiednie ułożenie ciała. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, jeśli poduszkę dobierzemy do naszej budowy ciała i do materaca, na którym śpimy. Sprawdź koniecznie krótki poradnik: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza? Dowiesz się z niego, w jaki sposób poznać, czy dany model poduszki jest dla Ciebie odpowiedni, a także m.in. jaka poduszka do spania na boku i plecach jest przez nas polecana.

Zobacz jak wybrać dobrą poduszkę

Pamiętaj też, że poduszki ortopedyczne do spania i pokrowce powinny posiadać certyfikat Oeko-Tex Standard. To on gwarantuje, że przy produkcji danego produktu nie zostały użyte substancje szkodliwe dla zdrowia. Jest to o tyle ważne, że poduszka nie tylko ma kontakt z naszą skórą, ale też jest blisko naszych dróg oddechowych. Dlatego warto zadbać, by to, czym oddychamy kilka godzin dziennie, zapewniało nam higieniczne i zdrowe warunki.

Poduszka rehabilitacyjna do spania pozwala zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa w czasie snu. Ergonomiczny kształt, dopasowany do naturalnych krzywizn naszego ciała, odciąża kręgosłup, dzięki czemu krążki międzykręgowe, tzw. dyski, lepiej się uwadniają, a mięśnie i więzadła mogą się sprawnie regenerować.

Ciekawostka na temat poduszek ortopedycznych

Jeżeli zastanawiasz się, jaką poduszkę wybrać – napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie Ci doradzimy i pomożemy w wyborze. Poduszka do spania ortopedyczna może w wymiernym stopniu podnieść jakość Twojego nocnego odpoczynku.