Jaki powinien być materac dla nastolatka? Sprawdź, jakie cechy powinien posiadać i jak wybrać odpowiedni model dbający o zdrowie kręgosłupa osób, które są w fazie intensywnego wzrostu.

SPIS TREŚCI

  1. Jaki powinien być materac dla nastolatka?
  2. Jaki materac dla młodzieży? Zadbaj o komfort
  3. Jaki materac dla nastolatków? Zdrowie i higiena
  4. Materac młodzieżowy – polecane modele

Zastanawiasz się, jaki materac dla nastolatków będzie najlepszy? Przede wszystkim, tak jak przy wyborze materaca dla osoby dorosłej, należy zwrócić uwagę na prawidłowe podparcie sylwetki oraz twardość materaca. Jest to tym bardziej istotne, że wybierając materac dla nastolatka, szukamy produktu dla osoby, której układ kostny jeszcze się rozwija. Właśnie dlatego trzeba pamiętać, że odpowiednio dobrany materac nie tylko pozwala się wyspać, ale przede wszystkim przeciwdziała powstawaniu wad postawy.

Chcemy zatem osiągnąć neutralne ułożenie ciała na materacu – tak, by zapewnić prawidłowe podparcie, z zachowaniem jego naturalnych krzywizn. Warto zapoznać się z polecanymi modelami materacy dla tej grupy wiekowej, ponieważ kupując materac dla dziecka, też możesz zainwestować w produkt na lata, który dopasuje się do zmieniających się potrzeb i sylwetki dziecka.

Jaki powinien być materac dla nastolatka?

W takim razie, jaki materac dla nastolatka wybrać i na co konkretnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim, jak zaznaczyliśmy we wstępie, materac dla nastolatków musi się dopasowywać do sylwetki. Tylko w ten sposób zapewnisz zdrowe warunki snu i zadbasz o prawidłowy wzrost Twojego dziecka.

Pewne podparcie i dopasowanie się do sylwetki – te dwa kryteria sprawiają, że najczęściej polecanym rozwiązaniem dla nastolatków są materace oparte na piance wysokoelastycznej HR. Są to modele charakteryzujące się wysoką elastycznością i sprężystością, a przy tym doskonale dopasowujące się do anatomicznej budowy ciała. Nie wywołują uczucia otulenia, jak dzieje się to w przypadku materacy z pianką termoelastyczną, ponieważ ich głównym zadaniem jest pewne, punktowe podparcie ciała. Pianka termoelastyczna „zmiękcza” materac i sprawia, że ciało jest delikatnie otulone – a nie taki efekt chcemy osiągnąć w przypadku materaca dla nastolatka. Dlatego też parametry doceniane przez osoby dorosłe mają mniejsze znaczenie w przypadku materacy młodzieżowych.

Twardość, którą ma materac dla młodzieży, też odgrywa niebagatelną rolę. Materac nie może być za twardy, bo będzie zachowywał się jak twarda deska, ale z drugiej strony nie chcemy, by rosnące ciało dziecka zapadało się w zbyt miękki materac, przez co mogą rozwinąć się wady postawy. W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem jest materac średniotwardy.

Przeczytaj również: Jaki materac dla dziecka?

Nastolatek śpi na materacu

Jaki materac dla młodzieży? Zadbaj o komfort

Pamiętaj, że jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla młodzieży wybrać, musisz wziąć pod uwagę wiek, wagę i potrzeby dziecka. Okres dojrzewania to czas, kiedy nie zawsze łatwo jest zasnąć. Burza hormonów, silne emocje, długi czas spędzany nad telefonem i przy komputerze – to wszystko może mieć negatywny wpływ na samopoczucie dziecka i utrudniać zasypianie.

Im wygodniejszy materac wybierzemy, tym sen będzie bardziej efektywny i komfortowy, a zasypianie przyjemniejsze. Odpowiednie warunki snu zapewniają regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Przeczytaj też nasz artykuł o śnie nastolatków. Dowiesz się z niego np. dlaczego tak ciężko jest rano dobudzić dziecko. Przeczytaj: Ile snu potrzebuje dziecko

Wybierając dobrej jakości produkt, nie tylko zadbamy o zdrowy sen dla dziecka, ale też może być to inwestycja na lata.

Jaki materac dla nastolatków? Zdrowie i higiena

Oprócz wspomnianych powyżej kwestii zwróć też uwagę, by materac dla dzieci w wieku szkolnym zapewniał higieniczne środowisko snu. Materac z pokrowcem antyalergicznym dla nastolatka to dobre rozwiązanie nie tylko dla dzieci cierpiących na alergie na roztocza. Jest on optymalnym rozwiązaniem dla każdej osoby, której zależy na śnie w czystym otoczeniu, gdzie nie gromadzi się wilgoć i kurz. Takie właśnie warunki do odpoczynku zapewniają materace antyalergiczne. Bardzo ważne, by pokrowiec w materacu dla nastolatka był nie tylko antyalergiczny, ale też oddychający, odprowadzający wilgoć i zdejmowany. Taki pokrowiec możesz bez problemu uprać w pralce, przedłużając żywotność materaca i zapewniając dziecku czyste i higieniczne miejsce do odpoczynku.

Podsumowując: materac dla nastolatka musi zapewniać zdrowe warunki dopasowane do szybko zmieniającej się wagi i wzrostu dziecka, a przy tym odpowiadać indywidualnym potrzebom i odczuciu komfortu. Odpowiedni materac młodzieżowy to rozwiązanie, które może służyć dziecku przez cały okres dojrzewania, aż do wejścia w dorosłość, dbając o prawidłowy rozwój sylwetki.

Zobacz również: Kiedy wymienić materac na nowy?

Matka i córka wypróbowują materac dla nastolatków

Materac młodzieżowy – polecane modele

Jaki materac dla nastolatków polecamy i które modele najczęściej wybierają nasi klienci? Na rynku dostępnych jest kilka odpowiedniej jakości modeli materacy wysokoelastycznych: wersje typowo młodzieżowe, ciut delikatniejsze i dostosowane do mniejszej masy ciała, oraz bardziej przyszłościowe wersje „dorosłe”.

Z młodzieżowych materacy wysokoelastycznych nasi klienci najczęściej wybierają materace Hilding Funky i Hilding Breakdance. Z serii materacy dla dorosłych, które też mogą się sprawdzić jako materac dla nastolatka, polecamy „dorosły” odpowiednik wymienionych wcześniej modeli, czyli materac Hilding Rock&Roll.

Wymienione przez nas modele materacy dają właściwe podparcie ciała. Wykonane są z dwuwarstowej pianki wysokoelastycznej HR ze stroną miększą i twardszą, dla zapewnienia komfortu i „rozwoju” materaca wraz z użytkownikiem. Gdy dziecko podrośnie i masa ciała się zwiększa, można odwrócić materac na twardszą stronę, zapewniając niezmienny komfort oraz równie optymalne profilowanie sylwetki. Dzięki temu nie ma również konieczności wymiany materaca.

Nie wiesz, jaki materac dla młodzieży wybrać? Skontaktuj się z nami– pomożemy dobrać rozmiar materaca i polecimy konkretny model, który będzie odpowiadał na indywidualne potrzeby dziecka. Skorzystaj z promocji Testuj 20 nocy i sprawdź materac w najbardziej komfortowych warunkach – u Ciebie w domu.