Rozpoznawalny z nazwy i z charakterystycznego logo certyfikat Oeko-Tex to gwarancja bezpieczeństwa i jakości. Czy wiesz, jakie zasady musi spełniać produkt oznaczony logo Oeko-Tex? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

SPIS TREŚCI:

Oeko-Tex to certyfikat przyznawany produktom tekstylnym i włókienniczym, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą człowieka. Ma on nie tylko zagwarantować odpowiednią jakość materiału, ale też przede wszystkim bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Zobacz, jakie standardy musi spełniać produkt ubiegający się o Oeko-Tex certyfikat. Pomoże Ci to lepiej ocenić, czy warto wybrać materac z takim oznaczeniem.

Oeko-Tex – certyfikat jakości

Oeko-Tex Standard jest zastrzeżonym znakiem towarowym przyznawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry. Certyfikat zapewnia, że wszystkie materiały użyte do produkcji danego materiału są wolne od szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie (przykładem takich substancji są np. formaldehyd czy pestycydy).

Kupując produkt z certyfikatem Oeko-Tex, otrzymujesz gwarancję wysokiej jakości. Upewniasz się też, że możesz korzystać z tego produktu bez obaw, że będzie mieć on szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie. W trakcie badań laboratoryjnych ocenia się również m.in. odporność na pot, ślinę czy występowanie obcych zapachów.

W kontekście materacy certyfikat Oeko-Tex ma szczególne znaczenie. Z materacem stykasz się całym ciałem i „oddychasz” nim. Właśnie dlatego tak istotne jest, żeby producent dawał gwarancję, że materac i pokrowiec są wolne od szkodliwych substancji. Odgrywa to wyjątkowo dużą rolę w przypadku alergików, a także w odniesieniu np. do materacyków dziecięcych.

Zobacz jaki możesz wybrać materac dla alergika

Baner Sprawdź materac dla alergika

Certyfikat Oeko-Tex – co określa?

Zadaniem certyfikatu Oeko-Tex jest nie tylko poświadczenie i podkreślenie jakości danego materiału, ale też gwarancja bezpieczeństwa. Pomysłodawcy certyfikatu chcieli przez to pośrednio stworzyć mechanizm do walki z produktami, które są wytwarzane z użyciem szkodliwych i niebezpiecznych substancji.

Dzięki temu, że produkty otrzymujące certyfikat Oeko-Tex są oznaczane jednakowym emblematem, a sam certyfikat ma międzynarodowy status, zwiększyła się świadomość społeczeństwa w kontekście jakości kupowanych produktów. W obecnych czasach, gdy rynek nasycony jest niskiej jakości produktami, często wytwarzanymi z nietrwałych i nieprzebadanych materiałów, tym większe znaczenie mają odpowiednie certyfikaty.

Sprawdź, co dokładnie podlega ocenie w procesie przyznawania certyfikatu Oeko-Tex:

  • dokumentacja poświadczająca pochodzenie wszystkich surowców (w ten sposób mamy pewność, że produkty wykonane są z materiałów, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł),
  • próbki materiałów są badane jeszcze przed wprowadzeniem produktu do sprzedaży (dzięki temu otrzymujemy gwarancję, że produkt został dokładnie przebadany: zarówno pod kątem tego jak oddziałuje przy kontakcie ze skórą, ale też sprawdzane jest bezpieczeństwo przy kontakcie z ludzkim potem i śliną),
  • sprawdzeniu i badaniom podlegają wszystkie elementy składające się na produkt końcowy. W przypadku pokrowca na materac będą to nie tylko same tkaniny i nici, ale też i zamki błyskawiczne.

Zobacz także: Certyfikat jakość AEH – co oznacza?

Kobieta otwiera pokrowiec materaca

Oeko-Tex – klasy produktów

Międzynarodowa organizacja, która zajmuje się przyznawaniem certyfikatów Oeko-Tex, wyróżnia 4 klasy produktów. Artykuły należące do najwyższej, czyli Klasy I, muszą spełniać najwyższe standardy i najbardziej wyśrubowane normy.

Klasa IV – zaliczane są do niej produkty, z którymi człowiek ma tylko sporadyczny kontakt i nie styka się bezpośrednio skórą, będą to np. obrusy czy zasłony.

Klasa III – należą do niej produkty, z którymi stykamy się skórą, ale w niewielkim stopniu. W tej kategorii znajdują się więc takie produkty jak kurtki, żakiety czy kamizelki.

Klasa II – obejmuje produkty, z którymi nasza skóra ma częsty kontakt i jest to druga co do ważności klasa certyfikatu Oeko-Tex. Wśród produktów z klasy II znajdziemy np. T-shirty, spodenki, skarpetki, a nawet prześcieradła.

Klasa I – najwyższa klasa, która obejmuje produkty przeznaczone m.in dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia. Artykuły z tej klasy spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. Wysokiej jakości produkty, z przyznanym certyfikatem Oeko-Tex I klasy, to np. pościel dla niemowląt i dzieci, ubrania dla dzieci czy właśnie wspomniane już przez nas pokrowce na materace.

Bezpieczeństwo, brak negatywnego wpływu na zdrowie i gwarancja jakości – to oznacza, widniejące na wielu produktach logo Oeko-Tex. Decydując się na zakup materaca, warto zwrócić uwagę nie tylko na takie kwestie jak opinie innych osób czy długość gwarancji, ale też i na bezpieczeństwo. W sklepie SypialniaPlus kupisz materac z certyfikatem Oeko-Tex Standard, a jeśli zastanawiasz się, jaki model materaca wybrać – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy dobrać odpowiedni produkt.

Sprawdź produkty z kategorii materace z certyfikatem Oeko-Tex w sklepie SypialniaPlus!