Popularna skala twardości materacy to H1, H2, H3 i H4 - ale co oznacza to H i kolejne numery? Dowiedz się, dla kogo sprawdzą się poszczególne stopnie i jak wybrać produkt, który zadba o Twoją wygodę i zdrowie kręgosłupa.

SPIS TREŚCI:

  1. Rodzaje twardości materaca – co oznaczają litery H1-H4?
  2. Skala twardości materacy – dla kogo polecane są konkretne wartości?
  3. Jak wybrać odpowiedni stopień twardości materaca?
  4. Skala twardości materaca – jak wybrać materac dla pary?

Wielu osób zaczyna wybór materaca od stwierdzenia, że chce i woli twardy materac. Dopiero położenie się na faktycznie twardym modelu uświadamia im, że taki materac niekoniecznie jest komfortowy przy określonej wadze i wzroście. Powód jest bardzo prosty: twardość materaca nie jest uniwersalna, ponieważ dobieramy ją do naszej budowy ciała i indywidualnego poczucia komfortu. Sprawdź, jak rozpoznać twardość materaca i jak dobrać model materaca, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

Rodzaje twardości materaca – co oznaczają litery H1-H4?

Popularna skala twardości materaca to H1, H2, H3, H4. Litera H to skrót od angielskiego słowa “hardness” oznaczającego twardość. Skala twardości H w materacach jest czterostopniowa i odnosi się do wagi użytkownika materaca:

  • materac H1 to materac miękki, przeznaczony przede wszystkim dla osób o wadze ciała do 60kg;
  • materac H2 to materac średni, który zapewni odpowiednie podparcie ciała osobom o wadze do 80kg;
  • materac H3 to materac twardy, czyli taki, którego wkład jest dostosowany do wagi 110kg na osobę;
  • materac H4 to materac bardzo twardy przeznaczony dla osób o wyższej wadze (powyżej 100kg).

Warto pamiętać, że nie wszyscy producenci stosują tę skalę. Czasem określa twardość materaca skala na suwaku z opisowymi oznaczeniami: B. MIĘKKI-, MIĘKKI-, ŚREDNI-, ŚREDNIOTWARDY-, TWARDY-, B.TWARDY. Taki sposób może ułatwić znalezienie odpowiedniego modelu. Pamiętaj jednak, że przy wyborze materaca nie kierujemy się wyłącznie oznaczeniami nadanymi przez producenta.

Kobieca dłoń sprawdza skalę twardości materaca

Skala twardości materacy – dla kogo polecane są konkretne wartości?

Jak w prosty sposób określić twardość materaca? Skala H1-H4 to najpopularniejsze oznaczenie stosowane przez producentów. Sprawdź, jaki materac przeznaczony jest dla konkretnej grupy użytkowników.

Twardość materaca H1

To najbardziej miękki rodzaj materacy przystosowanych dla osób o drobniejszej i lżejszej budowie ciała. Pamiętaj, że twardość materaca i to, jaki będzie on w odczuciu, zależy przede wszystkim od Twojej wagi i wzrostu. Uczucie otulenia czy większej sprężystości to już kwestia rodzaju wkładu w materacu. Jeżeli zatem szukasz optymalnej twardości materaca przy wadze do 60 kg lub zastanawiasz się jaki materac dla dziecka wybrać, możesz z dużym przekonaniem sprawdzać materace z oznaczeniem H1.

Wybierz materac miękki H1

Twardość materaca H2

Materace średnio twarde – czyli ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie – są bardzo popularnym rodzajem produktów. Sprawdzają się zarówno jako materace dla dzieci, nastolatków, jak i dla osób dorosłych, które mają przeciętną wagę i wzrost, a szukają kompromisu między twardym a miękkim materacem.

Wybierz materac średnio twardy H2

Twardość materaca H3

To materace twarde i zarazem najbardziej uniwersalne, a co za tym idzie – najpopularniejsze. Odpowiadają młodzieży, osobom dorosłym, a także tym o wyższej wadze. Zwróć jednak uwagę, że rekomendowany przedział wagowy dla jednej osoby na materacu o twardości H3 to 80-100 kg. Im niższa waga, tym materac będzie twardszy w odczuciu.

Wybierz materac twardy H3

Twardość materaca H4

To najtwardsze modele materacy, o najwyższej nośności. Przeznaczone są dla osób o wyższej wadze oraz tych z nadwagą (modele takie jak Hilding Foxtrot mają nośność do 200 kg/osobę). Jednak wbrew powszechnej opinii twardy materac nie będzie zdrowy i komfortowy dla każdego. Nawet jeśli mamy jasne zalecenia od lekarza bądź fizjoterapeuty, że wskazany jest materac twardy, to nadal musimy dopasować stopień twardości do naszej wagi. U osób o niższej wadze, np. 60 kg, materac H4 zazwyczaj będzie powodował wyraźny dyskomfort.

Wybierz materac bardzo twardy H4

Zobacz jak wybrać twardy materac:

Jak wybrać twardość materaca - sprawdź

Jak wybrać odpowiedni stopień twardości materaca?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że przy wyborze materaca nie należy kierować się tylko oznaczeniem twardości materaca nadanym przez producenta. Nie zawsze warto też sztywno trzymać się przypisanych oznaczeń. Należy również włożyć między bajki teorię, że dobry i zdrowy materac to zawsze materac twardy.

Pamiętaj, by bazować na wieku, wadze, ale też i Twoich indywidualnych oczekiwaniachDzięki szerokiej ofercie materacy masz pełen komfort wyboru spośród modeli o zbliżonej twardości, a zapewniających różne odczucia. Materace termoelastyczne będą przyjemnie otulać ciało, z kolei np. produkty lateksowe zapewnią mocniejsze, zdecydowanie bardziej sprężyste podparcie. Dzięki temu możesz dobrać materac do wagi, ale też i uzyskać dokładnie ten rodzaj podparcia, który zapewni Ci najbardziej efektywny odpoczynek i uczucie odprężenia.

Wybierając twardość materaca, pamiętaj, że Twoim celem jest odpowiedni komfort bez ucisków. Oznaczenie twardości materaca stosowane przez producentów jest ważne na równi z właściwym dopasowaniem kręgosłupa, bioder i barków oraz z indywidualnymi preferencjami i potrzebami. W naszym artykule Jak sprawdzić, czy śpisz na dobrym materacu? opisujemy 3 proste, domowe metody, dzięki którym przekonasz się, czy materac dobrze podpiera Twoje ciało.

Jak ocenić, czy materac jest dla Ciebie odpowiedni?

Najczęściej wybieranymi modelami są materac H2 i materac H3, czyli materace średnio miękkie i średnio twarde. Przy podjęciu ostatecznej decyzji pomocne będzie też określenie, w jakiej pozycji głównie śpisz. Jeżeli preferujesz ułożenie na boku, ważne jest, żeby materac nie był zbyt twardy – bark i biodro muszą zapadać się w materac tak, aby kręgosłup układał się w linii prostej. Jeśli śpisz głównie na plecach, wówczas materac nie może być zbyt miękki, żeby biodra za bardzo się w niego nie zapadały.

Druga równie ważna kwestia to waga osoby, dla której dobieramy materac. Tak naprawdę, im osoba jest cięższa, tym twardszy materac będzie dla niej bardziej komfortowy i ergonomiczny. O ile kwestia wydaje się stosunkowo prosta przy wyborze materaca dla jednej osoby, o tyle dopasowanie materaca dla pary może nastręczać pewnych trudności. Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli odpowiadających różnej wadze partnerów i ich odmiennym oczekiwaniom co do rodzaju podparcia.

Ciekawostka o doborze twardości materaca

Skala twardości materaca – jak wybrać materac dla pary?

Jeżeli para ma różne preferencje co do twardości materaca, wówczas dobrym rozwiązaniem często okazuje się materac hybrydowy, czyli materac sprężynowo-piankowy.

Materac hybrydowy najczęściej zbudowany jest ze sprężyn kieszeniowych o wysokim zagęszczeniu i małej średnicy. Uzupełnienie wkładu stanowią pianki o różnej twardości i gęstości, a także różnego rodzaju przekładki. Z tego połączenia otrzymujemy wysoki materac, zazwyczaj powyżej 25 cm, o zróżnicowanej budowie, składający się nawet z 10 warstw.

Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju komponentów uzyskujemy materac, który będzie zarówno dopasowywał się do osoby lżejszej, jak i cięższej. Mnogość warstw spowoduje, że ciężar ciał rozłoży się równomiernie, zapewniając obu osobom ten sam poziom komfortu.

Najlepszym przykładem jest materac hybrydowy SleepMed Hybrid Premium. Górne warstwy są bardziej miękkie i otulające, ale po chwili czujemy też mocne podparcie za sprawą sprężyn pracujących niezależnie od siebie. Dzięki temu osoba cięższa też będzie miała zapewnione odpowiednie podparcie ciała.

Materace hybrydowe, przez zastosowanie większej liczby warstw, nie przenoszą drgań – nie odczuwamy zatem ruchów drugiej osoby. Materac hybrydowy dla pary to dobre rozwiązanie, ale nie jedyne. Przy wyborze materaca przez Internet warto porozmawiać na czacie lub zadzwonić na infolinię, a nasi doradcy z chęcią pomogą dobrać odpowiedni model materaca.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz też przydatne artykuły o wyborze materaca dla pary i rekomendowane modele dla par. Ponadto przy każdym materacu dostępny jest krótki opis z wyszczególnieniem, dla jakiej grupy użytkowników polecamy ten konkretny model.

Polecane materace dla pary - sprawdź rekomendacje

Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci dobrać odpowiedni materac. Pamiętaj też, że kupując w naszym sklepie internetowym, masz gwarancję najniższej ceny, możliwość zakupu w ratach 0%, a wiele produktów dostępnych jest od ręki, z darmową dostawą. Dodatkowym ułatwieniem przy zakupie materaca przez Internet jest nasza promocja Testuj 30 nocy. W ten sposób możesz sprawdzić materac w najbardziej komfortowych warunkach: u siebie w domu.