Dowiedz się jak usunąć zapach stęchlizny z materaca. Podpowiadamy jak domowymi sposobami możesz spróbować zlikwidować nieprzyjemny zapach z materaca, a kiedy, i dlaczego, czasem warto rozważyć zakup nowego modelu.

Spis treści:

  1. Dlaczego materac może brzydko pachnieć?
  2. Jak pozbyć się zapachu moczu z materaca?
  3. Jak usunąć zapach stęchlizny z materaca?

Jeśli Twój materac zyskał nowy, przykry zapach, pora dowiedzieć się dlaczego tak się mogło stać. Skąd zapach stęchlizny w materacu? Czy można się go pozbyć domowymi sposobami, a kiedy konieczna jest wymiana materaca na nowy? W tym artykule zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania. Zobacz jak w prosty sposób możesz zlikwidować nieprzyjemną woń z materaca. Stęchły zapach, czy zapach moczu - jak usunąć nieprzyjemne zapachy dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego materac może brzydko pachnieć?

Powodów może być kilka. Przede wszystkim zapach stęchlizny może się pojawić przez gromadzący się na materacu pot i olejki do ciała. Materac może też zacząć nieprzyjemnie pachnieć jeśli na powierzchni lub we wkładzie materaca rozwinęła się pleśń. Za nieprzyjemny zapach materaca odpowiadać też mogą inne zanieczyszczenia, jak sierść zwierząt, czy resztki rozlanej żywności lub napojów.

Na materacu spędzamy średnio ⅓ życia. Nawet, jeśli zmieniasz i pierzesz pościel regularnie, na powierzchni materaca będą się gromadzić alergeny i zanieczyszczenia. W momencie, kiedy zauważysz, że materac nieprzyjemnie pachnie, to znak, że jest on mocno zanieczyszczony lub, co gorsza, rozwinęły się w nim grzyby. Ciepłe, wilgotne środowisko snu - to idealne warunki do rozwoju pleśni i roztoczy, a to z kolei jest częstym powodem nasilonych objawów alergii i zakłóconego spokojnego snu. Nie wspominając już o tym, że oddychanie mykotoksynami wytwarzanymi przez grzyby jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Piszemy o tym w artykule Jak usunąć pleśń z materaca? Skuteczne sposoby

Dlatego, jeśli Twój materac był mocno zalany lub często przemoczany, albo jeśli widzisz, że rozwinęła się na nim pleśń, to ze względu na własne zdrowie powinieneś zastanowić się nad zakupem nowego materaca.

Jak pozbyć się zapachu moczu z materaca?

Jak usunąć stare plamy z moczu na materacu? To pytanie często zadają sobie rodzice małych dzieci. Brak zabezpieczenia materaca nieprzemakalnym pokrowcem często prowadzi do przemoczenia materaca. Samo przetarcie mokrą szmatką i wysuszenie materaca nie pomoże pozbyć się plam. Co więcej, niewyczyszczone plamy i wkład, który często był przemaczany mogą sprawić, że materac przestanie być wystarczająco higieniczny - mogą się w nim rozwijać drobnoustroje, bakterie, a nawet pleśń, o czym piszemy powyżej.

Większość rodziców, zanim podejmie decyzję o wymianie materaca na nowy woli spróbować wyczyścić zastałe plamy. W takim razie jak usunąć stare plamy z moczu na materacu? Poniżej prezentujemy parę rozwiązań:

Soda oczyszczona na materac

W butelce ze sprayem połącz sodę oczyszczoną z wodą utlenioną - 2 łyżki sody na szklankę wody. Spryskaj niewielką ilością powierzchnię materaca, zwracając uwagę na to, by go zbytnio nie zamoczyć. Pozostaw materac odkryty do całkowitego wyschnięcia.

Ocet

Do butelki ze sprayem nalej wodę i ocet w proporcji 1:1. Spryskaj materac (pilnując, żeby go nie przemoczyć) i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Żeby zamaskować ostry zapach octu możesz dodać parę kropli olejków eterycznych.

Płyn do prania i soda na materac

Z sody oczyszczonej i płynu do prania zrób gęstą pastę. Rozprowadź ją po plamie i pozostaw na chwilę. Potem zbierz resztki pasty ręcznikiem lub łyżeczką.

Żeby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych sytuacji zdecydowanie polecamy zakupić ochraniacz na materac. Nieprzemakalny ochraniacz może być przyjemny w dotyku jak prześcieradło - sprawdź organiczny ochraniacz Velfont Respira. Więcej o tym, dlaczego powinno się stosować ochraniacz na materac przeczytasz w artykule Ochraniacz na materac - dlaczego warto go mieć

Jak usunąć zapach stęchlizny z materaca?

Pot, resztki martwego naskórka, sierść zwierząt, zapach moczu - jak usunąć wywołane przez nie przykre zapachy z materaca? Możesz użyć wielu popularnych domowych środków, które pomogą Ci przeprowadzić dezodoryzację materaca:

Soda oczyszczona

Rozsyp sodę oczyszczoną po powierzchni materaca. Możesz do tego użyć sitka, dzięki czemu posypiesz materac równą warstwą. Pozostaw sodę na 2 godziny, przez ten czas przereaguje ona z zabrudzeniami, usuwając wilgoć i zapach stęchlizny. Odkurz dokładnie całą powierzchnię materaca.

Olejki eteryczne

Do sody możesz dodać kilka kropli olejku np. lawendowego, jaśminowego lub z drzewa herbacianego. Soda na materac zadziała neutralizująco na przykre zapachy, a olejki nadadzą mu przyjemną woń.

Ocet

Wspomnieliśmy już powyżej, że do czyszczenia mocniejszych zabrudzeń i plam może przydać się drobina octu. Możesz wykorzystać zwykły ocet spirytusowy.

Skrobia kukurydziana

Skrobię kukurydzianą, w połączeniu z sodą oczyszczoną, rozsyp po powierzchni materaca., kierując się wskazówkami podanymi powyżej. Pozostaw na około 2 godziny, a następnie dokładnie odkurz cały materac.

Odkurzanie

Pamiętaj, że częstą przyczyną stęchłego zapachu jest nagromadzony kurz - odkurzaj regularnie całą powierzchnię materaca. Dzięki temu pozbędziesz się też z jego powierzchni włosów, naskórka i sierści zwierząt.

Warto regularnie czyścić powierzchnię materaca, usuwając przy tym nieprzyjemny zapach materaca. Dobrym pomysłem jest przeprowadzanie dezodoryzacji raz na 6 miesięcy, a osoby, które intensywnie pocą się w nocy mogą to robić nawet częściej. Żeby w przyszłości nie zadawać sobie pytania jak usunąć zapach stęchlizny z materaca pomyśl o nieprzemakalnej ochronie przed brudem, plamami i zalaniem, czyli o ochraniaczu na materac.

Dowiedz się też Jak wyczyścić materac z różnych zabrudzeń.