Niewielka sypialnia to duży problem? Niekoniecznie. Wystarczy zastosować odpowiednie rozwiązania, aby funkcjonalnie urządzić takie pomieszczenie jak mała sypialnia. Inspiracje do stworzenia wymarzonego wnętrza znajdziesz w tym artykule. 

SPIS TREŚCI:

Każdy pokój powinien być urządzony funkcjonalnie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Kiedy pomieszczenie jest małe, jego aranżacja wydaje się kłopotliwa, ale przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań wcale nie musi tak być. Pomysł na małą sypialnię musi uwzględniać możliwości, jakie stwarza całe mieszkanie. Jeżeli w innych pokojach możesz wstawić szafy na ubrania lub zaaranżować garderobę, wówczas w sypialni stawiasz jedynie łóżko, szafki nocne i gotowe. Kiedy musisz w niej zmieścić także inne meble, wówczas trzeba nieco inaczej zaaranżować przestrzeń. Niewątpliwie w obu przypadkach ważne jest dobre zaplanowanie, jak urządzić małą sypialnię.

Aranżacja małej sypialni – wyzwania i możliwości

W przypadku niewielkich pomieszczeń liczy się każdy centymetr, dlatego ich urządzenie zawsze jest wyzwaniem. Zastanawiasz się, jak bardzo mała sypialnia pomieści wygodne łóżko, szafki nocne, komodę i szafę na ubrania? A często musisz zmieścić jeszcze biurko lub inne sprzęty, kiedy pokój pełni wiele funkcji. Jak w takiej sytuacji uniknąć ciasnoty i nie zamienić pomieszczenia w graciarnię? Wystarczy dobry pomysł na małą sypialnię, żeby nawet w niewielkim pokoju znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne meble oraz wyczarować funkcjonalne i estetyczne wnętrze.

Przy ograniczonym metrażu postaw na wielofunkcyjne meble, podwieszane szafki, półki, mobilne sprzęty czy sprytnie ukryte schowki. Szukając dodatkowego miejsca, pomyśl o szufladzie w łóżku lub modelu z pojemnikiem na pościel, w którym możesz schować koce oraz poszewki. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie mebli na wymiar. Wtedy nie tylko optymalnie wykorzystasz przestrzeń, ale także spersonalizujesz wygląd sypialni.

W pomieszczeniu do spania ważna jest wygoda, dlatego planowanie jest tak istotne. Ustaw meble w taki sposób, żeby mieć do nich swobodny dostęp. Wykorzystaj każdy element architektoniczny, który znajduje się we wnętrzu. Masz w pokoju wnękę? Zamień ją na szafę, najlepiej z przesuwanymi drzwiami – co pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest także zabudowa wokół łóżkaWybieraj meble o lekkiej konstrukcji i niewielkich gabarytach, dzięki czemu wnętrze nie będzie się wydawało przytłoczone

Niewielka przestrzeń może być inspirująca. Malutka sypialnia przy zastosowaniu odpowiednich trików, łatwo zmieni się w przytulny i funkcjonalny pokój. Często ograniczony metraż wymusza zastosowanie oryginalnych rozwiązań – co niewątpliwie jest plusem. Rezygnujesz ze wszystkich zbędnych rzeczy, dobrze planujesz rozmieszczenie sprzętów, rozsądnie dobierasz dodatki – w ten sposób zyskujesz dobrze i ciekawie urządzone pomieszczenie. Do tego dodaj odpowiednie kolory oraz oświetlenie i aranżacja małej sypialni przestaje być problemem.

Zobacz także: Jaki kolor do sypialni wybrać?

Minimalistyczna, mała sypialnia

Mała sypialnia – inspiracje dla niewielkich wnętrz

Kiedy w pokoju do spania oprócz łóżka i szafek nocnych musisz zmieścić inne meble, postaw na modele o delikatnej konstrukcji i opływowych kształtach. Lekkości meblom dodają nóżki, dlatego lepiej unikaj modeli stojących bezpośrednio na podłodze. Efektowne zdobienia czy wyraziste wzory to także nie jest coś co lubi mała sypialnia. Aranżacjektóre dobrze sprawdzą się w takim wnętrzu, preferują minimalizm. W niewielkim metrażu ważna jest także mobilność. Postaw na meble, które możesz składać i rozkładać albo wsuwać i wysuwać – to bardzo praktyczne i przydatne rozwiązanie. 

Dobrze, kiedy masz garderobę w innym pomieszczeniu i nie musisz się głowić nad wstawieniem szafy do niewielkiej sypialni. Czasem jednak trzeba tak zrobić. Możesz mebel wykonać na zamówienie (co jest wskazane w małych i nieustawnych pomieszczeniach) wkomponować w zabudowę lub wybrać model wolnostojący. W tym ostatnim przypadku ustaw szafę na krótszej ścianie, dla uzyskania lepszych proporcji pomieszczeniaSwobodne korzystanie z niej zapewni oddalenie jej od łóżka o około 80 cm. Nie masz tyle miejsca? Wybierz model z przesuwanymi drzwiami. Ciekawą opcją jest też szafa narożna. Wówczas dosłownie wykorzystujesz każdy kąt przestrzeni. Przy odpowiedniej organizacji wnętrza może być ona całkiem pojemna.

Dużą rolę przy urządzaniu pokoju pełni kolorystyka. Jej dobór zależy od wielkości pomieszczenia. Bardzo mała sypialnia powinna być utrzymana w jasnej tonacji – co optycznie ją powiększy. Nie musi to być koniecznie biel. Dobrze sprawdzą się także beż, szarości czy pastele. Wskazany jest również jasny kolor mebli, ale – żeby nie zabrakło żywszych kolorów – możesz zastosować kontrast. Chcesz bardziej ożywić pokój? Pomaluj jedną ze ścian (najlepiej za łóżkiem) na bardziej wyrazisty kolor. Granat, kobalt czy szmaragdowa zieleń, sprawdzą się tutaj znakomicie. Wybieraj raczej chłodne kolory, możesz też postawić na fototapetę.

W każdym pomieszczeniu, także w sypialni, dużą rolę odgrywa światło. Na niewielkiej powierzchni wystarczą zgrabne plafony lub lampy ścienne. Możesz też zamontować listwę LED w pobliżu łóżka. Nic jednak nie zastąpi światła naturalnego, dlatego do małej sypialni wybierz lekkie, półprzezroczyste zasłony.

Małe jest piękne. Niewielki pokój do spania zyska niepowtarzalny urok dzięki odpowiednio dobranym dodatkom. Pościel, poduszki, narzuta czy dywan mogą odmienić pomieszczenie. Szczególnie ich potrzebuje mała sypialnia. Inspiracje do odpowiedniej aranżacji mogą stanowić trendy w urządzaniu wnętrz, albo – co jest bardziej wskazane – Twoje indywidualne preferencje. W niewielkich pokojach łatwo stworzyć przytulny nastrój. Wystarczy wełniany koc o grubym splocie, puchata narzuta czy dywan z długim włosiem.

Przeczytaj także: Sypialnia w kawalerce – jak ją urządzić?

Przytulna, mała sypialnia

Łóżko do małej sypialni – jakie wybrać i jak je ustawić?

Najważniejszym meblem w pokoju do spania jest oczywiście łóżko, dlatego bez względu na rozmiar pomieszczenia musi być ono wygodne. W końcu spędzasz w nim 1/3 życia. Wielkość mebla może zwiększyć grubość ramy, dlatego jeśli jest to malutka sypialnia, wybierz model, w którym materac leży na bazie, dzięki czemu szerokość łóżka i materaca są jednakowe. Ewentualnie postaw mebel z cienką ramą grubości 4 cm.

Łóżko ustaw najlepiej na pełnej ścianie bokiem do okna, ale nie za blisko niego. Pamiętaj także o odpowiedniej odległości od grzejnika. Powinna ona wynosić około 1 metra, ponieważ bezpośrednie sąsiedztwo źródła ciepła nie jest wskazane zarówno dla łóżek drewnianych, jak i tapicerowanych.

Na co jeszcze watro zwrócić uwagę, wybierając łóżko do małej sypialni? Ważnym element jest pojemnik na pościel. Jeśli wybierzesz taki model, wówczas w skrzyni łóżka znajdziesz miejsce na rzeczy, które musiałbyś trzymać w szafie: poduszki, ręczniki czy pościel na zmianę. Ważny jest także Twój styl życia. Lubisz wieczorem sięgnąć po książkę? Pamiętaj o wysokim zagłówku do łóżka, dzięki czemu będziesz mógł spędzać czas komfortowo w pozycji siedzącej, a dodatkowo zabezpieczysz ścianę przed zabrudzeniami.

Sprawdź również: Pomysł na zagłówek do łóżka – 5 oryginalnych rozwiązań

Ciekawą propozycją jest łóżko tapicerowane Teo – nowoczesne, o minimalistycznym kształcie, z zagłówkiem złożonym z podłużnych części. Wezgłowie wysokie na 120 cm zapewnia komfortowy wypoczynek w pozycji siedzącej. Duży plus tego modelu stanowi szeroka możliwość wyboru jego rozmiarów oraz modyfikacji. Jedną z opcji jest możliwość zamontowania pojemnika na pościel, co pozwoli na oszczędność miejsca w szafie lub komodzie. 

Łóżko Teo

Kiedy zastanawiasz się, jak urządzić małą sypialnię, pamiętaj, że nie musisz rezygnować z wygodnego łóżka. Wybierając łóżko drewniane Haga, zapomnisz o porannym bólu pleców i mięśni. Możliwość dobrania odpowiedniego stelaża i materac zapewni komfortowy wypoczynek w nocy. Natomiast opcja personalizacji łóżka pozwali stworzyć mebel w pełni odpowiadający na Twoje potrzeby. Kolejną zaletą tego modelu jest nowoczesny design, który wkomponuje się dobrze w każdą sypialnię bez względu na jej styl. Aranżację pomieszczenia ułatwi możliwość wyboru rodzaju drewna oraz jego barwy. 

W wariancie, w którym sypialnia poza łóżkiem i szafkami nocnymi po bokach nie zawiera innych mebli, pomyśl o modelu tapicerowanym z profilowanym, wysokim wezgłowiem. Przyjemna w dotyku tkanina, szeroka gama kolorów, efektowny wygląd i funkcjonalność – to atuty tego rozwiązania. Dokładnie takie jest łóżko tapicerowane Flow. Cztery grupy materiałów dają możliwość wielu aranżacji. Ten model znakomicie sprawdzi się w nowoczesnych, skandynawskich albo minimalistycznych wnętrzach

Łóżko Flow

Urządzanie niewielkich pomieszczeń zawsze jest wyzwaniem, ale jednocześnie szansą. Możesz stworzyć nietuzinkowe i przytulne wnętrze, nawet jeśli jest to mała sypialnia. Aranżacje, odpowiednio dobrane meble, a przede wszystkim właściwe planowanie – to wszystko zamieni nawet malutki pokój w oryginalne i funkcjonalne wnętrze. Więcej porad oraz duży wybór modeli łóżek znajdziesz w naszym sklepie SypialniaPlus.

Sprawdź również inne produkty w sklepie SypialniaPlus, które sprawdzą się w małej sypialni!

  • Materac 80x200 - idealny dla jednej osoby, gdy liczy się każdy centymetr przestrzeni,
  • Materac 140x200 - to z kolei świetna, kompaktowa opcja dla par.