Przymierzasz się do zakupu materaca, ale nie jest pewien, który materac - H2 czy H3 - będzie dla Ciebie lepszy? Czy dobór odpowiedniej twardości zależy od Twojej wagi, pozycji snu, czy może po prostu od poczucia wygody? Ten krótki poradnik odpowie na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości. Sprawdź co radzi nasz ekspert!

W TYM PORADNIKU:

 1. Znaczenie wyboru odpowiedniego materaca
 2. Czym są skale twardości H2 i H3?
 3. Dla kogo przeznaczone są materace H2?
 4. Dla kogo przeznaczone są materace H3?
 5. Jak wybrać? Porady eksperta
 6. Pozycja snu i waga ciała - jak dopasować materac

Czy zdarza Ci się budzić zmęczonym, mimo przespanej nocy? A może odczuwasz ból pleców zaraz po przebudzeniu? Problem może tkwić w Twoim materacu. Wybór odpowiedniego modelu to decyzja, która znacząco wpływa na jakość snu i zdrowie kręgosłupa. Najpopularniejsze twardości materacy to H2 i H3. Jednak jak poznać, który z nich będzie lepsza dla Ciebie, albo dla Twojego dziecka? Poznaj różnice między tymi twardościami i dowiedz się dla kogo są dedykowane.

Znaczenie wyboru odpowiedniego materaca

Twardość materaca ma bezpośredni wpływ na jakość snu i zdrowie kręgosłupa. Badania National Sleep Foundation wskazują, że odpowiedni materac może znacznie poprawić jakość nocnego odpoczynku, redukując dolegliwości bólowe i poprawiając ogólne samopoczucie. Fizjoterapeuta Leszek Piotrowski, ekspert SypialniaPlus, mówi:

„Dobrze dobrane materace optymalnie podpierają nasz kręgosłup, a co za tym idzie odciążają go oraz utrzymują prawidłową pozycję podczas snu.”

Materac zbyt miękki nie zapewni odpowiedniego wsparcia, powodując nieprawidłowe ułożenia kręgosłupa, a często w rezultacie - bóle pleców. Natomiast zbyt twardy materac może powodować nacisk na wystające części ciała, jak biodra i ramiona, co również skutkuje dyskomfortem. Dlatego wybór odpowiedniego materaca i decyzja, który model - materac H2 czy H3 wybrać, wymaga dokładnego przemyślenia i zrozumienia własnych potrzeb oraz preferencji.

Czym są skale twardości H2 i H3?

Skala twardości pomaga określić, jak miękki lub twardy jest dany materac. Odnosi się ona do tego, jak mocno materac ugina się pod wpływem obciążenia. Chociaż skala H1-H4 jest ujednolicona i stosuje ją większość producentów materacy, to różni użytkownicy mogą odczuwać twardość materaca w inny sposób, gdyż ważną rolę odgrywa w tej sytuacji subiektywne odczucie.

Materace H2: Określane jako średnio twarde, są idealne dla osób ważących do 80 kg. Zapewniają delikatne wsparcie i są często wybierane przez osoby, które preferują bardziej miękkie powierzchnie do spania.

Materace H3: Twarde modele, rekomendowane dla osób ważących między 80 a 100 kg. Oferują stabilniejsze wsparcie i są popularnym wyborem wśród osób śpiących na plecach lub na brzuchu.

Dla kogo przeznaczone są materace H2?

Materace H2 są idealne dla osób o niższej wadze ciała, zazwyczaj do 80 kg. Są szczególnie polecane dla tych, którzy preferują spać na boku. Bardziej miękki materac pozwala na lepsze dopasowanie do kształtu ciała, co jest istotne dla osób śpiących na boku, ponieważ redukuje nacisk na biodra i ramiona. Jednak przy mocniejszej budowie ciała, zbyt miękki materac może prowadzić do nieodpowiedniego podparcia kręgosłupa.

Zalety materacy H2:

 • komfortowe podparcie ciała w jego naturalnych krzywiznach,
 • dobra opcja dla osób śpiących na boku,
 • redukcja nacisku na wystające partie ciała,
 • komfortowy dla osób o niższej wadze.

Wady materacy H2:

 • mogą zapewniać niewystarczające podparcie dla kręgosłupa,
 • w przypadku osób przyzwyczajonych do spania np. na wersalce lub kanapie, mogą być w odczuciu zbyt miękkie.

Sprawdź: Jak rozpoznać, że materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki?

Dla kogo przeznaczone są materace H3?

Materace H3 są rekomendowane dla osób o średniej i wyższej wadze ciała, zazwyczaj od 80 do 100 kg. Są często wybierane przez osoby, które preferują spanie na plecach lub na brzuchu, ponieważ zapewniają bardziej stabilne podparcie kręgosłupa. Badania pokazują, że osoby śpiące na plecach lub brzuchu, korzystające z materacy twardych, odczuwają mniej dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa.

Zalety materacy H3:

 • stabilniejsze podparcie ciała,
 • często wybierany przez śpiących na brzuchu i na plecach,
 • uniwersalne rozwiązanie, komfortowe dla wielu dorosłych użytkowników,
 • wybierany często jako pierwszy materac przez osoby, które dotychczas spały na kanapie lub wersalce.

Wady materacy H3:

 • mogą być zbyt twarde dla osób o niższej wadze,
 • mniejsza elastyczność w dopasowaniu do ciała.

Porównanie materacy H2 i H3

Wybór między materacem H2 a H3 zależy głównie od wagi ciała oraz preferowanej pozycji snu. Materace H2 są bardziej elastyczne i miękkie, co sprawia, że są wygodne dla lżejszych osób i tych, które preferują spać na boku. Z kolei materace H3 oferują lepsze wsparcie i są bardziej trwałe, co czyni je idealnym wyborem dla osób cięższych oraz tych, które lubią spać na plecach lub na brzuchu.

Ciekawostka o materacach h2 i h3

Jak wybrać? Porady eksperta

Waga ciała: Osoby o mniejszej wadze (do 80 kg) powinny rozważyć materace H2, podczas gdy osoby cięższe (80-100 kg) lepiej mogą czuć się na materacach H3.

Pozycja snu: Jeśli śpisz na boku, miękki materac H2 może być bardziej komfortowy, natomiast osoby śpiące na plecach lub na brzuchu, mogą sprawdzić modele H3.

Osobiste preferencje: Ostateczny wybór zależy od Twoich osobistych preferencji dotyczących twardości i komfortu. Skala twardości jest orientacyjnym wskaźnikiem. Każdy z nas ma swoje wewnętrzne poczucie komfortu, który zdecydowanie warto się kierować przy wyborze materaca.

Pozycja snu i waga ciała - jak dopasować materac

Waga ciała i pozycja, w jakiej najczęściej śpisz, są kluczowymi czynnikami wpływającymi na wybór odpowiedniego materaca. Miękkie materace bardziej uginają się pod wpływem nacisku, co może być korzystne dla osób śpiących na boku - biodra i ramiona zapadają się w materac, dzięki czemu kręgosłup pozostaje w linii prostej.

Twardsze materace oferują z kolei stabilniejsze i mocniejsze wsparcie dla kręgosłupa, co bywa decydującą kwestią dla osób śpiących na plecach lub na brzuchu.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać twardość materaca

Decyzja materac H2 czy H3 czasem nie jest prosta, ale to bardzo ważna kwestia z uwagi na Twój komfort snu. Materac H2 może by idealny dla osób lżejszych i preferujących spanie na boku, natomiast H3 często lepiej sprawdzi się u osób cięższych i śpiących na plecach lub brzuchu.

Pamiętaj jednak, że chodzi tutaj nie tylko o samą pozycję snu i siłę nacisku, jaką Twoje ciało wywiera na materac, ale też i Twoje indywidualne poczucie komfortu. Ono też będzie miało wpływ na to, który materac wyda Ci się wygodniejszy. Nie lekceważ swoich odczuć - dzięki szerokiej ofercie materacy na pewno bez problemu znajdziesz taki model, który odpowiednio podeprze Twoje ciało, a przy tym zapewni Ci przyjemne uczucie odprężenia.

Zdjęcie główne: Łóżko drewniane Haga, materac Halsa Smaland w naszym salonie łóżka i materace Warszawa przy ul. Puławskiej.