Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

SYPIALNIA NA ANTRESOLI – STYLOWE I PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIE

Narzekasz na niewielki metraż swojego lokum? Pomyśl o zbudowaniu półpiętra. W ten sposób zyskasz sporo dodatkowego miejsca. Ponadto takie rozwiązanie jest bardzo efektowne i można je zastosować zarówno w mieszkaniu, jak i w domu. 

SPIS TREŚCI

  1. Czy sypialnia na antresoli to dobry pomysł?
  2. Antresola do spania – jak przeobrazić ją w przytulną sypialnię?
  3. Sypialnia z antresolą – aranżacje i sprytne rozwiązania

Czy sypialnia na antresoli to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Dobrze jeśli antresola – sypialnia jest wyższa, wówczas łatwiej ją urządzić. Jednak zważywszy na fakt, że jest to miejsce do spania, nawet mniejsza wysokość nie stanowi przeszkody w zastosowaniu tego rozwiązania. Nie musisz po niej chodzić wyprostowany, wystarczy, że będziesz mógł położyć się spać. Dzięki odpowiedniej aranżacji i sprytnym rozwiązaniom stworzysz przytulne miejsce do odpoczynku. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak urządzić taką przestrzeń.

Czy sypialnia na antresoli to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak. W ten sposób nie tylko zyskasz dodatkowe miejsce, ale także nadasz pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Co więcej, takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych lokalach. Nawet w niewielkich kawalerkach możesz zbudować antresolę – czasami w ten sposób niemal podwoisz metraż. Jedyny warunek to odpowiednia wysokość pomieszczenia.

Ile metrów musi dzielić sufit od podłogi, żebyś mógł umieścić łóżko na antresoli? Najlepiej 5, ale nawet przy mniejszej wysokości nie musisz rezygnować z półpiętra. Bez problemu podzielisz przestrzeń także przy wysokości 4 metrów. Wówczas będziesz mógł chodzić wyprostowany na górze i dole. Absolutnym minimum przy budowie antresoli jest wysokość 3 metrów od podłogi. Wówczas powstanie niewysoka półka, na której zmieści się tylko łóżko – a to przecież najważniejsze. W takim przypadku nie ma jednak mowy o wyprostowaniu się na górze.

Podstawową zaletą sypialni na antresoli jest efektywne wykorzystanie wolnego miejsca. Często znajduje się ona w salonie lub kuchni, dzięki czemu masz ciekawy widok na resztę mieszkania. Możesz łatwo komunikować się z innymi domownikami, a jednocześnie dysponujesz oddzielną przestrzenią zapewniającą prywatność. Miejsce pod sypialnią zagospodarujesz w dowolny sposób w zależności od jej usytuowania i wielkości. Szafa, garderoba, a może gabinet lub kącik telewizyjny – na to wszystko znajdziesz miejsce pod półpiętrem.

Ponadto taka antresola – sypialnia daje duże możliwości aranżacyjne. Materiał, z którego zostanie zbudowana (stal lub drewno), pozwoli Ci urządzić wnętrze w preferowanym stylu. Podłoga, balustrada, schody lub drabinka nadadzą pięterku odpowiedni charakter. Oczywiście ich dobór zależy od wystroju pozostałej części wnętrza. A możliwości w wyborze materiałów nie brakuje. Drewo, hartowane szkło, płyty MDF lub kartonowo-gipsowe – to wszystko sprawi, że Twoje mieszkanie będzie się prezentowało bardzo efektownie.

W związku z tym, że ciepłe powietrze wędruje w górę, nie musisz się martwić o dodatkowe ogrzewanie. Każdy medal ma jednak dwie strony. Kiedy antresola do spania ma niewielką wysokość i jest nieduża, może być w niej duszno. A to niekorzystnie wpływa na nocny wypoczynek. Zadbaj zatem o odpowiednią wentylację.

We wspólnej, dużej przestrzeni musisz także zwrócić uwagę na właściwe oświetlenie. Aby na obydwu poziomach było ono efektywne, unikaj głównego źródła światła pod sufitem. W tym przypadku na dole będzie zbyt ciemno, a na antresoli za jasno. Lepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe rozmieszczone w różnych miejscach wnętrza. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale także pomocne przy aranżacji pomieszczeń.

Zobacz także: Jaki kolor do sypialni wybrać?

Łóżko na antresoli

Antresola do spania ⎯ jak przeobrazić ją w przytulną sypialnię?

Każde pomieszczenie ma swoje przeznaczenie. Kiedy chcesz urządzić miejsce do spania na półpiętrze, po pierwsze pamiętaj o bezpieczeństwie. Dobrze jeśli sypialnia z antresolą jest odpowiednio wysoka, wówczas nie musisz uważać, aby nie rozbić sobie głowy o sufit. Warto także zwrócić uwagę na schody prowadzące na górę. Możesz je dodatkowo podświetlić, aby bezproblemowo korzystać z nich w nocy. Koniecznie pamiętaj o barierce. Ten element jest ważny nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale odgrywa również istotną rolę przy aranżacji półpiętra.

Sposób urządzenia takiej sypialni zależy także od jej wielkości. Kiedy pomieszczenie jest sporych rozmiarów, wówczas możesz sobie pozwolić, aby najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu był odpowiednio duży. Dobrym wyborem będzie np. tapicerowane łóżko Lars. Znakomicie się prezentuje, a możliwość wyboru tkaniny i kolorystyki sprawi, że łatwiej będzie Ci zaaranżować sypialnię. Na półpiętrze łóżko często ustawia się bokiem do balustrady z wezgłowiem dosuniętym do ściany i nogami w kierunku schodów. Kiedy pięterko jest obszerne, możesz je ustawić nogami w stronę balustrady.

Jeśli twoja sypialnia – antresola nie różni się wymiarami od klasycznego pokoju, wówczas zmieszczą się w niej inne meble – szafki nocne, komoda, a nawet szafa. Kiedy miejsca jest za mało albo sufit znajduje się zbyt blisko, wówczas muszą wystarczyć małe szafki. Najważniejszym meblem jest tutaj jednak łóżko – możesz zdecydować się na model tapicerowany (jak Pillow lub Bari) albo drewniany (np. Taupe).

W związku z tym, że antresola nie jest oddzielona od pozostałych części mieszkania jak klasyczny pokój, mogą do niej docierać zapachy, hałasy czy światło z innych pomieszczeń. Aby temu zapobiec i dodatkowo zwiększyć prywatność, pomyśl o zamocowaniu materiałowych rolet lub kotar. Zasuwając je na noc, odseparujesz sypialnię od reszty mieszkania i zwiększysz komfort snu. Do tego pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.

Zobacz również, jak urządzić sypialnię na poddaszu.

Sypialnia z antresolą

Sypialnia z antresolą ⎯ aranżacje i sprytne rozwiązania

Na pewno zbudowanie półpiętra nada wnętrzu wyjątkowy charakter. Pozwoli w ciekawy sposób podzielić pomieszczenie, a przy tym stanie się integralną częścią pomieszczenia, w którym się znajduje. W otwartych wnętrzach łatwiej również o komunikację miedzy domownikami. Z drugiej strony taka sypialnia – antresola zapewnia prywatność i dzięki temu może stać się idealnym kącikiem do odpoczynku.

Pięterko to nie oddzielna kondygnacja, dlatego warto, aby jego wygląd korespondował z pozostałą częścią lokalu. Zwróć na to uwagę już na etapie planowania, dobierając materiały, z których zostanie wykonana konstrukcja. Wnętrze nowoczesne czy tradycyjne? Styl rustykalny czy skandynawski? Metal czy drewno? Wybór zależy od Ciebie.

Dopełnieniem aranżacji będzie barierka. Przede wszystkim pełni ona funkcję bezpieczeństwa, ale także wpływa na estetykę. W przypadku barierki oprócz drewna i metalu możesz postawić na hartowane szkło. Kiedy antresola – sypialnia jest nieco większa, przy barierce ustaw rośliny. Oprócz tego, że będą one stanowiły dodatkową osłonę, przydadzą się także przy aranżacji. Odpowiednio dobrane donice staną się znakomitym dopełnieniem wystroju.

Stylowe dodatki i elementy wyposażenia – nawet drobne – spowodują, że sypialnia na półpiętrze będzie się efektownie prezentowała wewnątrz i na zewnątrz. Klimat pomieszczenia tworzy także odpowiednio dobrana kolorystyka. W przypadku sypialni unikaj kolorów agresywnych i ciemnych.

Ważne jest także światło. Najlepiej sprawdzą się tutaj lampki nocne przy łóżku lub oświetlenie punktowe. Jeśli koniecznie chcesz umieścić światło na suficie, najlepszym rozwiązaniem będzie plafon lub kinkiet.

Wydaje Ci się, że sypialnia na antresoli to rozwiązanie dobre tylko wówczas kiedy masz do dyspozycji dom? W mieszkaniu również możesz zdecydować się na taką aranżację. Sypialnia na antresoli jest bardzo dobrym rozwiązaniem w wysokich pomieszczeniach. Pozwala efektywnie zagospodarować przestrzeń. Wówczas częściej niż w klasycznych pokojach pojawiają się oryginalne i spersonalizowane pomysły. Na małej i nietypowej przestrzeni trzeba wykazać się kreatywnością, a to stanowi niewątpliwie plus przy aranżacji wnętrza. 

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jakie łóżko na antresoli sprawdzi się najlepiej, zajrzyj na stronę naszego sklepu, gdzie znajdziesz wiele stylowych propozycji. Sprawdzą się one w różnorodnych wnętrzach. Skorzystaj z naszych wskazówek i stwórz swoją wymarzoną sypialnię na antresoli.