Łóżko to niewątpliwie najważniejszy mebel w sypialni. Musi być wygodne i dopasowane do Twoich potrzeb. Ważne jest także, aby zostało ustawione w odpowiednim miejscu, ponieważ od tego zależy jakość Twojego snu.

SPIS TREŚCI:

Jak ustawić łóżko w sypialni i dlaczego jest to ważne? Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, dzięki którym dokonasz właściwych wyborów i dobrze wypoczniesz w nocy. Dysponujesz niewielką sypialnią? To nie problem, takie pomieszczenie również możesz funkcjonalnie urządzić. Zobacz nasze wskazówki.

Jak powinno stać łóżko w sypialni? Wyzwanie aranżacyjne

Każde wnętrze pełni określoną funkcję. W sypialni chcesz przede wszystkim wypocząć w nocy, dlatego powinna być ona odpowiednio urządzona. Niewątpliwie najważniejszym meblem w tym pokoju jest łóżko. Kluczowe pozostaje pytanie, jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać? Przecież od tego, czy dobrze wypoczniesz w nocy, zależy, jak będzie wyglądał Twój dzień.

Coraz więcej Polaków ma problemy ze snem. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Stres, korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed zaśnięciem – to tylko kilka z nich. Rzadko kiedy, szukając sposobów na kłopoty ze snem, zwracasz uwagę na to, gdzie stoi Twoje łóżko. A właściwe urządzenie sypialni może pomóc w regeneracji organizmu.

Stosując się do kilku zasad, które podpowiedzą, jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni, na pewno uda Ci się stworzyć przyjazną przestrzeń do nocnego wypoczynku. Ważne, aby wziąć tutaj pod uwagę rozmieszczenie ścian i usytuowania okna. Nie mniej istotne jest swobodne dojście do łóżka. Mebel nie może również blokować wejścia do pomieszczenia ani utrudniać swobodnego poruszania się po nim.

A jak ustawić łóżko w małej sypialni? Umeblowanie niewielkich pomieszczeń zawsze stanowi wyzwanie. W przypadku lokalizacji łóżka zasady są podobne, niezależnie od wielkości wnętrza. Czasami w niedużym pokoju trzeba zrezygnować z niektórych mebli albo wybrać zgrabniejsze modele. Dużo zależy też od kształtu pomieszczenia oraz jego lokalizacji.

Inne rozwiązania są przydatne w sypialni na niższych kondygnacjach, a inne na poddaszu. Jednak zastosowanie kilku podstawowych zasad przy ustawianiu łóżka zawsze zaprocentuje dobrym odpoczynkiem w nocy.

Przeczytaj również: Sypialnia na antresoli – stylowe i praktyczne rozwiązanie

Róg łóżka ustawionego przy ścianie

Jak ustawić łóżko w sypialni i dlaczego jest to ważne?

Jakość snu ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wśród czynników, które decydują, czy rano wstajesz pełen energii, znajduje się także kwestia urządzenia sypialni. A jaki mebel jest najważniejszy w tym pomieszczeniu? Odpowiedź wydaje się oczywista – łóżko.

Kolejną istotną sprawą jest, jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać? Nie najlepszym pomysłem będzie lokalizacja w pobliżu kaloryfera lub bezpośrednio przy oknie. Wówczas możesz mieć problem z zapewnieniem odpowiedniej temperatury w pokoju. O tym jaka jest najlepsza temperatura do spania przeczytasz w naszym artykule. Kolejny problem pojawia się w sezonie grzewczym. Suche powietrze z grzejnika nie służy nocnemu wypoczynkowi. Sypialnię trzeba także wietrzyć. Kiedy łóżko znajduje się tuż przy oknie, jesteś z kolei narażony na przeciągi. A to nie jest korzystne dla zdrowia.

Na jakość snu wpływa także sąsiedztwo. Nie chodzi jednak o lokatorów z drugiej strony ściany. Kiedy obok łóżka znajdują się różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, to również nie wpływa korzystnie na Twoje zdrowie i spokojny sen. Nie stawiaj zatem łóżka przy drzwiach. Będzie to szczególnie kłopotliwe, gdy mebel jest zbyt długi – lub ściana za krótka i częściowo wystaje ono poza futrynę.

Planując, jak ustawić łóżko w sypialni, zwróć uwagę nie tylko na kwestie wizualne. Ważna jest także funkcjonalność. Swobodny dostęp to podstawa. Rano, kiedy się spieszysz, nic nie będzie Ci przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju. Wieczorem, kiedy w pomieszczeniu panuje półmrok, zagracona i niepraktycznie urządzona sypialnia również nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Do tego zmęczenie po całym dniu nie zachęca, aby uprawiać slalom między meblami.

Zobacz także: Bardzo wąska sypialnia – jak urządzić ją z głową?

Pojedyncze łózko ustawione w małym pokoju

Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni? Najważniejsze zasady

Wiele zależy od gabarytów oraz rozkładu pomieszczenia. Przy planowaniu, jak ustawić łóżko w sypialni, zwróć uwagę na usytuowanie okien i drzwi. Jeśli masz taką możliwość, najważniejszy mebel w pokoju postaw na środku, tak aby zagłówkiem przylegał do pełnej ściany. Wówczas przy łóżku będzie miejsce na szafki nocne, a te bez wątpienia się przydadzą. Taka opcja jest szczególnie przydatna w sypialni dla dwóch osób, kiedy łóżko ma większe gabaryty.

Dobrze, jeśli łóżko znajduje się naprzeciw drzwi. Takie usytuowanie jest bardzo korzystne i praktyczne. Inne warte uwagi rozwiązanie to ustawienie tego strategicznego mebla w przekątnym rogu od wejścia. Oczywiście pamiętaj o swobodnym dojściu do łóżka, tak abyś mógł bez problemu rano wstać, a wieczorem położyć się spać. Do tego dochodzi kwestia poruszania się po sypialni, zmiany pościeli czy sprzątania. Funkcjonalność jest bardzo istotnym elementem urządzania każdej przestrzeni, także pokoju do spania.

Nie ustawiaj łóżka tuż przy oknie, kiedy nie jest to konieczneJeśli dysponujesz większym metrażem, a w sypialni znajdują się dwa okna, możesz postawić mebel pomiędzy nimi. W takiej sytuacji ewentualne przeciągi nie będą tak uciążliwe jak w pomieszczeniach z jednym oknem. Nawet jeśli dysponujesz sporym pokojem, staraj się go nie zagracać. Dobrze, jeśli przed łóżkiem jest sporo wolnej przestrzeni.

Kiedy zastanawiasz się, jak powinno być ustawione łóżko, zwróć uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Nie powinno ono blokować drzwi wejściowych oraz od szafy. Ten drugi problem można rozwiązać, kupując szafę z przesuwanymi drzwiami. Ale nawet wówczas musi być do niej swobodne dojście.

Sprawdź również: Mała sypialnia na poddaszu ze skosem – pomysły aranżacyjne

Zabudowane łóżko w małym pokoju

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Bez względu na gabaryty pomieszczenia zasady ustawiania tego najważniejszego mebla w pokoju do spania są podobne. Najlepiej zatem umieścić łóżko na środku ściany i naprzeciw drzwi wejściowych. Ale co zrobić, kiedy nie ma takiej możliwości? To zależy, czy łóżko jest jedno czy dwuosobowe. W pierwszym przypadku możesz je ustawić bokiem do pełnej ściany, w drugim – pod oknem.  Pamiętaj jednak o odpowiedniej odległości – około 50 cm od okna lub kaloryfera. Liczy się także swobodny dostęp do łóżka. 

Nadal zastanawiasz się, jak powinno stać łóżko w sypialni? Możesz ustawić je w rogu pokoju. To pozwoli Ci zaoszczędzić nieco miejsca, które w małym pomieszczeniu jest na wagę złota. Do tego nie będzie utrudniało poruszania się po sypialni. Podobnie jak ustawienie łóżka pod ścianą na środku. 

Aby efektywnie wykorzystać miejsce, możesz zamontować szafy dookoła łóżka. Wówczas znajduje się ono na środku ściany, która jest zabudowana. Stanowi to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku mebli na wymiar, co jest częstym rozwiązaniem przy małych lub nieustawnych pomieszczeniach. Dodatkowo stosujesz się do jednej z podstawowych zasad podpowiadających, jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni. Znajduje się ono na pełnej ścianie i na środku, z tą różnicą, że jest ona zabudowana. 

Mały pokój nie musi być niski. Jeśli wysokość stropu jest wystarczająca, pomyśl o antresoli. Dzięki takiej aranżacji zyskujesz sporo przestrzeni pod spodem. Drugie rozwiązanie w takim przypadku to samodzielne stworzenie antresoli dzięki budowie półpiętra. Wówczas w zależności od możliwości trzeba dobudować małe schody lub zamontować drabinę.

Jeżeli zastanawiasz się, jak powinno stać łóżko w sypialni, pamiętaj nie tylko o estetyce, ale także o funkcjonalności. Przedstawione przez nas rozwiązania z pewnością pomogą Ci urządzić komfortową przestrzeń do wypoczynku. Nawet małe pomieszczenia możesz zaaranżować efektownie i efektywnie. Najpierw jednak będzie Ci potrzebne odpowiednie łóżko - sprawdź naszą ofertę i wybierz: łóżko tapicerowane lub łóżko drewniane, idealnie pasujące do Twojego stylu.