Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Jaka powinna być wysokość łóżka z materacem i czy w ogóle warto na to zwracać uwagę? Sprawdź nasze wskazówki i urządź sypialnię, która będzie nie tylko stylowa, ale też maksymalnie wygodna.

Spis treści:

  1. Wysokość łóżka z materacem – dlaczego jest tak ważna?
  2. Jaka powinna być wysokość łóżka z materacem?
  3. Ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka?

Dlaczego dobór odpowiedniej wysokości łóżka jest tak ważny i kto szczególnie powinien na to zwrócić uwagę? Wyjaśniamy w tym artykule. Sprawdź, jaka powinna być wysokość łóżka z materacem i jak możesz dopasować wszystkie elementy, by zadbać o komfortowy wypoczynek. Decydując się na łóżko na wymiar, masz możliwość wyboru lub zmiany bardzo wielu szczegółów projektu, tak by mebel pasował do Twojego wymarzonego wnętrza. Dowiedz się więc, jak wybrać odpowiednią wysokość łóżka.

Wysokość łóżka z materacem – dlaczego jest tak ważna?

Sypialnia to miejsce Twojego relaksu i przestrzeń, która powinna sprzyjać pełnemu odprężeniu. Łóżko może pełnić rolę głównego aktora, który nadaje styl całemu wnętrzu, ale może też być spójnym uzupełnieniem wystroju. Kiedy wybierasz łóżko na wymiar – drewniane lub tapicerowane – masz możliwość zdecydowania o wielu szczegółach, między innymi o wysokości łóżka właśnie. W ten sposób zadbasz nie tylko o wystrój sypialni, ale też i własną wygodę.

Standardowa wysokość łóżka z materacem będzie zależała od wysokości nóżek, głębokości ramy łóżka i wysokości samego materaca. W większości wypadków nie ma dla nas większego znaczenia różnica kilku centymetrów w jedną czy w drugą stronę i nie przykładamy do tych wymiarów większej wagi. Czasem jednak wysokość łóżka będzie odgrywać większą rolę, chociażby dlatego, że dopasowanie wysokości łóżka do wzrostu jego użytkownika zdecydowanie ułatwi wstawanie. Z niskiego łóżka, w którym materac jest tuż nad podłogą, trudniej się wstaje.

Z drugiej strony czasem do wymarzonego stylu pasuje niskie łóżko. Wtedy będzie nam zależało, żeby w projekcie w ogóle zrezygnować z nóżek i żeby materac chował się jak najbardziej w boks łóżka.

Zobacz również: Jak zamocować stelaż?

ile-powienien-wystawac-materac-ponad-rame-lozka

Jaka powinna być wysokość łóżka z materacem?

Tak jak napisaliśmy powyżej, standardowa wysokość łóżka z materacem będzie sumą wysokości nóżek, grubości materaca i tego, jak głęboko w danym modelu materac będzie chował się w ramę łóżka. Weź to pod uwagę, jeżeli jest dla Ciebie istotną kwestią, jaka powinna być wysokość łóżka z materacem.

Zwykle przyjmuje się, że optymalna wysokość to około 50 cm. Taka wysokość sprawia, że leżąc na łóżku, nie oddychamy zanieczyszczeniami z podłogi. Każdy z nas jest jednak inny, mamy różny wzrost i różne wymagania. Dlatego nie należy sztywno trzymać się podanej wartości. Wysokość łóżka z materacem powinna być przede wszystkim taka, by wygodnie Ci się z niego wstawało. Osoby z problemami z kręgosłupem, ze stawami czy osoby starsze powinny wybierać takie łóżko i materac, aby uda i łydki będą tworzyć kąt prosty, gdy dana osoba usiądzie na brzegu materaca, a stopy postawi na ziemi. Jeżeli oczekujesz konkretnej wysokości łóżka z materacem, pomożemy Ci zmierzyć wszystkie składowe – ramę i materac – i dopasujemy je tak, by osiągnąć konkretny wymiar.

Przeczytaj także: Wymiary materacy. Jak dopasować materac do łóżka?

standardowa-wysokosc-lozka-z-materacem

Ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka?

Zdecydowanie polecamy naszym klientom wybór takiego materaca i łóżka, by materac wystawał ponad ramę. Dzięki temu nie uderzysz się o ramę łóżka. Jeżeli marzysz o rozwiązaniu, w którym materac jest schowany w ramie, możemy oczywiście wykonać też taki model. Wymaga to obniżenia całego stelaża i nie jest możliwe dla wszystkich modeli łóżek. Pamiętaj też, że w takiej sytuacji materac nie może być zbyt wysoki. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku grubszej i miękkiej ramy.

Ciekawym, alternatywnym rozwiązaniem jest np. łóżko kontynentalne, w którym materac tworzy linię prostą z ramą łóżka. Dowiedz się więcej o łóżkach kontynentalnych z artykułu Łóżko kontynentalne – co to jest?

Ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka, by wygodnie było Ci na nim spać? To zależy od rodzaju materaca. Im materac twardszy, bardziej sprężysty, ze wzmocnionymi krawędziami, tym mniej może wystawać ponad ramę łóżka, ponieważ będzie się zdecydowanie mniej uginał niż materac miękki. Materac nie musi wystawiać dużo ponad ramę, wystarczy kilka centymetrów, by łatwo Ci się wstawało z łóżka, czy też zmieniało pościel.

Sprawdź też: Jak dobrać twardość materaca?

Jak widzisz, wysokość łóżka z materacem możesz swobodnie dostosować, dzięki czemu wyśpisz się dokładnie w takim stylu i w takich warunkach, które będą Ci pasować najbardziej. Jeżeli zastanawiasz się jakie łóżko lub materac wybrać, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci dopracować wszystkie szczegóły. Zobacz również ofertę sklepu SypialniaPlus i wybierz produkty dla siebie.

Produkty, które mogą Cię zainteresować: