Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

SYPIALNIA W SALONIE – JAK POGODZIĆ TE DWIE PRZESTRZENIE?

Urządzasz niewielkie mieszkanie i zastanawiasz się, jak pogodzić salon z sypialnią tak, aby obydwie części wyglądały spójnie? Istnieją na to sposoby! Sypialnia w salonie może być nie tylko stylowa, ale również praktyczna.

SPIS TREŚCI

Z problemem funkcjonalnej aranżacji niedużego mieszkania mierzy się wiele osób. Czasami metraż jest tak mały, że rozwiązania takie jak np. wydzielenie sypialni w salonie stają się koniecznością. I chociaż nie zawsze jest to proste, a oddzielenie sypialni od salonu w taki sposób może być sporym wyzwaniem, to istnieje kilka rozwiązań na taką organizację przestrzeni. Co więcej: ma to nie tylko wady, ale także sporo zalet.

Z tego artykułu dowiesz się, jak najlepiej zaaranżować salon z sypialnią, aby sprostać wszystkim wyzwaniom takiego połączenia. Ponadto podpowiemy Ci, jak pogodzić salon z sypialnią oraz przedstawimy kilka pomysłów i inspiracji, które będziesz mógł wykorzystać podczas aranżacji wymarzonego wnętrza.

Sypialnia w salonie – wady i zalety rozwiązania

Salon i sypialnia w jednym to rozwiązanie, które niektórym osobom wydaje się trudne i uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Jednak w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu znalezienie przestrzeni na dwa osobne pomieszczenia użytkowe może okazać się po prostu niemożliwe. Połączenie sypialni i salonu wcale nie musi być trudne i niewygodne! Wystarczy tylko mieć na uwadze kilka rzeczy i pamiętać o tym, że to rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Sporym wyzwaniem może okazać się wydzielenie strefy dziennej od sypialnej tak, aby całość prezentowała się spójnie, a dodatkowo była wyraźnie rozgraniczona. Pokój powinien być zarówno funkcjonalny, jak i pełnić rolę pomieszczenia reprezentacyjnego, co dodatkowo może skomplikować zadanie połączenia tych dwóch stref użytkowych.

Łóżko sypialniane w salonie będzie najprawdopodobniej mniejsze niż gdyby miało zostać umieszczone w specjalnie przeznaczonym do spania pomieszczeniu. Warto też zwrócić uwagę na to, że czasami zastosowanie niestandardowych czy kompaktowych rozwiązań okazuje się bardziej kosztowne. Wydzielenie sypialni w salonie może nie zapewnić tyle prywatności, co w przypadku przeznaczenia osobnego pokoju do spania. Ponadto sypialnia i salon 2w1 często oznacza konieczność codziennego składania i rozkładania kanapy (jeżeli nie zdecydujemy się na osobne łóżko) oraz utrzymanie nienagannego porządku.

Sypialnia w salonie ma jednak również swoje zalety! Osoby, które zdecydują się na zamianę rozkładanej sofy w salonie na rzecz wygodnego łóżka lub materaca, z pewnością docenią o wiele większy komfort podczas snu. Mimo iż część dzienna zostanie nieco zmniejszona, to spanie na wygodnym materacu sprzyja wypoczynkowi oraz szybszemu zasypianiu.

Nawet subtelne zabiegi mogą sprawić, że oddzielenie sypialni od salonu w obrębie jednego pomieszczenia nie będzie ani trudne, ani kosztowne. Może również bardzo pozytywnie wpłynąć na zachowanie poczucia prywatności domowników. To, czy salon i sypialnia w jednym będzie wyglądać atrakcyjnie oraz elegancko, zależy od wielu czynników. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań zachowanie estetycznego wyglądu jest jak najbardziej możliwe. Specjalne kotary lub zasłony mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało naprawdę przytulnie.

Zobacz także: Mała sypialnia – inspiracje i pomysły aranżacyjne

Sypialnia oddzielona od strefy dziennej

Jak pogodzić salon z sypialnią? Najlepsze pomysły

Najważniejszą, sprawdzoną zasadą, jaką warto się kierować podczas urządzania sypialni w salonie, jest podzielenie pomieszczenia na umowne strefy. Pozwoli to na zachowanie funkcjonalności każdej z nich, a także prywatności domowników. Będzie miało również niebagatelny wpływ na atrakcyjność wnętrza.

Jak zatem wydzielić specjalne strefy w pomieszczeniu? Jednym z rozwiązań jest postawienie ścianki działowej. Jednak aranżując sypialnię w wyjątkowo małym salonie, dodatkowa ściana może nie być najlepszym pomysłem (powstaną dzięki niej dwa klaustrofobiczne, a do tego niewygodne pomieszczenia). W takiej sytuacji warto rozważyć inne sposoby. Jakie?

Jeżeli pomieszczenie posiada wnękę, świetnym pomysłem jest urządzenie części sypialnej właśnie w tym miejscu. Ustawienie łóżka albo materaca za kanapą może okazać się równie dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu przez większość dnia zarówno domownicy, jak i przyjmowani goście nie będą musieli na nie patrzeć, ponieważ będzie znajdować się za ich plecami.

Łóżko można również odseparować od salonu komodą (najlepiej o takiej samej długości) albo szafą. Jeżeli decydujemy się na drugą opcję, warto ustawić mebel „plecami” do salonu i zamontować na nich duże lustro, które optycznie powiększy strefę dzienną. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie parawanu lub portfenetru wewnętrznego, czyli ściany składającej się z okien sięgających od sufitu do podłogi.

Ci, którzy nie chcą dzielić i tak małej już przestrzeni, mogą potraktować sypialnię w salonie jako część całej aranżacji. W takim wypadku łóżko powinno być idealnie dopasowane pod względem stylu oraz kolorystki do reszty mebli. Warto postawić koło niego designerską lampę nocną i stolik. Świetne będą też ozdobne poduszki, baldachim, atrakcyjna fototapeta czy – jeśli tylko pozwoli na to metraż – gustowna toaletka lub sekretarzyk.

Przeczytaj również: Sypialnia w kawalerce – jak ją urządzić?

Salon i sypialnia w jednym

Salon z sypialnią – inspiracje

Wygodna, gustowna i praktyczna sypialnia i salon 2w1 to nie lada wyzwanie, jednak warto pamiętać, że nawet w bardzo małym pomieszczeniu należy zainwestować w komfortowe łóżko lub materac. Zastanawiasz się, jak urządzić swój salon z sypialnią? Inspiracje, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy, z pewnością Ci w tym pomogą.

Salon z sypialnią w bieli

Utrzymanie całej aranżacji w jednakowych tonach kolorystycznych sprawdza się niemal zawsze, a zwłaszcza w przypadku urządzania salonu z sypialnią, gdy nie ma możliwości wyraźnego oddzielenia tych przestrzeni od siebie. Świetnym pomysłem jest zastosowanie jasnych kolorów, najlepiej bieli. Dzięki temu aneks sypialny dobrze wkomponuje się całość pomieszczenia, a wnętrze będzie wydawało się optycznie większe. Wygodne, białe łóżko, np. tapicerowany model Livia II, dobrze jest ustawić w kącie, tak aby zajmowało jak najmniej przestrzeni.

Zaimprowizowana ścianka

Jeżeli z jakiegoś powodu zależy Ci, aby łóżko sypialniane w salonie było wyraźnie oddzielone od reszty pomieszczenia, dobrym pomysłem może okazać się wprowadzenie choćby połowicznych ścianek. Świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju materiały, ewentualnie parawan.

Aranżacja takiego wnętrza będzie oczywiście nieco mniej przestronna, jednak wydzielone miejsce zapewni więcej ciszy oraz spokoju. Dodatkowo dzięki zastosowaniu nawet najmniejszej ścianki, uzasadnione będzie aranżowanie sypialni w innym stylu niż salon. Możesz postawić na łóżko tapicerowane Adriano w żywym kolorze lub na łóżko tapicerowane Flex z ciekawym wezgłowiem.

Zobacz także: Feng shui – sypialnia pełna harmonii

Łóżko Flex

Rozkładana sofa z materacem nawierzchniowym

Sypialnia i salon w jednym często oznacza wiele kompromisów aranżacyjnych. Ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą umieszczać osobnego łóżka w pomieszczeniu, wcale nie muszą jednak rezygnować z komfortowych rozwiązań. Stylowa rozkładana sofa w ciągu dnia posłuży jako miejsce do oglądania telewizji czy czytania książki, natomiast nocą, dzięki zastosowaniu wygodnego materaca nawierzchniowego, pozwoli cieszyć się błogim i spokojnym snem.

Wszystkim tym, którzy śpią na zbyt miękkim materacu albo na nierównej powierzchni (np. na kanapie czy wersalce) i potrzebują pewniejszego podparcia kręgosłupa, polecamy materac Hilding Bass. Automatyczne wypełnienie nierówności oraz higieniczne warunki użytkowania zapewni również materac Janpol Posłaniowy Latex. Antyalergiczny materac Hilding Tenor z właściwościami chłodzącymi zwiększy z kolei komfort snu nawet na bardzo twardym podłożu.

Urządzanie sypialni w salonie nie zawsze jest łatwym zadaniem, jednak dzięki umiejętnemu planowaniu oraz zastosowaniu kilku zasad i technik, może okazać się niezwykle satysfakcjonujące. To, na jakie dokładnie rozwiązania się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych upodobań oraz potrzeb, a także od takich czynników jak np. metraż pomieszczenia.

Salon połączony z sypialnią może jednak prezentować się pięknie i stylowo – wystarczy tylko dobrać rozwiązania oraz produkty odpowiednie do swojej przestrzeni i stylu życia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu SypialniaPlus, w której z pewnością takie odnajdziesz!