Pokój do spania w bloku zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów, co może powodować trudności przy jego urządzaniu. Aranżacja sypialni w bloku nie musi być jednak uciążliwa. Wystarczy dobry plan, aby funkcjonalnie i ciekawie zaaranżować sypialnię. Jak to zrobić? Przeczytasz poniżej.

SPIS TREŚĆI:

  1. Aranżacja sypialni w bloku – jak sprostać wyzwaniu?
  2. Jak urządzić sypialnię w bloku?
  3. Sypialnia w bloku – inspiracje

Sypialnia w bloku z wielkiej płyty najczęściej nie jest zbyt dużych rozmiarów. Zatem jak ją urządzić, aby sprzyjała nocnemu wypoczynkowi i dobrze się prezentowała? Na pewno konieczny jest dobry plan oraz uwzględnienie wszystkich funkcji, które ma pełnić. Zdarza się, że jest to pokój nie tylko do spania, ale również nauki czy pracy.   

Jak urządzić małą sypialnię w bloku? W pełni wykorzystując metraż pokoju (ale go nie zagracając) i pamiętając o ewentualnych ograniczeniach architektonicznych. Ważny jest wybór odpowiednich mebli, kolorystyki czy dodatków. To wszystko sprawi, że aranżacja sypialni w bloku nie sprawi Ci większych problemów. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Aranżacja sypialni w bloku – jak sprostać wyzwaniu?

Najważniejszy jest dobry pomysł. Im mniejsze pomieszczenie, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w planowanie, a sypialnia w bloku z wielkiej płyty do dużych zazwyczaj nie należy. Jej wielkość często wynosi 8 – 12 m². Może się zdarzyć, że będzie jeszcze mniejsza, chociaż bywają większe pokoje przeznaczone do nocnego wypoczynku.  

Zatem jak urządzić małą sypialnię w bloku? To, z jakim wyzwaniem przyjdzie Ci się mierzyć, zależy także od funkcji pomieszczenia. Inaczej wygląda sprawa, jeśli jest to pokój wyłącznie do spania, a inaczej, gdy ma on pełnić jeszcze inne funkcje. Wówczas musisz umieścić w nim więcej mebli, jednocześnie pilnując, żeby nie zagracić powierzchni.

Nawet bardzo mała sypialnia w bloku może być funkcjonalna, wystarczy tylko logiczny plan. Główną zaletą przy urządzaniu takich pomieszczeń jest konieczność rezygnacji ze wszystkich zbędnych rzeczy. Ale jak pomieścić to, co potrzebne? Dobrym rozwiązaniem są meble wielofunkcyjne lub w zabudowie. To drugie rozwiązanie pozwoli Ci nie tylko dobrze wykorzystać przestrzeń, ale także spersonalizować pomieszczenie. Jest ono również przydatne, a nawet niezbędne, kiedy masz w pokoju różnego rodzaju „przeszkody architektoniczne”.  

Jednak niezależnie, czy są to małe sypialnie w bloku czy duże pokoje do nocnego wypoczynku w domu, najważniejszym meblem w takich pomieszczeniach jest łóżko. W tym pierwszym przypadku postaw na model z pojemnikiem na pościel. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Na przykład tapicerowane łóżko Andreo. Jego wygląd i wymiary możesz niemal dowolnie modyfikować. Dzięki temu dopasujesz je bez problemu do stylu swojej sypialni. Możesz wybrać opcję z praktycznym pojemnikiem na pościel albo pojemnikiem dwupozycyjnym z funkcją ścielenia.

Aranżacja sypialni w bloku na pewno nie jest łatwa, ale przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, możesz nawet w małym pomieszczeniu wyczarować klimatyczną przestrzeń do nocnego wypoczynku. Planując wygląd tego pomieszczenia, pamiętaj o jego najważniejszej funkcji. Jest to przede wszystkim pokój do spania, w którym regenerujesz siły po całym dniu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego łóżka, ale wystrój również ma znaczenie. Małe sypialnie w bloku też możesz urządzić tak, aby sprzyjały wyciszeniu i relaksowi. A odpowiedni triki zamienią je w stylowe i funkcjonalne wnętrza.

Sprawdź także: Mała sypialnia na poddaszu ze skosem

sypialnia-w-bloku-inspiracje

Jak urządzić sypialnię w bloku?

Przede wszystkim funkcjonalnie. Musisz mądrze i maksymalnie wykorzystać przestrzeń – nie zamieniając pokoju w graciarnie. To, jakie meble się znajdą w tym pomieszczeniu, zależy od ilości funkcji, które spełnia. Bardzo mała sypialnia w bloku przeznaczona tylko do spania będzie wyposażona jedynie w łóżko, szafki nocne i ewentualnie komodę. Ale jeżeli ma to być pokój służący także do nauki, wówczas musisz w nim umieścić biurko, półki na książki czy szafki. Dlatego tak ważne jest planowanie. 

Aranżacja sypialni w bloku, w którym znajduje się także miejsce do nauki lub pracy, wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Biurko najlepiej sprawdzi się przy oknie – ze względu na dostęp do światła. Innym praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie szafy z lustrem obok okna, a za nią biurka i łóżka. Dzięki zabudowie powierzchni nad biurkiem oraz łóżkiem zyskasz sporo miejsca na potrzebne rzeczy. Zastosowanie jasnych kolorów sprawi, że całość będzie prezentowała się elegancko i optycznie powiększy pokój.

Przeczytaj też: Jaki kolor do sypialni wybrać?

Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię w bloku, kiedy trzeba w niej zmieścić nieco więcej mebli? Postaw na modele o lekkiej konstrukcji i opływowych kształtach. Dobrym pomysłem są szafki nocne ze zgrabnymi nóżkami. Sprawiają one wrażenie trochę lżejszych od tych stojących na podłodze. Ważna jest także wielofunkcyjność i mobilność. W ten sposób zaoszczędzisz cenne centymetry.

Bardzo mała sypialnia w bloku również może sprawiać wrażenie lekkości, jednocześnie zapewniając miejsce na niezbędne przedmioty. W takim pomieszczeniu stoliki nocne z powodzeniem zastąpią niezbyt duże półki nad łóżkiem. Zamiast lamp wolnostojących lepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe na ścianie. Jeżeli Twój pokój jest odpowiednio wysoki, pomyśl o pawlaczu nad drzwiami. W ten sposób nawet sypialnia w bloku z wielkiej płyty może być funkcjonalna, estetyczna i uporządkowana.

Zobacz również: Sypialnia bez okna – w jaki sposób urządzić takie pomieszczenie?

male-sypialnie-w-bloku

Sypialnia w bloku – inspiracje

Ważną rolę przy urządzaniu wnętrz odgrywa kolor. Może on stanowić dopełnienie całości lub nadać mu charakteru. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne odcienie, które optycznie powiększą pokój. Czy to oznacza, że małe sypialnie w bloku są skazane na pastele i beże? Niekoniecznie. Dobrym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany (najlepiej za łóżkiem) na zdecydowany kolor.

Przy takim kontraście kolorystycznym dobrze sprawdzi się łóżko drewniane Haga. Jest to solidny model, który gwarantuje zdrowy i komfortowy sen. A przecież niezależnie, czy jest to sypialnia w bloku czy nowoczesnym budownictwie, wygodne łóżko to podstawa. Model Haga doskonale pasuje też do pokoju utrzymanego w jasnej tonacji. Wykonany z litego drewna olchowego lub dębowego, ma różne wybarwienia. Dlatego niezależnie, czy preferujesz jednolite, stonowane barwy czy kontrast, jest to opcja dla Ciebie.

Kiedy zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię w bloku, pamiętaj, że podstawą jest łóżko. Musi być ono wygodne i funkcjonalne. Jeśli lubisz wieczorem sięgnąć po lekturę, dobrym pomysłem może być łóżko Patricia. Jest to łóżko z wysokim wezgłowiem, które zapewni Ci dobre oparcie i wygodny odpoczynek w pozycji siedzącej. Dodatkowo zabezpieczy ścianę przed zabrudzeniami i ścieraniem farby. A nowoczesny design powoduje, że pasuje do każdego wnętrza.  

Sprawdź też: Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni?

Najważniejszy mebel, który zawiera sypialnia w bloku, kamienicy czy domu, musi być też odpowiednio ustawiony. Najlepiej na pełnej ścianie, wezgłowiem do niej, tak, aby było do niego dojście z obydwu stron. Wówczas po bokach jest miejsce na szafki nocne. Takie ustawienie sprawdza się bardzo dobrze przy zabudowie ściany, co w przypadku niewielkich powierzchni jest częstym i praktycznym rozwiązaniem.

Małego pomieszczenia nie powinno się zagracać. Sypialnia w bloku czy w jakimkolwiek innym budynku, powinna być uporządkowana, gdyż sprzyja to wypoczynkowi. Nie oznacza to jednak, że musi być urządzona ascetyczne. Zamiast masy drobiazgów możesz ożywić wnętrze, stosując elementy dekoracyjne na ścianach. Znakomicie w tej roli sprawdzą się panele 3D. Bogaty wybór wzorów oraz możliwość pomalowania ich na dowolny kolor sprzyjają personalizacji wnętrza.

Stworzenie ciekawej i przyjaznej przestrzeni nie jest niewykonalne, nawet jeśli jest to zwykła sypialnia w bloku. Inspiracje, jak urządzić taki pokój, możesz czerpać, odwołując się do aktualnych trendów w urządzaniu wnętrz, ale zawsze pamiętaj o swoich preferencjach. To jest Twoje mieszkanie i powinieneś się w nim czuć dobrze, bez względu na panującą modę.  

Przeczytaj także: Sypialnia na antresoli

sypialnia-w-bloku

Zastanawiasz się, jak urządzić małą sypialnię w bloku, aby była funkcjonalna i dobrze się prezentowała? Myślisz, że to niewykonalne? Przy dobrym planie oraz zastosowaniu odpowiednich mebli uda Ci się stworzyć klimatyczną przestrzeń. W każdym pomieszczeniu mieszkania powinieneś się czuć dobrze – niezależnie od tego, czy jest to pokój gościnny czy sypialnia w bloku. Inspiracje jak zaaranżować takie wnętrze znajdziesz w sklepie SypialniaPlus.