Jak odróżnić dobry materac od przeciętnej jakości produktu? Dlaczego warto zainwestować w model z certyfikatem jakości AEH? Sprawdź i znajdź materac, który zadba o Twój komfortowy sen nawet przez 15 lat.

SPIS TREŚCI:

 1. Co to jest certyfikat jakości AEH?
 2. Certyfikat jakości AEH – wyznaczniki
 3. Certyfikaty jakości AEH – jakie produkty są nimi oznaczone?

Na rynku dostępne są materace w bardzo szerokim przedziale cenowym. Większość przedstawiana jest jako świetne produkty dla niemal każdego użytkownika. Nie ma jednak co się oszukiwać. Materac dobrej jakości ma też odpowiadającą tej jakości cenę. Modele za 200-400 zł nie mają odpowiednich certyfikatów, są zbudowane z niskiej klasy komponentów (pianka termoelastyczna w takich materacach nie ma nic wspólnego z oryginalną pianką visco) i mają krótką gwarancję.

Jeżeli szukasz materaca na lata, który dobrze podeprze Twoje ciało, zadba o zdrowie kręgosłupa i regenerację organizmu w czasie snu, a przy tym zapewni warunki wolne od substancji uczulających i szkodliwych dla zdrowia, zwróć uwagę na kilka konkretnych parametrów. Od razu pokażą one, czy masz do czynienia z produktem odpowiedniej jakości. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Jaki materac wybrać?

Teraz przybliżymy Ci jeden z certyfikatów, które otrzymują tylko najlepszej jakości materace, odpowiednie m.in dla par, osób z problemami z kręgosłupem czy dla alergików. Dowiedz się, co to jest certyfikat AEH i co oznacza dla Twojego snu.

Co to jest certyfikat jakości AEH?

Mówiąc najprościej, to certyfikat, który gwarantuje, że materac wykonany został z materiałów bezpiecznych dla zdrowia i przyjaznych alergikom, jego wkład zapewnia prozdrowotne podparcie całego ciała, a przy jego produkcji użyto tylko wysokiej jakości materiałów. Certyfikat przyznawany jest przez Szwajcarskie Laboratorium Sleep-Lab, które ocenia materace pod względem 4 głównych kryteriów:

 • ergonomii,
 • higieny,
 • klimatu,
 • trwałości.

Materac spełniający wszystkie 4 kryteria otrzymuje prestiżowy certyfikat, który świadczy o tym, że sprosta on najwyższym oczekiwaniom. Sprawdź, co dokładnie oznaczają wymienione wyżej kryteria.

Zobacz również: Certyfikat Oeko-Tex – dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Uśmiechnięta para testuje nowy materac

Certyfikat jakości AEH – wyznaczniki

Co dokładnie jest poddawane ocenie i co dla Ciebie oznacza przyznanie danemu modelowi certyfikatu AEH?

Ergonomia

Ten parametr ma określić, w jakim stopniu materac pozwala na optymalne ułożenie ciała w czasie snu, a co za tym idzie – jak układa się kręgosłup na materacu. Materac, który dba o nasze zdrowie i kręgosłup, powinien umożliwiać takie ułożenie ciała, gdzie zachowujemy naturalną pozycję.

Materac z certyfikatem AEH:

 • pozwala na optymalne ułożenie ciała,
 • redukuje nacisk zwrotny ze strony materaca,
 • zmniejsza napięcie mięśni,
 • wspomaga regenerację organizmu w czasie snu.

Higiena

To kluczowy parametr nie tylko dla alergików. Dzięki niemu masz pewność, że materac zapewni Ci higieniczne środowisko snu. By spełnić to kryterium, materac i jego pokrowiec muszą pozwalać na swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz wkładu i na odprowadzanie wilgoci.

Materac z certyfikatem AEH:

 • niweluje ryzyko rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy,
 • zapewnia higieniczne, świeże i suche środowisko snu,
 • chroni przed powstawaniem brzydkich zapachów.

Sprawdź też: Jak dbać o materac?

Klimat

Materac nie tylko powinien zapewniać dobre podparcie i higieniczne warunki do odpoczynku, ale też dbać o Twój komfort w czasie snu. Jest on zaś ściśle związany z poziomem wilgotności i temperaturą. Materac zatem musi dobrze odprowadzać i odparowywać wilgoć, ale też dbać o to, by ciało nie wychładzało się, ani nie przegrzewało w czasie snu.

Materac z certyfikatem AEH:

 • umożliwia dobrą cyrkulację powietrza w materacu,
 • reguluje poziom wilgotności i temperaturę.

Trwałość

Dobry materac to taki, który będzie dbał o zdrowy sen przez długie lata. By materac uzyskał certyfikat jakości produktu, musi przejść szereg testów. W ich czasie badana jest jego odporność na nacisk, odkształcenia, a nawet reakcja na wilgoć i zmieniającą się temperaturę.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać, że materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki?

Zbliżenie na wkład materaca

Certyfikaty jakości AEH – jakie produkty są nimi oznaczone?

Wiesz już, co to jest certyfikat jakości produktu. Jak szybko i łatwo rozpoznać materac z certyfikatem AEH? Taki materac:

 • posiada minimum 10-letnią gwarancję,
 • ma wkład odporny na odkształcenia i deformację.

Certyfikaty jakości AEH są wyznacznikiem jakości dla producentów materacy i dla użytkowników. Inwestując w materac z certyfikatem AEH, masz pewność, że wybierasz produkt sprawdzony, wykonany z najwyższej jakości komponentów i spełniający rygorystyczne wymagania, które gwarantują Twój zdrowy i komfortowy sen.

Jakie dokładnie materace posiadają certyfikat jakości AEH?

Kup materac z certyfikatem AEH w naszym sklepie internetowym i skorzystaj z promocji Testuj 30 nocy. Upewnij się w swoim wyborze w najbardziej komfortowych warunkach, czyli u siebie w domu. Dodatkowo zapewniamy profesjonalne wsparcie w wyborze materaca – nasi doradcy dostępni są na czacie, przez infolinię i maila.