Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

OCHRANIACZ NA MATERAC – CZY WARTO?

Małe dziecko, pies czy zwykłe losowe sytuacje, jak np. rozlana kawa, mogą sprawić, że łóżko przestanie być czystym i higienicznym miejscem do odpoczynku. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zabezpieczyć swój materac przed zalaniem i zabrudzeniem.

SPIS TREŚCI

 1. Ochrona na materac – dlaczego warto ją mieć?
 2. Ochraniacze na materac – rodzaje?
 3. Ochraniacz na materac – kiedy jest potrzebny?

W artykule Jak dbać o materac podkreślamy rolę, jaką w dbaniu o materac pełni ochraniacz na materac. Zdecydowanie zalecamy każdej osobie zainwestowanie w ten niedrogi, a bardzo ważny produkt. Sprawdź, dlaczego każdemu bez wyjątku przyda się ochrona na materac i jakie wersje tego produktu możesz znaleźć na rynku. Wyjaśniamy też, w jakich sytuacjach zdecydowanie warto stosować dodatkową ochronę na materac.

Ochrona na materac – dlaczego warto ją mieć?

Ochraniacz to nic innego jak pierwsza linia obrony chroniąca wkład Twojego materaca. Pozwala na uniknięcie ewentualnych zmartwień i dodatkowej pracy związanej z czyszczeniem materaca z trudnych do usunięcia zabrudzeń. To też rozwiązanie wysoko cenione przez alergików. Ochraniacz na materac jest dodatkową barierą chroniącą pokrowiec i materac przed zniszczeniem. Chroni zarówno sam pokrowiec przed zabrudzeniem czy rozdarciem, jak i sprężyny oraz pianki tworzące wkład materaca przed wnikaniem w nie zanieczyszczeń.

Ochraniacz zapobiega przenikaniu w głąb materaca kurzu, potu, włosów i naskórka – czyli codziennych zanieczyszczeń, które zostają na materacu. Stosując dodatkową ochronę na materac, niwelujemy ryzyko rozwoju roztoczy i pleśni we wkładzie. Co więcej, nieprzemakalny ochraniacz na materac nie pozwala wilgoci przedostać się do materaca, tym samym zapewniając dużo bardziej higieniczne i antyalergiczne środowisko snu.

Zwróć też uwagę na to, że – w odróżnieniu od właściwego pokrowca materaca – ochraniacz można znacznie lepiej i łatwiej wyczyścić, piorąc go w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 95°C). Zdjęcie i ponowne założenie ochraniacza jest dużo łatwiejsze niż zdjęcie samego pokrowca, szczególnie przy większych materacach.

Zobacz również: Jak prać pokrowiec na materac?

"Ochraniacz

Ochraniacze na materac – rodzaje

Ochraniacz na materac to produkt szczególnie rekomendowany, gdy na materacu śpią małe dzieci, osoby wymagające opieki, chorzy na astmę i alergicy. W zależności od naszych potrzeb i sytuacji możemy wybrać jeden z dwóch głównych rodzajów dodatkowej ochrony na materac. Zależnie od tego, jak często ma być ona używana, jaki efekt chcesz osiągnąć i dlaczego się na nią decydujesz, możesz wybrać podkład na materac albo ochraniacz na materac nieprzemakalny.

Ochraniacze na materac w formie podkładu

To dodatkowa warstwa, którą rozkładasz na wierzchu materaca. Gumki wszyte w taki podkład skutecznie uniemożliwiają przesuwanie się tej warstwy w czasie naszego snu. Dobrej jakości podkład na materac jest przewiewny, lekki i odpowiedni dla alergików. Zwróć uwagę, żeby podkład posiadał certyfikat Oeko-Tex, który zagwarantuje, że produkt został przebadany i nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia.

Prześcieradło i nieprzemakalny ochraniacz na materac w jednym

Takie prześcieradło z jednej strony ma warstwę bardzo przyjemnej w dotyku, organicznej bawełny, z drugiej natomiast oddychającą, ale nieprzemakalną membranę. Na całej długości ochraniacza wszyta jest gumka, która pozwala wygodnie założyć prześcieradło na materac. Główne zalety tego produktu to:

 • nieprzemakalność,
 • przyjazne dla zdrowia materiały, które sprawdzą się również w przypadku alergików,
 • wygodny sposób mocowania,
 • wielozadaniowość.

Jak wspomnieliśmy powyżej, taki ochraniacz możesz spokojnie używać jako prześcieradło na materac, nie musisz przykrywać go kolejną warstwą. Produkt ma łączyć w sobie cechy ochraniacza i prześcieradła, dlatego jest tak miękki i przyjemny w dotyku, a jednocześnie oddychający i nieprzemakalny. Wodoodporny ochraniacz na materac jest oddychającym produktem, który z jednej strony nie pozwala na przenikanie zanieczyszczeń w głąb materaca, a z drugiej umożliwia dobrą wentylację wkładu.

Przeczytaj także: Kiedy wymienić materac na nowy?

Ochraniacz na materac – kiedy jest potrzebny?

Tak naprawdę – zawsze. Zdecydowanie prościej jest uprać sam ochraniacz niż pokrowiec na materac. Taki produkt chroni też wkład materaca przed zalaniem. W konkretnych sytuacjach stosowanie ochrony na materac jest natomiast wyraźnie wskazane:

 • jeżeli zależy Ci na czystym środowisku snu,
 • jeżeli masz małe dzieci, psa lub kota,
 • jeżeli z materaca korzysta alergik, osoba starsza lub wymagająca opieki,
 • jeżeli chcesz po prostu zadbać o materac.

Inwestycja w matę ochronną lub ochraniacz na materac nieprzemakalny to wydatek, który zdecydowanie wart jest swojej ceny, a samo w sobie rozwiązanie nie ma tak naprawdę wad.

Zobacz polecany przez naszych klientów nieprzemakalny, organiczny ochraniacz na materac Velfont Respira. A jeżeli zastanawiasz się, czy na ochronę nie jest już za późno i czy nie warto po prostu wymienić materaca na nowy model – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań finansowych. Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego SypialniaPlus.