Małe dziecko, pies czy zwykłe losowe sytuacje, jak np. rozlana kawa, mogą sprawić, że łóżko przestanie być czystym i higienicznym miejscem do odpoczynku. Jak w prosty sposób możesz zabezpieczyć swój materac przed zalaniem i zabrudzeniem? Najlepszym rozwiązaniem jest ochraniacz na materac. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto go mieć.

SPIS TREŚCI:

 1. Ochrona na materac – dlaczego warto ją mieć?
 2. Ochraniacze na materac – rodzaje?
 3. Ochraniacz na materac – kiedy jest potrzebny?

W artykule Jak dbać o materac podkreślamy rolę, jaką w dbaniu o materac pełni ochraniacz na materac. Zdecydowanie zalecamy każdej osobie zainwestowanie w ten niedrogi, a bardzo ważny produkt. Sprawdź, dlaczego każdemu bez wyjątku przyda się ochrona na materac i jakie wersje tego produktu możesz znaleźć na rynku. Wyjaśniamy też, w jakich sytuacjach zdecydowanie warto stosować dodatkową ochronę na materac.

Ochrona na materac – dlaczego warto ją mieć?

Ochraniacz to nic innego jak pierwsza linia obrony chroniąca wkład Twojego materaca. Pozwala na uniknięcie ewentualnych zmartwień i dodatkowej pracy związanej z czyszczeniem materaca z trudnych do usunięcia zabrudzeń. To też rozwiązanie wysoko cenione przez alergików. Ochraniacz na materac jest dodatkową barierą chroniącą pokrowiec i materac przed zniszczeniem. Chroni zarówno sam pokrowiec przed zabrudzeniem czy rozdarciem, jak i sprężyny oraz pianki tworzące wkład materaca przed wnikaniem w nie zanieczyszczeń.

Ochraniacz zapobiega przenikaniu w głąb materaca kurzu, potu, włosów i naskórka – czyli codziennych zanieczyszczeń, które zostają na materacu. Stosując dodatkową ochronę na materac, niwelujemy ryzyko rozwoju roztoczy i pleśni we wkładzie. Co więcej, nieprzemakalny ochraniacz na materac nie pozwala wilgoci przedostać się do materaca, tym samym zapewniając dużo bardziej higieniczne i antyalergiczne środowisko snu.

Zwróć też uwagę na to, że – w odróżnieniu od właściwego pokrowca materaca – ochraniacz można znacznie lepiej i łatwiej wyczyścić, piorąc go w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 95°C). Zdjęcie i ponowne założenie ochraniacza jest dużo łatwiejsze niż zdjęcie samego pokrowca, szczególnie przy większych materacach.

Zobacz również: Jak prać pokrowiec na materac?

"Ochraniacz

Ochraniacze na materac – rodzaje

Ochraniacz na materac to produkt szczególnie rekomendowany, gdy na materacu śpią małe dzieci, osoby wymagające opieki, chorzy na astmę i alergicy. W zależności od naszych potrzeb i sytuacji możemy wybrać jeden z dwóch głównych rodzajów dodatkowej ochrony na materac. Zależnie od tego, jak często ma być ona używana, jaki efekt chcesz osiągnąć i dlaczego się na nią decydujesz, możesz wybrać podkład na materac albo ochraniacz na materac nieprzemakalny.

Ochraniacze na materac w formie podkładu

To dodatkowa warstwa, którą rozkładasz na wierzchu materaca. Gumki wszyte w taki podkład skutecznie uniemożliwiają przesuwanie się tej warstwy w czasie naszego snu. Dobrej jakości podkład na materac jest przewiewny, lekki i odpowiedni dla alergików. Protektor na materac z gumkami to przede wszystkim ochrona przed zabrudzeniem i zaciągnięciem pokrowca materaca. Takie nakładki często nie zapewniają ochrony przed zamoczeniem, ale skutecznie ochronią wkład materaca przed zanieczyszczeniami. Sprawdź pikowaną nakładkę na materac.

Nakładka na materac chroni wkład przed zabrudzeniami

Prześcieradło i nieprzemakalny ochraniacz na materac w jednym

Takie prześcieradło z jednej strony ma warstwę bardzo przyjemnej w dotyku, organicznej bawełny, z drugiej natomiast oddychającą, ale nieprzemakalną membranę. Na całej długości ochraniacza wszyta jest gumka, która pozwala wygodnie założyć prześcieradło na materac. Główne zalety tego produktu to:

 • nieprzemakalność,
 • przyjazne dla zdrowia materiały, które sprawdzą się również w przypadku alergików,
 • wygodny sposób mocowania,
 • wielozadaniowość.

Jak wspomnieliśmy powyżej, taki ochraniacz możesz spokojnie używać jako prześcieradło na materac, nie musisz przykrywać go kolejną warstwą. Produkt ma łączyć w sobie cechy ochraniacza i prześcieradła, dlatego jest tak miękki i przyjemny w dotyku, a jednocześnie oddychający i nieprzemakalny. Wodoodporny ochraniacz na materac jest oddychającym produktem, który z jednej strony nie pozwala na przenikanie zanieczyszczeń w głąb materaca, a z drugiej umożliwia dobrą wentylację wkładu.

Nieprzemakalny ochraniacz na materac

Przeczytaj także: Kiedy wymienić materac na nowy?

Ochraniacz na materac – kiedy jest potrzebny?

Tak naprawdę – zawsze. Zdecydowanie prościej jest uprać sam ochraniacz niż pokrowiec na materac. Taki produkt chroni też wkład materaca przed zalaniem. W konkretnych sytuacjach stosowanie ochrony na materac jest natomiast wyraźnie wskazane:

 • jeżeli zależy Ci na czystym środowisku snu,
 • jeżeli masz małe dzieci, psa lub kota,
 • jeżeli z materaca korzysta alergik, osoba starsza lub wymagająca opieki,
 • jeżeli chcesz po prostu zadbać o materac.

Inwestycja w matę ochronną lub ochraniacz na materac nieprzemakalny to wydatek, który zdecydowanie wart jest swojej ceny, a samo w sobie rozwiązanie nie ma tak naprawdę wad.

Zobacz polecany przez naszych klientów nieprzemakalny, organiczny ochraniacz na materac Senpuro BlancoA jeżeli zastanawiasz się, czy na ochronę nie jest już za późno i czy nie warto po prostu wymienić materaca na nowy model – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań finansowych.