Pokrowiec na materac pełni rolę estetycznego opakowania materaca, które często od razu przyciąga nasz wzrok. Ciekawe pikowanie, elegancki haft – sam wygląd pokrowca potrafi grać dużą rolę przy dokonywaniu ostatecznego wyboru. Pokrowiec jest też elementem końcowym wpływającym na komfort, jaki odczuwamy, leżąc na materacu. Pokrowce na materac pełnią cichą rolę pierwszoplanową w ochronie wkładu materaca i w dbaniu o komfort naszego snu. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze. Zobacz również, jaki pokrowiec na materac może się sprawdzić w Twoim przypadku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Pokrowce na materac – jakie są rodzaje
  2. Dlaczego pokrowce materacowe są tak ważne?
  3. Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Pokrowce na materac – jakie są rodzaje

Jest bardzo wiele rodzajów pokrowców. Są zarówno pokrowce naturalne, z materiałów takich jak bawełna, len czy tencel, ale są też pokrowce z domieszką sztucznych materiałów, jak poliester i wiskoza. Kolejnym rodzajem są pokrowce uszyte z nowoczesnych materiałów, jak np. pokrowiec z nanorurkami, czyli pokrowiec CoolMax.

Niektóre materace wyposażone są w dedykowane, niezdejmowane pokrowce. Popularniejszym rozwiązaniem jest natomiast pokrowiec na materac na zamek, który umożliwia zdjęcie pokrowca i ubranie go w pralce.

Pokrowce dzielą się na te, które szybko się mechacą czy przecierają i na takie, które nie tylko na długo zachowują swoje właściwości, ale też posiadają odpowiednie certyfikaty. Dobrej jakości pokrowiec na materac jest nie tylko przyjemny w dotyku, ale też dobrze pochłania i odprowadza wilgoć oraz wspiera prawidłową termoregulację.

Zobacz również: Jak prać pokrowiec na materac?

ciekawostka na temat tkaniny Tencel

Dlaczego pokrowce materacowe są tak ważne?

Pokrowiec na materac jest istotny, ponieważ wpływa na nasze odczucia, gdy leżymy na materacu. Cienki i elastyczny uwydatni konstrukcję materaca, a wrażenie będzie bardziej twarde lub bardziej miękkie, w zależności od pianek umieszczonych bezpośrednio pod nim. Gruby i pikowany pokrowiec na materac rozproszy cechy wkładu materaca, niejako izolując pierwsze warstwy, a sam w sobie zapewni miękkie i lekko otulające uczucie.

Pomijając kwestię indywidualnego odczucia komfortu, pokrowce w materacach stanowią przede wszystkim barierę między naszą skórą, a wkładem materaca. Dlatego tak istotne jest, by pokrowiec miał cechy, pozwalające na sen w suchym, higienicznym środowisku.

Przeczytaj także: Higiena snu – co to jest?

Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Pokrowiec zintegrowany z materacem czy też pokrowiec na materac na zamek ze względów czysto estetycznych powinien być miły dla oka, ale przede wszystkim musi być solidnie wykonany, wygodny do czyszczenia, oddychający i przyjemny w dotyku. Reszta zmiennych zależy od Twojego gustu, wymagań i kwestii zdrowotnych. Jeśli np. cierpisz na alergię na roztocza czy pleśń, powinieneś zwrócić dokładniejszą uwagę na to, jaki pokrowiec ma wybierany przez Ciebie materac.

Pamiętaj też, że dostępne na rynku pokrowce, wykorzystujące nowoczesne rozwiązania i technologie mogą znacznie podnieść komfort Twojego odpoczynku, o czym piszemy poniżej. Wśród takich innowacyjnych rozwiązań znajdziesz między innymi pokrowiec nieprzemakalny na materac, który docenią rodzice małych dzieci, właściciele psów lub osoby cierpiące na nadmierną potliwość.

POKROWCE W MATERACACH DLA ALERGIKÓW

Pomimo tego, że wszystkie pokrowce w dobrej jakości materacach są antyalergiczne, to część z nich ma dodatkowe cechy polepszające jakość odpoczynku tej grupie osób. Są to dedykowane pokrowce dla alergików. Pokrowce materacowe, takie jak Velvet i ZeoCase, wykorzystują nowoczesne technologie, niwelując ryzyko rozwoju bakterii i drobnoustrojów na powierzchni materaca. W Velvecie jest to technologia Purotex wykorzystująca mikrokapsułki z probiotykami, a w pokrowcu ZeoCase to z kolei unikalny minerał Zeolit.

Z kolei pokrowce w ekologicznych materacach Halsa, szyte z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna, to gwarancja higienicznego środowiska snu. Wyróżnia je bardzo dobre odprowadzanie wilgoci z powierzchni materaca – a to podstawa zachowania hipoalergicznych właściwości materaca.

Jeżeli zatem szukasz materaca dla alergika, niekoniecznie musisz ograniczać się tylko do modeli, w których jest pokrowiec na materac na zamek. Pokrowce dedykowane, zintegrowane z materacem mogą mieć właśnie unikalne cechy, idealne dla tej grupy użytkowników.

Baner Materac piankowy dla alergika sprawdź modele

POKROWCE POLECANE PRZY NADMIERNEJ POTLIWOŚCI

Jaki pokrowiec na materac polecamy dla osób z nadmierną potliwością? Wbrew pozorom wcale nie musi być to pokrowiec nieprzemakalny. Na materac dla osoby cierpiącej na nadmierną potliwość świetnie sprawdzi się oddychający pokrowiec, szybko odprowadzający wilgoć. Na pierwsze miejsce wysuwają się szczególnie pokrowce materacowe z naturalnych materiałów, jak bawełna i len – czyli ekologiczne i naturalne materace szwedzkich marek Hilding i Halsa.

Prócz tego dla tej grupy użytkowników dobrym rozwiązaniem będą pokrowce wykorzystujące nowoczesne technologie: CoolMax w materacach Foam Royal, ZeoCase w materacach marki Curem, Tencel w materacach Hamilton. Co czyni te pokrowce na materac szczególnie odpowiednimi dla tej grupy osób? Wszystkie z nich bardzo sprawnie odparowują nadmiar wilgoć i rozprowadzają ciepło generowane przez nasze ciało. Dzięki temu zapewniają chłodniejszą i bardziej suchą powierzchnię spania.

Jaki pokrowiec na materac wybrać, kiedy jest ich tak wiele do wyboru? Przede wszystkim zastanów się, jakich cech szukasz i jakiego rodzaju komfortu – Twoja wygoda jest najważniejsza.

Jeżeli cierpisz na alergię na roztocza czy pleśń lub jeśli nadmiernie pocisz się w czasie snu albo też jeśli budzisz się zziębnięty bądź odwrotnie – czujesz, że zbyt „grzejesz” się w nocy – warto pamiętać o tym, przy wyborze materaca. Dobór odpowiedniego modelu, ubranego w dedykowany pokrowiec może wyeliminować bądź złagodzić problem, z którym się zmagasz.

Cenisz ekologię i zrównoważone podejście do produkcji? Wybierając materac w naturalnym pokrowcu, możesz pozostać wierny swoim przekonaniom. A jeżeli nie masz określonych wymagań, ale jesteś estetą, nie wahaj się przez wybraniem pokrowca, który po prostu bardziej Ci się podoba. Jak widzisz, pokrowce na materac to bardzo szeroka grupa produktów, bez problemu znajdziesz więc taki, który spełni Twoje oczekiwania.

Jeżeli natomiast nie jesteś pewien, jakie pokrowce materacowe będą najlepsze dla Ciebie lub Twoich bliskich, napisz do nas na czacie lub zadzwoń. Pomożemy Ci odnaleźć się w gąszczu produktów i dobrać taki, który będzie spełniał wszystkie stawiane przez Ciebie wymagania.