Osoby cierpiące na alergie, szczególnie na roztocza, pleśni czy sierść zwierząt, powinny wziąć ten fakt pod uwagę przy wyborze materaca i sprawdzić przede wszystkim materac antyalergiczne. Czy wiesz, dlaczego i jaki jest związek między materacem a komfortowym snem alergika? Jaki materac dla alergika wybrać? Wyjaśniamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dobry materac dla alergika – dlaczego jest tak ważny?
  2. Materace dla alergików – najważniejsze cechy
  3. Materac antyalergiczny – budowa
  4. Jaki materac dla alergika wybrać? Polecane modele

Sypialnia powinna być miejscem relaksu i spokojnego odpoczynku. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie środowisko snu, nie będziemy w stanie w pełni skorzystać z zalet nocnego odpoczynku. Katar, kaszel czy łzawienie i pieczenie oczu, będące powszechnymi objawami reakcji alergicznej, mogą skutecznie uniemożliwić zaśnięcie, a także spokojne, nieprzerwane przespanie całej nocy.

Co więcej, problemy z oddychaniem, obrzęk dróg oddechowych i zatkany nos często wywołują uporczywe chrapanie. Związany z objawami alergii ogólny dyskomfort może powodować bezsenność, a alergicy należą niestety do grupy osób bardziej narażonych na zaburzenia snu. Jeżeli zauważasz u siebie zaostrzone objawy alergii, szczególnie w nocy czy po przebudzeniu, zwróć uwagę na warunki panujące w Twojej sypialni.

Materac to oczywiście niejedyny potencjalny sprawca całego zamieszania, ale jest on jedną z tych rzeczy, nad których wyborem masz pełną kontrolę. Warto więc wybrać taki, który zadba o antyalergiczne środowisko snu, czyli po prostu materac antyalergiczny.

Dobry materac dla alergika – dlaczego jest tak ważny?

Zastanawiasz się, dlaczego akurat materace antyalergiczne mogą wpłynąć na komfort snu alergików? Wystarczy, że uświadomisz sobie, ile godzin codziennie spędzasz w łóżku, stykając się z materacem całą powierzchnią ciała i oddychając nim. Pamiętaj, że na materacu pozostają resztki naskórka, włosy, kurz i pot, a ciepłe, wilgotne środowisko to idealna pożywka do rozwoju bakterii, pleśni i roztoczy, którymi oddychasz i tak jak napisaliśmy wyżej – stykasz się całym ciałem. Alergeny mają więc łatwą drogę dostępu do Twoich dróg oddechowych i skóry.

W poniższym artykule omówimy, na co warto zwrócić uwagę, kupując materac dla alergika. Szczegółowe informacje pomogą Ci zawęzić wybór do konkretnych rodzajów materacy, a jeżeli szukasz gotowych odpowiedzi, to kompleksowe recenzje znajdziesz w artykule: Materac piankowy dla alergika. Omawiamy tam wybrane materace, które możemy z pełnym przekonaniem polecić właśnie alergikom.

Sprawdź także: Higiena snu – co to jest?

Mężczyzna uśmiecha się delikatnie przez sen

Materace dla alergików – najważniejsze cechy

Jakie są najważniejsze cechy dobrego materaca przy alergii na roztocza, pleśni lub sierść zwierząt? Co takiego powinien zapewniać materac dla alergika? Mówiąc najprościej, musi to być model, który zmniejszy obecność alergenów w sypialni i pomoże zapewnić przestrzeń sprzyjającą efektywnemu odpoczynkowi tej wymagającej grupie użytkowników.

Przede wszystkim materac antyalergiczny musi mieć tak zbudowany wkład, by mogła w nim zachodzić swobodna wymiana powietrza. Dobra wentylacja wewnątrz materaca to gwarancja, że nie będzie się w nim gromadzić kurz, a wilgoć łatwo będzie odparowywać.

Na początku przede wszystkim zwróć uwagę na pokrowiec. Najlepiej, by materace antyalergiczne miały pokrowce zdejmowane, pralne i wolne od drażniących substancji. Wiele z dostępnych na rynku materacy wyposażonych jest w pokrowce posiadające certyfikat Oeko-Tex Standard, który gwarantuje, że do produkcji tego pokrowca nie zostały wykorzystane substancje szkodliwe dla zdrowia.

Zobacz też: Roztocza w łóżku. Jak pozbyć się roztoczy?

Producenci tacy jak Hilding, Foam Royal czy Curem zadbali o jeszcze wyższą ochronę:

• Specjalistyczny pokrowiec Velvet z innowacyjną technologią Purotex wykorzystuje naturalne probiotyki. Mikrokapsułki zawarte w pokrowcu pękają stopniowo, uwalniając probiotyki zwalczające alergeny, będące przyczyną alergii na kurz i astmy.

• Pokrowiec ZeoCase, zastosowany w materacach marki Curem, również powstrzymuje wnikanie i rozmnażanie się roztoczy i innych drobnoustrojów.

• Przekładka FeelDrought, którą opracowała marka Foam Royal, swoją strukturą przypomina teflon. Uniemożliwia rozwój pleśni, roztoczy i bakterii, dzięki temu, że idealnie odprowadza wilgoć z wnętrza materaca.

Przeczytaj także: Jak wyczyścić materac?

Materac antyalergiczny – budowa

Powszechną opinią wśród osób zastanawiających się, jaki materac dla alergika wybrać, jest pogląd, że nie poleca się takim osobom materacy sprężynowych, gdyż w ich wkładzie jest zbyt dużo pustej przestrzeni, w której może zalegać kurz i rozwijać się roztocza. Czy jest to prawda?

Faktycznie, materace piankowe mają dużo bardziej zwartą konstrukcję (nie należy tego jednak mylić z twardością materaca, ponieważ są to odrębne kwestie). Warto jednak pamiętać, że materace sprężynowe z „wyższej półki” zapewniają wentylację wkładu na takim poziomie, że nie gromadzą wewnątrz zanieczyszczeń. Powietrze swobodnie cyrkuluje w środku materaca, zapewniając higieniczne i czyste środowisko snu przez długie lata. Dlatego materace antyalergiczne to zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe. Masz więc bardzo szeroki wybór i możesz bez problemu znaleźć materac, który zapewni Ci nie tylko zdrowe warunki snu, ale też i podparcie, jakiego potrzebujesz.

Drugą kwestią są materace z naturalnymi materiałami, takimi jak lateks, wełna czy końskie włosie. O ile samo w sobie włosie końskie może uczulać konkretną grupę użytkowników, o tyle warto pamiętać, że naturalna wełna czy bawełna to surowce, które mają wyjątkowe właściwości, a syntetyczne materiały często naśladują cechy produktów naturalnych. Wełna, bawełna czy len w naturalny sposób są oddychające i bardzo dobrze odprowadzają wilgoć oraz są odporne na rozwój roztoczy.

Co więcej, materace antyalergiczne wykorzystujące naturalne materiały często posiadają międzynarodowe certyfikaty ekologiczne. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz materac, w którym każdy etap produkcji – od pozyskania surowca, przez jego obróbkę, po wykończenie całego materaca – był objęty bardzo restrykcyjną kontrolą, gwarantującą, że prezentowany produkt jest wolny od szkodliwych substancji. Czy można więc znaleźć materac dla alergika z dodatkiem naturalnych materiałów? Zdecydowanie tak. Warto jednak sprawdzić, czy posiada on odpowiednie certyfikaty.

Sprawdź też: Certyfikat jakości AEH – co oznacza?

Ciekawostka: Ważna jest nie tylko budowa materaca, ale to z czego jest uszyty pokrowiec

Jaki materac dla alergika wybrać?

Jeżeli nie chcesz porównywać ze sobą wielu modeli materacy o różnych wkładach i zależy Ci na tym, by jak najbardziej uprościć wybór materaca dla osoby z alergią, wówczas warto skupić się po prostu na materacach piankowych. Materac antyalergiczny piankowy to rozwiązanie, które docenią nawet bardzo wymagający użytkownicy – pod warunkiem jednak, że będziesz pamiętać o tym, że taki materac musi spełniać określone kryteria.

Przy wyborze materaca piankowego warto przede wszystkim zwrócić uwagę, aby warstwy pianki miały odpowiednie nacięcia pozwalające na dobrą wentylację wkładu. Dużą wagę przywiązujemy do wspomnianej wentylacji, gdyż to właśnie dzięki niej powietrze może cyrkulować wewnątrz materaca, niwelując ryzyko rozwoju pleśni czy roztoczy. Brak nacięć w piankach o zwartej, a nie otwartokomórkowej strukturze może powodować efekt „kanapki”, w której powietrze zalega, a wilgoć nie ma jak odparowywać.

Poznaj dokładniej polecane przez modele: Materac piankowy dla alergika

Materace piankowe dla alergika - sprawdź polecane modele

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaki materac dla alergika wybrać i jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni – napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie Ci doradzimy i pomożemy w wyborze. Pamiętaj też, że materace antyalergiczne, które znajdziesz w naszym sklepie, są objęte promocją Testuj 30 nocy. Możesz więc przetestować materac w najbardziej komfortowych warunkach – u Ciebie w domu.