Jak dbać o materac?

Kiedy już podjęliśmy decyzję i wybraliśmy konkretny model, nie możemy zapomnieć o tym, że aby materac zachował swoją higieniczność i zapewniał nam dobre warunki do odpoczynku to konieczna jest jego ochrona i odpowiednia pielęgnacja. Im wyższa jakość materaca i tworzących go komponentów, tym też dłuższa jego żywotność, ale mimo wszystko materac to przedmiot, którego nie wrzucimy do pralki, ani nie rozłożymy na czynniki pierwsze, żeby go wysuszyć. Dlatego warto wiedzieć jak dbać o materac i w razie pechowego przypadku, jak ten materac wyczyścić.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów jak dbać o materac, ale przede wszystkim chcemy zwrócić Twoją uwagę na podstawową kwestię:

Aby zadbać o materac zdecydowanie zalecane jest wyposażyć się w ochraniacz na materac, najlepiej nieprzemakalny. Taki ochraniacz to dodatkowa bariera wydłużająca żywotność materaca i chroniącą pokrowiec oraz wkład materaca przed zaniszczeniem. Ochraniacz na materac zabezpiecza nie tylko warstwę zewnętrzną materaca, np. przed zmechaceniem, czy rozdarciem pokrowca, ale też, w przypadku nieprzemakalnych ochraniaczy, chroni wkład materaca. Nie dopuszcza do zalania i zanieczyszczenia nadmierną wilgocią pokrowca, pianek, sprężyn, etc. Co więcej, nieprzemakalne ochraniacze posiadają tak gęstą membranę, że znacznie niwelują problem wnikania w głąb materaca roztoczy, włosów i kurzu, tym samym zapewniając dużo lepsze warunki snu dla alergików. A przede wszystkim - przedłużając okres, w którym materac stanowi higieniczne środowisko snu.

Bez względu jednak na to, czy posiadamy ochraniacz na materac pozostaje nadal kilka czynności, dzięki którym zadbamy o miejsce, na którym śpimy:

Używanie stelaża

Nie kładziemy materaca na podłodze, bo to najprostsza droga do tego, by materac, który w takiej sytuacji nie ma jak “oddychać”, zaczął gromadzić wilgoć. Stelaż nie tylko umożliwia odpowiednią wentylację materaca, ale też dba o jego wkład, zapewniając dobre podparcie całej powierzchni materaca.

Wietrzenie materaca

Raz na jakiś czas, np. kiedy nie ma nas dłużej w domu, warto zdjąć pokrowiec z materaca i przewietrzyć w ten sposób wkład materaca. Umożliwiamy tym samym lepsze odparowanie wilgoci z wkładu i pomagamy mu zachować świeżość.

Odkurzanie materaca

Regularnie odkurzajmy pokrowiec, by oczyścić go z drobnych zanieczyszczeń, kurzu, czy włosów i naskórka.

Pranie pokrowca

Nie zapominajmy o praniu pokrowca - w maksymalnej temperaturze jaką producent zaleca, przy użyciu prostych płynów lub proszków do prania. Należy jednak pamiętać, że niewskazane jest stosowanie płynów zmiękczających, ponieważ zatykają one pory tkaniny i dzianina przestaje należycie oddychać.

Odwracanie materaca

Warto raz na 6 miesięcy odwrócić materac o 180st w linii głowa-nogi, jeżeli posiadamy materac jednostronny. W przypadku materacy dwustronnych, powinniśmy korzystać z tej właściwości i odwracać materac na drugą stronę. W ten sposób nie “wygniatamy” materaca w jednej sposób i umożliwiamy lepszą wentylację wkładu.

Nie zginamy materaca

W przypadku, kiedy musimy przetransportować już rozpakowany materac pamiętajmy, żeby go nie zginać i nie składać, bo w bardzo prosty sposób moglibyśmy uszkodzić wkład materaca.

Bez szaleństw :)

Nie skaczmy po materacu. Materac to nie trampolina i chociaż dobrej jakości pianki i sprężyny mają wysoką tolerancję na nacisk, to zdecydowanie nie przedłużamy żywotności materaca, jeśli traktujemy go jak plac zabaw.

Kilka prostych kroków do komfortowego snu

W należytym dbaniu o materac nie ma dużej filozofii, wystarczy pamiętać o kilku prostych krokach, szczególnie jeśli z materaca będą również korzystały dzieci lub zwierzęta.

Żeby zadbać o materac piankowy, czy sprężynowy i zapewnić sobie zdrowe i higieniczne warunki do odpoczynku warto przede wszystkim:

  • zaopatrzyć się w ochraniacz na materac, najlepiej nieprzemakalny
  • odkurzać pokrowiec materaca
  • prać pokrowiec, nie stosując płynów do zmiękczania tkanin
  • nie kłaść materaca bezpośrednio na podłodze

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Juz posiadasz konto?
Logowanie Lub Resetowanie hasła