JAK PRAĆ POKROWIEC NA MATERAC? INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Niedoceniany, cichy bohater, czyli pokrowiec na materac. Właśnie on dba o to, by nasz materac pozostał czysty i higieniczny przez długie lata. By tak się jednak stało, musimy o ten pokrowiec odpowiednio zadbać. Jak prać pokrowiec na materac? Wyjaśniamy w tym artykule.

SPIS TREŚCI

  1. Pranie pokrowca na materac – zadbaj o regularność
  2. Jak prać pokrowiec na materac? Najważniejsze zasady
  3. Jak wyprać pokrowiec na materac krok po krok?

Pokrowiec na materac stanowi dopełnienie samego materaca. Wspiera prawidłową wentylację wkładu, odprowadza wilgoć i dba o zdrowy sen także osób uczulonych na pleśni, czy roztocza. Pamiętaj jednak, że aby pokrowiec zachował swoje właściwości, należy o niego odpowiednio dbać. Jak prać pokrowiec z materaca? Opisujemy krok po kroku.

Pranie pokrowca na materac – zadbaj o regularność

Najlepszym sposobem dbania o pokrowiec na materac jest ochrona. Zawsze zachęcamy naszych klientów do stosowania nieprzemakalnych ochraniaczy, gdyż zdecydowanie ułatwia to korzystanie z materacy i przedłuża ich żywotność. Jeżeli jednak nie zdecydujesz się na korzystanie z ochraniacza (lub w sytuacji, gdy nawet i on nie uchronił pokrowca przed zabrudzeniem), wówczas powinieneś pamiętać o tym, że kluczowe jest regularne pranie pokrowca na materac.

Pokrowiec to ostatnia bariera chroniąca wkład materaca przed zawilgotnieniem i przenikaniem wszelkich zanieczyszczeń. Każdy z nas wypaca co noc 1/3 szklanki potu. Do tego dochodzą resztki naskórka, włosy, nie mówiąc już o dodatkowych zanieczyszczeniach, które pozostawiają np. zwierzęta domowe czy małe dzieci. Pokrowiec chroni materac przed wnikaniem w głąb wkładu tych zanieczyszczeń, a w efekcie – przed rozwojem pleśni, grzybów czy roztoczy, a te często są przyczyną alergii. Z tego powodu ważne jest, aby regularnie prać pokrowiec na materac – nie rzadziej niż raz na pół roku. Jeżeli jesteś alergikiem, powinieneś prać pokrowiec częściej, a jeśli ulegnie mocniejszemu zabrudzeniu, wypierz pokrowiec od razu.

Dowiedz się więcej o pokrowcach na materace

Kobieta zdejmuje pokrowiec na materac

Jak prać pokrowiec na materac? Najważniejsze zasady

Większość producentów dobrej jakości materacy wyposaża je w zdejmowane i pralne pokrowce. Jak prać pokrowiec z materaca? Na szczęście nie wymaga to specjalnych zabiegów, a już na pewno nie musisz w większości przypadków odwiedzać w tym celu specjalistycznej pralni. Wystarczą w pełni warunki domowe.

Pranie pokrowca jest wbrew pozorom bardzo proste, ale na jedną rzecz zdecydowanie musisz zwrócić uwagę – to temperatura prania. Pokrowce na materac wykonane są z bardzo różnorodnych materiałów: od klasycznej bawełny, przez tkaniny z dodatkiem probiotyków czy np. naturalnego lnu. Każdy z tych materiałów ma określoną maksymalną temperaturę prania, która pozwoli mu zachować oryginalne właściwości.

Większość pokrowców możesz prać w temperaturze 40 lub 60°C. Taka wartość pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia. Zapoznaj się również z zaleceniami producenta – powiedzą Ci, jak prać pokrowiec z materaca, który aktualnie posiadasz.

Przeczytaj również: Jak prać poduszki syntetyczne?

Kobieta rozpina pokrowiec na materac

Jak wyprać pokrowiec na materac krok po krok?

Wiesz już, dlaczego warto dbać o pokrowiec na materac. Jak prać go w domu? Bardzo prosto! Są trzy główne kroki: zdejmowanie pokrowca, ustawienie odpowiedniej temperatury, a potem suszenie pokrowca.

1. Zdejmowane pokrowce wyposażone są w zamek rozdzielczy, który pozwala rozpiąć pokrowiec po obwodzie materaca. Przed włożeniem pokrowca do pralki zapnij zamek i zwiń pokrowiec albo złóż go. W ten sposób łatwiej zmieści się do bębna i lepiej zabezpieczysz zamek.

2. Sprawdź zalecaną przez producenta temperaturę prania i czy można stosować detergenty. Materac medyczne marki Foam Royal ubrane są w pokrowce, które należy prać bez dodatku środków piorących i zmiękczających tkaniny, gdyż mogłoby to naruszyć specjalną impregnację włókien. Masz standardowy pokrowiec na materac. Jak prać go lub odplamić? Użyj standardowego proszku albo płynu do prania – najlepiej do prania białego. Unikaj raczej stosowania środków do zmiękczania tkanin.

3. Żeby wysuszyć pokrowiec na materac, najlepiej jest go rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli masz w domu suszarkę z regulacją temperatury i producent dopuszcza suszenie pokrowca w pralce, możesz skorzystać z tej opcji. Pamiętaj tylko, żeby dostosować odpowiednią temperaturę.

Pokrowiec na materac pełni bardzo istotną rolę w zakresie higieny i komfortu snu, dlatego tak ważne jest zadbanie o jego czystość. Wbrew pozorom pranie pokrowca na materac nie jest skomplikowaną czynnością. Tym bardziej warto robić to regularnie, zwłaszcza że dzięki temu sam materac posłuży nam dłużej.