Ochrona materaca to dbanie o zdrowy sen w środowisku wolnym od alergenów, ale też dobra inwestycja – w ten sposób przedłużamy żywotność materaca. Zobacz sprawdzone metody, jak dbać o materac w prosty sposób.

SPIS TREŚCI:

  1. Ochrona na materac – dlaczego warto ją stosować?
  2. Jak dbać o materac? Najważniejsze zasady
  3. Ochrona materaca – zadbaj o swój sen

Kiedy już podjęliśmy decyzję i wybraliśmy konkretny model materaca, nie możemy zapomnieć o tym, że aby zachował on swoją higieniczność i zapewniał nam dobre warunki do odpoczynku, konieczna jest jego ochrona i odpowiednia pielęgnacja.

Im wyższa jakość materaca i tworzących go komponentów, tym też dłuższa jego żywotność. Mimo wszystko materac to przedmiot, którego nie wrzucimy do pralki ani nie rozłożymy na czynniki pierwsze, żeby go wysuszyć. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o materac, jak prać materac, a w razie pechowego przypadku, jak ten materac wyczyścić z mocniejszych zabrudzeń.

Ochrona na materac – dlaczego warto ją stosować?

W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych i prostych sposobów, jak dbać o materac. Przede wszystkim chcemy jednak zwrócić Twoją uwagę na podstawową kwestię: ochrona na materac zdecydowanie ułatwia zachowanie czystości i dobrej jakości produktu. To dodatkowa warstwa, najlepiej nieprzemakalna, która stworzy barierę wydłużającą żywotność materaca i chroniącą pokrowiec oraz wkład materaca przed zniszczeniem.

Ochrona na materac to nic innego jak właśnie ochraniacz. To on zabezpiecza nie tylko warstwę zewnętrzną materaca (np. przed zmechaceniem czy rozdarciem pokrowca), ale też, w przypadku nieprzemakalnych ochraniaczy, chroni wkład materaca. Nie dopuszcza do zalania i zanieczyszczenia nadmierną wilgocią pokrowca, pianek, sprężyn, etc. Co więcej, nieprzemakalne ochraniacze posiadają tak gęstą membranę, że znacznie niwelują problem wnikania w głąb materaca roztoczy, włosów i kurzu. Tym samym zapewniają dużo lepsze warunki snu dla alergików, a przede wszystkim – przedłużają okres, w którym materac stanowi higieniczne środowisko snu.

Bez względu jednak na to, czy posiadasz ochraniacz na materac, nadal powinieneś zadbać o kilka czynności, dzięki którym zadbasz o miejsce do spania.

Łóżko z ochraniaczem nałożonym na materac

Jak dbać o materac? Najważniejsze zasady

A oto kilka prostych, sprawdzonych przez naszych Klientów metod, dzięki którym Twój materac dłużej zachowa świeżość, a jego wkład: swoje właściwości.

Używanie stelaża

Nie kładziemy materaca na podłodze, bo to najprostsza droga do tego, by materac, który w takiej sytuacji nie ma jak „oddychać”, zaczął gromadzić wilgoć. Pamiętaj, aby materac zawsze leżał na stelażu. To właśnie stelaż nie tylko umożliwia odpowiednią wentylację materaca, ale też dba o wkład materaca, zapewniając dobre podparcie na całej jego powierzchni.

Wietrzenie materaca

Raz na jakiś czas, np. kiedy wyjeżdżasz na dłużej z domu, zdejmij pokrowiec z materaca i nie przykrywaj go narzutą. W ten sposób dopuścisz świeże powietrze do pianek oraz sprężyn i przewietrzysz wkład materaca. Umożliwisz też odparowanie wilgoci z wkładu i pomożesz mu odzyskać świeżość.

Odkurzanie materaca

Regularnie odkurzaj pokrowiec, by oczyścić go z drobnych zanieczyszczeń, kurzu, włosów, czy naskórka. Nie potrzebujesz do tego specjalnego odkurzacza, wystarczy tradycyjny sprzęt domowy i zwykła końcówka.

Pranie pokrowca

Nie zapominajmy o praniu pokrowca – w maksymalnej temperaturze, jaką zaleca producent przy użyciu prostych płynów lub proszków do prania. Należy jednak pamiętać, że niewskazane jest stosowanie płynów zmiękczających, ponieważ zatykają one pory tkaniny i dzianina przestaje należycie oddychać.

Sprawdź nasz artykuł Jak prać pokrowiec na materac?

Pranie materaca

Jeżeli posiadasz materac ze zintegrowanym pokrowcem, którego nie można zdjąć, nadal masz kilka prostych sposobów na wyczyszczenie nawet poważniejszych zabrudzeń. Jak prać materac w domu? Możesz użyć odkurzacza piorącego, myjki parowej lub bardziej tradycyjnych metod. W sklepach dostępne są produkty do prania materacy i/lub tapicerki, ale sprawdzą się też domowe metody prania materaca, m.in. roztwór z sody oczyszczonej. Ważne! Materac nie lubi wody, dlatego w trakcie czyszczenia pilnuj, by nie przemoczyć pokrowca.

Odwracanie materaca

Warto raz na 6 miesięcy odwrócić materac o 180° w linii głowa - nogi, jeżeli posiadamy materac jednostronny. W przypadku materacy dwustronnych powinniśmy korzystać z tej właściwości i odwracać materac na drugą stronę. W ten sposób nie „wygniatamy” materaca w jednej sposób i umożliwiamy lepszą wentylację wkładu.

Nie zginamy materaca

W przypadku, kiedy musimy przetransportować już rozpakowany materac, pamiętajmy, żeby go nie zginać i nie składać. Zwłaszcza w przypadku materacy z wkładem kieszeniowym ma to bardzo duże znaczenie. Również mocne zginanie materaca piankowego może w bardzo prosty sposób uszkodzić wkład materaca. Materac transportujemy na płasko.

Bez szaleństw :)

Nie skaczmy po materacu. Materac to nie trampolina i chociaż dobrej jakości pianki i sprężyny mają wysoką tolerancję na nacisk, to zdecydowanie nie przedłużamy żywotności materaca, jeśli traktujemy go jak plac zabaw. Z tego też powodu, jeśli masz bardzo żywiołowe i aktywne dzieci, lepszym wyborem może okazać się materac piankowy, a nie sprężynowy.

Kobieta w zielonej sukience odkurza materac

Ochrona materaca – zadbaj o swój sen

W należytym dbaniu o materac nie ma dużej filozofii, wystarczy pamiętać o kilku prostych krokach, szczególnie jeśli z materaca będą również korzystały dzieci lub zwierzęta. Żeby zadbać o materac piankowy czy sprężynowy i zapewnić sobie zdrowe oraz higieniczne warunki do odpoczynku warto przede wszystkim:

  • zaopatrzyć się w ochraniacz na materac, najlepiej nieprzemakalny,
  • odkurzać pokrowiec materaca,
  • prać pokrowiec, nie stosując płynów do zmiękczania tkanin,
  • nie kłaść materaca bezpośrednio na podłodze.

Wiele osób reaguje niejako po fakcie, szukając informacji na temat tego, jak wyczyścić już zabrudzony materac. Podstawą jest mimo wszystko wiedza o tym, jak dbać o materac i jak go chronić przed zabrudzeniem. Jak w wielu innych sytuacjach, tak i w tym przypadku większe znaczenie powinno mieć zapobieganie niż naprawianie już powstałych szkód.

Jeżeli mimo dbałości o niego Twój materac daje znać, że czas na zmiany – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Kupując w naszym sklepie internetowym, masz gwarancję najniższej ceny i możesz testować materac we własnym domu - sprawdź szczegóły promocji Testuj materac 30 nocy.

Skontaktuj się z nami, jeśli nie wiesz jaki materac wybrać