Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

13 salonów
stacjonarnych

Czy można prać poduszkę z pierza? Sprawdź, dlaczego nie tylko można, ale nawet trzeba to robić i jak często warto przeprowadzić pranie poduszek z pierza. Przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, dzięki którym z łatwością zadbasz o swoje poduszki i higieniczny sen.

Spis treści

  1. Czy można prać poduszki z pierza?
  2. Pranie poduszek z pierza – najważniejsze zasady
  3. Jak prać poduszki z pierza? Instrukcja

Wokół produktów puchowych narosło wiele mitów: że uczulają, że nie są odpowiednie dla alergików, że ciężko je utrzymać w czystości. W tym artykule rozprawiamy się z jednym z tych mitów i wyjaśniamy, jak prać poduszki z pierza. Jeżeli już posiadasz lub zastanawiasz się nad zakupem poduszki albo kołdry puchowej, wskazówki przedstawione poniżej pomogą Ci bez problemu i niepotrzebnego stresu przekonać się, że pranie poduszek z pierza wcale nie jest skomplikowane. Dzięki temu możesz cieszyć się przez długi czas wyjątkową jakością produktów z wypełnieniem z puchu.

Czy można prać poduszki z pierza?

To podstawowe pytanie: Czy można prać poduszki z pierza? Odpowiedź jest prosta: tak, można. Co więcej, zdecydowanie warto to robić regularnie, ponieważ na poduszce zostaje wiele zanieczyszczeń takich jak pot, brud i kurz. Nie tylko obniżają one komfort snu, ale też mogą wpływać na wystąpienie objawów alergii. Wilgotne i ciepłe warunki to idealne środowisko do rozwoju roztoczy, które są bardzo często przyczyną uczulenia, inne zanieczyszczenia z kolei mogą wywoływać lub nasilać problemy skórne.

Jak prać poduszkę z pierza, żeby zachować jej puchoszczelność i sprężystość? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będziesz cieszyć się czystą i niezwykle wygodną poduszką przez długie lata.

Zobacz również: Jak prać poduszki syntetyczne?

jak-wyprac-poduszke-z-pierza

Pranie poduszek z pierza – najważniejsze zasady

O czym warto pamiętać, zanim przeprowadzisz pranie poduszek z pierza? Jak zadbać o to, by nie zniszczyć delikatnego wkładu poduszki i zachować jej wyjątkowe właściwości? Dobrej jakości wyroby z puchu gęsiego to tak naprawdę właśnie produkty puchowe, nie z pierza. Puch jest dużo delikatniejszy bardziej sprężysty, lepiej izolujący i zapewnia warunki przyjazne alergikom. Dlatego tak istotne jest, by odpowiednio dbać o produkty z tego surowca.

Zanim sprawdzisz jak wyprać poduszkę z pierza, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

Regularność

Zazwyczaj zaleca się pranie poduszek z pierza minimum raz na rok. W przypadku nadmiernej potliwości czy alergii zdecydowanie warto robić to jednak częściej.

Zalecenia producenta

Zanim przystąpisz do prania poduszki, sprawdź zalecenia na metce i kieruj się nimi podczas prania poduszki.

Wietrzenie

Oprócz prania warto też regularnie wietrzyć pościel z pierza. Pamiętaj, że wietrzyć poduszki i kołdry możesz też w zimie. Unikaj z kolei bardzo upalnych dni i o wysokiej wilgotności.

Pranie chemiczne

Wbrew popularnej opinii pranie chemiczne wcale może nie być dobre dla produktów puchowych, ponieważ niszczy ich biologiczną strukturę.

Sprawdź też: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?

jak-prac-poduszke-z-pierza

Jak prać poduszki z pierza? Instrukcja

Czy można prać poduszkę z pierza? To już wiemy. W takim razie, jak to zrobić, żeby nie zniszczyć wysokiej klasy wypełnienia, a jednocześnie być pewnym, że usuniemy wszystkie zanieczyszczenia?

Pranie w pralce

Producent na metce umieszcza informację, jak prać poduszkę z pierza. Jeżeli więc nie zaleca inaczej, możesz poduszkę z pierza uprać w pralce. Ustaw delikatny program i użyj łagodnego płynu do prania (może to być też płyn do prania ubranek niemowlęcych). Zazwyczaj dopuszczalna temperatura prania to 60 °C.

Po praniu rozwieś poduszkę najlepiej w ciepłym i przewiewnym miejscu i strzepuj ją co pewien czas, by wkład poduszki nie zbił się w grudki i odzyskał swoją sprężystość. Kluczowe jest to, by poduszka z pierza nie pozostawała zbyt długo mokra. Dlatego warto pranie poduszek z pierza przeprowadzić w ciepły dzień.

Czy można prać poduszki z pierza w każdej pralce domowej? To zależy. Mokre pierze jest ciężkie, dlatego przed praniem dobrze jest sprawdzić maksymalne obciążenie dopuszczalne dla Twojej pralki, by nie dopuścić do jej zbytniego obciążenia.

Pranie specjalistyczne

Obawiasz się, że Twoja pralka może nie być wystarczająco skuteczna w dopraniu zabrudzeń lub że np. nie masz warunków, które pozwolą Ci sprawnie wysuszyć mokrą poduszkę? Odpowiedzią na pytanie, jak wyprać poduszkę z pierza, będzie w tej sytuacji oddanie poduszki do pralni.

Zobacz również: Ranking poduszek do spania – TOP 10 poduszek

Wiesz już, jak prać poduszki z pierza. Warto robić to regularnie, a szczególnie jeśli cierpisz na alergię, nadmierną potliwość lub choroby skóry. Na szczęście, jak widzisz, nie jest to zbyt skomplikowane. Trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych zasadach, a z łatwością odświeżysz swoją poduszkę z pierza. A jeśli szukasz nowej poduszki, zobacz ofertę naszego sklepu SypialniaPlus.