Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

CO ILE ZMIENIAĆ POŚCIEL? ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE I WYGODĘ

Zastanawiasz się, co ile zmieniać pościel w łóżku? Podpowiadamy w tym artykule. Dowiedz się też, dlaczego regularna zmiana pościeli jest tak ważna dla zdrowia i jak często prać pościel, żeby zapewnić sobie odpowiednie warunki snu.

SPIS TREŚCI

Na przestrzeni tygodnia w łóżku spędzamy średnio 40 do 60 godzin. Dużo, prawda? Na pewno wystarczająco, by nagromadziły się w nim różnego rodzaju brud i zanieczyszczenia. Dla własnego zdrowia i odpowiedniej jakości snu niezwykle ważne jest, by wiedzieć, jak często prać pościel. Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak często zmieniać pościel i dlaczego to takie ważne?

Ogólna zasada mówi, że pościel powinno się zmieniać raz na tydzień. Taka częstotliwość pozwoli Ci zadbać o higieniczne warunki snu. Jeżeli nie korzystasz z łóżka codziennie, ten czas można oczywiście odpowiednio wydłużyć.

Dlaczego tak ważne jest, by wiedzieć, co ile powinno się zmieniać pościel? Pot, włosy, naskórek i wszelkie inne zabrudzenia to doskonała pożywka do rozwoju grzybów, bakterii i roztoczy. Oznacza to, że nawet osoby, które nie mają żadnych alergii, powinny troszczyć się o czystość pościeli, chociażby po to, aby zadbać o zdrowie skóry. Z kolei alergicy powinni chronić układ oddechowy i skórę przed kontaktem z obecnymi w pościeli grzybami, bakteriami i roztoczami, które mogą wywoływać objawy alergii, astmę czy atopowe zapalenie skóry.

Zobacz również: Jak prać pokrowiec na materac?

Kobieta zmienia pościel

Co ile zmieniać pościel?

Tak jak napisaliśmy powyżej – zalecane jest zmienianie pościeli na czystą raz na tydzień. Według części osób można to robić nawet co dwa tygodnie. W niektórych jednak sytuacjach może okazać się konieczna częstsza zmiana pościeli.

Dlaczego i kiedy warto częściej zmienić pościel? Pomijając oczywiste kwestie, takie jak zabrudzenie pościeli, np. jedzeniem czy też przez małe dziecko, jest kilka czynników, które powinny wziąć pod uwagę między innymi osoby cierpiące na alergię. Jeżeli obserwujesz u siebie nasilone objawy alergii skórnej lub astmy, wówczas możesz sprawdzić, czy częstsza zmiana pościeli nie wpłynie korzystnie na poprawę Twojego samopoczucia. Podobnie w przypadku alergików w okresie pylenia roślin. Częstsza zmiana pościeli może zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie ilości alergenów w pościeli, a tym samym pozwolić na złagodzenie objawów uczulenia w nocy i po przebudzeniu.

Osobną kwestię stanowi to, jak często powinno się zmieniać pościel w czasie upałów lub jeśli cierpisz na nadmierną potliwość w czasie snu. Wówczas wskazane jest oczywiście częstsze niż cotygodniowe pranie pościeli.

Jak często prać pościel i kiedy należy to robić?

Wielu osobom pranie pościeli raz na tydzień lub nawet częściej może wydawać się przesadą. Łatwiej będzie zrozumieć tę zasadę, jeśli pomyślisz o tym w ten sposób: co ile powinno się zmieniać pościel, skoro gromadzą się w niej:

  • brud,
  • martwy naskórek,
  • pot,
  • grzyby i bakterie,
  • kremy czy balsamy do ciała
  • sierść zwierząt domowych,
  • roztocza i ich odchody.

Pranie pościeli

Codzienne zanieczyszczenia „produkowane” przez nasze ciało, jak pot czy naskórek, mogą nie dla wszystkich być wystarczającym argumentem przemawiającym za częstą zmianą pościeli. Jednak informacja o roztoczach w pościeli powinna być odpowiednią motywacją.

Co to są roztocza? To mikroskopijne stworzenia, które mogą powodować podrażnienie skóry czy nawet wysypkę, a w przypadku wielu osób są przyczyną alergii. Roztocza żywią się martwym naskórkiem i mają zdolność do bardzo szybkiego namnażania się, szczególnie w sprzyjającym otoczeniu. Ciepłe, wilgotne środowisko to dla nich optymalne warunki do rozwoju – w pościeli mogą się ich znajdować nawet setki tysięcy. Warto zatem stosować się do wskazówek, które jasno odpowiadają na pytanie, jak często należy zmieniać pościel.

Aby pozbyć się z pościeli roztoczy i bakterii, najlepiej jest ją prać w temperaturze 60°C, chyba że producent umieścił na metce inne zalecenia. Dzięki temu, że większość dostępnych na rynku pościeli można prać w domowej pralce, regularna zmiana nie powinna stanowić problemu. Najpopularniejszy rodzaj pościeli, czyli pościel bawełniana, z zasady dobrze znosi wyższą temperaturę prania i dlatego łatwo jest zachować ją w czystości.

Przeczytaj również: Jak prać poduszki syntetyczne?

Skoro już wiesz, jak często powinno się zmieniać pościel, dowiedz się również, jak dbać o sam materac. Sprawdź krótkie wskazówki >>Jak dbać o materac i pamiętaj, że dla zachowania higienicznego środowiska snu, warto nie tylko regularnie prać pościel, ale też stosować się do tych kilku prostych zasad opisanych w polecanym powyżej artykule.