Poduszka to przedmiot, który łatwo ulega zabrudzeniu. Czy można prać poduszki syntetyczne? A jeśli tak, to w jaki sposób? Sprawdź proste wskazówki, dzięki którym zadbasz o czystość swojej poduszki i zachowasz jej jakość na dłużej.

SPIS TREŚCI:

Wybór odpowiedniej poduszki jest ważną kwestią, która ma bezpośrednie przełożenie na jakość Twojego snu. Poduszka jednak łatwo się brudzi, chłonąc zanieczyszczenia z powietrza i nasz pot. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak prać poduszki syntetyczne, by z jednej strony zapewnić sobie higieniczne środowisko snu, a z drugiej nie zniszczyć wkładu.

Pranie poduszek syntetycznych – jak często należy to robić?

Nie ma jednej słusznej metody, która określi, jak często należy prać poduszkę. Zależy to od wielu czynników. Jeśli np. śpimy z małym dzieckiem lub mamy tendencję do nadmiernego pocenia się w nocy, to na pewno poduszkę będzie trzeba prać częściej. Podobnie wygląda to w przypadku osób cierpiących na alergię na roztocza i przy problemach skórnych, takich jak np. trądzik. Zależy nam wtedy, by zanieczyszczenia, kurz czy sebum nie podrażniały skóry twarzy.

Wbrew pozorom pranie poduszek z wypełnieniem syntetycznym nie jest skomplikowane, dlatego warto wykonywać tę czynność regularnie. Częsta zmiana pościeli i rzadsze, ale regularne pranie poduszki i kołdry, bardzo korzystnie wpływają na jakość snu – nie tylko ze względu na nasze zdrowie, ale też i samo samopoczucie. W czystym, świeżym, przyjemnie pachnącym środowisku sen jest dużo bardziej relaksujący i odprężający.

Przeczytaj również: Najlepsza poduszka ortopedyczna – ranking produktów

Poduszki na łóżku

Jak prać poduszki syntetyczne? Wskazówki

Poduszki z syntetycznym wypełnieniem mają tendencję do zbijania się wkładu. Jak prać poduszki syntetyczne, żeby ich nie zniszczyć?

Sprytne wskazówki:

  • przede wszystkim: czytaj metki; zwróć uwagę, czy wkład Twojej poduszki nadaje się do prania w pralce, czy trzeba ją prać ręcznie i jaką temperaturę prania zaleca producent;
  • dobrym pomysłem jest dorzucenie do prania lekkich ubrań, które lepiej rozłożą ciężar w pralce;
  • możesz do bębna pralki włożyć kilka piłeczek tenisowych, dzięki temu wypełnienie poduszki nie będzie się zbijać;
  • zrezygnuj z wirowania, o ile producent wprost nie zaznacza, że jest ono dozwolone.

Zobacz również: Jak prać pokrowiec na materac? Instrukcja krok po kroku

Kobieta układa poduszki na łóżku

Jak wyprać poduszkę syntetyczną i ją wysuszyć?

Jak wyprać poduszkę syntetyczną w pralce?

Przede wszystkim sprawdź informacje od producenta umieszczone na metce. Dostosuj temperaturę prania do zaleceń producenta. Zazwyczaj wskazana jest niska temperatura: 30 lub 40°C. Poduszki syntetyczne nie lubią wirowania, więc jeżeli na metce nie jest zaznaczone wprost, że poduszkę możesz wirować, nie rób tego, ponieważ łatwo możesz zniszczyć wkład. Dodaj detergent do prania – lepiej sprawdzi się delikatny płyn do prania niż proszek. Ustaw program do tkanin delikatnych i najlepiej wybierz też opcję dodatkowego płukania.

Jak wyprać poduszkę syntetyczną ręcznie?

Jeżeli Twoja poduszka nie nadaje się do prania w pralce, możesz ją w prosty sposób wyprać ręcznie. Zdejmij z niej poszewkę i zanurz w ciepłej, ale nie gorącej wodzie w dużej misce lub w wannie. Dodaj odrobinę detergentu do prania i ewentualnie odplamiacza. Zanurz poduszkę, tak żeby cała nasiąkła wodą i pozostaw na około 30 min. Możesz też, w przypadku mocniejszych zabrudzeń, przeprać poduszkę w rękach, ściskając ją i zanurzając, by wypłukać z niej zabrudzenia. Po skończonym praniu przepłucz kilkakrotnie produkt i odciśnij wodę. Zwróć uwagę na to, by poduszkę raczej ściskać, niż wykręcać, żeby nie naruszyć struktury jej wypełnienia.

Jak wysuszyć poduszkę syntetyczną?

Chyba najbardziej powszechna metoda to wieszanie poduszki na sznurku lub przypinanie jej za rogi spinaczami do bielizny. Zdecydowanie lepszym sposobem jest jednak suszenie poduszki na płasko. W ten sposób mokry wkład poduszki nie spada na jedną stronę i nie zbije się tak łatwo. Zapewnij jak najlepszy dopływ powietrza, aby poduszka mogła szybko wyschnąć. Jeśli to możliwe, wystaw ją na balkon lub taras, połóż bliżej kaloryfera albo przy oknie. Odwróć ją na drugą stronę i roztrzep rękami, żeby poduszka schła równomiernie, a wkład stał się na powrót puszysty.

Jak widzisz, pranie poduszek syntetycznych nie jest skomplikowaną czynnością i dlatego nie warto odkładać tego na później. Jeżeli zaś wkład w Twojej poduszce zbił się i nie zapewnia miękkiego i równomiernego podparcia lub też jeśli poduszka ma nieusuwalne zabrudzenia, to znak, że warto wymienić ją na nową. Zajrzyj do artykułu: Jak wybrać poduszkę? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni produkt.