Dobra poduszka do spania pozwala mięśniom karku i ramion na pełne rozluźnienie. Pomaga też walczyć z bólem głowy czy szyi, które często towarzyszą schorzeniom kręgosłupa szyjnego. Jaka poduszka do spania będzie najlepsza? Podpowiadamy, jak wybrać wygodną poduszkę do spania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jaką poduszkę wybrać? Ważne zasady
  2. Dobra poduszka do spania – po czym ją poznać?
  3. Jaka poduszka do spania? Prawidłowe ułożenie głowy
  4. Dobra poduszka do spania – zadbaj o komfort snu
  5. Wygodna poduszka do spania – jak często ją wymieniać?

Zastanawiasz się, jaka poduszka do spania będzie dla Ciebie odpowiednia? Pomyśl, jaka jest Twoja ulubiona pozycja leżenia przed snem, w jakim ułożeniu czujesz rozluźnienie i to ciepłe uczucie relaksu, które zwiastuje zaśnięcie. Wolisz leżeć na plecach, na brzuchu czy na boku? To ważne, ponieważ część poduszek jest zaprojektowana z myślą o konkretnej pozycji snu. Niektóre modele na przykład świetnie sprawdzą się, gdy leżysz na boku, natomiast będzie Ci niewygodnie spać na nich w pozycji brzusznej. Przeczytaj nasz krótki poradnik, który pomoże Ci zdecydować, jaka poduszka do spania będzie najlepsza dla Ciebie.

Jaką poduszkę wybrać? Ważne zasady

Jest kilka prostych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jeśli zastanawiasz się, jaka wygodna poduszka do spania zapewni Ci komfortowy odpoczynek.

Jak wspomnieliśmy, duże znaczenie ma tutaj pozycja snuKolejną ważną kwestią jest to, na jakim materacu śpisz – twardym, miękkim czy np. na wersalce? Dlaczego twardość podłoża ma znaczenie przy wyborze poduszki? Ponieważ bezpośrednio przekłada się na to, jakiej wysokości poduszki będziesz szukać. Jeśli na przykład śpisz na twardym podłożu (kanapy i wersalki są z zasady twarde), Twoje ramiona mniej się zagłębiają w podłoże. Odpowiednia poduszka powinna być zatem wyższa, żeby głowa nie opadała w dół.

Jaka poduszka do spania sprawdzi się w Twoim przypadku? Przy doborze zwróć też uwagę na budowę swojego ciała. Z reguły mężczyźni mają cięższą głowę i dłuższe ramiona, więc ich poduszka powinna być wyższa i twardsza niż w przypadku kobiet. Kolejne kwestie to wskazania zdrowotne: alergia i schorzenia kręgosłupa. W przypadku konkretnych problemów warto ograniczyć wybór do produktów posiadających odpowiednie certyfikaty, gwarantujące hipoalergiczne właściwości i prozdrowotne podparcie.

Zobacz także: Rodzaje poduszek – co warto o nich wiedzieć?

Dobra poduszka do spania – po czym ją poznać?

Zastanawiasz się, jak możesz poznać, że określony model to dobra poduszka do spania? Przede wszystkim, jeżeli masz możliwość przetestować poduszkę, skup się na Twoich odczuciach. Poleż chwilę na niej i zastanów się, czy jest Ci wygodnie. Ale na samym wrażeniu komfortu nie poprzestawaj.

Często bowiem mamy przyzwyczajenia związane ze snem, które nie służą zdrowiu naszego kręgosłupa. Jednym z nich jest na przykład upodobanie do spania na wielu poduszkach lub na jednej bardzo wysokiej. W takiej sytuacji warto pamiętać, że wygodna poduszka do spania to taka, która nie tylko zapewni Ci przyjemne odczucia, ale też zdrową pozycję w czasie snu. Dlaczego? Poduszka powinna być idealnie dopasowana, gdyż jej głównym zadaniem jest odciążenie górnego odcinka kręgosłupa.

Dobra poduszka do spania powinna być też łatwa w czyszczeniu. Dobrym rozwiązaniem stosowanym przez producentów niektórych poduszek jest wyposażanie ich w zdejmowane pokrowce. Pełnią one podobną funkcję, jak pokrowce na materac: chronią wkład przed przenikaniem zanieczyszczeń, a przy tym ułatwiają utrzymanie go w czystości – wystarczy zdjąć pokrowiec i uprać go w pralce.

Przeczytaj również: Ranking poduszek do spania – TOP 10 poduszek

Jaka poduszka do spania? Prawidłowe ułożenie głowy

Jak wybrać poduszkę, jeśli śpisz na plecach? Broda powinna być pod kątem prostym do Twojej klatki piersiowej. Z kolei w pozycji na boku dobre poduszki do spania sprawiają, że szyja i głowa tworzą linię prostą. A jakie poduszki do spania będą odpowiednie dla śpiących na brzuchu? Najlepsze są poduszki o ergonomicznych kształtach, np. Butterfly, które nie wyginają szyi i pozwalają na odpowiednie ułożenie ramion.

Wybierając poduszkę, chcemy pozwolić mięśniom na pełne rozluźnienie, dlatego tak ważne jest prawidłowe ułożenie głowy i szyi. Nie może ono powodować przeciążania mięśni, do którego dochodzi, gdy część z nich jest za bardzo naciągnięta, a inne pozostają ściśnięte. Zwróć zatem uwagę, aby głowa nie była za bardzo wychylona ku górze, a z drugiej strony – by nie opadała za bardzo w dół. Optymalne ułożenie to pozycja neutralna odcinka szyjnego, czyli taka, gdzie szyja względem tułowia jest ułożona równolegle jak podczas stania.

Sprawdź także: Najlepsza poduszka ortopedyczna – ranking produktów

Dobra poduszka do spania – zadbaj o komfort snu

Częstymi dolegliwościami, które mogą mieć swoje źródła także w źle dobranej poduszce, są bóle karku, uczucie napięcia i naciągnięcia w obrębie szyi oraz drętwienie dłoni. Chociaż wspomniane objawy mogą wynikać z przewlekłych schorzeń – napięcia nerwowego, czy też np. zbyt twardego materaca – warto jednak zawsze zastanowić się, czy nieodpowiednia poduszka nie pogłębia dyskomfortu lub też, czy go wręcz nie wywołuje.

Jakie poduszki do spania są odpowiednie? Takie, które sprawiają, że Twoje ciało może się rozluźnić i zregenerować. Zaobserwuj, jak układa się Twoja głowa, szyja i ramiona na aktualnie używanej poduszce i oceń, na podstawie informacji zawartych powyżej, czy śpisz na dobrym podłożu. Dobre poduszki do spania pozwalają na regenerację mięśni, ułatwiają przepływ krwi i prawidłowe dotlenienie organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaką poduszkę wybrać, by pasowała do Twojej budowy ciała.

Przeczytaj również: Jak prać poduszki syntetyczne? Poradnik

dobra-poduszka-do-spania

Wygodna poduszka do spania – jak często ją wymieniać?

Zważywszy na to, że poduszka jest o wiele mniejszą inwestycją niż zakup nowego materaca, warto wymieniać ją co około 3-6 lat. Powodem jest higiena. Pokrowiec oryginalny i własną poszewkę naturalnie można zdjąć i wyprać, jednak należy pamiętać, że nie tylko te elementy ulegają zanieczyszczeniu. Pianka, z której wykonana jest poduszka, również chłonie pot i wilgoć, a jej z kolei nie możemy po prostu wyprać.

Zastanawiasz się, jak wybrać poduszkę przez Internet? Skontaktuj się z nami na czacie lub przez telefon. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni model, biorąc pod uwagę wszystkie kwestie opisane powyżej. Sprawdź również ofertę poduszek w naszym sklepie. Pamiętaj, że poduszka stanowi przedłużenie materaca – warto poświęcić chwilę i zadbać o wygodę oraz zdrowie kręgosłupa.