Testuj materac
przez 20 nocy

Gwarancja nawet
20 lat

Darmowa
dostawa

11 salonów
stacjonarnych

Jednym z mikroorganizmów, z którymi możesz spotkać się w domu, są roztocza. Jak się pozbyć tego problemu i dlaczego w ogóle warto się tego dowiedzieć? Sprawdź, jaki wpływ na Twoje zdrowie mogą mieć roztocza i jak z nimi skutecznie walczyć, tak by nic nie zakłóciło zdrowego i regenerującego odpoczynku.

Spis treści

  1. Co to są roztocza?
  2. Roztocza w łóżku – wpływ na zdrowie
  3. Jak pozbyć się roztoczy?

Sypialnia urządzona w wymarzonym stylu, idealnie dobrany materac – ostatnia rzecz, jaką chcesz się martwić, gdy wieczorem układasz się do snu, jest to, z jakim małymi stworzeniami dzielisz swoje łóżko. Większość z nas nie zaprząta sobie tym głowy, o roztoczach wiemy niewiele, a tym bardziej o tym, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Tymczasem mogą one być odpowiedzialne za dolegliwości, które towarzyszą Ci codziennie po przebudzeniu. Sprawdź, co to są roztocza. Jak się pozbyć tego problemu prostymi, domowymi sposobami? Podpowiadamy tym artykule!

Co to są roztocza?

Na początku warto pokrótce wyjaśnić, czym w ogóle są roztocza? Przede wszystkim nie należy ich mylić z pluskwami – roztocza to zupełnie inny rodzaj szkodników. Oto kilka faktów:

• Roztocza są mikroskopijnej wielkości – około 0,2 mm. Nie zobaczysz ich gołym okiem.

• Nie widać ich, nie czuć, nie pozostawiają widocznych śladów swojej obecności i nie gryzą ani nie żądlą.

• Materac i pościel to dla nich idealne środowisko, w którym bardzo szybko mogą się namnażać.

Chociaż można je znaleźć wszędzie w domu i lubią też takie miejsca jak dywany, kanap, czy draperie, to właśnie w sypialni panują najbardziej przyjazne dla nich warunki. Jest tam ciemno, wilgotno i mają dużo pożywienia. Te maleńkie stawonogi żywią się martwym naskórkiem, dlatego właśnie tak bardzo upodobały sobie nasze łóżka. Czy wiesz, że człowiek „zrzuca” do 1,5 g skóry dziennie? W pościeli i na materacu tworzą się więc idealne warunki dla roztoczy.

Zobacz również: Jak prać pokrowiec na materac?

roztocza-w-poscieli

Roztocza w łóżku – wpływ na zdrowie

Skoro nie gryzą i tak naprawdę możemy być zupełnie nieświadomi ich obecności, to dlaczego w ogóle należy walczyć z obecnością roztoczy w łóżku i dlaczego warto dowiedzieć się, jak pozbyć się roztoczy? Ponieważ mogą one mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Czy budzisz się z zatkanym nosem albo suchym kaszlem, od którego kłuje Cię w gardle? Z czasem wiele osób przyzwyczaja się do tych porannych dolegliwości i nie łączy ich z alergią wywoływaną właśnie przez roztocza. Jak się pozbyć tych małych stworzeń wyjaśniamy poniżej, teraz zobacz krótką listę objawów alergii, za które mogą odpowiadać roztocza w pościeli:

• swędzenie i podrażnienie skóry, wysypka,

• zatkany nos,

• kaszel i drapanie w gardle,

• katar,

• podrażnienie i zaczerwienienie oczu,

• trudność w oddychaniu, zaostrzenie się astmy.

To najpowszechniejsze sygnały, świadczące o tym, że możesz mieć alergię na roztocza w łóżku.

Przeczytaj także: Higiena snu – co to jest?

roztocz-jak-sie-pozbyc

Jak pozbyć się roztoczy?

Na szczęście mamy rozwiązanie, jeśli podejrzewasz, że w Twoim łóżku są roztocza. Jak się pozbyć ich w szybki i efektywny sposób? Domowe sposoby na roztocza pomogą Ci znacznie ograniczyć populację tych małych stworzeń, co powinno korzystnie wpłynąć na poprawę samopoczucia, jeżeli roztocza w łóżku przyprawiają Cię o alergię. Oto kilka prostych metod:

1. Pozbądź się starych i nieużywanych poduszek, koców, dywanów czy nawet starego materaca, który już od dawna woła o emeryturę. Usuń też z sypialni „zbieracze kurzu”: niepotrzebny dywan, pluszaki itd.

2. Upierz pościel i inne akcesoria, które leżą na Twoim łóżku, czyli też ozdobne poduszki czy narzutę. Zwróć uwagę, by wszystkie tekstylia prać w najwyższej dozwolonej temperaturze. Ze względu na to, że nie tylko w samej pościeli, ale też roztocza w materacu mogą odpowiadać za nasilone objawy alergii, warto przede wszystkim stosować ochraniacz na materac, który będzie chronił go przed zanieczyszczeniem i wilgocią. Sprawdź też: Jak wyczyścić materac?.

3. Alternatywną metodą, poza praniem, która pozwala zwalczać roztocza w łóżku, jest też mrożenie. Niektórzy zdecydowanie wolą ten sposób. Pluszaki czy poduszkę można włożyć do zamrażarki, ponieważ niska temperatura zabija roztocza, tak samo jak woda i detergent do prania.

4. Dbaj o czystość w sypialni – odkurzaj w niej regularnie odkurzaczem z filtrem HEPA, pierz pościel raz na tydzień, zrezygnuj z trudnych do prania tekstyliów, pamiętaj o ochraniaczu na materac, a jeżeli zamierzasz kupić nowy materac, zwróć uwagę, by był on antyalergiczny.

Roztocza w pościeli i roztocza w materacu mogą zdecydowanie negatywnie wpłynąć na komfort odpoczynku i Twoje samopoczucie po przebudzeniu. Wiesz już, jak pozbyć się roztoczy i dlaczego warto zadbać o higieniczne warunki snu. Jeżeli cierpisz na alergię na roztocza, sprawdź koniecznie polecane modele materacy dla alergików.

Pamiętaj też, żeby nie popadać w zbędną przesadę – roztocza były, są i będą obecne w każdym mieszkaniu. Ważne jest, żeby nie stwarzać im zbyt przyjaznych warunków, w których ich populacja nadmiernie się rozrośnie, powodując u domowników objawy alergii. Na szczęście widzisz już, że domowe sposoby na roztocza są nie tylko skuteczne, ale też z łatwością wykorzystasz je w praktyce.

Nie jesteś pewien, jaki materac będzie odpowiedni dla Ciebie? Skontaktuj się z nami na czacie lub przez telefon. Pomożemy Ci wybrać model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Sprawdź też ofertę sklepu internetowego SypialniaPlus.