Materac powinien przede wszystkim dopasowywać się do kształtu Twojego ciała i podpierać je w neutralnej pozycji. Tylko wtedy Twoje mięśnie mogą się zregenerować, a Ty masz szansę na głęboki, efektywny odpoczynek. Zastanawiasz się, czym jest materac 7-strefowy i o co chodzi ze strefami w materacu? Wyjaśniamy, czy dobrze jest przywiązywać do nich wagę, gdy zastanawiasz się, jaki materac wybrać. Kiedy warto zdecydować się na model z 7 strefami twardości? Sprawdź!

SPIS TREŚCI:

  1. Materac 7-strefowy – co to znaczy?
  2. 7 stref twardości materaca
  3. Materac 7-strefowy – kiedy się na niego zdecydować?

Materac strefowy to odpowiedź na potrzeby wielu z nas. Zobacz, w jaki sposób materace 7 strefowe dopasowują się do kształtu Twojego ciała i dlaczego są tak cenionym rozwiązaniem.

Materac 7-strefowy – co to znaczy?

Zastanawiasz się, co to znaczy strefowy materac? 7 stref oznacza 7 części materaca, które różnią się twardością. Materac podzielony jest w płaszczyźnie poziomej na 7 części – mają one podpierać konkretne części ciała. W praktyce wygląda to tak, że wkład sprężynowy wyposażony jest w sprężynki o zróżnicowanej twardości, a w przypadku materacy piankowych strefy twardości tworzone są poprzez odpowiednie nacinanie pianki.

Budowa naszego ciała i jego naturalne krzywizny sprawiają, że poszczególne części ciała wymagają innego podparcia i inaczej zapadają się w materac. Barki, biodra, łydki i pięty będą się zapadać mocniej. Zależy nam też na tym, by szczególnie w odcinku lędźwiowym też dobrze podeprzeć ciało w jego naturalnej krzywiźnie – tam więc materac powinien się uginać delikatniej.  Materace 7-strefowe dopasowane są do anatomicznej budowy każdego z nas, a dzięki temu, że poszczególne fragmenty powierzchni materaca mają inną twardość, ciało jest dobrze podparte.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać, że materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki?

materac-7-stref

7 stref twardości materaca

Co dokładnie zapewniają strefy twardości w materacu? Wkład materaca dostosowuje się do kształtu i wagi użytkownika. W miejscach, gdzie powinien przyjąć bardziej wystające części ludzkiego ciała (barki, biodra, pięty), ugina się mocniej, dzięki temu, że są tam bardziej miękkie sprężyny lub odpowiednio ponacinana piana. Materac 7-strefowy jest bardziej miękki w linii ramion (pod barkiem, leżąc w pozycji bocznej), w odcinku krzyżowo-lędźwiowym (żeby pośladki i biodra mogły się delikatnie zagłębić) i pod łydką (aby materac lekko ustąpił i pozwolił wyrównać poziom łydka-kolano).

Zobacz też: Jak sprawdzić, czy śpisz na dobrym materacu?

W ten sposób zniwelowany zostaje problem, gdzie niektóre części ciała pozostają niepodparte, a inne zapadają się zbyt głęboką. To sprawia, że ciało jest nienaturalnie wygięte, kręgosłup obciążony, część mięśni przykurczona, część natomiast nadmiernie rozciągnięta.

Materac strefowy o zróżnicowanej twardości podzielony jest na 7 stref:

• głowy,

• barków,

• lędźwi,

• miednicy,

• ud,

• łydek,

• stóp.

materac-strefowy

Materac 7-strefowy – kiedy się na niego zdecydować?

Komu przyda się taki materac? 7 stref twardości sprawia, że materac dobrany pod względem wagi i wzrostu użytkownika zagwarantuje, iż kręgosłup będzie pozostawał w najzdrowszej pozycji, czyli w linii prostej. Żadna część ciała nie będzie zbyt mocno zapadać się w materac. Dzięki temu zadbasz nie tylko o wygodę oraz lepszą jakość odpoczynku, ale też będziesz wspierać profilaktykę wad postawy i rehabilitację już występujących schorzeń.

7 stref twardości materaca to rozwiązanie polecane m.in.:

• dla par,

• dla osób aktywnych fizycznie,

• dla cierpiących na problemy z kręgosłupem,

• dla osób o wyższej wadze,

• dla seniorów.

Dla wymienionych wyżej grup dobrym rozwiązaniem może być właśnie materac 7 strefowy. Co to znaczy konkretnie dla osób z problemami z kręgosłupem? Materac będzie optymalnie podpierał ciało i odciążał je. Parom zapewni podparcie dopasowane do różnej wagi i wzrostu. Osobom aktywnym z kolei da szansę na dogłębną regenerację mięśni w czasie snu. Dla seniorów będzie natomiast wytchnieniem, odprężeniem i przyjemnym odciążeniem całego ciała, które może pomóc zmniejszyć objawy bólowe ze strony kręgosłupa, a także będzie wspierać dobrą cyrkulację krwi w organizmie.

Sprawdź: Jak wybrać materac?

Jeżeli szukasz materaca, który dopasuje się do Twojego ciała i będzie wsparciem w zdrowym i regenerującym śnie, możesz wybrać zarówno materac 7-strefowy, jak i model bez podziału na strefy, ale o gwarantowanej przez producenta optymalnej elastyczności punktowej. Zadzwoń do nas lub napisz na czacie, jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać. Pamiętaj, że kupując materac strefowy w naszym sklepie internetowym, możesz go testować przez 30 nocy. Zobacz ofertę sklepu internetowego SypialniaPlus!