Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jaki rozmiar materaca dla nastolatka wybrać?
 2. Który model będzie lepszy - wysoki, czy niski materac młodzieżowy?
 3. Jakie są najlepsze modele materacy młodzieżowych
 4. Czy dla nastolatka potrzebny jest materac 7-strefowy?
 5. Czy materac młodzieżowy można położyć na podłodze, czy potrzebny jest stelaż?
 6. Co kupić, oprócz samego materaca?

Jaki rozmiar materaca dla nastolatka wybrać?

Rozmiar materaca dla nastolatka dobieramy do wielkości zakupionego łóżka. Jeżeli nie mamy jeszcze łóżka, wówczas można bazować również na wzroście nastolatka dodając dodatkowe 10 cm. do długości materaca. Producenci mają w swojej ofercie materace dedykowane dla dzieci i młodzieży, a wiele modeli dostępnych jest też w rozmiarach niestandardowych. Dostępne rozmiary standardowe materacy dla nastolatków:

 • Materac młodzieżowy 80x180 to najmniejszy standardowy rozmiar materacy z tej kategorii, sprawdza się w przypadku młodszych dzieci: 6-12 lat, przy drobniejszej sylwetce i np. kiedy mamy mocno ograniczoną przestrzeń w pokoju dziecięcym.
 • Materac młodzieżowy 90x180 to materac do łóżka o standardowej szerokości, jednak nadal o mniejszej długości. Jest dobrym rozwiązaniem raczej dla młodszych dzieci niż dla starszych nastolatków. Sprawdzi się też dobrze w przypadku dzieci o drobnej/przeciętnej budowie ciała.
 • Materac młodzieżowy 80x190 to nadal rozwiązanie dla młodszych dzieci, niż dla nastolatków, ze względu na jego krótszy i węższy rozmiar. Należy pamiętać, aby długość materaca była o minimum 15-20cm większa niż wysokość osoby śpiącej na tym materacu.
 • Materac młodzieżowy 90x180 zapewni dużą swobodę ruchów, a przy tym jest dobrym rozwiązaniem dla wyższych osób i tych które docenią więcej przestrzeni w łóżku (bo np. kręcą się dużo przez sen)
 • Materac młodzieżowy 80x200 to węższy materac dla łóżka o standardowej długości. To też zarazem przyszłościowy rozmiar, gdyż będzie pasował nastolatkowi przez wiele lat. Materac młodzieżowy 80x200 wraz z 90x200 to najpopularniejsze rozmiary do łóżek pojedynczych.
 • Materac młodzieżowy 90x200 to wygoda spania, dużo przestrzeni i przyszłościowy rozmiar - pasuje nastolatkom a bardzo różnej budowie ciała, od drobnej, po większą.
 • Materace młodzieżowe 100x200 sprawdzi się w przypadku nastolatków w wieku 12, nawet do 18 lat. Jest szeroki na tyle, że zapewni komfortowy sen także wyższym osobom i o większej masie ciała.
 • Materac młodzieżowy 120x200 zapewni pełną swobodę ruchów, wysoki komfort, możliwość zmiany pozycji w czasie snu - także wysokim nastolatkom i o mocniejszej budowie.

Wysoki, czy niski materac młodzieżowy?

Pamiętaj, że materac nie powinien być za niski ponieważ będzie niewygodny - zbyt cienka warstwa pianek nie będzie dobrze niwelowała twardości podłoża. Minimalna, zalecana przez nas grubość materaca dla nastolatka to 15 cm. Taka grubość jest najcześciej optymalna do łóżek wysuwanych, czy piętrowych.

Ciekawostka na temat materaca młodzieżowego

Polecane modele materacy młodzieżowych

Materac dla nastolatka powinien mieć prostą budowę, najlepiej sprawdzą się materace z pianki wysokoelastycznej lub sprężyny pocket.

Do łóżka piętrowego lub szuflady w łóżku polecamy 15 centymetrowy materac Hilding Funky.

Jeżeli nie ogranicza nas wysokość materaca, wówczas zdecydowanie warto zwrócić uwagę na dwustronne materace młodzieżowe, które zapewniają dwie różne twardości. Dzięki temu, gdy nastolatek podrośnie można odwrócić materac na drugą, twardszą stronę zapewniając w ten sposób podparcie dostosowane do większej wagi i wzrostu. W tej kategorii polecamy dwustronny materac młodzieżowy Hilding Breakdance i Hilding Rock&Roll. Jeżeli szukamy inwestycji na lata, która zapewni wyjątkowo prozdrowotne warunki, warto zwrócić uwagę na dwustronny materac Foam Royal Duet Plus.

W niektórych przypadkach, gdy zdecydowanie wskazany jest model o właściwościach rehabilitacyjnych, polecane są materace z dodatkową warstwą pianki termoelastycznej, np. Foam Royal Medico.

Czy dla nastolatka potrzebny jest materac 7-strefowy?

Dzieci i młodzież ciągle rosną, potrzebują materacy sprężystych, które dobrze podpierają całe ciało, ale nie jest wymagane, by materac posiadał wydzielone strefy twardości. Z drugiej strony 7-strefowy materac młodzieżowy zapewnia bardzo dobrą wentylacje wkładu, a tym samym zdrowsze i bardziej higieniczne środowisko snu, dzięki temu, że pianki są ponacinane w specjalne kanaliki, które umożliwiają sprawną wymianę powietrza wewnątrz materaca.

Czy materac młodzieżowy można położyć na podłodze, czy potrzebny jest stelaż?

Każdy materac powinien leżeć na elastycznym stelażu, by przedłużyć żywotność materaca, zapobiec jego odkształceniom i zachować odpowiednią wentylację wkładu. Materac na podłodze to prosta droga do rozwoju grzybów i roztoczy, a brak stelaża podnosi twardość materaca i zmniejsza jego sprężystość.

stelaz-do-lozka

Jeżeli potrzebny Ci jest materac do szuflady w łóżku, na okazjonalne nocowanie np. kolegi, to jest to tak naprawdę jedyna sytuacja, w której materac może być użytkowany na twardym podłożu, ponieważ będzie używany tylko sporadycznie.

Co kupić, oprócz samego materaca?

Zdecydowanie rekomendujemy zakup pralnego, wodoodpornego ochraniacza na materac - pozwala on zachować higieniczne warunki snu, a przy tym zadba także o lepszy stan samego materaca i przedłuży jego żywotność.